BlackBerry DevCon Americas 2011 obfitowało w nowości dla deweloperów. Największą z nich był nowy, hybrydowy system BlackBerry BBX.

Największą nowością, którą zaprezentowano podczas konferencji BlackBerry DevCon Americas 2011 był nowy system operacyjny. BlackBerry BBX to część platformy sytemowej nowej generacji, będącej swego rodzaju hybrydą dotychczasowych rozwiązań. Łączy ona cechy stosowanego w kanadyjskich smartfonach systemu operacyjnego BlackBerry OS oraz zarezerwowanej jak dotąd dla tabletu BlackBerry PlayBook platformy QNX. BlackBerry BBX ma za zadanie zintegrować zarówno ludzi jak i urządzenia, treści oraz usługi. Nowy system ma także wspierać istniejące dotychczas aplikacje dla BB OS oraz platformy QNX.

Research In Motion najwyraźniej wybrało podobną strategię unifikacji systemowej swoich produktów jak Google. Nasuwa się tutaj skojarzenie z Androidem 4.0, który podobnie jak BlackBerry BBX jest swoistą hybrydą, łączącą smartfonowe systemy Android 2.x Gingerbread oraz dedykowany tabletom Android 3.0 Honeycomb.

Największą nowością konferencji BlackBerry DevCon Americas 2011 był nowy system operacyjny BlackBerry BBX

Jak informuje Research In Motion, platforma, której częścią jest BBX-OS będzie wspierać usługi w chmurze BlackBerry. Platformę tę stworzono dla deweloperów tworzących między innymi w środowisku HTML5 oraz przy użyciu narzędzi dostępnych dla tabletu BlackBerry PlayBook (Native SDK, Adobe AIR/Flash, WebWorks/HTML5 oraz BlackBerry Runtime for Android Apps - dla przyszłych tabletów i smartfonów opartych o platformę BBX). BBX będzie także wspierał BlackBerry Cascades UI Framework - narzędzie dla zaawansowanych grafików oraz aplikacje "Super Apps" - oparte na integracji między aplikacjami, usłudze Push oraz BBM Social Platform.

Źródło/fot. Research In Motion

BlackBerry BBX – nowy, hybrydowy system RIM - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Research In Motion nie może na razie używać nazwy BBX, którą określano nowy system operacyjny koncernu.

BlackBerry 10 – taką nazwę nosił będzie system operacyjny nowej generacji, wykorzystywany przez Research In Motion. Dlaczego nie BBX?

W listopadzie firma Basis International z Nowego Meksyku pozwała kanadyjski koncern, twierdząc, że nazwa BBX jest jej własnością i nie zgadza się, aby ktokolwiek ją wykorzystywał. Problem miał być początkowo rozwiązany poza drogą sądową, lecz w końcu musiał trafić na wokandę.

Sąd federalny w amerykańskim mieście Albuquerque wydał decyzję korzystną dla Basis International. Na razie dotyczy ona jedynie konferencji DevCon w Singapurze, która odbywa się dziś i jutro. RIM określa swój nowy system BlackBerry 10. Zamierza się jednak odwoływać od niekorzystnej dla siebie decyzji sądu.

Źródło: Reuters

BlackBerry 10 zamiast BBX - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Warsztaty przygotowano zarówno dla doświadczonych deweloperów jak i tych, którzy dopiero chcieliby rozpocząć swoją przygodę z platformą BlackBerry 10.

Oficjalna premiera nowej platformy BlackBerry 10 już 30 stycznia 2013 roku. Polscy deweloperzy mogą jednak swoich sił spróbować jeszcze w tym roku. Research In Motion specjalnie dla nich, zarówno dla tych doświadczonych jak i początkujących przygotowało BlackBerry Jam Sessions – hackatony skierowane do osób zainteresowanych nową platformą. Będzie to dla nich okazja, aby spróbować swoich sił w tworzeniu aplikacji oraz zintegrować się z szybko rosnącą społecznością deweloperów BlackBerry. 

