To nie tylko święto zakochanych, ale także cyberprzestępców, którzy korzystają ze wzmożonej aktywności ludzi, poszukujących miłości w sieci. Są oni wówczas bardziej skorzy do dzielenia się poufnymi informacjami na własny temat.

Intel Security przeprowadził badania, z których wynika, że w okresie okołowalentynkowym ludzie dużo bardziej beztrosko dzielą się w sieci swoimi danymi osobowymi, narażając się tym samym na ataki cyberprzestępców. Robią to głównie w portalach randkowych.

Ankietę przeprowadzono wśród 4327 użytkowników takich serwisów z różnych krajów (Europa i USA) w wieku od 18 do 55 lat. Wyniki są niepokojące – pokazują, że bezrefleksyjnie dzielimy się różnymi rodzajami poufnych danych, poczynając od intymnych zdjęć, kończąc na hasłach do osobistych kont bankowych, mailowych i społecznościowych.

Jak się okazuje, bardziej skorzy do dzielenia się intymnymi zdjęciami są mężczyźni – aż 75 proc. badanych panów (25-34 lata) odpowiedziało, że udostępnienie takiej fotografii obcej osobie nie stanowi dla nich problemu. Trochę starsi (45-54 lata) decydują się na taki krok już nieco rzadziej (51 proc.), ale i tak dużo częściej niż kobiety. Do takiego działania przyznało się tylko 11 proc. kobiet w tej samej grupie wiekowej. Młodszych kobiet (25-34 lata) dotyczy to w 55 proc.

Smartfon w prezencie walentynkowym? Dobry pomysł!

Prywatne informacje udostępnia innym aż 34 proc. ankietowanych użytkowników portali randkowych! 79 proc. z nich udostępnia zdjęcia, 58 proc - datę urodzenia, 59 proc. - informację o wykonywanym zawodzie, 45 proc. - adres e-mail, a także numer telefonu (20 proc.) oraz adres pracy lub domu (11 proc.).

Pokolenie z przedziału 25-34 lata dwukrotnie częściej (14 proc.) dzieli się w Internecie hasłami do kont osobistych (bankowych czy tych w social mediach) niż ludzie trochę młodsi, w wieku 18-24 lata.

Eksperci z Intel Security radzą zachowanie szczególnej uwagi, jeśli wykorzystujemy urządzenie zarówno do pracy, jak i do randkowania w sieci. Surfujemy po Internecie, a zaraz po tym otwieramy służbowe maile i załączniki pełne poufnych informacji.

Rady? Zwracajmy baczną uwagę na podejrzane maile (tak zwane maile typu phishing), nie dajmy się zapraszać nieznajomym w social mediach, loginy i hasła ustawiajmy tak, aby nie zawierały naszego roku urodzenia i innych informacji, z których można skompletować całkiem pokaźny i cenny pakiet danych, blokujmy nasz telefon hasłem i pod żadnym pozorem nie wysyłajmy obcym swoich zdjęć. Miłość – szczególnie ta walentynkowa – z reguły nie trwa wiecznie, zdjęcia w sieci pozostają na zawsze!

Źródło: Intel Security
Fot. Fotolia

14 lutego cyberprzestępcy bardziej aktywni - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Superszybki Internet domowy LTE taniej o 50 proc.!

Oto nasza cotygodniowa lista pięciu najlepszych tytułów mobilnych. Sprawdź, dlaczego te darmowe gry na Androida znalazły się w naszym zestawieniu i czym przyciągnęły naszą uwagę.

Avengers Academy

Widzieliście filmy z bohaterami komiksów Marvela? Kto nie widział żadnego - ręka w górę. Tak myślałem. Nic więc dziwnego, że kolejna porcja rozrywki szykuje się zaraz za rogiem (ekranu), bo tam, gdzie jest popularność, są też pieniądze. Gra stworzona może nie z wielkim rozmachem, ale z pewnością ciekawie nawiązuje do komiksów i (częściej) filmów. W końcu bazuje na podobieństwach bohaterów do aktorów znanych z ekranizacji tych historii.

Pobieraj najlepsze gry i aplikacje. Opłaty dodaj do rachunku T-Mobile!

Wybierz swojego ulubionego Avengersa, który w tym przypadku znajdzie się dopiero w tajnej szkole dla przyszłych Avengersów. Dyrektor Fury założył ją, aby uczyć młodych herosów korzystać z ich mocy. Pierwszym studentem był Tony Stark, który następnie zwerbował kolejnych rekrutów. Cel? Znajdź, rozbrój i zniszcz Hydrę! A przy okazji odkryj, jakie sekrety się za nią kryją.

