Tegoroczny festiwal w Cannes dobiegł końca. Złotą Palmą nagrodzono Francuza Jacquesa Audiarda ("Prorok") za film "Dheephan" opowiadający o emigrantach ze Sri Lanki.

Tytułowy bohater filmu Audiarda wraz z przybraną rodziną emigruje do Francji, posługując się sfałszowanym paszportem, po czym trafia na paryskie przedmieścia pełne biedy, przemocy i wojen gangów.

Grand Prix festiwalu zdobył z kolei debiutant z Węgier, Laszlo Nemes, za film "Syn Szawła" o więźniu z Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau, odpowiedzialnym za nadzorowanie egzekucji w komorach gazowych.

Nagroda dla najlepszej aktorki nie przypadła faworyzowanej Cate Blanchett, tylko jej partnerce z planu "Carol" Todda Haynesa, Rooney Marze, która w dodatku podzieliła zwycięstwo z Emmanuelle Bercot ("Mój król").

Statuetka dla najlepszego aktora trafiła w ręce Vincenta Lindona za występ w filmie "La Loi du Marché" Stéphane'a Brizé.

Najlepszym scenarzystą okazał się Michael Franco, autor "Chronic" o prywatnym pielęgniarzu (Tim Roth) wyspecjalizowanym w opiece nad bardzo chorymi pacjentami.

Hou Hsiao-Hsien z Tajwanu został doceniony za reżyserię "The Assassin", rozgrywaną w XI wieku opowieść o zabójczyni, która otrzymuje zadanie zlikwidowania własnego kuzyna za zdradę cesarza.

Greka Yorgos Lanthimos, autor głośnego "Kła", nagrodzonego przed sześcioma laty w Cannes w sekcji Un Certain Regard, tym razem otrzymał nagrodę jury za film "The Lobster".

Natomiast we wspomnianej sekcji triumfował "Hrutar" Islandczyka Grimura Hakonarsona, historia śmiertelnie skłóconych braci, hodowców owiec, zmuszonych współpracować w obliczu zarazy.

Film o emigrantach ze Złotą Palmą w Cannes - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Prosto z Cannes do Wrocławia trafia nowy film Nanniego Morettiego - jednego z najwybitniejszych europejskich włoskich reżyserów średniego pokolenia. „Habemus Papam – mamy papieża” to przewrotna historia człowieka, który nie chce stanąć na czele kościoła, chociaż właśnie na niego padł wybór konklawe.

Dlatego w chwili, kiedy nowo wybrany ojciec święty ma wyjść na balkon pobłogosławić wiernych, z komnaty dobiega krzyk przerażenia. Świetnie zagrany przez Michela Piccoli kardynał Melville nie jest pewien własnych wyborów życiowych, więc nie czuje się gotowy, by przewodzić cudzej wierze. Cały artykuł znajdziesz tutaj.

 

Fot. Maciej Świerczyński

<p><em>O filmie „Habemus Papam - mamy papieża" rozmawiamy z Jerzym Stuhrem.</em></p>

Z Jerzym Stuhrem rozmawiamy o "Habemus Papam" - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18 - 28 lipca. Pokażemy 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych. 143 filmy będą miały swoje polskie premiery.

Festiwal w dniu 18 lipca otworzy pokaz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes Życia Adeli – Rozdział 1 i 2 (La vie d’Adèle – Chapitre 1

Festiwal zamknie polska premiera pokazywanego w konkursie głównym tegorocznego Berlinale filmu Małgorzaty Szumowskiej W imię... ze znakomitymi kreacjami Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza - subtelne, pełne emocji stadium zakazanej miłości.

W Panoramie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. W programie między innymi: najnowszy film Bruno Dumonta inspirowany życiem legendarnej rzeźbiarki - Camille Claudel 1915 z Juliette Binoche w roli głównej; meksykańskiHeli nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes film gościa 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Amata Escalante; Senada (Epizoda u životu berača željeza) - obsypany nagrodami na festiwalu w Berlinie nowy obraz autora głośnej Ziemi niczyjej Danisa Tanovicia; Słomiana tarcza (Wara no tate) - thriller w reżyserii ulubieńca nowohoryzontowej publiczności Takashiego Miike; nominowany do Oscara chilijski Nie (No) Pablo Larraina z Gaelem Garcia Bernalem; nagrodzony przez jury ostatniego festiwalu w Cannes film mistrza japońskiego kina Hirokazu Koreedy Jak ojciec i syn oraz eksperymentalny film nowelowy 3x3D tria Peter Greenaway, Jean-Luc Godard i Edgar Pera. W Panoramie zobaczymy także najnowsze filmy innych osobowości światowego kina, między innymi Ulricha Seidla (ostatnia część głośnej trylogiiRaj: nadzieja) i Petera Greenawaya (Goltzius and the Pelican Company o legendarnym rytowniku, drukarzu i malarzu Hendriku Goltziusie).

Pełny program tegorocznego festiwalu został ogłoszony na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl.

Sprzedaż biletów na seanse filmowe na stronie internetowej festiwalu www.nowehoryzonty.pl oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty od 5 lipca o godz.12.00.

 

fot. materiały prasowe

Laureat Złotej Palmy w Cannes otworzy 13. T-Mobile Nowe Horyzonty! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

7 sierpnia trafi do polskich kin długo wyczekiwana filmowa biografia zmarłej w 2011 niezwykle utalentowanej piosenkarki Amy Winehouse.

Film "Amy" Asifa Kapadii miał swoją światową premierę na zakończonym niedawno festiwalu filmowym w Cannes, gdzie spotkał się z owacyjnym przyjęciem. 

W lipcu film trafi do kin w Wielkiej Brytanii oraz USA, a zaraz potem do polskich.

Film Kapadii to najlepszy dokument muzyczny od lat. Zaspokoi nie tylko fanów Amy Winehouse, ale też wymagających miłośników X muzy - pisał dla nas Artur Zaborski w relacji prosto z Cannes.

Hit Cannes o Amy Winehouse w sierpniu w Polsce - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się