Dziś w samo południe rusza sprzedaż karnetów na kultowy festiwal filmowy.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty - największe wydarzenie filmowe w Polsce - odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 2 sierpnia. Internetowa sprzedaż karnetów filmowych i biletów na wybrane wydarzenia specjalne rozpocznie się 18 marca o 12.00 na stronie www.nowehoryzonty.pl .  Cena karnetu wynosi 350 zł, co sprawia, że jest to najbardziej atrakcyjna oferta dla tych, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej.

Karnety filmowe i bilety na wybrane wydarzenia specjalne można kupić za pośrednictwem strony www.nowehoryzonty.plZnamy pierwsze tytuły filmów konkursowych. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty o Grand Prix festiwalu, nagrody jury FIPRESCI i festiwalowej publiczności ubiegać się będą między innymi znakomicie przyjęty na festiwalu w Wenecji "H." w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii - tajemniczy thriller z elementami science-fiction, jednocześnie dekonstrukcja klasycznej greckiej tragedii, oraz nagrodzona Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie peruwiańska "Videofilia" Juana Daniela F. Molero - nietypowy portret zagubionych młodych ludzi i krytyka społeczeństwa uzależnionego od Internetu w formie psychodelicznego tripu.

Nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce i muzyce będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie znalazł się "Life May Be" - zapis fascynującej wideokorespondecji reżysera i historyka kina Marka Cousinsa (gość 13. TNH, autor "The Story of Film") z wybitną irańską artystką Manią Akbari, oraz "Twenty Eight Nights And A Poem" libańskiego artysty Akrama Zaatariego - błyskotliwy kolaż, film pełen narracyjnych szkatułek i reinterpretacji, przedziwne filmowe archiwum, inspirowane zdjęciami ze studia filmowego Szecherezada.

W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi najnowszy film autora "Niebiańskich żon Łąkowych Maryjczyków" (laureat 13. TNH) Aleksieja Fedorczenki - "Anioły rewolucji" na podstawie opowiadań jego stałego współpracownika, scenarzysty Denisa Osokina, których akcja rozgrywa się w latach 30. w stalinowskiej Rosji. Fedorczenko ponownie łączy bogatą symbolikę rodem z filmów Paradżanowa z poetyką satyry i absurdu. W programie również najnowszy film filipińskiego mistrza Lava Diaza - monumentalny, prawie sześciogodzinny, obsypany nagrodami na festiwalu w Locarno - "From What Is Before" oraz pokazywany na Berlinale "The Forbidden Room" kanadyjskiego eksperymentatora Guya Maddina, który wraz z Evanem Johnsonem nakręcił szalony, anarchizujący, fantazyjny film, pełen szkatułkowych historii i niezwykłych postaci, inspirowany filmami, które… nie powstały. Do tej zabawy kinem zaprosił między innymi Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin, Mathieu Amalrica czy Udo Kiera.

Bohaterami tegorocznych retrospektyw będą najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej nowej fali Philippe Garrel, litewski wizjoner Šarūnas Bartas oraz Tadeusz Konwicki - zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy, zaś Trzeciego Oka: #selfie: filmowe autoportrety. Ważnym wydarzeniem 15. TNH będzie przegląd nieznanej w Polsce kinematografii litewskiej.

Gwiazdą Klubu Festiwalowego w Arsenale będzie libańska piosenkarka Yasmine Hamdan. Jej zmysłowym, hipnotyzującym głosem zachwycali się bohaterowie i widzowie ostatniego filmu Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją". Koncert odbędzie się w pierwszą sobotę festiwalu, 25 lipca o 23.00. Sprzedaż biletów rozpocznie się 18 marca na stronie festiwalu.

Karnety na 15 MFF T-Mobile Nowe Horyzonty od dziś w sprzedaży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Filmy greckich twórców są coraz częściej obecne na światowych festiwalach i święcą na nich zasłużone triumfy.

Wydarzeniem 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty będzie przegląd nowego kina Grecji. We Wrocławiu zobaczymy wybór kilkunastu greckich filmów. W programie znajdą się słynne już dzieła autorstwa najbardziej rozpoznawalnych nazwisk "nowej fali kina greckiego", czyli Kieł Giorgiosa Lanthimosa i Attenberg Athiny Rachel Tsangari, którzy kilka lat temu zachwycili błyskotliwymi portretami społecznych outsiderów. Nie zabraknie pokazów premierowych najnowszych filmów.

Tegoroczny przegląd przełamuje stereotypy, które towarzyszą mówieniu o współczesnym kinie greckim. Jest ono o wiele bardziej zróżnicowane, nie kończy się na fenomenie dwójki wspomnianych artystów, których kino powstawało w duchu metaforycznej, surrealistycznej, pełnej czarnego humoru twórczości Buñuela. Zdarzają się filmowcy, którzy udanie naśladują styl choćby Lanthimosa, jak Alexandros Avranas, autor nagrodzonej Srebrnym Lwem w Wenecji Miss Violence.

Kino greckie jednak wciąż się rozwija, pojawiają się nowe postaci i niemal za każdym razem stają się twórcami osobnymi, posługując się inną poetyką, eksperymentując z narracją i formą, jak chociażby znany nowohoryzontowej publiczności Syllas Tzoumèrkas - autor pokazywanej w głównym konkursie festiwalu Ojczyzny, którą powtórzymy podczas tegorocznej edycji.

