Jutro rusza festiwal z filmami dla najmłodszych. Produkcje konkursowe będzie można zobaczyć do 4 października w 18 miastach Polski.

Dwie animacje i sześć filmów aktorskich zmierzy się w konkursie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, którego druga edycja odbędzie się od 26 września do 4 października. Wszystkie produkcje konkursowe zobaczą widzowie w 18 festiwalowych miastach m.in. Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W ogólnopolskim głosowaniu publiczność  wybierze swojego faworyta. Nagrody przyznają także dwa niezależne jury: dziennikarzy i reżyserów.

W programie Kina Dzieci znalazło się 70 wspaniałych opowieści - animacji, fabuł i krótkich metraży. To tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach i oklaskiwane przez małoletnich widzów na całym świecie.

Wśród festiwalowych hitów są nominowane do Oscarów krótkie metraże: Ja i mój rower oraz Boogaloo i Graham, a także brazylijska animacja Chłopiec i świat po raz pierwszy pokazana w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Bohater, chłopiec z małej wioski, postanawia odnaleźć ojca, który wyjechał do stolicy w poszukiwaniu pracy. Z ekranu nie pada ani jedno słowo, są za to wyjątkowe animacje dopełnione muzyką. Całość zabiera nas do dziecięcego świata, pokazuje współczesność, globalizację i konsumpcjonizm z perspektywy kilkulatka. W programie również animacja Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, która powstała na kanwie przebojowych książek Gunilli Bergström, które przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy. Autorka i ilustratorka serii będzie gościem festiwalu w Warszawie. Scenariusz do holenderskiego filmu Życie według Nino napisała Urszula Antoniak, która mówi, że to rodzaj okrutnej bajki opowiadanej, by oswoić strach. Podczas festiwalu Cinekid, gdzie film zdobył nagrodę główną doceniono, że tematy tak trudne jak śmierć, rozpad rodziny, agresja opowiada on tonem, w którym humor miesza się ze wzruszeniem. Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz Magicznych świąt Kacpra i Emmy, czyli bijącej rekordy frekwencyjne w Norwegii opowieści o parze przedszkolaków. Pierwsza część serii Kacper i Emma zdobyła najważniejsze nagrody ubiegłorocznego Kina Dzieci i w tym roku podczas festiwalu ukaże się na DVD.

Jednak Kino Dzieci to nie tylko wspaniałe produkcje, to również oryginalne wydarzenia łączące świat filmu, muzykę, sztuki wizualne i dobrą zabawę. Będą projekcje z muzyką na żywo, retro plebiscyt dla dorosłych na najlepszą dobranockę ich dzieciństwa, a na finał bal przebierańców. Wszystko zgodnie z hasłem tegorocznej edycji "Zanurz się w filmie!".

Więcej o festiwalu na: www.kinodzieci.pl oraz facebook.com/kinodzieci. Pełny program festiwalu dostępny na stronie www.kinodzieci.pl.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci od 26 września - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W programie festiwalu (19-25 X) najnowsze produkcje z Korei Południowej, nagradzane i pokazywane na światowych festiwalach, wielki przebój koreańskiego kina dla najmłodszych oraz przegląd filmów mistrza Kima Ki-duka, nagrodzonego na tegorocznym festiwalu w Wenecji Złotym Lwem za film Pieta.

Festiwal otworzy Poezja Lee Chang-donga (19 X, 20.00), nagrodzona za scenariusz w Cannes w 2010 roku. Wśród nowych filmów zobaczymy między innymi W innym kraju cenionego reżysera Honga Sang-soo (25 X, 20.00) z Isabelle Huppert, prezentowany w głównym konkursie tegorocznego festiwalu w Cannes żartobliwy portret obcokrajowców na koreańskiej prowincji. Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera opowiadającego o handlu dziećmi Barbie w reżyserii Lee Sang-woo (22 X, 20.00), nazywanego następcą Kim Ki-duka. W programie także 71: w ogień Johna H. Lee (20 X, 20.00) efektowny film wojenny z gwiazdami południowokoreańskiego kina, opowiadający prawdziwą historię grupy żołnierzy-uczniów, uczestniczących w wojnie koreańskiej w 1950 roku; próbka koreańskiego humoru w komedii małżeńskiej Wszystko o mojej żonie Mina Kyu-donga (21 X, 20.00), nagrodzony w Wenecji (The Queer Lion) Ciężar Jeona Kyu-hwana (23 X, 20.00) oraz Winogronowy cukierek Kim Hee-jung (24 X, 20.00) - pokazywana podczas Residence du Festival w Cannes historia o spotkaniu po latach dwóch przyjaciółek, które muszą zmierzyć się z bolesną przeszłością.

