Już w piątek pojawią się na festiwalu goście specjalni, dwaj mistrzowie amerykańskiego kina niezależnego - David Gordon Green i Hal Hartley. Twórcy spotkają się z widzami po projekcjach swoich filmów.

23 października polską premierę będzie miało najnowsze dzieło Hartleya, czylipokazywany w przebojowej sekcji Highlights - Ned Rifle, zamykający trylogię o ekscentrycznej rodzinie Grimów. Będzie też można zobaczyć filmy Davida Greena, w tym Śnieżne anioły z 2007 roku, opowieść o nastolatku zmagającym się z rozwodem rodziców i tragedią dawnej opiekunki, z Kate Beckinsale i Samem Rockwellem.

O godzinie 20.45 w KNH1 widzowie mogą obejrzeć nagrodzonego za scenariusz w Cannes Opiekuna Michela Franco z Timem Rothem w roli pielęgniarza opiekującego się śmiertelnie chorymi ludźmi. Z kolei uhonorowany na Berlinale nagrodą Teddy Bachor pokazywany będzie premierowo o godz. 18.15 w KNH 7. Tego dnia także pokazy intrygujących dokumentów o współczesnej Ameryce: w paśmie porannym - Prawda o JT Leroyu (KNH 5), czyli historia bulwersującej mistyfikacji, która wstrząsnęła parę lat temu amerykańskim światkiem literackim; o 12.30 w tej samej sali Witajcie w Leith - dokumentalny thriller o sielskim miasteczku w Północnej Dakocie, do którego przeprowadza się czołowy amerykański neonazista; o 18.00 w KNH 5 Zły jak Evel Daniela Junge - fascynująca historia gwiazdy kaskaderskich pokazów i pioniera mody na sporty ekstremalne w stylu programów Jackass, Roberta "Evela" Knievela.

Miłośników przewrotnych komedii zaspokoić powinna pełna pikanterii Szalona noc Patricka Brice'a z Jasonem Schwartzmanem pokazywana w sekcji Festival Favorites, w której dwa małżeństwa umawiają się na kolację zmierzająca w zaskakującym kierunku. Natomiast fani psychologicznych thrillerów spod znaku Wstrętu Polańskiego docenią Królową ziemi Alexa Rossa Perry'ego ze znaną z serialu Mad Men Elisabeth Moss. Nie można też zapominać o retrospektywie amerykańskiego klasyka Clinta Eastwooda w roli… reżysera. W czwartek: Gran Torino (10.00 KNH 1) i J. Edgar (12.30 KNH 1) z Leonardo Di Caprio.

 

 

Piątkowe hity 6. American Film Festival - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
22.12.2011

Hity Internetu 2011

Rebecca Black, kot Nyan, gaworzące bliźniaki – to oglądaliśmy w mijającym roku na największym serwisie wideo, bez którego dzisiaj Internet wyglądałby zupełnie inaczej. YouTube codziennie odwiedzany jest przez miliony użytkowników na całym świecie. Włodarze serwisu poinformowali, że wszystkie umieszczone tam filmy zostały odtworzone łącznie ponad trylion razy. I to tylko w mijającym roku. Które były najpopularniejsze? Zobaczcie sami.

Listę otwiera Rebecca Black ze swoim teledyskiem Friday. Filmik zanotował ponad 167 milionów odsłon i stał się prawdziwym hitem Internetu. Skąd tak ogromny sukces tego utworu? Czy wynika z talentu piosenkarki? A może z poetyckiego przekazu? Nic z tych rzeczy. Wystarczy raz obejrzeć „Friday”, by zrozumieć dlaczego Internauci nadali mu tytuł absurdu roku, tworząc liczne parodie, a nawet całe strony internetowe o charakterze prześmiewczym.

Kolejne miejsca podium okupuje „mówiący pies” i Jack Sparrow. Kot Nyan uplasował się dopiero na piątej pozycji, a wyprzedziła go urocza pogawędka dwóch bliźniaków. W zestawieniu dziesięciu najchętniej oglądanych materiałów wideo znalazły się też prawdziwe talenty muzyczne - cover utworu „Look At Me Now” w wykonaniu Karmin został odtworzony ponad 50 milionów razy, po którym została ogłoszona najszybszą raperką na świecie.

Cała dziesiątka najchętniej oglądanych filmów wideo na świecie prezentuje się następująco:

YouTube to dla wielu także źródło muzyki. Wideoklipy należą do najczęściej oglądanych materiałów wideo, a wytwórnie muzyczne udostępniają kolejne materiały za pośrednictwem Vevo – spółki joint venture zrzeszającej największe wytwórnie. Królową muzyki została w tym roku Jennifer Lopez, której teledysk On The Floor został obejrzany ponad 450 milionów razy.

Oto lista dziesięciu najchętniej oglądanych teledysków mijającego roku:

Hity Internetu 2011 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na otwarciu Festiwalu widzowie zobaczą Carol Todda Haynesa, a na zakończenie film Steve Jobs Danny'ego Boyle'a.

6. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20 - 25 października 2015. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 88 filmów: 52 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, jeden z nich ma światową, a cztery - europejską premierę.

AFF przedstawia wszystkie oblicza amerykańskiego kina: zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i twórców niezależnych, dokumenty, fabuły i filmy eksperymentalne, podzielone na 11 sekcji. Festiwal pokazuje amerykańską klasykę oraz filmy młodych, nieznanych jeszcze reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce dalekiej od potocznych schematów.

