56 przystanków na czterech kontynentach, ponad 1000 zawodowych graczy walczących o 4,6 mln dolarów nagród.

Organizatorzy spodziewają się, że od 4 do 6 marca Katowice odwiedzi ponad 100 tysięcy fanów gier komputerowych.

Historia IEM rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwszy finał miał miejsce na targach CeBIT w Hanowerze, gdzie odbywał się przez kolejnych sześć lat, potem przeniósł się do Spodka. Intel Extreme Masters był początkowo ligą europejską, dopiero w drugim sezonie w latach 2007 – 2008 urósł do rangi globalnego wydarzenia.

W tym roku w katowickim Spodku zawodnicy będą rywalizować w trzech różnych dyscyplinach, pojedynkując się na wirtualnych polach bitew gier:

- League of Legends (gra MOBA, w której dwie drużyny bohaterów ze świata fantasy walczą polu bitwy)

- StarCraft II (gra w klimacie science fiction. Gracz buduje swoją armie i stara się przejąć kontrolę nad polem walki)

- Counter Strike: Global Offensive (gra FPS, w której przeciwko sobie walczą zawodnicy dwóch drużyn wcielający się w terrorystów oraz antyterrorystów)

Superszybki Internet LTE o połowę taniej

Dyscypliny IEM zmieniały się w czasie. W pierwszym sezonie zawodnicy rywalizowali we wspomniane już Counter-Strike 1.6 i Warcraft III. Gry z gatunku FPS oraz strategiczne stały się fundamentem rozwoju e-sportu ze względu na spektakularny charakter rozgrywek. Wzrost gier z gatunku MOBA wniósł z kolei w piątym sezonie do cyklu IEM popularną grę free-to-play – League of Legends, która od tej pory stała się najważniejszym tytułem kolejnych sezonów.

W 2010 roku kanon gier powiększył się o popularną produkcję Blizzarda, StarCraft II, zastępując tym samym, w roli gry strategicznej, Warcraft. To właśnie zawodnik tej gry – Kim „sOs” Yoo Jin w ósmej edycji IEM zgarnął najwyższą w historii jednostkową nagrodę o wartości 100 tysięcy dolarów. W szóstym sezonie zarówno gracze, jak i widzowie, pożegnali się z Counter-Strike 1.6. Rozgrywki wzbogaciły się za to o obecnie najpopularniejszą na świecie grę free-to-play – League of Legends.

Ósmy sezon okazał się przełomowy. W 2014 roku po raz pierwszy finał IEM odbył się nie w Hanowerze, a w Katowicach, które ugościły kilkadziesiąt tysięcy fanów e-sportu. W tym sezonie jako turniej dodatkowy pojawiły się również rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive. Popularna gra FPS zastąpiła królujące wcześniej na scenie Counter-Strike 1.6, które odeszło rok wcześniej na e-sportową emeryturę.

To właśnie w Katowicach padły wszelkie możliwe rekordy cyklu Intel Extreme Masters. W szczytowym momencie, w trakcie finału w 2015 roku, transmisję na popularnej platformie streamingowej Twitch oglądało ponad milion osób, a katowicki Spodek odwiedziło ponad 100 tysięcy miłośników e-sportu.

Istotny udział w narodzinach tego fenomenu miało powstanie w 2011 platformy streamingowej – Twitch.tv. Był to kamień milowy w procesie docierania do odbiorców z całego świata. Dzięki tego typu serwisom wyraźnie widać, że mamy do czynienia z globalnym charakterem ligi Intel Extreme Masters.

Prawdziwa rewolucja dokonała się również w dziedzinie sprzętu dedykowanego profesjonalnym graczom. W pierwszym sezonie sercem komputerów używanych w rozgrywkach były procesory Intel® Core™ 2 Extreme wykonane w 65-nanometrowej technologii. Z roku na rok wykorzystywane są coraz wydajniejsze technologie, dzięki czemu Intel umacnia swoją pozycję lidera na rynku gamingowym. Tegoroczna jubileuszowa edycja to prawdziwy przełom – urządzenia napędzane będą układami Intel® Core™ i7 szóstej generacji.

