Amerykański producent smartfonów oficjalnie zapowiedział nowy model smartfonu z pełną klawiaturą. Czy trafi on do Europy?

Chociaż producenci telefonów komórkowych coraz częściej oferują urządzenia z dotykowym wyświetlaczem, to nie brakuje także propozycji dla osób, które lubią fizyczne klawiatury. A nawet klawiatury qwerty, dzięki którym pisanie jest szybkie.

Motorola zapowiedziała właśnie wprowadzenie na amerykański rynek modelu Photon Q 4G LTE, wyposażonego w 4,3-calowy wyświetlacz TFT LCD o rozdzielczości 540x960 pikseli, dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,5 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej, którą można powiększyć o 32 GB dzięki slotowi na karty microSD.

Motorola Photon Q 4G LTE z klawiaturą qwerty.

Użytkownicy smartfonu otrzymają także 8-megapikselowy aparat z możliwością nagrywania wideo w jakości 1080p HD, oraz przednią kamerkę do wideorozmów.

Motorola Photon  Q 4G LTE będzie pracowała pod kontrolą Androida 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Dostanie także NFC, Bluetooth 4.0 i baterię o pojemności 1785 mAh.

Cenę producent poda niebawem. Na razie nie wiadomo, czy smartfon trafi na europejski rynek.

Źródło/Fot.: Motorola

Motorola Photon Q 4G LTE z klawiaturą qwerty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
11.01.2012

LTE - prawie 4G?

LTE, czyli Long Term Evolution, to standard telefonii komórkowej będący następcą systemów trzeciej generacji. Głównymi celami nowego standardu są: poszerzenie możliwości telefonii komórkowej poprzez zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień przesyłania danych do poziomu ok. 20 ms (czyli porównywalnego z tymi, jakie występują w łączach kablowych) i zmniejszenie kosztów transmisji danych, uproszczenie architektury sieci.

Bazą wyjściową do prac nad LTE były pomysły, które pojawiły się w trakcie prac nad sieciami HSPA+. Niektórych rozwiązań nie można było jednak zastosować w nich z uwagi na fakt, że wymagały one zachowania zgodności z poprzednią wersją standardu, czyli UMTS Release 99). Nic nie stało jednak na przeszkodzie, aby LTE wykorzystać w kolejnych etapach rozwoju technologii. Zdecydowano także, że LTE nie będzie sztywno definiowało pewnych wymogów dotyczących szerokości pasma. Przykładowo: sieci LTE mogą korzystać z kanałów pasma radiowego o szerokościach od 1,4 do 20 MHz, podczas gdy sieci UMTS wymagały kanałów o szerokości 5 MHz. Oznacza to pełniejsze wykorzystanie dostępnego przedziału.

Większa przepustowość

Terminale i nadajniki sieci LTE mogą mieć różną liczbę anten. Jest to związane z faktem, że LTE aktywnie wykorzystuje technologię MIMO (Multiple Input Multiple Output). Umożliwia ona wzrost przepustowości sieci bezprzewodowej poprzez zwiększenie liczby anten. W praktyce można łatwo zaobserwować przyspieszenie transmisji wraz ze zwiększeniem liczby anten z dwóch do czterech, a nawet ośmiu. Wzrost prędkości nie jest liniowy. Gdyby tak było, na rynku sprzedawano by „terminale-jeżyki” nastroszone setkami anten. Należy jednak oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości, oprócz powszechnie dostępnych dwuantenowych modemów LTE, pojawią się konstrukcje co najmniej czteroantenowe!
Opisane powyżej cechy sieci i terminali LTE pozwoliły, z jednej strony na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów (np. pasma radiowego), z drugiej zaś prowadzą do pewnych nieporozumień co do funkcjonowania tych sieci.

Prawda czy fałsz?

