Internet to nie tylko demotywatory i pudelek. Najlepszym tego przykładem jest Google Art Project z jego galerią obejmującą ponad 30 tysięcy dzieł sztuki ze 151 muzeów. Nie zabrakło polskich akcentów!

Coś co rok temu było eksperymentem, stało się największą galerią świata. I co z tego że wirtualną? Nie odchodząc od komputera, możecie słynne dzieła sztuki oglądać w gigapikselowej rozdzielczości. Takich detali jakie w sieci serwuje Google nie dostrzeżecie gołym okiem wybierając się do muzeum.

Google Art Project stał się wizytówką prospołecznej działalności koncernu z Mountain View. 30 tysięcy dzieł sztuki, 151 kolekcji. W ramach wirtualnego spaceru a la Street View można odwiedzić aż 46 muzeów a kolejne pojawią się już wkrótce. Wycieczka jest w pełni interaktywna.

Ambicje Google są potężne. W ubiegłym roku lista obejmowała 17 najsłynniejszych galerii sztuki – głównie amerykańskich i europejskich o ugruntowanej reputacji. Dziś za pomocą Art Project bez problemu wybierzecie się w miejsca bardziej egzotyczne - do Indii czy do Kataru. Można przespacerować się korytarzami Białego Domu i zobaczyć kolekcję 139 prac, 96 artystów, które zdobią siedzibę Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co z Polską? W sieci obejrzeć możecie kolekcje z Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Aby Art Project był funkcjonalny i wygodny w obsłudze, Google udostępniło nowe narzędzia pozwalające sortować dzieła sztuki według epoki, twórcy lub nurtu w sztuce. Dzięki temu można łączyć kolekcje z wielu galerii i tworzyć tzw. galerie spersonalizowane.

Wielka sztuka jest na wyciągnięcie ręki!

Internetowy gigant zapowiada dalszą rozbudowę wirtualnego muzeum. Art Project podobnie jak Google Books, to projekt mający na celu zachowanie dziedzictwa ludzkości i szersze jego udostępnienie poprzez cyfryzację. Google chce najwyraźniej udowodnić, że nie wszystko co robi, robi dla pieniędzy. Niektóre rzeczy robi dla wizerunku...

Fot. Google

Google Art Project. Największe muzum sztuki znajdziecie w sieci - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Pogoda sprzyja relaksowi przed ekranem komputera. Będąc użytkownikiem Strefy T-Mobile w Player możesz wybierać spośród wielu filmów i seriali. Zobacz, co na was czeka.

Wyłącznie na klientów T-Mobile w serwisie Player czeka ponad 100 filmów, seriale, bajki, najpopularniejsze programy rozrywkowe TVN oraz na żywo 16 kanałów live. Poniżej wybrane pozycje:

  • SERIALE

The 100 – drugi sezon

97 lat temu nuklearna zagłada zniszczyła ludzką cywilizację na Ziemi. Przeżyło jedynie 400 osób, które przebywały w tym czasie w 12 stacjach kosmicznych na orbicie. W celu zapewnienia jak najlepszego przetrwania rasy ludzkiej, wszystkie stacje zostały połączone, by stworzyć "Arkę". Trzy generacje urodziły się w kosmosie, a populacja ludzka osiągnęła liczbę 4 000. Bezwzględni przywódcy stacji wprowadzili rygorystyczne zasady. Każdy z mieszkańców jest wnikliwie kontrolowany, zapasy są ściśle reglamentowane, a wszystkie, nawet najdrobniejsze, przestępstwa są surowo karane. W pewnym momencie populacja "Arki" zaczyna wymierać. Władze postanawiają wysłać 100 nastoletnich więźniów na Ziemię, by zbadali czy jest ona już gotowa do zasiedlania. Ci młodzi ludzie będą musieli przezwyciężyć różnice, zjednoczyć się, by przeżyć na dzikiej i niebezpiecznej planecie.

Przyjaciele

Sześcioro przyjaciół - Rachel Green, kelnerka w pubie Central Perk, ulubionym miejscu spotkań całej grupy; Monica Geller, szef kuchni do wynajęcia; Phoebe Buffay, marząca o karierze piosenkarki masażystka; Joey Tribbiani, aktor; Chandler Bing, urzędnik i starszy brat Monici, Ross, paleontolog - cały czas wspiera się wzajemnie w codziennych zmaganiach z życiem w Nowym Jorku. Wszyscy, z wyjątkiem Phoebe, mieszkają w tym samym budynku.

