Nowa aktualizacja dla Windows Phone stawia na ludzi, a nie na aplikacje. Już niedługo w naszej ofercie znajdzie się HTC Radar wyposażony właśnie w ten system operacyjny.

Mango jest aktualizacją Windows Phone. Jej celem było rozszerzenie możliwości systemu operacyjnego i wzbogacenie go w nowe funkcje.

Twórcy aktualizacji Mango postawili przede wszystkim na nowe funkcje związane z użytkownikiem i gronem jego znajomych. Twórcy skupili się na ludziach, a nie na aplikacjach.
Będzie więc możliwe swobodne przełączanie się między wiadomościami tekstowymi, czatem na Facebooku, a także wiadomościami błyskawicznymi (IM) Windows Live Messengera w ramach tej samej konwersacji, niezależnie od miejsca, w którym przebywamy oraz osoby, z którą prowadzimy rozmowę.

Popracowano także nad kwestią grupowania znajomych. Od teraz można ludzi pogrupować wedle własnych upodobań i dzięki temu filtrować informacje przychodzące z różnych źródeł (połączenia głosowe, wiadomości SMS, email, serwisy społecznościowe). Ułatwieniem jest także możliwość przypięcia takiej grupy do ekranu startowego w postaci animowanych, stale aktualizujących się kafelków, co pozwolić ma na komunikację dwustronną z wieloma osobami jednocześnie.

Hasło reklamowe Windows Phone brzmi "put people first". I to właśnie ludzie, a nie aplikacje, będą najważniejsi w nowej wersji systemu operacyjnego od Microsoft.

Nie zapomniano także o kwestii serwisów społecznościowych. Serwisy takie jak Twitter i LinkedIn zostały zintegrowane z poszczególnymi kontaktami.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Windows Phone 7.5 otwiera dostęp do Windows Phone Marketplace, gdzie dostępnych jest obecnie ponad 30 tys. aplikacji, oraz do usługi Xbox Live dla użytkowników z Polski.

Twórcy Mango postawili na zintegrowanie aplikacji bezpośrednio z głównymi funkcjami telefonu. I tak Windows Phone 7,5 pozwalać będzie na szybkie przełączanie się między aplikacjami i uruchamianie ich w tle, przy jednoczesnym oszczędzaniu baterii i wydajności telefonu.
Wirtualny dysk SkyDrive, na który możemy wysyłać zdjęcia, filmy i dokumenty, pozwoli rozszerzyć pamięć telefonu o dodatkowe 25GB.
Windows Phone 7,5 będzie wyposażony także w najnowszy pakiet Office i program Outlook.

Windows Phone 7,5 wyposażony będzie w najnowszy pakiet Office.

W ciągu kilku następnych tygodni wszyscy obecni użytkownicy Windows Phone otrzymają najnowszą aktualizację. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. W pierwszym tygodniu aktualizacja trafi bowiem do 10 proc. obecnych użytkowników systemu od Microsoft. W kolejnych tygodniach liczba użytkowników objętych aktualizacją będzie sukcesywnie zwiększana.

Warto również wspomnieć o tym, że kilkanaście dni temu Amerykańskie Stowarzyszenie Projektantów Wzornictwa Przemysłowego przyznało aż 3 nagrody Windows Phone. System operacyjny Microsoftu zwyciężył aż w 3 kategoriach: Najlepszy produkt, Najlepsza obsługa oraz People’s Choice – ostatnia nagroda uznawana jest za  niezwykle prestiżową, ponieważ przyznają ją konsumenci.

Pragniemy przypomnieć, że na systemie Windows Phone 7,5 pracować będą Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, które niedługo znajdą się na polskim rynku.

Mango na Windows Phone już jest! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przed premierą nowej wersji systemu Microsoft szumnie zapowiadał, że nowy Windows Phone będzie zawierał 500 nowych funkcji. Trudno było się spodziewać, żeby koncern z Redmond rzeczywiście wprowadził tyle zmian, bo chyba byłoby to równoznaczne z całkowitą redefinicją systemu. Mimo to Windows Phone 7.5 „Mango” oferuje wiele ciekawych rozwiązań.

Wielozadaniowość

Jedną z głównych bolączek użytkowników tego systemu i zarazem elementem drwin fanów konkurencyjnych platform, jest brak prawdziwego multitaskingu (wielozadaniowość). Do tej pory występował on tylko w ograniczonej formie (niektóre aplikacje potrafiły wykonywać różne operacje pomimo ich zamknięcia). Teraz fani kafelkowego systemu uzyskają wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia z wygodnym interfejsem zapewniającym łatwą obsługę i wsparcie przycisku „wstecz”.

Social Hub?

