Program obejmie swoim zasięgiem 40 polskich miast, a w ubiegłym roku szkolnym w projekcie wzięło udział prawie 40 tys. uczniów.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zbiera zapisy do kolejnej edycji programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To edukacyjne przedsięwzięcie zostało przygotowane z myślą zarówno o przedszkolakach i uczniach szkoły podstawowej, jak i gimnazjalistach oraz licealistach. W ramach akcji na uczniów i nauczycieli czekają niezwykłe, często unikatowe filmy, warsztaty i dyskusje dotyczące obejrzanych filmów. Partnerem inicjatywy jest T-Mobile, związany z filmem od 14 lat. 

Inicjatywa Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to atrakcyjny cykl zajęć dla dzieci i młodzieży odbywający się w czasie roku szkolnego w aż 40 miastach w Polsce. Co roku bierze w nim udział ok. 40 tys. uczniów i 2 tys. nauczycieli. W trakcie warsztatów połączonych z projekcją filmów przedszkolaki i uczniowie będą mieli okazję zdobyć cenne informacje z zakresu wiedzy o kinie polskim i zagranicznym. Warsztaty prowadzone są w różnorodny sposób, towarzyszy im dyskusja po projekcji (dla starszych uczestników) oraz konkursy plastyczne (dla młodszych uczestników). Nowe Horyzonty to również szansa na spotkanie z ludźmi filmu, profesjonalistami i ekspertami, którzy chętnie odpowiadają na pytania zadawane przez dzieci.

Warsztaty będą trwały od października br. do wakacji 2015. Szkoły mogą wysyłać zgłoszenia do udziału w programie jeszcze do końca września br. Zasady kwalifikacji oraz lista miast znajdują się na stronie www.nhef.pl.

Udział uczniów w warsztatach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej to świetna okazja i dobry pretekst dla nauczycieli i rodziców, by poruszać ważne tematy dla rozwoju młodych, kształtujących się jeszcze ludzi. Poza multimedialnymi prelekcjami, dyskusjami i warsztatami organizatorzy oferują również interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które pomogą im w zorganizowaniu lekcji filmoznawczych i zajęć dotyczących istotnych zagadnień poruszanych w filmach. 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej objęte są patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i posiadają rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.

T-Mobile Polska jest głównym partnerem Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i wspiera finansowo realizację programu. Aktywność w ramach cyklu edukacja filmowa to część CR-owych (corporate responsibility), aktywności T-Mobile który od lat angażuje się w przedsięwzięcia z obszaru edukacji, kultury i sztuki.

T-Mobile partnerem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Celem Festiwalu jest nie tylko pokazywanie interesujących filmów czy promowanie muzyki, ale także kreowanie i wspieranie nowych nazwisk. Temu właśnie służy konkurs.

W tym roku w konkursie pokazanych zostanie 13 tytułów. Będą to m.in. filmy prezentowane na jednym z najciekawszych obecnie światowych  festiwali – MFF w Rotterdamie.

Laureat rotterdamskiego Tygrysa za Finisterrae, twórca muzyki  elektronicznej i sztuki konceptualnej Sergio Caballero, w swoim drugim filmie, komedii absurdu Dystans, zabiera widzów w surową scenerię nieczynnej syberyjskiej elektrowni. Z kolei Ben Rivers i Ben Russell - Zaklęcie, które odpędza ciemność zrealizowali w estońskiej komunie hipisów, w fińskim lesie i na neopogańskim koncercie w Norwegii. Artyści szukają klucza do kondycji dzisiejszego eremity. W głównej roli wystąpił muzyk Robert AA Lowe, znany jako Lichens. W Rotterdamie pokazano też austriackie czarno-białe Moje ślepe serce Petera Brunnera, historię cierpiącego od urodzenia na zespół Marfana samotnika, który w dramatycznych okolicznościach próbuje wyrwać życiu odrobinę szczęścia i wolności.

