Jeśli lato to dla was nie tylko wakacje, ale także święto kina, to z pewnością z niecierpliwością czekacie na program tegorocznego festiwalu. Zobaczcie, na co warto kupić bilety.

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami można już zapoznać się z pełnym harmonogramem seansów, które odbędą się podczas tegorocznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Znamy już filmy otwarcia i zamknięcia, a teraz pora na kolejne pozycje, wśród których znalazło się około 200 filmów pełnometrażowych, w tym 22 tytuły prosto z festiwalu w Cannes.

W sekcjach Panorama oraz Ale kino+ znalazły się dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina. W tym roku w programie znalazły się najnowsze filmy m.in. Godfreya Reggio (Goście), Pedro Costy (Koń Dinheiro), Gaspara Noé (Love), Hirokazu Kore-edy (Nasza najmłodsza siostra), Mike'a Leigh (Pan Turner), Syllasa Tzoumerkasa (Płomień), Alaina Cavaliera (Raj), Eugéna Greena (Sapientia), Corneliu Porumboiu (Skarb), Wima Wendersa (zrealizowana z Juliano Ribeiro Salgado Sól Ziemi), Yorgosa Lanthimosa (nagrodzony przez Jury tegorocznego festiwalu w Cannes The Lobster z Colinem Farrellem, Rachel Weisz i Léą Seydoux), Paula Thomasa Andersona (Wada ukryta na podstawie Thomasa Pynchona z Joshem Brolinem i Joaquinem Phoenixem), Honga Sang-soo (Wzgórze wolności), Guya Maddina (zrealizowany z Evanem Johnsonem Zakazany pokój), Lava Diaza (zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Locarno Z tego, co było, po tym, co było), Aleksieja Fedorczenki (Anioły rewolucji), Naomi Kawase (An), Jia Zhang-ke (Nawet góry przeminą), Brillante Mendozy (Taklub). Na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.

W programie sekcji Ale kino+ znalazł się Pasolini Abla Ferrary z Willemem Dafoe w roli głównej. Amerykański reżyser, autor kultowych filmów Zły porucznik i Pogrzeb, będzie gościem festiwalu. Pokaże jeden ze swoich mniej znanych filmów Spod ciemnej gwiazdki z 2001 roku oraz zaprezentuje swoje ulubione dzieło mistrza Pasoliniego - Ewangelię wg św. Mateusza z 1964 roku.

Aby zapoznać się z programem dzień po dniu w poszczególnych salach kinowych, wystarczy wejść na stronę nowehoryzonty.pl. Tam możemy wybrać interesujące nas dni festiwalu, godziny.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 8 lipca o godz. 12.00. Sprzedaż karnetów została już zakończona.

Fot.: Fotolia

15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty – jest pełen program - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl opublikowaliśmy pełny program 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 18 - 28 lipca 2013 we Wrocławiu. Sprzedaż biletów online ruszy na stronie festiwalu już w piątek 5 lipca o godzinie 12.00.

Na stronie www.nowehoryzonty.pl są już dostępne opisy filmów wszystkich festiwalowych sekcji, zwiastuny, linki, materiały dodatkowe. Jak co roku przy pomocy systemu metek każdy uczestnik NH może zaplanować swój festiwal.

Podczas festiwalu zostaną pokazane 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych. 143 filmy będą miały swoje polskie premiery. Pokazy filmowe będą odbywały się w salach Kina Nowe Horyzonty (dawny Helios) oraz na wrocławskim Rynku. Po raz ósmy gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 roku. Partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A., operator sieci T-Mobile.

Pełny program 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W tym tygodniu we Wrocławiu i w Warszawie odbyły się konferencje prasowe, na których ogłoszony został program tegorocznego Festiwalu.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca – 2 sierpnia. W ramach wydarzenia zostanie pokazanych na nim pokazanych około 350 filmów (w tym około 190 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów. Po raz trzynasty partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo niekonwencjonalne, często kontrowersyjne, autorskie filmy, twórców poszukujących nowych form wyrazu, wybrane spośród setek nadesłanych oraz oglądanych przez selekcjonerów na całym świecie. O Grand Prix festiwalu, nagrody jury FIPRESCI i festiwalowej publiczności ubiegać się będą między innymi znakomicie przyjęty na festiwalu w Wenecji H. w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii – tajemniczy thriller z elementami science-fiction, jednocześnie dekonstrukcja klasycznej greckiej tragedii, oraz nagrodzona Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie peruwiańska Videofilia Juana Daniela F. Molero – nietypowy portret zagubionych młodych ludzi i krytyka społeczeństwa uzależnionego od Internetu w formie psychodelicznego tripu.

Nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce i muzyce będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie znalazł się Life May Be – zapis fascynującej wideokorespondecji reżysera i historyka kina Marka Cousinsa (gość 13. TNH, autor The Story of Film) z wybitną irańską artystką Manią Akbari, oraz Twenty Eight Nights And A Poem libańskiego artysty Akrama Zaatariego – błyskotliwy kolaż, film pełen narracyjnych szkatułek i reinterpretacji, przedziwne filmowe archiwum, inspirowane zdjęciami ze studia filmowego Szecherezada.

Po raz kolejny w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących artystów, jak i już uznanych polskich twórców, którzy powracają do Wrocławia z kolejnymi filmami. Konkurs ponownie odbywa się pod patronatem T-Mobile, który ufundował nagrody dla najlepszych filmów w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych. Do 15 marca można zgłaszać filmy konkursowe na www.nowehoryzonty.pl.

W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi najnowszy film autora Niebiańskich żon Łąkowych Maryjczyków (laureat 13. TNH) Alexeya Fedorchenki – Anioły rewolucji na podstawie opowiadań jego stałego współpracownika, scenarzysty Denisa Osokina, których akcja rozgrywa się w latach 30. w stalinowskiej Rosji. Fedorchenko ponownie łączy bogatą symbolikę rodem z filmów Paradżanowa z poetyką satyry i absurdu. W programie również najnowszy film filipińskiego mistrza Lava Diaza – monumentalny, prawie sześciogodzinny, obsypany nagrodami na festiwalu w Locarno – From What Is Before oraz pokazywany na Berlinale The Forbidden Room kanadyjskiego eksperymentatora Guya Maddina, który wraz z Evanem Johnsonem nakręcił szalony, anarchizujący, fantazyjny film, pełen szkatułkowych historii i niezwykłych postaci, inspirowany filmami, które… nie powstały. Do tej zabawy kinem zaprosił między innymi Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin, Mathieu Amalrica czy Udo Kiera.

Trzecie Oko nosi w tym roku podtytuł #selfie: filmowe autoportrety. Sekcja, w której pokazywane są prace artystów wizualnych, używających filmu jako środka wyrazu, postara się odpowiedzieć na pytania, czy i jak współczesne selfie różni się od klasycznego autoportretu oraz na jak różne sposoby artyści stylizują się na ekranie. W programie intymne, kręcone latami wideopamiętniki, bezlitosne autoanalizy, jak również bezwstydne, narcystyczne zachwyty własną osobą.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy. W programie znalazło się dziesięć starannie dobranych tytułów z towarzyszącymi im prelekcjami i dyskusjami, a specjalnym gościem będzie wielokrotnie nagradzana ceniona kostiumografka Dorota Roqueplo (między innymi Mój Nikifor, Miasto 44 i Hiszpanka). Kostiumy ukazane zostaną w kontekście charakteryzowania bohaterów i epoki, seksualności i społeczności, a wśród prezentowanych filmów znajdą się kultowy Genialny klan Wesa Andersona czy najnowszy film brytyjskiego reżysera Petera Stricklanda (autora Berberian Sound Studio) – hipnotyzujący, tajemniczy, interesujący wizualnie Książę Burgundii.

Sekcja Nocne Szaleństwo uwalnia się w tym roku od tematycznych i retrospektywnych ram – skupiając się na prezentacji najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego. Zobaczymy świeże tytuły prosto z czołowych światowych festiwali fantastyki i grozy, filmy które w śmiały i odkrywczy sposób wykorzystują gatunkowe schematy oraz wyznaczają kierunki rozwoju ambitnego kina rozrywkowego.

Festiwal Filmowy w Gdyni kontynuuje współpracę z MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, organizując drugą edycję spotkań filmowych Gdynia na Horyzoncie. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się projekcja filmu Paula Mazursky’ego z 1989 roku Wrogowie, historia o miłości (Enemies: A Love Story) na podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w tej przejmującej opowieści o grupie nowojorskich imigrantów, zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która będzie gościem festiwalu.

Bohaterem największej tegorocznej retrospektywy będzie najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej nowej fali Philippe Garrel. W sekcji zostanie wyświetlonych 15 najważniejszych filmów reżysera – zawsze w pełni autorskich, idących pod prąd powszechnym trendom – intymnych, niemal autobiograficznych dzieł, jak i filmów żywo komentujących francuską politykę, historię, wydarzenia społeczne i obyczajowość. Wśród nich znajdą się głośne, zrealizowane w latach 70. filmy z Jean Seberg czy piosenkarką Nico (np. Kryształowa kołyska) – jego ówczesną partnerką i muzą oraz późniejsze, nagradzane na festiwalu w Wenecji Nie słyszę już gitary, Dzika niewinność i Zwyczajni kochankowie.