W programie znalazła się również najpopularniejsza animacja w historii kina koreańskiego - O kurze, która opuściła podwórze Oha Sung-yoona (20 X, 11.00), oparta na bardzo popularnej książce Hwang Sun-mi, znanej i nagradzanej również w Polsce. To film animowany nie tylko dla dzieci, mówiący o tolerancji i inności we współczesnym społeczeństwie. Lektorką podczas seansu będzie znakomita aktorka Grażyna Błęcka-Kolska. W kinie Helios Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć również przegląd filmów Kima Ki-duka, najsłynniejsze dzieła reżysera, m.in. Pusty dom (nagroda FIPRESCI w Wenecji), Samarytankę (Srebrny Niedźwiedź na Berlinale), Krokodyla, Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna i Łuk, a także mniej znane w Polsce Oddech i Time.

Bilety do kupienia online i w kasach kina: 18 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 11 zł (film dla dzieci). Karnety na wszystkie filmy: 100 zł (w sprzedaży w kasach kina, bez filmu dla dzieci).

Warszawska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2-4 listopada w kinie Muranów.

1. Festiwal Filmów Koreańskich od piątku w kinie Helios Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Rozpadająca się rodzina wyrusza na weekendową wycieczkę. Choć jedyne uczucia, jakie wiążą matkę i ojca, zbudowane są na wzajemnych pretensjach, dorośli usiłują odgrywać teatrzyk.

Często jednak zapominają o swoich rolach – najwyraźniej przekonani, że siedzące na tylnych siedzeniach samochodu dzieci niedowidzą i niedosłyszą. W swoim debiucie fabularnym, uhonorowanym Grand Prix na zeszłorocznych Nowych Horyzontach, Dominga Sotomayor Castillo ukazuje pełnię butwiejących relacji widzianych oczami małego, cichego obserwatora. Lucía i Manuel ani nie zasłaniają oczu i uszu, ani też specjalnie nie wytężają zmysłów. Jedynie rejestrują i gromadzą w pamięci sceny kłótni i zdrad wyłaniających się zza dziurawej kurtyny, która niebawem spadnie pod ciężarem tłumionych emocji.

Seanse

  • 25 lipca, godz. 18:45 - Kino NH 2
  • 27 lipca, godz. 12:45 - Kino NH 2

Obsada: Santi Ahumada, Emiliano Freifeld, Paola Giannini, Francisco Pérez-Bannen, Jorge Becker, Axel Dupré

Reżyser: Dominga Sotomayor Castillo urodziła się w 1986 roku w Chile, studiowała reżyserię na Uniwersytecie Katolickim. W 2008 roku nakręciła trzy filmy krótkometrażowe, które dały jej uczestnictwo m.in. w Berlinale Talent Campus i stypendium Cinéfondation w Cannes. Następnie przez cztery lata pracowała nad pełnometrażowym debiutem Od czwartku do niedzieli. W 2012 roku na festiwalu Sundance dostała grant na rozwój scenariusza Zbyt późno, by umrzeć młodym(Tarde para morir joven), opartego na wydarzeniu z dzieciństwa autorki, w którym pożar strawił ekologiczną wioskę Peñalolén, gdzie reżyserka żyła wraz z rodziną.