  • FILMY

Dawca pamięci

Nastoletni Jonas (Brenton Thwaites) dorasta w utopijnym świecie przyszłości, gdzie nie istnieją cierpienie i ból, wojny ani krwawe rewolucje. W epoce, w której zapomniano, jak się kocha, odróżnia barwy i podejmuje wybory. Nieoczekiwanie, Jonas zostaje wytypowany jako kandydat na Odbiorcę Wspomnień – jedyną osobę w społeczności, która przechowuje pamięć po dawnych czasach. W szkoleniu pomaga mu tajemniczy mężczyzna, nazywany Dawcą Umysłów (Jeff Bridges). W trakcie nauki Jonas odkryje wstrząsający sekret przeszłości, który zburzy mozolnie budowany ład świata i ściągnie na niego i jego najbliższych wielkie niebezpieczeństwo.

The 100

Sin City 2: Damulka warta grzechu

Kiedy facet w czerni rusza na ratunek dziewczynie Bonda, mając za wsparcie niezniszczalnego zapaśnika, staje się jasne, że ulicami Miasta Grzechu znów popłynie krew! „Sin City: Damulka warta grzechu” to długo wyczekiwana kontynuacja jednej z najlepszych ekranizacji komiksów ostatniej dekady.

Dwight (Josh Brolin, „Prawdziwe męstwo”) jest detektywem-fotografem, który specjalizuje się w zdjęciach kompromitujących zdeprawowanych bogaczy. Jego życie staje na głowie, kiedy na nowo wkracza w nie Ava (Eva Green, zjawiskowa dziewczyna Bonda z „Casino Royale”) – dawna miłość, kobieta warta każdego grzechu. Ruszając na pomoc kochance, Dwight szybko odkryje, że znalazł się w środku intrygi, która może przerosnąć nawet największego twardziela. W tej sytuacji przyjdzie mu połączyć siły z nieobliczalnym zabijaką – Marvem (Mickey Rourke, nominowany do Oscara za rolę w „Zapaśniku”). Razem wywołają awanturę, która zrobi wrażenie nawet na zdemoralizowanych mieszkańcach Miasta Grzechu.

Nad spektakularnym projektem „Damulki wartej grzechu” czuwał, również jako współreżyser, ojciec komiksowego pierwowzoru Frank Miller, twórca niezapomnianej powieści graficznej „300”, zekranizowanej w 2006 roku przez Zacka Snydera.

Zacznijmy od nowa

Ona – Gretta (Knightley), początkująca piosenkarka i kompozytorka, znalazła się w Nowym Jorku, bo towarzyszy swemu chłopakowi (Levine) – wziętemu muzykowi, negocjującemu kontrakt życia. Są piękni, szczęśliwi, bogaci, świat zdaje się leżeć u ich stóp! On (Ruffalo), mieszkający od lat na Manhattanie producent muzyczny, powoli traci kontakt z rzeczywistością… Rozstał się z żoną (Keener), jego kontakt z dorastającą córką (Stein-feld) słabnie, a do tego właśnie wyrzucono go z pracy. Wizyta w małej knajpie, w której występuje Gretta, na zawsze odmieni życie tych dwojga…

StarTrek

Kolejna opowieść o losach załogi USS Enterprise przenosi nas w czasy pierwszej misji kapitana Kirka (Chris Pine) i jego towarzyszy. Ponieważ Kirk musi opuścić statek, zastępuje go opanowany i pozornie pozbawiony uczuć Spock (Zachary Quinto). Już podczas dziewiczego rejsu załoga Enterprise będzie musiała stawić czoła zagrożeniu mogącemu wpłynąć na losy całego wszechświata. Podróżujący w czasie Romulanin Nero (Eric Bana) przybywa z przyszłości, by zniszczyć Kirka i jego towarzyszy, a tym samym pozbyć się osób, które będą w stanie przekreślić jego plan zniszczenia ludzkości. W 2010 film otrzymał Oscara za najlepszą charakteryzację.