Poniżej prezentujemy kilka najczęściej spotykanych mitów, które dotyczą technologii LTE:
1. Prędkość w sieciach LTE nie jest uzależniona od żadnych parametrów
Faktyczne prędkości uzyskiwane w sieciach LTE są jeszcze bardziej niż w sieciach starszych generacji uzależnione od parametrów takich jak: odległość od nadajnika, liczba anten czy prędkość przemieszczania się terminala. Wystarczy powiedzieć, że już samo, nawet względnie wolne, poruszanie się terminala może powodować ponad dziesięciokrotne obniżenie prędkości transmisji. To samo urządzenie w takich samych, wydawać by się mogło, warunkach (np. pomiar stacjonarny z bardzo dobrą jakością sygnału) może osiągać różne prędkości w różnych sieciach LTE, w zależności od szerokości pasma, jakim dysponuje dany operator.
2. LTE to ewolucja HSPA (3G)
LTE nie jest rozszerzeniem 3G/HSPA/HSPA+. Wymaga odrębnych częstotliwości i innego dostępu radiowego, a także podłączenia do sieci szkieletowej IP o zdecydowanie innej charakterystyce niż użytkowane w rozwiązaniach 3G.

3. LTE należy do rozwiązań klasy 4G
Według definicji Międzynarodowej Unii Telekomunikacji ITU (International Telecommunication Union), technologii LTE nie można jeszcze nazywać systemem komórkowym czwartej generacji (4G). Obecnie technologię LTE można określać najwyżej jako 3,9G lub jako Super 3G. LTE nie spełnia kryteriów ITU w kwestii standardów zalecanych dla 4G. Zainteresowanych odsyłamy na oficjalną stronę internetową ITU (http://www.itu.int/), gdzie określone zostały wymogi dla 4G.
4. Niedługo LTE będzie dostępne wszędzie
W celu uzyskania wysokich prędkości, LTE muszą posiadać względnie gęstą sieć nadajników. Urządzenia te muszą być przyłączone do sieci CORE (inaczej szkieletowej, czy stałej – centralnej części sieci telekomunikacyjnej) łączami o bardzo dużej przepustowości. Najłatwiej jest zrealizować ten wymóg doprowadzając do nadajników światłowód. Biorąc pod uwagę te wymogi, koszty budowy ogólnopolskiej sieci LTE byłyby więc gigantyczne, przez co taka budowa byłaby nieopłacalna. Ze względu na konieczność konstruowania gęstej sieci, najszybciej LTE rozwinie się najprawdopodobniej na terenach miejskich.
Obecnie  do urządzeń, które obsługują technologię LTE należą dongle USB (a więc modemy działające w sieci LTE) do laptopów. Niektórzy producenci zapowiedzieli także wprowadzenie telefonów i tabletów LTE.

 

Warto wiedzieć

T-Mobile stale rozbudowuje sieć bezprzewodową HSPA+ Dual Carrier, która pozwala na osiągnięcie szybkości transmisji danych rzędu 42 Mbps. Dzięki tej technologii umożliwiamy klientom korzystanie z usługi HD Voice, która znacząco poprawia jakość połączeń głosowych.

Ponadto w ubiegłym roku Polska Telefonia Cyfrowa S.A. i PTK Centertel sp. z o.o. wspólnie stworzyły spółkę NetWorkS!, która rozbudowuje wspólną sieć dostępową dla obu operatorów. Dzięki temu m.in. Klienci T-Mobile mają dostęp do sieci mobilnej zapewniającej większy zasięg i szybszą transmisję danych oraz do najnowszych technologii.

 

LTE - prawie 4G? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Klienci T-Mobile mogą już korzystać z LTE 4G. Sprawdźcie, które urządzenia obsługują transmisję danych we wspomnianej jakości. Lista modeli zawarta w artykule jest na bieżąco aktualizowana.

Smartfony i tablety z LTE 4G - opinie i komentarze (25)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