I jak? Zachęceni? Heil Hyd... Ups, nie ta strona barykady...

Dragon Ball Z Dokkan Battle

Błagam, jakby komukolwiek trzeba było przedstawiać Dragon Ball! Oto całkiem nowy rozdział w tej historii. Tym razem możecie doświadczyć emocji na własnej skórze - opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy Wehikuł Czasu Trunksa rozbija się na planecie, na której czas i wydarzenia z DB całkowicie się pomieszały!

Spytacie, co jest takiego ciekawego w tej grze? Po pierwsze, eksploracja. Szukajcie przeciwników znanych z sagi i ordynarnie naklepcie im po tych przemądrzałych buźkach. Za Krillana! (który pewnie znowu zginął...)

Możecie zebrać drużynę swoich marzeń spośród postaci znanych z sagi, a nawet łączyć ich umiejętności tak, aby pokonać każdego przeciwnika. Więcej zachęty? Walka polegająca na Sferach Ki (Chi), ekstremalne pojedynki i prawdziwy potencjał Dragon Balla na ekranie twojego smartfona czy tabletu? Tego nie możecie przegapić. Ta darmowa gra na Androida jest świetnym przykładem na to, że genialna rozrywka, powracająca do korzeni ulubionego anime, wcale nie musi być kosztowna!

 

Escaping the Prison

Oto gra-klon znanej, przeglądarkowej produkcji. Może nawet nie klon, a młodsza siostra-bliźniaczka, bo odpowiadają za nią ci sami developerzy.

O co tu chodzi? Patrząc na sam tytuł, wydaje się to dość oczywiste - macie nawiać z więzienia. Henry wpadł podczas nieudanego napadu na bank i odsiaduje teraz swój wyrok. Waszym zadaniem jest mu pomóc go skrócić... Niekoniecznie zgodnie z prawem. Rozpoczynacie grę w momencie, gdy Henry dostaje bardzo nietypową paczuszkę z tortem w środku (i nieodzownym pilnikiem, ofkors!). Pomóżcie mu podjąć dobre decyzje w trakcie ucieczki albo bezczelnie źle go kierujcie i nabijajcie się z jego niedoli!

Worms 4 - robaki wróciły i mają się dobrze

Możecie postawić sobie za cel pewne osiągnięcia, jak na przykład odnalezienie wszystkich 18 faili, jakie mogą się przytrafić Henry'emu, czy trzy różne zakończenia. Cokolwiek nie zrobicie, na pewno będziecie mieli przy tym całkiem sporo frajdy!

 

Iron Man 3 - The Official Game

Kolejny Avengers. Tym razem bohaterem gry jest postać odtwarzana na srebrnym ekranie przez jedynego nadającego się do tej roli aktora, Roberta Downey'a Jr-a. Macie okazję wcielić się w niego w tym niezwykle dynamicznym, zręcznościowym endless runnerze. Tony zostaje strażnikiem pokoju na świecie, tak więc przygotujcie się na masę podróży.

Ta kompletnie darmowa gra na Androida jest ciekawa o tyle, że oferuje bardzo przystępną grafikę oraz całkiem niezłe audio. No i miliarder jako główna postać? Gdzie mam podpisać?!

Walczcie z wrogimi siłami, które chcą zagrozić spokojowi mieszkańców Ziemi, odkryjcie wszystkie trzy lokacje: wybrzeża Malibu, Nowy Jork oraz Chiny, a także stoczcie walkę z czterema epickimi przeciwnikami, znanymi z komiksów o Iron Manie. I tak, M.O.D.O.K. wliczony jest w pakiet!

 

Shadow Fight 2

Kto nie chciał w pewnym momencie życia zostać ninją? Ja do tej pory czasem o tym myślę: zabójstwa na zlecenie, dużo broni białej, mordercze ciosy małym palcem u stopy i akrobacje jak z Cyrku Zalewski. A rodzice mówili "idź na studia"...

Shadow Fight 2 to genialny mix RPG-a z typową bijatyką. Możecie wyposażać swojego bohatera z użyciem dowolnej broni z całego dostępnego arsenału - nakładać zdobione pancerze i używać śmiercionośnych sztuk walki. Niszczcie wrogów zanim się jeszcze o tym dowiedzą!

 

AnGROid: TOP 5, czyli najlepsze gry mobilne lutego #1 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Graj na smartfonach ze sklepu T-Mobile!
Podziel się