Wygląda na to, że Microsoft pozazdrościł Samsungowi jego Social Huba, który integruje książkę telefoniczną z facebookiem. Mango wprowadza jednak znacznie bardziej rozbudowaną wersję tego rozwiązania, oferując obsługę wiadomości SMS, Windows Live Messenger i czatu Facebooka z poziomu jednej aplikacji. Ponadto konta z Twittera i LinkedIn będzie można przypisać do kontaktów w telefonie, a ulepszone wykrywanie twarzy umożliwi wygodne oznaczanie osób na zdjęciach. Kontakty będzie można również grupować, dzięki czemu wysyłanie wiadomości SMS i  e-mail do określonej grupy osób będzie ograniczać się do kilku kliknięć.

Fani kafelkowego systemu uzyskają wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia.

Local Scout

Local Scout to nowa usługa geolokalizacyjna, która umożliwia wygodne wyszukiwanie pobliskich firm, restauracji, sklepów czy stacji benzynowych. Efektem wyszukiwania określonych produktów będzie prezentacja ofert sklepów znajdujących się w naszym sąsiedztwie.

Office Hub

Owocowa odsłona nowych kafelków ma również pozwolić na połączenie z usługami Office 365 i SkyDrive. Oznacza to, że użytkownicy uzyskają dostęp do dokumentów i plików zapisanych w chmurze obliczeniowej.

Windows Phone dla Polaków

Polskich fanów systemu na pewno ucieszy fakt udostępnienia dla nich sklepu z aplikacjami, w którym będzie można kupować gry i programy. Nabycie płatnych pozycji będzie możliwe tylko za pośrednictwem karty płatniczej – opcja doliczenia kosztów do rachunku telefonicznego nie pojawi się. Marketplace to bardzo dynamicznie rozwijający się sklep, w którym już teraz jest ponad 20 000 aplikacji. Stanowi to zaledwie 1% tego, co znajdziemy w konkurencyjnym Android Market i 0,5% zawartości AppStore. Trudno jednak porównywać wszystkie te sklepy, bo czas ich istnienia jest diametralnie różny.
Otwarcie Marketplace to nie jedyna dobra wiadomość dla mieszkańców nadwiślańskiego kraju. Microsoft udostępni również polskie menu, w którym wszystkie opcje zostaną przetłumaczone na nasz rodzimy język. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że polski język trafi tylko do nowych urządzeń.

Local Scout to nowa usługa geolokalizacyjna, która umożliwia wygodne wyszukiwanie pobliskich firm, restauracji, sklepów czy stacji benzynowych.

Bing, Bing, Bing

Nowy Bing umożliwi wyszukiwanie głosowe i obsługę kodów kreskowych, a usługa Bing Audio rozpozna utwór, który właśnie słyszymy w telewizji czy radiu (ma działać podobnie do popularnych aplikacji: Shazam i SoundHound). Kolejną ciekawostką jest Bing Vision, który potrafi rozpoznawać książki tylko na podstawie zrobionego zdjęcia.

A to nie wszystko

Aktualizacji doczeka się również przeglądarka internetowa. Internet Explorer w dziewiątej odsłonie ma zapewnić akcelerację sprzętową (podczas przetwarzania stron) oraz wsparcie HTML5. Kolorowe kafelki również zostaną odświeżone, a deweloperzy dostaną większe pole do popisu podczas ich projektowania. Mają być bardziej interaktywne i dopasowane do tematyki aplikacji.

Kiedy?

Nowy system Microsoftu ma ukazać się już na jesieni, a aktualizacja będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy smartfonów z Windows Phone na pokładzie.

Przypominamy, że w naszej ofercie znajduje się telefon HTC Radar, wyposażony w najnowszą odsłonę systemu operacyjnego Windows Phone - Mango. Umożliwia on oczywiście dostęp do Marketplace.

Pragniemy przypomnieć także, że na systemie Windows Phone 7,5 pracować będą Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, które niedługo znajdą się w naszej ofercie.

Windows Phone 7.5 „Mango” – co nowego? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

greg
22-12-2011 - 17:51:57
U autora chyba trochę kiepsko z matematyką! 20tys aplikacji / 200tys aplikacji = 10% a nie 1%. Zresztą 6 później (artykuł jest z czerwca) w Windows Marketplace jest już 45 tys. aplikacji dla tej platformy. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Microsoft ukończył prace nad mocno odświeżonym Windows Phone. Teraz pozostało już tylko opracować mapę drogową aktualizacji.

To już koniec długiego cyklu pracy deweloperów z teamu Windows Phone.

Gotowa aktualizacja systemu oznaczona jest kodowo jako „Mango”, bądź też nazywana ze względu na ilość zmian Windows Phone 7.5. Microsoft przyczepił jej plakietkę RTM, skrót od Relased to Manufacturing.