Wybrana filmografia

  • 2008 Noviembre (short)
  •  2008 La montaña (short)
  •  2010 Videojuego (short)
  •  2012 Od czwartku do niedzieli / De jueves a domingo / Thursday Till Sunday

"Od czwartku do niedzieli" - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

To prawdziwe filmowe święto dla dzieciaków, rodziców, dziadków, opiekunów. Zobaczcie program.

50 filmów. 15 miast w Polsce. 10 dni pokazów, zabaw, warsztatów i rozmów. Kino Dzieci, czyli największe w Polsce filmowe święto dla dzieciaków, startuje 27 września.

Kino Dzieci to najlepsze produkcje nakręcone w ostatnich latach dla młodych widzów, w większości niepokazywane dotąd w Polsce. To filmowa uczta dla dzieci w wieku 5-12 lat, ich rodziców, dziadków i opiekunów. Okazja do wspólnego przeżywania kina, zabaw i rozmów inspirowanych filmowymi opowieściami. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, a pokazy odbywać będą się od 27 września do 5 października w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu.

Program Kina Dzieci tworzy 50 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i długich metraży. Podzielone zostały na sekcje tematyczne o: przyjaźni, wyzwaniach oraz relacjach z rodzicami. Oddzielny blok to prezentacja kina norweskiego, wzorcowego przykładu, jak kręcić mądre i atrakcyjne opowieści dla najmłodszych.

Wśród festiwalowych hitów są ekranizacje bestsellerowych norweskich książek Tora Åge Bringsværda i Anne G. Holt "Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele" oraz "Kacper i Emma - ferie zimowe". Holenderską kinematografię reprezentować będzie "Niesforny Bram", uznany w Holandii za film 2012 roku. Familijne kino w najlepszym wydaniu przyjedzie z Republiki Południowej Afryki: "Felix" Roberty Durrant to opowieść o małym fanie jazzu, który marzy o karierze saksofonisty. Na szczególną uwagę zasługują także animacje: magiczna "Nocturna" nakręcona w hiszpańsko-francuskiej koprodukcji przez Adrià Garcíę, Víctora Maldonado oraz nagradzany na międzynarodowych festiwalach francuski film "Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa" w reżyserii Marka Boreala i Thibauta Chatela.

Festiwal to więcej niż pokazy filmowe. Równie ważne, co oglądanie jest dzielenie się emocjami, zabawa, dyskusja. Po seansach zaplanowano zajęcia plastyczne dla dzieci, a także warsztaty dla rodziców.

Festiwal to dwa konkursy - swoje nagrody przyznają jury dziennikarzy oraz pisarzy. W skład pierwszego wejdą: Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka oraz Paweł T. Felis. Pisarzy reprezentować będą: Joanna Olech, Agata Królak oraz Rafał Kosik. Najlepszy film festiwalu wybierze także publiczność.

Festiwalowi towarzyszy konferencja w Warszawie oraz cykl paneli w Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu pod wspólnym hasłem "Kręcimy kulturą dla dzieci". To próba diagnozy stanu kultury dziecięcej w Polsce, a w szczególności okazja do przyjrzenia się ofercie filmowej dla najmłodszych. Spotkania moderowane przez Martę Lipczyńską-Gil (szefową wydawnictwa Hokus-Pokus) przygotowano z myślą o twórcach, producentach, edukatorach, animatorach, krytykach, ale także wszystkich, którym temat jest bliski. W programie m.in. wykład Małgorzaty Ohme o wpływie filmowych treści na rozwój psycho-społeczny dzieci, masterclass z norweskim reżyserem Arne Lindtner Naessem oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego na festiwalu Kina Dzieci zabrakło pełnometrażowych polskich produkcji.

Wstęp na konferencję oraz panele jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony www.kinodzieci.pl. Pokazy festiwalowe są biletowane. Cena: od 5 do 12 zł w zależności od kina. Pełny program festiwalu Kino Dzieci oraz lista kin są już na stronie www.kinodzieci.pl.

Źródło: nowehoryzonty.pl
Fot.: Fotolia

Festiwal Kino Dzieci już w tym miesiącu - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się