Ważnym wydarzeniem 15. TNH będzie przegląd nieznanej w Polsce kinematografii litewskiej – w sekcji znajdą się sztandarowe dzieła reżyserów litewskich z czasów ZSRR, a także filmy zrealizowane po 1990 roku (np. Kolekcjonerka Kristiny Buožyte). Bohaterem retrospektywy będzie najsłynniejszy przedstawiciel kina litewskiego, wizjoner Šarūnas Bartas, stawiany na równi z takimi mistrzami jak Andriej Tarkowski i Béla Tarr. Jego neomodernistyczne filmy to wyrafinowane traktaty o wyobcowaniu, melancholijne alegorie. W programie przeglądu między innymi Trzy dni (nagroda FIPRESCI i Jury Ekumenicznego na festiwalu w Berlinie), nagradzana w Wenecji Wolność, Korytarz czy Dom. Bartas będzie gościem festiwalu.

Znamy program 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (10)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Charlie
31-08-2016 - 15:25:33
Which year are you in?
  (0)
Odpowiedz
Morton
31-08-2016 - 15:25:31
Thanks funny site
  (0)
Odpowiedz
Jayden
31-08-2016 - 15:25:28
What's the current interest rate for personal loans?
  (0)
Odpowiedz
Billie
31-08-2016 - 15:25:25
Withdraw cash
  (0)
Odpowiedz
Domingo
31-08-2016 - 15:25:23
I'm sorry, he's
  (0)
Odpowiedz
Alberto
31-08-2016 - 15:25:20
I study here
  (0)
Odpowiedz
Jose
31-08-2016 - 15:25:17
About a year
  (0)
Odpowiedz
Bobby
31-08-2016 - 15:25:15
What university do you go to?
  (0)
Odpowiedz
Alden
31-08-2016 - 15:25:13
A few months
  (0)
Odpowiedz
Alton
31-08-2016 - 15:25:07
We work together
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Stało się. Uchylono festiwalowe bramy i wdarły się przez nie hordy spragnionych filmów kinofilów, dziennikarzy, dygnitarzy i wszystkich tych, którzy na T-Mobile Nowych Horyzontach są, bo nie wypada nie być. Organizowana przez Romana Gutka impreza to bowiem nie tylko mekka dla każdego rozkochanego w wielkim ekranie widza - to wydarzenie kulturalne na skalę nie tyle krajową, co już europejską.

I znowu Wrocław poddał się nieskończonej fali różu - koloru, który jest znakiem rozpoznawalnym festiwalu, odkąd patronat nad nim sprawuje T-Mobile. I znowu puby - zwłaszcza te współpracujące z Nowymi Horyzontami - do rana będą huczeć od dyskusji na temat festiwalowych objawień i rozczarowań. Znów miejskie chodniki w tradycyjnie upalnym Wrocławiu zapełnią się charakterystycznymi plakietkami i wyjątkowo w tym roku oryginalnymi torbo-workami. Wszystko po to, by mogła trwać totalna, jedenastodniowa celebracja kina.

Pierwszy kontakt z programem jakiegokolwiek festiwalu filmowego zawsze charakteryzuje się mniejszą lub większą ekscytacją. Kiedy jednak nowohoryzontowicz zapoznaje się z kalendarzem projekcji, towarzyszą mu także strach i żal. Strach - że nie zdąży nawet w pełni ogarnąć listy tytułów. Żal - że decydując się na jeden z filmów w danym bloku godzinowym, zamknie sobie drogę do kilku innych, równie kuszących pokazów. A już prawdziwy dramat następuje podczas wyboru projekcji na seans późnowieczorny! Nie dość, że grają wtedy niemal same hity, to jeszcze kuszą seansem na wrocławskim Rynku, a na dodatek w Arsenale gra w tym czasie niesamowita kapela. Zaprawdę, gdyby dać widzom Nowych Horyzontów możliwość klonowania się raz w roku na określony czas, ich wybór padłby zapewne na te dwa tygodnie na przełomie lipca i sierpnia.

Ale to właśnie z tych mniejszych i większych dylematów, z uświadamiania sobie ile w świecie kina jest dobra, które czeka, by je poznać, z poczucia kinofilskiej wspólnoty składa się niepowtarzalna atmosfera T-Mobile Nowe Horyzonty. Atmosfera, którą przez kolejnych 10 dni będą starał się oddać w wystukanych na klawiaturze słowach.

Więcej informacji o festiwalu na stronie nowehoryzonty.pl

Fot. Fotolia

Z pamiętnika kinofila - otwarcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się