Człowiek, który gapił się na kozy

Reporter Bob Wilton (Ewan McGregor), poszukujący kolejnego sensacyjnego tematu, wpada na trop tajnej, amerykańskiej jednostki wojskowej: First Earth Battalion, złożonej z żołnierzy posiadających zdolności paranormalne i zajmujących się tzw. zdalnym postrzeganiem (ESP). Jej członkowie mogą używać broni niosącej śmierć wyłącznie w ostateczności. Ich zmagania z wrogiem mają odbywać się głównie poprzez wpływanie na umysły przeciwników. Wilton korzysta z nieprawdopodobnych na pozór informacji niejakiego Lyna Cassady’ego (George Clooney), który twierdzi, że sam wchodził w skład tajemniczego oddziału, założonego przez Billa Django (Jeff Bridges). Dziennikarz trafia do obozu szkoleniowego prowadzonego przez zbuntowanego psychiatrę Larry’ego Hoopera (Kevin Spacey) gdzie staje się świadkiem i uczestnikiem niezwykłej rozgrywki …

StarTrek

  • DLA DZIECI

Zambezia

W sercu Afryki, gdzieś między Rio i Madakaskarem, leży imponująca ptasia metropolia – Zambezia. Młody sokół Kai, skuszony obietnicą sławy, opuszcza rodzinne gniazdo, by - wbrew woli ojca - odwiedzić stolicę pierzastych i przystąpić do elitarnej eskadry Dziobasów Przestworzy, stojących (a raczej frunących) na straży bezpieczeństwa Zambezii. Kiedy miasto staje się celem inwazji podstępnego jaszczura Budzo i bandy marabutów, Kai, wspierany przez przyjaciół – gadatliwego Luzika i waleczną Zoe – udowodni wszystkim pierzastym i łuskowatym, że wszystkie ptaki to chojraki, a przygoda jest nie tylko dla orłów!

Scenariusz pełnej lotnego dowcipu „Zambezii” powstał pod kierunkiem Kiela Murraya, scenarzysty „Aut”, współtwórcy wielkich przebojów Studia Pixar – „Iniemamocni”, „Merida Waleczna”, „Gdzie jest Nemo”, „Odlot”.

Żółwik Sammy: w 50 lat dookoła świata

Urodzony na kalifornijskiej plaży żółw morski Sammy rozpoczyna wędrówkę w kierunku morza. Znajduje i traci miłość swojego życia, śliczną, nowonarodzoną żółwicę o imieniu Karola. W trakcie trudnej i pełnej przygód podróży przez oceany, którą muszą przebyć wszystkie żółwie, zanim powrócą na swą ojczystą plażę, Sammy wymyka się wielu niebezpieczeństwom, mając nadzieję na ponowne spotkanie Karoli. Wraz z najlepszym kumplem Jaśkiem widzi, jak źli ludzie krzywdzą planetę. Są jednak też i ludzie dobrzy, którzy ratują Sammy’ego. Nasz mały żółw walczy z piraniami, ucieka przed drapieżnym ptakiem i poszukuje tajemniczego, ukrytego przejścia. Pewnego dnia, przeżywszy wiele przygód, po pokonaniu licznych przeciwieństw losu, Sammy odnajduje Karolę.  Ona również nigdy o nim nie zapomniała.

Lego Ninjago. Reaktywacja

Uwięziony w cyfrowym świecie duch Mrocznego Władcy nieoczekiwanie zdobywa dostęp do sieci energetycznej miasta Ninjago i próbuje wykorzystać najnowocześniejszą technologię, aby zemścić się na Lloydzie i przejąć jego złote moce. Zaskoczeni atakiem Kai, Jay, Cole i Zane ponownie wcielają się w wojowników Ninjago. Z pomocą przychodzi im genialny wynalazca Cyrus Borg, który w ostatniej chwili ofiarowuje bohaterom nowe stroje i potężne technoostrza, ale nie wyjaśnia, na czym polega działanie zagadkowej broni. Tymczasem Sensei Wu zostaje schwytany i uwięziony przez armię Mrocznego Władcy, a Ninjago City pogrąża się w chaosie.

Wallace i Gromit w świecie wynalazków

Szalony wynalazca Wallace i jego wierny kompan Gromit wyruszają w pełną przygód podróż, by odkryć świat niezwykłych wynalazków. Bohaterowie zapraszają nas do obejrzenia programu, który zwija zwoje mózgowe. Dowiemy się z niego między innymi, jak natura dokonała wielu wspaniałych wynalazków, przyjrzymy się maszynom, które mogą nas wyręczyć w domu a nawet dosięgniemy gwiazd! Przekonajcie się, że nauka może być zabawą!

