Podczas konferencji związanej z Windows 10 koncern z Redmond zaskoczył wszystkich prezentacją gadżetu do pracy z rzeczywistością rozszerzoną. Zakasował konkurencję?

Microsoft zaprezentował wczoraj produkt, który pokazał konkurencji, że nie pozostaje w tyle, a może jest nawet krok przed nią. Chodzi o HoloLens, czyli okulary służące do pracy i rozrywki z rzeczywistością rozszerzoną. Microsoft woli w tym wypadku określenie hologramy, stąd zresztą nazwa urządzenia.

Jest ono całkowicie niezależnym gadżetem, który nie potrzebuje połączenia z laptopem czy urządzeniem mobilnym. Pracuje pod kontrolą Windows 10, który niebawem zobaczymy na urządzeniach Microsoftu (nazwa ta zastąpi także Windows Phone). API, związane z hologramami, zostało zaimplementowane w Windows 10 i będzie dostępne dla wszelkiego rodzaju urządzeń.

Do działania HoloLens wykorzystano aplikację HoloStudio, która, jak stwierdził Alex Kipman, jest dla Windows 10 tym, czym dla starszych systemów był kiedyś Paint. Cechuje się prostotą obsługi, która nie powinna stanowić bariery także dla nieprzeszkolonego użytkownika.

Podczas wczorajszej prezentacji uczestnicy mogli zobaczyć świat oczami osoby używającej HoloLens. Gadżet doskonale wiedział, gdzie ona spogląda, rozumiał także polecenia głosowe, które są użyteczne, gdy dłonie zajęte są innymi czynnościami związanymi z projektowaniem.

Microsoft pokazał działający produkt, co wzbudziło podziw. Czy ma on jednak szansę zadomowić się w naszej rzeczywistości? Zobaczcie film, który pokazuje jego możliwości.

HoloLens – Microsoft zmierzył się z rzeczywistością rozszerzoną - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Rozszerzona rzeczywistość to system łączący świat rzeczywisty z cyfrowym.

Najogólniej można powiedzieć, że AR (rozszerzona rzeczywistość - ang. Augmented Reality) umożliwia nałożenie dodatkowej zawartości na obraz widziany okiem kamery. Ta technologia ma ogromny potencjał, ale to wciąż śpiew przyszłości. Obecnie wykorzystywana jest w niewielkim zakresie, i to głównie w smartfonach.

Użytkownicy telefonów z systemami Android, iOS czy Symbian na pewno spotkali się już z takimi programami jak Layar czy Wikitude. Zasada ich działania jest prosta – wystarczy nakierować obiektyw na dany obiekt, aby na ekranie telefonu zobaczyć dodatkowe informacje (można w ten sposób poznać historię zabytku, który właśnie zwiedzamy). Dzięki wykorzystaniu cyfrowego kompasu i modułu GPS, nasza pozycja zostanie dokładnie określona, a wyświetlana zawartość zależeć będzie od ustawienia telefonu.

Aplikacje wykorzystujące AR umożliwiają również wyszukiwanie obiektów takich jak restauracje, kina, stacje benzynowe czy bankomaty. Wystarczy włączyć odpowiedni filtr aby po chwili zobaczyć wyszczególnione punkty wraz z odległością i adresem. Wszystkie informacje wyświetlane są na tle obrazu z kamery.

Obecnie można zaobserwować wzmożone zainteresowanie producentów oprogramowania, którzy wdrażają coraz bardziej nowatorskie rozwiązania z dziedziny AR. Firma Viewdle pracuje nad programem pozwalającym na rozpoznanie ludzi bazując na ich profilach w serwisach społecznościowych. Metaio umożliwi granie w trójwymiarowe gry przy użyciu kartki, podejrzenie cyfrowego modelu klocków LEGO, czy przymierzenie wirtualnego ubrania.

Czołowi producenci sprzętu również rozwijają swoje usługi oparte o system rozszerzonej rzeczywistości. Sony zaprezentował technologię SmartAR, która w przyszłości może zostać wykorzystana przez twórców gier. Kolorowa kartka określa płaszczyznę, po której przechadza się różowy miś, lub od której odbijają się kolorowe piłki. Oddalenie lub przybliżenie się spowoduje przeskalowanie widoku. Okazuje się, że plakaty również mogą składać się z więcej niż jednej kartki – jeżeli jest taka możliwość to te wirtualne można przeglądać na ekranie telefonu.

