Po spekulacjach czas na zderzenie z rzeczywistością. Samsung podjął decyzję o zakończeniu przygody z platformą Bada.

O tym, że system operacyjny Bada złoty okres ma już za sobą, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ostatnie smartfony z serii Wave trafiły na rynek jesienią 2011 roku, a platforma nie doczekała się niestety kolejnej odsłony. Wersja 2.0 pozostanie edycją finalną Bada OS.

Samsung Wave 3. Został zaprezentowany na targach IFA 2011 w Berlinie i jak się okazuje był ostatnim smartfonem z Badą

Badę jeszcze w  tym roku zastąpi Tizen, o którym więcej przeczytacie tutaj. W Barcelonie ten scenariusz potwierdził przedstawiciel Samsunga. Tizen ma być wstecz kompatybilny z aplikacjami stworzonymi dla Bada OS. Jest to ukłon w kierunku programistów, którzy umieścili swoje gry i programy w Samsung Apps.

Niestety, nie będzie żadnej aktualizacji oprogramowania w smartfonach Wave. Tizen nie wywodzi się bowiem bezpośrednio z Bada OS. Jest zupełnie nową platformą linuksową rozwijaną w oparciu o komponenty systemu MeeGo.

Smartfony z Tizen OS nie zostały oficjalnie zapowiedziane. Samsung w styczniu informował jedynie o planach wprowadzenia na rynek kilku urządzeń jeszcze w tym roku, ale jak na razie nie zdradził żadnych konkretnych szczegółów.

Fot. Samsung

Źródło: yonhapnews.co.kr

MWC 2013: Tizen zastąpi Bada OS - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

HP w końcu podjął decyzję, co zrobić z systemem, który jest spuścizną po Palmie.

Hewlett-Packard w lipcu ubiegłego roku przejął Palma, niegdyś znaczącego producenta telefonów komórkowych. Dzięki tej akwizycji zyskał system mobilny webOS.

Już przed przejęciem Palma HP produkował własne smartfony z Windowsem na pokładzie, jednak trafiały one na amerykański rynek. Po wejściu w posiadanie webOS-a zapowiadał, że żegna się z Microsoftem, nie zamierza też bratać się z Google, bo ma własny system.

W tym roku na rynek trafił tablet w webOS na pokładzie – TouchPad. Była to jednak porażka sprzedażowa. Pojawiły się plotki, jakoby webOS był na sprzedaż, a wśród zainteresowanych wymieniano Samsunga, HTC i Amazon. HP zapowiedział, że sam nie zamierza już produkować gadżetów z webOS i stawia na Windows 8.

HP stracił na systemie Palma miliardy dolarów. W końcu zapadła decyzja co do jego dalszych losów. Koncern poinformował dzisiaj, że webOS zostanie udostępniony na zasadach open source i zachęca programistów do opracowywania zmodyfikowanych wersji systemu. HP zmienił także zdanie dotyczące gadżetów z tym systemem – sam również zamierza je produkować.

Źródło: bgr.com

webOS dla wszystkich - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na rynku systemów mobilnych robi się coraz bardziej tłoczno. Już pod koniec miesiąca powinniśmy zobaczyć coś zupełnie nowego.

W ubiegłym roku Fundacja Mozilla uruchomiła nowy projekt, mający na celu stworzenie mobilnego systemu operacyjnego, który będzie nosił nazwę Boot2Gecko (B2G).

Wygląda na to, że podczas zbliżających się targów Mobile World Congress w Barcelonie fanom przeglądarki Mozilli będzie dane zobaczyć także wersję beta zapowiadanego OS-a. Prezentację zapowiedział Brendan Eich z Fundacji za pośrednictwem Twittera.

Zdradził on także, że Mozilii udało się już pozyskać partnerów dla swojego projektu i oni także wezmą udział w spotkaniu.

Zrzuty ekranu mobilnego systemu Mozilli

Zgodnie z opublikowanym ostatnio przez Mozillę harmonogramem, projekt B2G może potencjalnie dotrzeć do etapu produkcji już w drugim kwartale tego roku, co jest bardzo ambitnym celem.

Platforma B2G będzie działać w chmurze, dzięki czemu mniej ważna będzie moc obliczeniowa sprzętu, na którym zostanie zainstalowana. Czy będzie to godna konkurencja dla dominującego na rynku Androida? Z odpowiedzią musimy poczekać chociaż na oficjalną prezentację.

Jeżeli chodzi o kolejne nowości na rynku mobilnych OS-ów, to być może jeszcze w tym roku zobaczymy pierwsze urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Samsunga i Intela - Tizen. Także Sony nie wyklucza stworzenia systemu, który może zostać zainstalowany na smartfonach i tabletach.

Źródło/Fot.: ArsTechnica

Na MWC zobaczymy mobilny OS Mozilli - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Z wyliczeń firmy analitycznej Flurry wynika, że w lipcu tego roku liczba aktywnych urządzeń z systemami operacyjnymi iOS oraz Android przekroczyła liczbę 640 milionów.

Największa część z tych 640 milionów urządzeń z systemami operacyjnymi iOS i Android jest oczywiście w Stanach Zjednoczonych. W lipcu było ich aż 165 milionów, czyli ok. 30 milionów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jeszcze więcej przybywało ich w Chinach, które pod względem ilości urządzeń zajmują co prawda drugie miejsce, ale mogą pochwalić się znacznie bardziej dynamicznym wzrostem. Sprzętów z systemami iOS i Android jest tam obecnie 128 milionów - o ponad 100 milionów więcej niż przed rokiem.

Następne w kolejce są: Brytania, Korea Płd., Japonia, Niemcy, Francja, Kanada, Hiszpania i Brazylia.

Wykres przedstawiający ilość urządzeń z systemami iOS i Android w poszczególnych krajach.

Gwałtowny wzrost Chin, jeśli chodzi o zwiększenie ilości aktywnych urządzeń z iOS i Androidem, został pokazany na poniższym wykresie. W ciągu zaledwie roku ich liczba zwiększyła się aż o 401%!

W Chile, Brazylii, Argentynie, Iranie, Wietnamie, Meksyku, Rosji, Turcji i Indiach tych urządzeń również przybywa, jednak Chiny są pod tym względem zdecydowanym liderem i zostawiają resztę krajów daleko w tyle.

Chiny rządzą. Kraje w których liczba urządzeń z systemami iOS i Android wzrosła najwięcej.

Źródło/fot.: Flury Analitycs

Na świecie jest 640 mln aktywnych urządzeń z iOS i Androidem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się