Co znajdziesz w Strefie T-Mobile w Player? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dla części użytkowników sieci, głównie młodszych, wirtualne życie jest nie mniej ważne niż to w realu. Nic dziwnego, że przybywa rzeczy, które możemy zrobić w internecie.

W tym tygodniu internet obiegła informacja, że IKEA próbuje sił w nowym rodzaju biznesu. Szwedzki gigant, który lata temu zrewolucjonizował rynek meblarski, oferując meble w paczkach, teraz zajął się organizacją ślubów online. W ramach, oferowanej na razie tylko w Szwecji, usługi Wedding Online można wybrać wirtualną scenerię, gdzie odbędzie się uroczystość, a jej uczestnicy będą obecni duchem dzięki streamingowi wideo.

Niektórych pomysł IKEA oburzył, ale czy mogą dziwić wirtualne śluby skoro w sieci nie brakuje także wirtualnych cmentarzy. I nie chodzi tutaj o stronę cmentarza, na której znajduje się wyszukiwarka grobów. W rodzimej sieci działa chociażby serwis wirtualnycmentarz.pl, który pozwala stworzyć wirtualne nagrobki zmarłych bliskich, zapalić na nich świeczkę czy postawić kwiaty, ale także stworzyć opis zmarłego. Inne tego rodzaju serwisy to v.cmentarz.pl, virtualheaven.pl, zaduszki.com. Na stronie www.polskie-cmentarze.pl można za opłatą zapalić wirtualną świeczkę.

Także do studiowania wystarczy komputer z dostępem do internetu, dzięki któremu można zdobyć dyplom niektórych uczelni. Już od 2002 roku działa łódzki Polski Uniwersytet Wirtualny, który prowadzi studia i szkolenia online. Z jego oferty korzystają chociażby rodacy mieszkający za granicą, a do nauczania służy platforma zdalnego nauczania, na której umieszczone są materiały dydaktyczne, zakresy wymagań oraz zadania, testy, tematy do dyskusji na forum. Studenci uczą się w grupach pod okiem nauczyciela, który moderuje dyskusję. Także Politechnika Warszawska oferuje studia na odległość, w przypadku których na dużą skalę wykorzystywany jest internet, a to nie jedyne polskie uczelnie, które nadążają za zmianami w naszej rzeczywistości. Przez internet można zdobyć także dyplomy zagranicznych uczelni.

W sieci można także dokonać wirtualnej adopcji dziecka z Afryki i innych krajów rozwijających się. Polega ona na wyborze dziecka za pośrednictwem stowarzyszenia czy fundacji, prowadzących tego typu programy i przelewaniu pieniędzy na takie potrzeby dziecka, jak żywność, odzież, edukacja. Wirtualną adopcją zajmuje się chociażby UNICEF, a informacje o tej formie wspierania ubogich dzieci znajdziemy chociażby na stronie adopcjeserca.pl, ale także na innych. Poszukajcie.

wirtualnycmentarz.pl

Wirtualna adopcja to także propozycja wielu schronisk dla zwierząt. Fundacja Azylu pod Psim Aniołem uruchomiła taki program, jak można przeczytać na jej stronie, z myślą o psach w podeszłym wieku, chorych, trudnych, wymagających szczególnej opieki, czyli mających niewielkie szanse na nowy dom. Tak tutaj, jak w innych schroniskach, w zamian za comiesięczne wpłaty można liczyć na umieszczenie obok zdjęcia adoptowanego zwierzęcia informacji o tym, kto jest jego opiekunem. Oczywiście psy te nadal mają szansę na rzeczywistą adopcję i, gdy ona nastąpi, wirtualny opiekun może zdecydować się na finansowanie utrzymania innego zwierzaka.

Siedząc przed ekranem komputera można także zwiedzać świat i obcować ze sztuką. Do tego przyczynił się w dużej mierze Google, który w ramach swojej usługi Street View oprowadza użytkowników chociażby po Wieży Eiffla, zabytkach starożytnego Egiptu, Stonehenge, zabytkach Włoch i Francji, Indii, po kambodżańskich świątyniach, Taj Mahal. Nie zabrakło także najbardziej znanych zabytków z największych polskich miast, a oprócz tego z Google można zejść pod ziemię i zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce czy unikatowe w skali Europy Centrum Nauki Kopernik.