Kobiecy punkt widzenia oddają dwa filmy konkursu. Szwajcar Lorenz Merz w filmie Ciasto z wiśniami kreśli pełen zagadek, intensywny emocjonalny portret bezimiennej młodej autostopowiczki. Podczas swojej bezładnej podróży przejmie ona tożsamość przypadkowo spotkanej kobiety. Amerykanka Josephine Decker opowiada z kolei o sensualnym mikroświecie kalifornijskiego lasu Mendocino, w którym odbywa się festiwal bałkańskiej muzyki. Bohaterka naturalistycznego, improwizowanego Masła na zasuwce uwalnia własną seksualność i poddaje się nowym, gwałtownym uczuciom.

Gala otwarcia 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

Nagrodzona w Locarno francuska Owca, dojrzały formalnie pełnometrażowy debiut duetu Gilles Deroo i Marianne Pistone, pokazuje milczącego 17-latka, uciekającego od matki alkoholiczki. Owca staje się melancholijną impresją o znaczeniu przypadku w życiu.

Warto przyjrzeć się próbie odświeżenia motywu walki o przetrwanie w Canopy Aarona Wilsona. Australijczyk, opowiadając o pilocie, który ląduje na spadochronie w singapurskiej dżungli podczas II wojny światowej i ukrywa się przed patrolami Japończyków, tworzy osobny świat przypominający ten z kina Bruno Dumonta czy Apichatponga Weerasethakula. Nieoczywistym podejściem do egzotyki zaskoczy też widzów nagrodzony w Wenecji Biały cień Noaza Deshe, opowieść o albinosach w Tanzanii.

Argentynę w konkursie reprezentuje Historia strachu Benjamína Naishtata, w której zamożni mieszkańcy zamkniętego osiedla zostaną skonfrontowani z rzeczywistością pobliskiej dzielnicy slamsów. Tymczasem Hiszpan Luis Miñarro w Spadającej gwieździe opowiada o nękanej kryzysem XIX-wiecznej Hiszpanii i rządach Amadeusza I Sabaudzkiego, intrygującego hiszpańskiego króla, który miał włoskie korzenie i stronił od mięsa i alkoholu.

Po raz pierwszy w historii festiwalu w konkursie znalazły się aż trzy polskie filmy: Huba Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala, Jak całkowicie zniknąć (premiera światowa) Przemysława Wojcieszka oraz Wołanie (premiera światowa) – pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka na podstawie prozy Kazimierza Orłosia.

Źródło: nowehoryzonty.pl
Fot. Piotr Wojtasiak

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Ci, którym czas na to pozwolił, zjawili się we Wrocławiu już w czwartek, kiedy miała miejsce gala otwarcia. Zobaczcie, jak się bawili.

Weekend to moment, kiedy do Wrocławia zawita więcej osób. Gala otwarcia za nami i w filmie poniżej możecie zobaczyć, jakie wrażenie zrobił pokazany podczas niej film prosto z Cannes.

Uczestnicy Festiwalu korzystają nie tylko z papierowych programów, ale także z aplikacji, która jest kompendium wiedzy na temat wydarzeń TNH, a także umożliwia rezerwację miejsc na poszczególne seanse. Zobaczcie film:

T-Mobile Nowe Horyzonty 2014 – gala otwarcia - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Za nami półmetek Festiwalu. Przyszedł czas na pierwsze oceny publiczności i wybór faworytów w Konkursie Głównym Nowych Horyzontów.

Bohaterem naszej relacji jest publiczność - pytamy o konkurs główny, najlepsze filmy, największe zaskoczenia, typujemy faworytów. Przecież bez nich Festiwal przestał by istnieć. To publiczność reagująca żywiołowo, oceniająca i dyskutująca jest jego obok filmów największą siłą Festiwalu.

Nowe Horyzonty 2014 - faworyci publiczności - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się