bjoanna
29-03-2015 - 00:38:26
Cóż konsultant powiedział że taryfa będzie JUMP ale że na umowie będzie nazwa Rodzina 170 (pierwsza rzecz mało zrozumiała), mam telefon i kartę LTE (SGS4 - nowy) ale żeby móc mieć zasięg sieci muszę w telefonie włączyć samo GSM bo LTE i automatyczne łączenie natychmiast pozbawia mnie zasięgu sieci :( (druga dziwna rzecz)
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
29-03-2015 - 18:18:40
Witam Skontaktuj się z biurem obsługi abonenta (60290000 koszt zgodny z cennikiem) w celu sprawdzenia statusu usługi LTE. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
DADI
23-08-2014 - 23:33:41
Mam Samsung Galaxy ACE 3 LTE mimo ,że mam włączoną automatyczną sieć LTE to wyświetla mi się tylko 3 G. W salonie T-Mobile Ełk (poinformowano mnie) ,że LTE ma zasięg w Ełku (Warmińsko-Mazurskie) Proszę mi to wytłumaczyć na końcu karty SIM po numerze mam literkę "U"
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
24-08-2014 - 10:30:06
Całe miasto objęte jest zasięgiem LTE i nie ma na chwilę obecną problemów z siecią w tym rejonie. Zadzwoń do Biura Obsługi, sprawdzimy czy na koncie usługi masz aktywowane prawidłowo, skoro kartę USIM i telefon z LTE już masz. Nic Ci więcej nie potrzebne:) Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
DADI
27-08-2014 - 20:58:17
@ Konsultant T-Mobile - Już doszyłem o co chodzi. Niestety moja Taryfa nie obejmuje szybkiego internetu LTE a szkoda. Musiał bym mieć JUMP . Trochę to przykre bo dostałem nowy telefon po 4 naprawach S 3 mini i wybrałem ACE 3 z LTE z myślą o szybkim internecie a tu klapa. Dopiero za rok mogę zmienić taryfę :-(
  (0)
Odpowiedz
PrzemoLas
13-08-2014 - 13:00:31
Witam. Spełniam wszystkie wymagania by korzystać z LTE ale niestety sieć T-Mobile Polska nie jest zgłoszona jeszcze w firmie Samsung bo obecne oprogramowanie smartfonów Samsunga nie widzi sieci 4G LTE w T-Mobile Polska.... PS. Pisze dzwonie pytam...wszyscy każą czekać ! ! ! ! !
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
13-08-2014 - 18:40:19
Napisz proszę jaki to jest Samsung i czy został zakupiony w T-mobile. Zobaczymy co da się z tym zrobić. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
Grz
26-07-2014 - 15:26:07
Czy telefon HTC Desire 816 będzie jeszcze dostępny w T-mobile?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
27-07-2014 - 07:49:41
Witam. Telefon ten będzie jeszcze dostępny. Planujemy najbliższą dostawę na przełomie lipca i sierpnia (ostatni tydzień lipca). Telefon będzie jednak dostępny w małych ilościach. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
Gaming
26-06-2014 - 12:22:16
Kiedy będzie LTE w Pajęcznie woj. Łódzkie powiat pajęczański ? Sieć 3G jest bardzo dobra ale brakuje tego LTE :( czy będzie w tym roku ?? i jeszcze jedno kiedy będzie 3G w Siemkowicach też woj. Łódzkie obok pajęczna
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
26-06-2014 - 12:49:31
Witam. Niestety w tym roku nie planujemy uruchomienia technologii LTE w miejscowości Pajęczno, ani sieci UMTS w miejscowości Siemkowice. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
trolololo95
22-06-2014 - 21:29:27
Kiedy w zasięgu LTE będą miasta Kłodzko i Polanica-Zdrój? Wiadomo już coś na ten temat?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
23-06-2014 - 10:17:53
Witam. Na chwilę obecną nie planujemy uruchomienia LTE zarówno w Kłodzku, jaki i również w Polanicy Zdrój. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
Aga K.
22-06-2014 - 16:50:06
Kiedy LTE w Sulęcinie woj. Lubuskie ?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
22-06-2014 - 18:23:38
Witam. W Sulęcinie przynajmniej w tym roku nie planujemy uruchomienia technologii LTE. Być może ta miejscowość będzie uwzględniona w planach rozbudowy sieci na 2015 rok. Sugeruję zadać podobne pytanie na początku przyszłego roku. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
stokrotka 28811
15-06-2014 - 10:26:00
a czy będzie LTE 4G w małych miejscowosciach bo chyba jest tylko w dużych miastach
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
15-06-2014 - 10:40:05
Jest już zaplanowany harmonogram uruchomienia LTE w mniejszych miejscowościach. Wskaż, proszę lokalizacje to sprawdzę jak przedstawia się sytuacja. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
SONY
09-06-2014 - 21:41:05
Od 5 dni mogę przedłużyć umowę chciałem chciałem telefon Sony Xperia M2 LTE w ofercie jumpi za 49.99zł ile ten telefon by kosztował przy przedłużeniu umowy w tym abonamencie ? I kiedy pojawią się Laptopy bo też już mogę przedłużyć umowę ?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
10-06-2014 - 10:43:22
Sony Xperia M2 w taryfie Jump S za 49,99zł brutto jest w cenie 479zł brutto przy umowie na 24 miesiące, a przy zobowiązaniu na 36 miesięcy jest w cenie 329zł brutto. Oferta internetu mobilnego z laptopem na tą chwilę nie jest dostępna dla klientów przedłużających umowę. Nie mamy szczegółowych informacji, kiedy mogłaby się pojawić. Pozdrawiam
  (1)
Odpowiedz
Gaming
06-06-2014 - 22:21:41
A jakie laptopy wejdą do oferty z internetem ?? i kiedy bo chciałbym przedłużyć umowę
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
07-06-2014 - 15:30:05
Witaj. Proponuję śledzić stronę T-Mobile - jeszcze nie mamy takowych informacji.
  (0)
Odpowiedz
mab
05-06-2014 - 17:33:08
Jak mogę skorzystać z LTE w telefonie Samsung Galaxy S4 z Państwa sieci jeśli do dnia dzisiejszego nie ma do niego aktualizacji, to umożliwiającej. Czy macie swoich klientów za debili? Sony Xperia Z1też od Was taką aktualizację systemu otrzymała. Naprawdę trochę szacunku do korzystających z Waszych usług i płacących za nie, nie przysłowiową złotówkę.
  (3)
Odpowiedz
MATEX
05-06-2014 - 23:05:55
@mab - Właśnie też mam S4 z T-Mobile i mi LTE nie działa i karte już wymieniałem i też nie pomogło a LTE z PLAY w nim działa i z PLUSa też. Daj mi znać jak coś ogarniesz ze swoją S4.
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
07-06-2014 - 07:48:43
Aktualizacja została już przez nas zaakceptowana. Pozostaje kwestia udostępnienia jej przez producenta. Myślę, że to kwestia kilku dni. Pozdrawiam!
  (0)
Odpowiedz
mab
07-06-2014 - 10:05:29
@ Konsultant T-Mobile - chciałbym w to wierzyć, ale dotychczasowe Wasze działania tego nie zapewniają. W innym wątku dot. tego telefonu (S4) też kategorycznie twierdziliście, że nowa wersja systemu będzie na pewno do końca maja, a mamy już czerwiec. Powiem otwarcie jestem zniesmaczony waszymi działaniami. Jak widać w tej dziedzinie konkurencja wyprzedza Was o lata świetlne. Pozdrawiam,
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Marka wzbogaciła swoja portfolio o pierwszy tablet, który zapewnia ultraszybką transmisję danych.