Dziesiąty, jubileuszowy finał, z pewnością po raz kolejny dostarczy uczestnikom wielu emocji. Już podczas eliminacyjnego przystanku w San Jose organizatorzy zaskoczyli widzów i zorganizowali pokazowy pojedynek w League of Legends, w którym wzięli udział miliarder Mark Cuban i CEO Intela, Brian Krzanich. Cel rozgrywek był szczytny, ponieważ fundusze przekazano na CyberSmile Foundation.

Fanów gier komputerowych ucieszy zapewne fakt, że tegoroczny finał będzie również obfitował w turnieje dodatkowe. Oprócz popularnej karcianki – Hearthstone’a, który już od dwóch lat pojawia się na IEM – rozegrane zostaną turnieje w Heroes of the Storm i Rainbow Six Siege. Produkcje te po raz pierwszy pojawią się w cyklu Intel Extreme Masters.

10 lat Intel Extreme Masters (infografika) - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Mistrzostwa Świata Gier Komputerowych odbędą się już w dniach 4-6 marca 2016 w katowickim Spodku. Ubiegłoroczny finał przyciągnął tam ponad 100 tysięcy odwiedzających. Czy w tym roku padnie rekord?

Turniej Intel Extreme Masters to wydarzenie, które stało się fenomenem na arenie międzynarodowej. Już po raz czwarty gości w Spodku, a po raz trzeci w Polsce rozgrywany będzie jego finał, czyli najbardziej prestiżowa impreza z cyklu.

Pół roku za symboliczną złotówkę! Przenieś numer do T-Mobile

Pula trzydniowych karnetów na IEM wyprzedała się w 8 minut, czyli dokładnie tyle, ile potrzebują promienie słoneczne, aby dotrzeć do Ziemi. To doskonały wynik, biorąc pod uwagę fakt, że wstęp na imprezę jest bezpłatny. Dodajmy zatem, że zakup biletu umożliwia wcześniejsze wejście do Spodka (bez długaśnej kolejki!), daje także inne korzyści.

W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ponad 100 tysięcy osób, czyli tyle, ile zgromadził drugi co do wielkości koncert w Polsce – występ Michaela Jacksona w ramach HIStory World Tour na lotnisku Bemowo 20 września 1996 roku.

Możecie sobie wyobrazić, jak wielkim przedsięwzięciem pod względem organizacyjnym oraz logistycznym jest Intel Extrme Masters. Przygotowania do kolejnej edycji zaczynają się tuż po zakończeniu trwającej. W ubiegłym roku samą imprezę obsługiwały 1362 osoby, które – gdyby znalazły chwilę czasu między kolejnymi edycjami – mogłyby stworzyć aż 227 pełnych drużyn siatkarskich.

E-sport w niczym nie ustępuje temu tradycyjnemu. Podczas Intel Extreme Masters mecze relacjonowane są na żywo. Ponad milion osób jednocześnie w szczytowym momencie oglądało stream na Twitchu – wystarczyłyby one do wypełnienia aż 17 Stadionów Narodowych.

Na oglądaniu relacji ze specjalnej strefy IEM Expo fani spędzili 72 073 593 minuty – tyle zajęłoby obejrzenie wszystkich serii Przyjaciół ponad 13 tysięcy razy!

Z roku na rok większa jest skala imprezy, jak i pula nagród. W ramach tegorocznego finału najlepsi gracze zgarną łącznie dwa 2 mln złotych. To aż 2,5 raza więcej niż gaża Matthew McConaughey'a za rolę Rona Woodroofa w filmie „Witaj w klubie”, za którą otrzymał Oscara.

Czekacie na 10. edycję Intel Extreme Masters? Na pewno nie zabraknie emocji oraz mnóstwa atrakcji!

Źródło: Intel

P.S. A poniżej takie luźne skojarzenie, tylko tutaj trwało to dłużej niż 8 sekund. :)

Ceremonia otwarcia Intel Extreme Masters 2015

Intel Extreme Masters w liczbach - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Graj na smartfonach z e-sklepu T-Mobile. Sprawdź ceny!
Podziel się