Nowa wersja systemu została udostępniona producentom smartfonów i operatorom komórkowym. Mają czas do jesieni, aby przygotować się do masowej aktualizacji obecnie aktywnych urządzeń i do wprowadzenia na rynek nowych modeli.

Microsoft niestety nie ujawnił sztywnego terminu, po którym ruszy dystrybucja „Mango”. W kuluarach mówi się o październiku, kiedy w Londynie odbędzie się doroczna konferencja Nokia World 2011. Praktycznie cała branża telekomunikacyjna wiąże z tym wydarzeniem premierę pierwszych smartfonów Nokii z Windows Phone. Wszystko wskazuje na to, iż od razu będą urządzenia z nową wersją OS-u. Microsoft może poczekać na Nokię z dystrybucją systemu, aby przygotować swojemu nowemu partnerowi dogodny grunt pod debiut pierwszych urządzeń nowej generacji.

Oficjalnie Microsoft mówi o setkach poprawek i ogromnej ilości nowych funkcji, które pojawią się w Windows Phone 7.5. Z perspektywy użytkowników część będzie zupełnie niezauważalna, ponieważ będą miały formę szeroko pojętej optymalizacji. Natomiast sami deweloperzy informując o przejściu "Mango" w fazę RTM, podkreślili, co z ich perspektywy jest najbardziej istotne.

Na liście są miedzy innymi: przeglądarka Internet Explorer 9 z obsługą HTML5, multitasking poprawiający efektywność pracy z systemem, oraz stworzenie wspólnej skrzynki do której spływają wszystkie powiadomienia i która obsługuje SMS-y, maila, oraz Facebooka. Zadebiutuje także funkcja Conversation View, która pozwoli w wygodny sposób zarządzać komunikacja mailową.

Z naszej polskiej perspektywy, istotna jest pełna lokalizacja systemu. Windows Phone nareszcie będzie w języku polskim, o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Więcej o nowościach w „Mango” dowiecie się z naszego artykułu „Co nowego?”.

Przypominamy, że w naszej ofercie znajduje się telefon HTC Radar, wyposażony w najnowszą odsłonę systemu operacyjnego Windows Phone - Mango. Umożliwia on oczywiście dostęp do Marketplace.

Pragniemy przypomnieć także, że na systemie Windows Phone 7,5 pracować będą Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, które niedługo znajdą się w naszej ofercie.

Fot/Źródło: Microsoft

Koniec prac nad Mango. Windows Phone 7.5 już w fazie RTM - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wielka aktualizacja Windows Phone zbliża się wielkimi krokami. Kolejnym zwiastunem nadchodzących zmian jest nowa wersja internetowego sklepu z aplikacjami.

Odliczanie trwa. Już niebawem światło dzienne ujrzy oficjalna aktualizacja systemu Windows Phone do wersji 7.5. O nowościach, jakie przyniesie Mango, pisaliśmy już niejednokrotnie. Zapowiedzi zaczynają teraz nabierać kształtu, bo Microsoft właśnie udostępnił internetową wersję Marketplace, nowy My Windows Phone i poradniki. A wszystko to po polsku!

Nowy sklep z aplikacjami dla Windows Phone został utrzymany w charakterystycznej stylistyce, wolnej od zbędnych dodatków. Jeżeli korzystaliśmy już z AppStore lub Android Market, to obsługa sklepu nie powinna stanowić żadnego wyzwania. Są kategorie, jest podział na aplikacje i gry, na tytuły płatne, bezpłatne, popularne i nowe. Widać więc, że Microsoft podczas tworzenia nowego serwisu uczył się na błędach swoich konkurentów. Ale czy na pewno wziął sobie te lekcje do serca? Póki co większa część szczegółowego podglądu aplikacji wypełniona jest przez listę podobnych programów. Całość może też trochę się zlewać, bo brakuje wyraźnych granic między poszczególnymi sekcjami. Należy jednak pamiętać, że to pierwsza wersja usługi, która jeszcze może nabrać właściwego szlifu.

To jednak nie wszystko. Serwis Windows Phone Live został przemianowany na My Windows Phone i również uzyskał nową oprawę. To tutaj można znaleźć zgubiony telefon, zablokować lub wymazać jego pamięć. Można także uzyskać dostęp do swoich zdjęć i filmów w SkyDrive oraz dokumentów Office.

Pomoc - ten dział może być szczególnie przydatny dla początkujących użytkowników Windows Phone. Dowiesz się tutaj wszystkiego o jego obsłudze - poznasz podstawowe funkcje, nauczysz się korzystać z kontaktów, poczty czy mobilnego Offcie.

Internetowy Marketplace już jest! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się