Na Nokia World 2011 zadebiutował oczekiwany przez wielu fiński smartfon z Windows Phone 7.5 – Nokia Lumia 710.

Długo oczekiwane przez fanów na całym świecie smartfony Nokii ujrzały światło dzienne na tegorocznej konferencji Nokia World 2011. „Gwiazdą wieczoru” był oczywiście topowy smartfon tej serii, Nokia Lumia 800, ale jego młodsza siostra, Lumia 710 nie ustępuje mu tak bardzo jak mogłoby się wydawać.

Lumia 710 podobnie jak model 800 dysponuje 3,7-calowym, dotykowym wyświetlaczem o rozdzielczości 480 x 800 pikseli, lecz wykonanym w technologii LCD, a nie AMOLED. Identyczny jest także taktowany zegarem o częstotliwości 1,4 GHz SoC MSM 8255 firmowany przez Qualcomm z wbudowanym układem akcelerującym grafikę. W założeniach fińskiego producenta ma to być smartfon plasowany oczko niżej niż topowa 800-ka, na pokładzie znalazło się więc 8, a nie 16 GB pamięci oraz w 5-megapikselowy aparat cyfrowy z autofokusem oraz i fleszem LED. Za to pamięci istotnej dla szybkości funkcjonowania urządzenia oba te modele mają dokładnie tyle samo – 512 MB. Zatem jeśli w ich wydajności będą różnice to raczej symboliczne.

Nokia Lumia 710 z Windows Phone 7.5 Mango

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy oboma nowymi smartfonami Nokii jest ich obudowa. W Lumii 710 zrezygnowano z poliwęglanowego unibody na rzecz bardziej tradycyjnej, nawiązującej kształtem do Nokii z Symbianem, obudowy (białej lub czarnej) z wymiennymi tylnymi panelami. Część ta dostępną będzie w 5 kolorach, więc dopasowanie jej do interfejsu Metro nie będzie trudne.

Nad całością pieczę sprawuje oczywiście system operacyjny Microsoftu, czyli Windows Phone 7.5 Mango. Wraz z nim użytkownik Nokii Lumia 710 otrzymuje między innymi nawigację Nokia Drive, dysponującą asystentem głosowym, dostęp do bogatych zbiorów muzyki poprzez Nokia Music oraz dedykowany miłośnikom sportu ESPN Sport Hub.

Pakiet łączności to wsparcie dla standardu HSUPA 14,4 Mbps, Wi-Fi802.11b/g/n i Bluetooth 2.1. Na pokładzie znalazł się także moduł A-GPS i odtwarzacz multimedialny. Słuchawki podłączyć można do gniazda w standardzie 3,5 mm.

Nokia Lumia 710 zadebiutuje na światowych rynkach pod koniec tego roku. Polska premiera przewidywana jest przez producenta na początek 2012 r.

Zapraszamy Was do zapoznania się naszym testem i wideo-recenzją tego telefonu. Znajdziecie ją tutaj.

Źródło/fot. Nokia

Nokia Lumia 710 z Windows Phone 7.5 - opinie i komentarze (4)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

gnomek12
06-02-2012 - 21:05:05
Czy będie ona dostępna
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
07-02-2012 - 10:38:47
gnomek12, jeżeli telefon ten wejdzie do naszej oferty, to natychmiast o tym poinformujemy. Pozdrawiamy serdecznie!
  (0)
Odpowiedz
;/
14-11-2011 - 20:40:24
Na pewno nie tania !!
  (0)
Odpowiedz
stokrotka
30-10-2011 - 14:17:10
ładna jest ciekawe w jakiej cenie ona będzie
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przed premierą nowej wersji systemu Microsoft szumnie zapowiadał, że nowy Windows Phone będzie zawierał 500 nowych funkcji. Trudno było się spodziewać, żeby koncern z Redmond rzeczywiście wprowadził tyle zmian, bo chyba byłoby to równoznaczne z całkowitą redefinicją systemu. Mimo to Windows Phone 7.5 „Mango” oferuje wiele ciekawych rozwiązań.

Wielozadaniowość

Jedną z głównych bolączek użytkowników tego systemu i zarazem elementem drwin fanów konkurencyjnych platform, jest brak prawdziwego multitaskingu (wielozadaniowość). Do tej pory występował on tylko w ograniczonej formie (niektóre aplikacje potrafiły wykonywać różne operacje pomimo ich zamknięcia). Teraz fani kafelkowego systemu uzyskają wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia z wygodnym interfejsem zapewniającym łatwą obsługę i wsparcie przycisku „wstecz”.

