Jolla Mobile – pod taką nazwą od kilku dni funkcjonuje firma, która stawia sobie za cel wskrzeszenie MeeGo. Uda się?

MeeGo to system mobilny stworzony wspólnie przez Nokię i Intela. 21 czerwca ubiegłego roku odbyła się premiera pierwszego telefonu z MeeGo – Nokii N9. Pierwszego i... jedynego (nie licząc dostępnej jedynie dla wąskiego grona developerów modelu Nokia N950). Chociaż OS ten ma wielu wielbicieli i nie brakuje głosów, że jest lepszy od produktów konkurencji, to na razie nie ma szczęścia.

Jest już jego następca – Tizen, a Nokia inwestuje w swoje relacje z Microsoftem, wypuszczając kolejne modele Lumii z Windowsem na pokładzie. Pojawiły się wprawdzie jakiś czas temu zapowiedzi nowych smartfonów z MeeGo, jednak teraz znalazła się grupa ludzi, która dopilnuje, aby faktycznie ujrzały światło dzienne. I to niezależnie od planów Nokii.

Chodzi o byłych pracowników fińskiego giganta, do niedawna odpowiedzialnych za prace nad oprogramowaniem do N9. Założyli oni firmę Jolla Mobile, która zajmie się stworzeniem nowych smartfonów pracujących pod kontrolą MeeGo. 

Firma powstała w tym tygodniu, zatem wiele pytań pozostaje nadal bez odpowiedzi. Nie wiadomo nic o partnerach ani o specyfikacji czy dacie wypuszczenia na rynek smartfonów z MeeGo. Wiadomo natomiast, że przed założycielami Jolla Mobile długa droga, jeśli chcą konkurować z Androidem, iOS-em czy Windowsem.

Źródło: Slashgear

MeeGo pod skrzydłami nowej firmy - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

DeeD
30-09-2012 - 19:54:48
A ja wierzę że im się uda, jest wielu ludzi którzy kupują lub nie telefon dla systemu. Osobiście uważam że Nokia popełniła duży błąd włączając system Microsoftu w swoich telefonach. Strach pomyśleć ile dziur może się tam czaić. Aby tylko Finowie nie pluli sobie potem w brodę tak jak Szwedzi za Saab'a.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na horyzoncie pojawił się właśnie nowy system operacyjny - Tizen OS. Następca MeeGo trafi do szerokiego spektrum urządzeń koreańskiego producenta telefonów komórkowych.

Nowa platforma zastąpi MeeGo - system dla netbooków, tabletów i smartfonów, który rozwijany był przez Nokię i Intel. Niestety Nokia nie poradziła sobie z jego okiełznaniem, a pierwszym i ostatnim smartfonem fińskiego producenta, działającym pod kontrolą MeeGo, będzie Nokia N9. Sam producent zapowiada bieżące aktualizacje oprogramowania, ale jego przyszłość malowała się w czarnych barwach. Fundacja Linux rozjaśniła nieco ten ponury obraz, informując o nowym systemie. Mowa oczywiście o tytułowym Tizen OS, którego rozwojem zajmie się Intel i... Samsung. Obie firmy należą do konsorcjum LiMo Fundation zrzeszającej producentów sprzętu i operatorów komórkowych, i to pod jej skrzydłami będzie powstawać nowy, otwarty system operacyjny.

Twórcy systemu wieszczą wzrost popularności aplikacji działających w chmurze i opartych o HTML 5. Obserwując obecne trendy w Sieci, można przypuszczać, że obrali właściwą drogę. Tizen OS trafi do smartfonów, tabletów, telewizorów, netbooków i informacyjno-rozrywkowych systemów samochodowych.

Na rynku z pewnością jest jeszcze miejsce na kolejny system operacyjny, ale czy Samsung wyciągnie wnioski z porażki swojego fińskiego konkurenta? I jaka będzie przyszłość autorskiej Bady, skoro dopiero informowano o uwolnieniu jej kodu w przyszłym roku? Przekonamy się niebawem.

Tizen OS - następca MeeGo - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dobra wiadomość dla posiadaczy modeli telefonów Nokia N9 i Nokia N950. Liczba aplikacji przekroczyła magiczny tysiąc.

Na przełomie poprzedniego i obecnego roku nastąpiło ważne wydarzenie dla platformy MeeGo. Liczba aplikacji dostępnych dla użytkowników z tym OS-em przekroczyła tysiąc sztuk. Developerom stworzenie tej ilości zajęło około trzech miesięcy.

Aplikacje zostały podzielone na 31 kategorii. Największą popularnością cieszy się Firefox (prawie 11 tysięcy pobrań). Druga jest Opera Mobile 11 (ponad 5 tysięcy pobrań).

Posiadacze Nokii N9 i Nokii N950 mogą ściągać aplikacje za darmo. Dotychczas ściągnięto ponad 99 tysięcy aplikacji. Na stronie głównej wyszczególniono nowości.

Jeżeli posiadacie któryś z powyższych modeli Nokii, sprawdźcie, czy znajdziecie w sklepie z aplikacjami coś dla siebie.

Tysiąc aplikacji dla MeeGo - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Mamy dobre wiadomości dla tych, którym szczególnie przypadł do gustu smartfon Nokia N9.

W połowie lipca pisaliśmy o startupie Jolla Mobile. To firma założona przez byłych pracowników Nokii, którzy pracowali nad rozwojem systemu operacyjnego MeeGo. Gdy Nokia zdecydowała się zarzucić nad nim prace, znaleźli się tacy, którzy postawili sobie za cel wypuszczenie na rynek kolejnych smartfonów z tym OS-em.

Kilka dni po założeniu Jolla Mobile media obiegła wieść, że firmie udało się podpisać umowę z chińską siecią sklepów D.Phone, która ma w Państwie Środka dwa tysiące salonów, w których sprzedawane są telefony komórkowe.

Teraz The Wall Street Journal donosi, że w listopadzie zostanie zaprezentowany pierwszy smartfon z MeeGo. Będzie pracował pod nową wersją oprogramowania, stworzoną przez zespół Jolla Mobile, której nazwa brzmi Sailfish. Interfejs też będzie nowy, ponieważ ten, który można zobaczyć w Nokii N9, należy do Nokii.

Plany fińskiego startupu zakładają udostępnienie oprogramowania za darmo dla wszystkich chętnych, jednak za interfejs i dodatkowe oprogramowanie będą pobierane opłaty. Producenci mogą liczyć na dostęp do Sailfish wiosną przyszłego roku.

Źródło: The Wall Street Journal
Fot.: Nokia

Smartfon z MeeGo w listopadzie? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

a_straki@niepodam.pl
10-10-2012 - 23:27:39
Już nie mogę się doczekać!! Po kretynizmach jakie Nokia opętana przez Microsoft i Elopa wyczynia wreszcie nadchodzi obiecujący nowy telefonik z prawdziwym Linuxm i to jeszcze nową inkarnacją MeeGo!!.... Po prostu miodzio!!!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się