 

Wydaje się, że czynnikiem ograniczającym rozwój AR jest wyposażenie telefonów komórkowych, bo to głównie do nich kierowany jest ten system. Płynna interakcja z otoczeniem i przetwarzanie dużej ilości danych wymaga potężnych urządzeń. Producenci mobilnego sprzętu toczą teraz wyścig technologiczny – modele z wyższej półki cenowej wyposażone są już w dwurdzeniowe procesory i nic nie wskazuje na zahamowanie tego rozwoju. Niewykluczone, że już za kilka lat rozszerzona rzeczywistość, będzie czymś tak powszechnym jak wysłanie SMS.

Rozszerzona rzeczywistość - cyfrowy system w realnym świecie - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Gambler
17-11-2011 - 23:00:38
Kocham Augmented Reality. Grałem na ACME z aureso.pl
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Stephen Elop swoim oświadczeniem położył kres plotkom o przesunięciu premiery Nokii z Windows Phone na początek przyszłego roku.

CEO Nokii, Stephen Elop w wywiadzie udzielonym podczas jego pobytu w Chinach odniósł się do informacji, które wypłynęły z australijskiego oddziału firmy. Sprecyzował deklarację Australijczyków oświadczając, że przesunięcie premiery smartfonów Nokia z systemem operacyjnym Windows Phone na pokładzie dotyczyły nie rynku globalnego, a jedynie lokalnego, australijskiego.

Europejska premiera nowych Nokii odbędzie się zgodnie z planem i wcześniejszymi doniesieniami. W Europie nowe Nokie zagoszczą jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej przed Świętami, będąc dla miłośników marki doskonałym prezentem gwiazdkowym.

W wywiadzie, przeprowadzonym ze Stephenem Elopem zabrakło niestety jednej informacji, Nie ujawniono konkretnego terminu premiery nowych smartfonów Nokii. Biorąc pod uwagę fakt, że ma ona nastąpić przed końcem roku, jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być, rozpoczynająca się 26 października, londyńska konferencja Nokia World 2011.

Źródło: PhoneArena

fot. Nokia, Microsoft

Nokie z Windows Phone pojawią się w tym roku - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zbieraliście pokemony, a może oglądaliście serial lub graliście w gry z nimi? Teraz dzięki rzeczywistości rozszerzonej będziecie mogli na nie polować, gdziekolwiek się znajdziecie.

Pamiętacie Pikachu? Już w przyszłym roku będziecie mogli ganiać jego i pozostałe Pokemony w swojej okolicy. A wszystko dlatego, że Nintendo, właściciel marki, przygotowuje grę na smartfony.

Przedłuż umowę online. Zyskasz rabat na abonament i tańsze smartfony

Pokemon Go wykorzysta rzeczywistość rozszerzoną, dzięki czemu gracz będzie mógł poszukiwać kolorowych zwierzaków w swoim otoczeniu. Będzie można je zbierać i wymieniać się nimi jak to miało miejsce w przypadku Pokemonów dodawanych kiedyś do paczek z chipsami.

 

Nie oznacza to na szczęście, że gracz będzie musiał cały czas patrzeć w ekran smartfona, idąc ulicą (chociaż wiele osób robi tak nawet bez grania z użyciem rzeczywistości rozszerzonej). Praktycznym dodatkiem do gry będzie opaska Pokemon Go Plus. Umieszczona na niej dioda oraz funkcja wibracji poinformują, gdy w pobliżu pojawi się jakiś Pokemon do złapania.

Gra ma być dostępna w 2016 roku na urządzenia z Androidem i iOS. Miejmy nadzieję, że to jeden z pierwszych pomysłów podobnego wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej.

 

Pokemony w rozszerzonej rzeczywistości! Zagrasz? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Narcoticus
29-04-2016 - 00:57:10
Polska stronka o Pokemon GO www.pokemongopolska.pl www.facebook.com/plpokemongo www.pokemongo.fora.pl
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się