Social Hub?

Wygląda na to, że Microsoft pozazdrościł Samsungowi jego Social Huba, który integruje książkę telefoniczną z facebookiem. Mango wprowadza jednak znacznie bardziej rozbudowaną wersję tego rozwiązania, oferując obsługę wiadomości SMS, Windows Live Messenger i czatu Facebooka z poziomu jednej aplikacji. Ponadto konta z Twittera i LinkedIn będzie można przypisać do kontaktów w telefonie, a ulepszone wykrywanie twarzy umożliwi wygodne oznaczanie osób na zdjęciach. Kontakty będzie można również grupować, dzięki czemu wysyłanie wiadomości SMS i  e-mail do określonej grupy osób będzie ograniczać się do kilku kliknięć.

Fani kafelkowego systemu uzyskają wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia.

Local Scout

Local Scout to nowa usługa geolokalizacyjna, która umożliwia wygodne wyszukiwanie pobliskich firm, restauracji, sklepów czy stacji benzynowych. Efektem wyszukiwania określonych produktów będzie prezentacja ofert sklepów znajdujących się w naszym sąsiedztwie.

Office Hub

Owocowa odsłona nowych kafelków ma również pozwolić na połączenie z usługami Office 365 i SkyDrive. Oznacza to, że użytkownicy uzyskają dostęp do dokumentów i plików zapisanych w chmurze obliczeniowej.

Windows Phone dla Polaków

Polskich fanów systemu na pewno ucieszy fakt udostępnienia dla nich sklepu z aplikacjami, w którym będzie można kupować gry i programy. Nabycie płatnych pozycji będzie możliwe tylko za pośrednictwem karty płatniczej – opcja doliczenia kosztów do rachunku telefonicznego nie pojawi się. Marketplace to bardzo dynamicznie rozwijający się sklep, w którym już teraz jest ponad 20 000 aplikacji. Stanowi to zaledwie 1% tego, co znajdziemy w konkurencyjnym Android Market i 0,5% zawartości AppStore. Trudno jednak porównywać wszystkie te sklepy, bo czas ich istnienia jest diametralnie różny.
Otwarcie Marketplace to nie jedyna dobra wiadomość dla mieszkańców nadwiślańskiego kraju. Microsoft udostępni również polskie menu, w którym wszystkie opcje zostaną przetłumaczone na nasz rodzimy język. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że polski język trafi tylko do nowych urządzeń.

Local Scout to nowa usługa geolokalizacyjna, która umożliwia wygodne wyszukiwanie pobliskich firm, restauracji, sklepów czy stacji benzynowych.

Bing, Bing, Bing

Nowy Bing umożliwi wyszukiwanie głosowe i obsługę kodów kreskowych, a usługa Bing Audio rozpozna utwór, który właśnie słyszymy w telewizji czy radiu (ma działać podobnie do popularnych aplikacji: Shazam i SoundHound). Kolejną ciekawostką jest Bing Vision, który potrafi rozpoznawać książki tylko na podstawie zrobionego zdjęcia.

A to nie wszystko

Aktualizacji doczeka się również przeglądarka internetowa. Internet Explorer w dziewiątej odsłonie ma zapewnić akcelerację sprzętową (podczas przetwarzania stron) oraz wsparcie HTML5. Kolorowe kafelki również zostaną odświeżone, a deweloperzy dostaną większe pole do popisu podczas ich projektowania. Mają być bardziej interaktywne i dopasowane do tematyki aplikacji.

Kiedy?

Nowy system Microsoftu ma ukazać się już na jesieni, a aktualizacja będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy smartfonów z Windows Phone na pokładzie.

Przypominamy, że w naszej ofercie znajduje się telefon HTC Radar, wyposażony w najnowszą odsłonę systemu operacyjnego Windows Phone - Mango. Umożliwia on oczywiście dostęp do Marketplace.

Pragniemy przypomnieć także, że na systemie Windows Phone 7,5 pracować będą Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, które niedługo znajdą się w naszej ofercie.