Także najcenniejsze eksponaty muzealne można obejrzeć bez wychodzenia z domu. W ramach Google Art Project można obejrzeć zbiory ponad 150 muzeów z całego świata w wysokiej rozdzielczości, czyli o wiele dokładniej niż na żywo. Zwiedzanie muzeów odbywa się przy pomocy rozwiązania bazującego na Google Street Project. Można zdobyć szereg dodatkowych informacji o obrazie oraz obejrzeć z nim w roli głównej film. Jeśli chodzi o rodzime muzea, w Google Art Project znalazło się Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Sztuki w Łodzi. Google w ramach Street View odwiedził także Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Żydów Polskich POLIN.

Zbiory z Wilanowa w Google Project Art

Także w Polsce wciąż tworzy się wyjątkowa wirtualna kolekcja pamiątek historycznych. Pod adresem polona.pl znajduje się projekt Biblioteki Narodowej, w ramach którego w internecie udostępnione zostały teksty literackie i naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, grafika, fotografie, nuty oraz mapy. Wszystko to można przeglądać w bardzo wysokiej rozdzielczości i dowolnie użytkować, ponieważ nie obowiązują tutaj prawa autorskie. Oglądanie rękopisów dawnych pisarzy czy średniowiecznych ksiąg na ekranie komputera może wciągnąć na długie godziny. Spróbujcie.

Stratę czasu zrekompensuje nam mniej oryginalna wirtualna aktywność, jaką są e-zakupy. Od dawna nie chodzi tutaj już tylko o kupowanie ubrań, dodatków do wnętrz, sprzętu elektronicznego. Dla wielu codzienność stanowi robienie rano zakupów spożywczych na smartfonie, aby wieczorem kurier przyniósł je do domu.

W kontekście wirtualnych aktywności nie sposób nie wspomnieć o e-randkach. Portale randkowe, które na początku swojego istnienia postrzegane były w Polsce jako miejsca odwiedzane przez desperatów i ludzi, którzy mają problemy z nawiązywaniem kontaktów w realu, teraz są uważane za normalne narzędzie do szukania drugiej połówki. Niektóre serwisy randkowe stawiają na specjalizację i partnera znaleźć mogą za ich pośrednictwem katolicy, ludzie po 50., samotni rodzice, homoseksualiści. Ile znasz par, które poznały się właśnie w internecie?

Jeśli już jesteśmy przy filmach, to właśnie one i seriale zauważalnie częściej są dobrem, za które w sieci się płaci za możliwość obejrzenia w serwisach VoD, a nie ściąga z torrentów. Mamy w tej chwili do wyboru kilka większych serwisów z różnorodną ofertą, którą można oglądać w zamian za oglądanie reklam, płacenie za pojedyncze wideo czy wykupienie abonamentu. Wspomnijmy tutaj chociażby serwis Ninateka, tworzony przez Narodowy Instytu Audiowizualny, gdzie znajdziemy ponad 5000 filmów i audycji o kulturze, z których około 98 proc. dostępnych jest bezpłatnie.

Wirtualny świat, czyli podróże, sztuka, edukacja i miłość - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dzięki Google wystarczy dostęp do internetu, aby oglądać zbiory ponad 150 muzeów, w tym także dwóch polskich. Dołączyło do nich słynne British Museum.

W ramach ciekawej inicjatywy Google o nazwie Google Art Project, wystarczy mieć komputer podłączony do sieci, aby móc zwiedzać muzea, galerie i ciekawe budynki rozsiane po całym świecie. Na chwilę obecną w wirtualnych zbiorach znajdują się eksponaty z ponad 600 wystaw z ponad 150 instytucji na całym świecie. W przypadku części z nich można „tylko” obejrzeć zbiory, a w przypadku niektórych – także odbyć wirtualny spacer po ich wnętrzach.

Jedna umowa - dwa tablety. Sprawdź!

Teraz, dzięki Google, możemy zapoznać się także ze zbiorami British Museum, gdzie zobaczyć można chociażby interesujące wystawy sztuki celtyckiej czy starożytnego Egiptu. Możemy zdecydować się na oglądanie zgromadzonych w ramach wystaw dzieł jak w albumie, czyli w formie zdjęć i opisów, ale także odbywając wycieczkę po wnętrzach szacownej instytucji. Zaczynamy tutaj.

Wśród instytucji, które znalazły się na liście Google Art Project nie zabrakło także polskich akcentów – bez biletów i przemieszczania się po świecie można zwiedzić Pałac w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Pełna lista obiektów, na których nie zabrakło chociażby Białego Domu czy Wersalu, znajduje się tutaj

 

Zwiedzaj online British Museum - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się