Ważną częścią naszej działalności, w którą inwestujemy dużo naszych wysiłków i zasobów, jest współpraca ze środowiskiem deweloperów - mówi Łukasz Dzierżak,  BlackBerry Developer Evangelist - Developer Relations Poland. Celem prowadzonych przez nas działań jest zapewnienie warunków sprzyjających tworzeniu jak najbardziej wartościowych aplikacji na urządzenia oparte na systemie BlackBerry 10.

Platforma BlackBerry 10 zadebiutuje 30 stycznia 2013 r.

Hackatony odbędą się w Gdańsku (28 listopada), Warszawie (7 grudnia) oraz Katowicach (20 grudnia). W czasie każdego z nich deweloperzy będą mieli około 10 godzin na stworzenie i zaprezentowanie aplikacji na platformę BlackBerry 10. Tworzyć będzie można m.in. w językach C/C++, HTML 5, Air i Android/JAVA. Na wszystkich sesjach obecni będą zapewniający wsparcie eksperci BlackBerry.

Dla uczestników przygotowano także atrakcyjne nagrody. Wygrać można wycieczkę do Amsterdamu na BlackBerry Jam Europe 2013, tablety i smartfony BlackBerry, urządzenia deweloperskie BlackBerry Dev Alpha, punkty programu BlackBerry JamZone Rewards Program oraz gadżety BlackBerry.

Źródło/fot. Research In Motion

RIM zaprasza na hackatony BlackBerry Jam Session - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

RIM rozsyła zaproszenia na imprezę w Nowym Jorku, która ma być początkiem wielkiego powrotu Kanadyjczyków do pierwszej ligi graczy na rynku smartfonów.

Oficjalne zaproszenia otrzymują dziennikarze (jedno z nich możecie podziwiać poniżej), a niepokorni blogerzy polują na przecieki. Dzięki temu możemy jeszcze przed oficjalną premierą przekonać się, co Research In Motion szykuje na nadchodzący rok.

Od 17 grudnia RIM rozsyła oficjalne zaproszenia medialne związane z premierą 30 stycznia 2013

Pierwszym smartfonem z nowym systemem BlackBerry 10 (BB10) będzie nieco tajemniczy L-Series. Zdjęcia nowej słuchawki wypłynęły w serwisie tinthe.vn. Prezentuje się interesująco i na pewno nie jest to jeden z egzemplarzy klockowatego urządzenia rozdawanego deweloperom, a znanego jako Dev Alpha B.

BlackBerry L-series uchwycony przez blogerów ma identyczny profil jak smartfon z grafiki promocyjnej, którą zobaczycie odwiedzając oficjalny serwis blackberry.com. Wszystko wskazuje na to, iż RIM nie zdołało do końca utrzymać pod kluczem wszystkich swoich korporacyjnych sekretów. Podobny problem miało Apple w przypadku iPhone’a 5. Zdjęcia obudowy nowego smartfonu pojawiły się w sieci już maju, na długo przed jego oficjalną premierą.

Warto zwrócić uwagę na to, iż nowy BlackBerry ma duży wyświetlacz dotykowy. RIM odcina się więc od korzeni – mało prawdopodobne byśmy w styczniu zobaczyli nową generację klasycznych terminali z fizyczną klawiaturą. Nowy system BB10 został całkowicie przeprojektowany pod kątem interfejsu dotykowego, a jedną z jego charakterystycznych cech ma być wysoka kompatybilność z aplikacjami pisanymi dla Androida. Wśród spodziewanych funkcji są także integracja z Twitterem oraz system rozpoznawania mowy.

Szczegóły poznamy 30 stycznia 2013 roku na konferencji The BlackBerry Experience w Nowym Jorku.

Fot. tinthe.vn, RIM

Źródło: tinthe.vn, The Verge

Tak prezentuje się BlackBerry L-series - spodziewany debiutant z systemem BB10

Nadchodzi BlackBerry 10 OS. Premiera już 30 stycznia! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się