Większość z powstających w Grecji filmów jest obrazem kraju, który nie potrafi wrócić do normalności w obliczu kryzysu gospodarczego. O kontekstach społecznych nie mówi się wprost, lecz w metaforycznym kostiumie (wyjątkiem może być świetny W domu Athanasiosa Karanikolasa, który także znalazł się w programie przeglądu). Grecja z filmów współczesnych twórców to kraj ludzi zagubionych, oderwanych od rzeczywistości, odrzucających swoją grecką tożsamość, często uciekając w szaleństwo. Taki jest chociażby głośny debiut Michalisa Konstantatosa Luton - portret trzech osób w różnym wieku: nastolatka, prawniczki po trzydziestce i pięćdziesięcioletniego ojca. Każdy z nich na pierwszy rzut oka żyje w normalnym świecie, jednak tak naprawdę to tylko okrutna iluzja.

W programie festiwalu poza wymienionymi tytułami znajdą się również między innymi świetny, kameralny dramat Chłopiec jedzący ziarno Ektorasa Lygizosa, a także znakomicie zrealizowany dokument Raw Material Christosa Karakepelisa - wstrząsający, mocny obraz zbieraczy złomu.

Nowe kino Grecji w programie 14. MFF TNH - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Od godz. 12.00 można kupić bilety na festiwalowe pokazy, zarówno online, jak i w kasach wrocławskiego kina.

Na stronie www.nowehoryzonty.pl oraz w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpoczęła się sprzedaż biletów na seanse tegorocznego festiwalu, który odbędzie się w dniach 23 lipca – 2 sierpnia we Wrocławiu.

Ceny biletów wyglądają następująco:

  • 20 zł - pojedynczy bilet
  • 18 zł – pojedynczy bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina NH i dla posiadaczy karty Urbancard (bilety wyłącznie w sprzedaży online)
  • 18 zł – pojedynczy bilet dla abonentów sieci T-Mobile. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.
  • 17 zł – pojedynczy bilet w karnecie 10+, czyli na 10 lub więcej seansów
  • 16 zł – pojedynczy bilet w karnecie 20+, czyli na 20 i więcej seansów
  • 12 zł – pojedynczy bilet na seanse dla dzieci

Ceny biletów na wydarzenia specjalne:

  • 25 zł – pojedynczy bilet na galę otwarcia oraz na galę zamknięcia festiwalu
  • 25 zł – pojedynczy bilet na drugi i trzeci film otwarcia
  • 25 zł – pojedyncze bilety na seanse filmów Cobain: Montage of Heck i Amy

Program 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty – bilety już w sprzedaży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeszcze zanim do Wrocławia zawita kolejna edycja festiwalu Pięć Smaków, fani azjatyckiego kina mogą ucztować podczas 15 edycji T-Mobile Nowe Horyzonty. W tegorocznym programie znalazło się bowiem mnóstwo wartościowych pozycji z Dalekiego Wschodu i innych części Azji - znalazło się miejsce zarówno dla największych reżyserów, takich jak Ki-Duk Kim i Zhangke Jia, jak i nazwisk może rzadziej nagradzanych, ale docenianych na całym świecie: Lava Diaza, Hirokazu Kore-edy czy Naomi Kawase.

Kino azjatyckie zawsze było dobrze czuło się w nowohoryzontowym repertuarze. W ostatnich latach w kinie autorskim objawiło się kilku nowych, ale bardzo płodnych twórców, którzy z miejsca zyskali uznanie festiwalowych publiczności, w tym także tej we Wrocławiu. Niewiarygodnie długie metraże Filipińczyka Diaza właśnie tutaj znajdują swój azyl, gdyż niewiele jest w Polsce audytoriów mogących sprostać wielogodzinnej, mozolnie budowanej narracji. Bilety na najnowsze filmy Apichatponga Weerasethakula czy Ming-liang Tsaia rozchodzą się tutaj w mgnieniu oka, choć to przecież kino wymagające niezwykłego skupienia i otwartości jednocześnie.

W 2015 r. Azja reprezentowana jest na T-Mobile Nowych Horyzontach wyjątkowo silnym składem. Jeżeli nie pomyliłem się w rachunkach, Bliski i Daleki Wschód reprezentują we Wrocławiu aż 23 pełnometrażowe produkcji, w większości fabularne. Licznie reprezentowane są nie tylko największe eksportowe kinematografie Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa), ale także te mniej znane widzom kraje, jak Kirgistan, Liban czy Wietnam. Wspaniale rozwija się kino Filipin, kraju mającego chyba najlepszy na świecie wskaźnik liczby zdolnych reżyserów do liczby obywateli.

Zakreślając w programie kolejne tytuły zaplanowanych seansów, zorientowałem się w pewnym momencie, że większość wybranych przeze mnie filmów wyszło spod ręki azjatyckich twórców. Nigdy nie byłem szczególnym fanem kina z tamtych stron świata, a jednak dziś najwyraźniej muszę zrewidować swoje filmowe preferencje, bowiem moi dotychczasowi faworyci 15. edycji Nowych Horyzontów to właśnie dzieła azjatyckie. Obecnie to właśnie wschodni sąsiedzi Europy najlepiej opowiadają o współczesnym człowieku za pośrednictwem kina.

Fot. Fotolia

Kino azjatyczkie na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się