Festiwal otworzy w dniu 20 października polska premiera filmu Carol Todda Haynesa o romansie zamożnej mieszkanki Nowego Jorku (Cate Blanchett) i młodej pracownicy domu handlowego (Rooney Mara - nagroda aktorska w Cannes). Jest to opowiedziane w konwencji melodramatu studium relacji płciowych i klasowych w Ameryce lat 50. 25 października na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film Steve Jobs - portret wizjonera epoki cyfrowej w reżyserii Danny'ego Boyle'a (Trainspotting, Slumdog. Milioner z ulicy). W tytułowej roli będzie można zobaczyć Michaela Fassbendera, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Kate Winslet i Jeff Daniels.

Sercem festiwalu są dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, prezentująca panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs z najgłośniejszymi amerykańskimi dokumentami sezonu (13 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o Nagrody Publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach, w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon.

Jak co roku AFF przyzna swoją nagrodę Indie Star Award dedykowaną wybitnym twórcom niezależnego kina amerykańskiego, która w tym roku wyjątkowo trafi do dwóch reżyserów: nowojorskiego mistrza Hala Hartleya nazywanego "Godardem z Long Island"i związanego z Austin wybitnego filmowca średniego pokolenia Davida Gordona Greena. Obaj twórcy będą gośćmi festiwalu, odbędzie się też krótki przegląd ich filmów. Swoją europejską premierę będzie miał Our Brand is Crisis najnowszy film Davida Gordona Greena, satyra polityczna z Sandrą Bullock jako neurotyczną szefową kampanii prezydenckiej w Boliwii. Pokazany zostanie również najnowszy film Hartleya Ned Rifle, domykający trylogię o ekscentrycznej rodzinie Grimów.

W ramach 6. AFF odbędą się także retrospektywy: kina niezależnych czarnoskórych reżyserek oraz reżyserskiego dorobku giganta kina amerykańskiego - Clinta Eastwooda, który obchodzi właśnie 85. urodziny.

W programie również inne głośne produkcje, pokazywane w sekcjach Highlights, Festival Favorites, czy Special Docs, m.in.: nagrodzony na festiwalu w Cannes za scenariusz Opiekun (Chronic) Michela Franco z Timem Rothem w tytułowej roli; bezapelacyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu Sundance (Grand Jury Prize i Nagroda Publiczności) Earl i ja, i umierająca dziewczyna (Me and Earl and the Dying Girl) Alfonso Gomez-Rejona o trudnej konfrontacji młodych ludzi ze śmiercią rówieśniczki; laureat Teddy Award na tegorocznym Berlinale - Bachor (Nasty Baby) Sebastiána Silvy o potrójnym rodzicielstwie pary gejów i ich przyjaciółki, przewrotny portret liberalnego pokolenia, które porzuca ideały, gdy tylko poczuje zagrożenie swojej pozycji społecznej; czy dokument laureatki Oscara Amy Berg Ofiary proroka (Prophet's Prey) o wielbionym przez tłumy przywódcy mormońskiej sekty, skazanym na wieloletnie więzienie za pedofilię i udział w gwałcie.

Na stronie www.americanfilmfestival.pl jest już dostępny harmonogram festiwalowych seansów wraz z opisami. Sprzedaż karnetów filmowych i akredytacji medialnych trwa do niedzieli 11 października. Sprzedaż biletów rozpocznie się we wtorek 13 października o godzinie 9.00.

Program 6. American Film Festival ogłoszony - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Tegoroczna edycja wrocławskiego festiwalu dobiegła końca. 18,5 tysiąca widzów obejrzało 88 filmów, w tym 52 polskie premiery – łącznie odbyło się 176 seansów.

Podobnie jak w ramach poprzednich edycji festiwalu, publiczność oddawała głosy na najlepsze filmy. Laureatów plebiscytu poznaliśmy podczas finałowej gali.

Spośród 15 filmów fabularnych autorstwa niezależnych amerykańskich twórców, które zaprezentowane zostały w konkursowej sekcji Spectrum, widzowie wybrali Dope (USA, 2015) Ricka Famuyiwy, opowiadający o grupie współczesnych czarnych nastolatków z L.A. zafascynowanych hip-hopem lat 90.

W sekcji American Docs pokazano 14 filmów. Najlepszym dokumentem festiwalu zdaniem publiczności był film TransFatty żyje (TransFatty Lives, USA 2015) Patricka O'Briena. To pełen czarnego humoru filmowy pamiętnik reżysera chorego na stwardnienie zanikowe boczne, dokumentujący dziesięć lat walki z chorobą.

Nagrodzone filmy otrzymały nagrody w wysokości odpowiednio 10 tysięcy dolarów dla filmu fabularnego i 5 tysięcy dolarów dla dokumentu, ufundowane przez BNY Mellon.

Podczas 6. American Film Festival zostały wręczone również nagrody w ramach 5. branżowych spotkań koprodukcyjnych US in Progress przeznaczonych dla amerykańskich filmów niezależnych w ostatniej fazie postprodukcji. Najważniejsze nagrody (o łącznej wartości 40 tysięcy dolarów) trafiły do twórców filmów: Alaska Is a Drag (reż. Shaz Bennett), The Loner (reż. Daniel Y Grove), Aktor Martinez (reż. Mike Ott, Nathan Silver).

7. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 25-30 października 2016.

 

Zwycięzcy 6. American Film Festival - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się