Dwie gry jeszcze do niedawna dostępne w sklepie Google Play infekowały smartfony z Androidem trojanem wykradającym loginy i hasła do Facebooka.

Liczba potencjalnie zainfekowanych smartfonów mogła sięgnąć nawet miliona urządzeń. Sprawcami całego zamieszania okazały się dwie gry dostępne w sklepie Google Play: Cowboy Adventure oraz Jump Chess. Po ich uruchomieniu pokazywało się fałszywe okno logowania do Facebooka i jeśli użytkownik z niego skorzystał, jego dane zostały przechwycone na serwer należacy do cyberprzestępców.

Na szczęście liczba zarażonych okazała się dużo mniejsza, głównie za sprawą komentarzy użytkowników ostrzegających przed pobieraniem i instalowaniem obu gier. Zagrożenie zidentyfikowano jako trojan Android/Spy.Feabme.A. Zarówno Cowboy Adventure, jak i Jump Chess zostały wycofane z Google Play i nie są już dostępne. Tak czy siak, warto pamiętać o kilku wskazówkach przekazanych przy tej okazji przez specjalistów z firmy antywirusowej ESET:

1. Ściągaj aplikacje tylko od zaufanych firm - zminimalizujesz w ten sposób ryzyko zainfekowania swojego urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

2. Sprawdzaj zawsze komentarze użytkowników - mogą oni ostrzegać, np. o podejrzanym oknie do logowania, jak to miało miejsce w przypadku zainfekowanych gier.  

3. Należy także zawsze zwrócić uwagę na uprawnienia, jakich żąda aplikacja i zrezygnować z instalacji tej, która wymaga ich za dużo. Aplikacja podająca prognozę pogody nie musi mieć dostępu do wiadomości czy zdjęć.

4. Zainstaluj na swoim urządzeniu mobilnym oprogramowanie antywirusowe, które wykrywa złośliwe aplikacje, trojany i inne zagrożenia.

fot. Fotolia

Dwie gry z Google Play zainfekowane trojanem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wybrane gry i programy z Google Play, są od wczoraj dostępne w wyjątkowo korzystnej cenie. Promocja potrwa jeszcze cztery dni!

Google postanowiło uczcić kamień milowy w rozwoju swojego sklepiku z aplikacjami – Google Play Store. Użytkownicy smartfonów i tabletów z Androidem pobrali już 25 miliardów aplikacji. Liczba gier i programów dostępnych w Google Play przekroczyła 675 tysięcy.

Świętuj z Google!

Z tej okazji, Google przygotowało ofertę okolicznościową z dużą przeceną na wybrane płatne aplikacje. Oferowane są one po 80 gr. Warto wspomnieć, iż są to gry i programy od najlepszych deweloperów: Rovio, Gameloft czy EA. Możecie więc za mniej niż złotówkę kupić Angry Birds Space w edycji premium, czy pakiet biurowy OfficeSuite Pro 6 (oferta na 27 września).

Przez cały okres trwania promocji, codziennie oferowana będzie zniżka na inne aplikacje. Przez kolejne cztery dni warto więc zaglądać do Google Play, aby przekonać się, czy przypadkiem upatrzona przez was wcześniej aplikacja nie zostanie przez Google przeceniona.

Aktualna lista gier i programów w przecenie dostępna jest tutaj.

Fot. Google

Aplikacje przecenione!

25 miliardów pobranych aplikacji. Google świętuje zniżkami! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dobra wiadomość dla użytkowników smartfonów z Androidem. Liczba domyślnie zainstalowanych aplikacji od Google będzie nieco uboższa.

Spora grupa użytkowników Androida narzeka na pakiet domyślnie zainstalowanych aplikacji w smartfonach, których na dodatek nie da się usunąć. Jednym z największych dostawców takich pakietów jest samo Google.

Ilekroć producent smartfonu chce wykorzystać jakiekolwiek aplikacje od Google, zmuszony jest przy tej okazji udostępnić sporo dodatkowych narzędzi. Nie da się ukryć, że znajdują się tam programy, których większość użytkowników zazwyczaj nie potrzebuje. Na szczęście sytuacja ulega stopniowej zmianie.

Jak informuje serwis AndroidCentral, Google podjęło decyzję o usunięciu z pakietu obowiązkowych aplikacji dla Androida poniższe pozycje:

- Gry Play (Google Play Games)
- Książki Play (Google Play Books)
- Google+
- Kiosk Play (Google Newsstand)

Oczywiście, każdy zainteresowany może samodzielnie pobrać powyższe aplikacje z Google Play. To bardzo dobra decyzja i mamy nadzieję, że docelowo sami będziemy mieć możliwość decydowania o tym, jakie aplikacje mają być domyślnie zainstalowane w naszym smartfonie z Androidem.

Fot. Fotolia

Google ogranicza liczbę domyślnie instalowanych aplikacji - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Niektóre pobrane aplikacje kiedyś wydawały nam się przydatne i interesujące, a teraz już nie? Jak uporządkować własną sklepową półkę w Google Play?

Warto mieć porządek. W Sklepie Play znajduje się lista aplikacji, które instalowaliśmy w bliższej i dalszej przeszłości. Gdy do niej wejdziemy, może się okazać, że jest tam spory nieporządek bo znajdują się tam aplikacje, które kiedyś na chwilę zainstalowaliśmy, ale się nam nie spodobały. W przyszłości możemy chcieć przypomnieć sobie jaka aplikacja była dla nas kiedyś użyteczna i znowu by się przydała, ale bałagan na liście może to trochę utrudnić. Na szczęście listę tę można oczyścić w każdej chwili. Jak to zrobić?

 

Wchodzimy do Sklepu Play i rozwijamy boczny panel z lewej.

Wybierz Usługi z Ulgą. Zaoszczędź nawet 50 zł!

Wybieramy „Moje aplikacje”.

 

Przesuwamy menu z zakładki „Zainstalowane” do „Wszystkie”. Tu znajduje się historia instalacji naszych aplikacji.

Google i aplikacje VR na Androida - co i jak?

Przy niechcianej aplikacji klikamy w krzyżyk. Uwaga – musi to być aplikacja, która nie jest już zainstalowana na naszym telefonie. Spowoduje to usunięcie aplikacji z historii zainstalowanych aplikacji.

 

Niestety nie da się póki co wykonać usunięcia aplikacji z historii w sposób masowy, dlatego może trochę zająć pozbycie się tych wszystkich niechcianych. Dla porządku warto to robić raz na jakiś czas.

 

Fot. Fotolia, wł.

Jak usunąć aplikacje z listy zainstalowanych aplikacji ze Sklepu Play? - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

haremo
08-03-2020 - 20:24:07
dzięki w końcu zrobiłem porządek w tych aplikacjach . po usunięciu z telefonu odśwież stronę przez przycisk F5 i wszystko znika
  (0)
Odpowiedz
main
06-09-2015 - 19:09:33
Niestety zrobiłem tak jak piszesz , nadal są obecne w sklepie google play- ( śmietnik niechcianych aplikacji)
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się