Prestigio zaprezentował swój nowy tablet. MultiPad Ranger 8.0 4G wyposażono w 8-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Za jego wydajność odpowiada czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 o częstotliwości taktowania 1,2 GHz z Adreno 305, wspierany przez 1 GB pamięci RAM. Nad wszystkim czuwa Android 4.3.

Urządzenie posiada 8 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć o kolejne 32 GB dzięki czytnikowi kart microSD. Są także dwie kamerki – frontowa 2 Mpix oraz aparat główny 5 Mpix. Nie zabrakło takich modułów łączności, jak 2G, 3G i 4G oraz Bluetooth, GPS. Ponadto tablet może służyć także do wykonywania połączeń głosowych oraz wysyłania SMS-ów. Bateria ma pojemność 4300 mAh.

W zestawie znajdziemy także eleganckie etui pod kolor białej lub czarnej obudowy. Do dyspozycji użytkowników nowego MultiPada jest także 200 GB w chmurze MultiCloud, aplikacja MultiShare oraz wiele ciekawych programów i gier w sklepie MultiStore. Z prestigioplaza.com można pobrać ponad 3 tys. darmowych e-booków.

Cena tabletu to 799 zł.

Źródło: Prestigio

MultiPad Ranger 8.0 4G – tablet Prestigio z LTE - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się