Windows Phone 7.5 „Mango” – co nowego? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

greg
22-12-2011 - 17:51:57
U autora chyba trochę kiepsko z matematyką! 20tys aplikacji / 200tys aplikacji = 10% a nie 1%. Zresztą 6 później (artykuł jest z czerwca) w Windows Marketplace jest już 45 tys. aplikacji dla tej platformy. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Microsoft ukończył prace nad mocno odświeżonym Windows Phone. Teraz pozostało już tylko opracować mapę drogową aktualizacji.

To już koniec długiego cyklu pracy deweloperów z teamu Windows Phone.

Gotowa aktualizacja systemu oznaczona jest kodowo jako „Mango”, bądź też nazywana ze względu na ilość zmian Windows Phone 7.5. Microsoft przyczepił jej plakietkę RTM, skrót od Relased to Manufacturing.

Nowa wersja systemu została udostępniona producentom smartfonów i operatorom komórkowym. Mają czas do jesieni, aby przygotować się do masowej aktualizacji obecnie aktywnych urządzeń i do wprowadzenia na rynek nowych modeli.

Microsoft niestety nie ujawnił sztywnego terminu, po którym ruszy dystrybucja „Mango”. W kuluarach mówi się o październiku, kiedy w Londynie odbędzie się doroczna konferencja Nokia World 2011. Praktycznie cała branża telekomunikacyjna wiąże z tym wydarzeniem premierę pierwszych smartfonów Nokii z Windows Phone. Wszystko wskazuje na to, iż od razu będą urządzenia z nową wersją OS-u. Microsoft może poczekać na Nokię z dystrybucją systemu, aby przygotować swojemu nowemu partnerowi dogodny grunt pod debiut pierwszych urządzeń nowej generacji.

Oficjalnie Microsoft mówi o setkach poprawek i ogromnej ilości nowych funkcji, które pojawią się w Windows Phone 7.5. Z perspektywy użytkowników część będzie zupełnie niezauważalna, ponieważ będą miały formę szeroko pojętej optymalizacji. Natomiast sami deweloperzy informując o przejściu "Mango" w fazę RTM, podkreślili, co z ich perspektywy jest najbardziej istotne.

Na liście są miedzy innymi: przeglądarka Internet Explorer 9 z obsługą HTML5, multitasking poprawiający efektywność pracy z systemem, oraz stworzenie wspólnej skrzynki do której spływają wszystkie powiadomienia i która obsługuje SMS-y, maila, oraz Facebooka. Zadebiutuje także funkcja Conversation View, która pozwoli w wygodny sposób zarządzać komunikacja mailową.

Z naszej polskiej perspektywy, istotna jest pełna lokalizacja systemu. Windows Phone nareszcie będzie w języku polskim, o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Więcej o nowościach w „Mango” dowiecie się z naszego artykułu „Co nowego?”.

Przypominamy, że w naszej ofercie znajduje się telefon HTC Radar, wyposażony w najnowszą odsłonę systemu operacyjnego Windows Phone - Mango. Umożliwia on oczywiście dostęp do Marketplace.

Pragniemy przypomnieć także, że na systemie Windows Phone 7,5 pracować będą Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, które niedługo znajdą się w naszej ofercie.

Fot/Źródło: Microsoft

Koniec prac nad Mango. Windows Phone 7.5 już w fazie RTM - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Pierwszy i najważniejszy debiut w budowanej od podstaw ofercie Nokii dla platformy Microsoftu. Czym zaskakuje nowa 800-tka?

Nokia Lumia 800 jest czymś totalnie nowym, a jednocześnie jakby trochę starym znajomym. Dlaczego? To smartfon, o którym naprawdę sporo mówiono przed jego premierą. W sieci 800-tkę nazywano roboczo Sea Ray. Pracuje pod kontrolą Windows Phone 7.5 Mango, o którym więcej przeczytacie tutaj.

Wizualnie nowa Nokia nawiązuje do dość charakterystycznego i uważanego przez media za zjawiskowy, modelu N9 z systemem operacyjnym MeeGo. Oba smartfony posiadają poliwęglanową obudową unibody, oraz lekko wypukły ekran AMOLED Clear Black. Istotna różnica, to przekątna wyświetlacza. Nokia Lumia 800 oferuje 3,7 cala. Nokia N9 nieco więcej – 3,9 cala. Rozdzielczość obu wyświetlaczy jest jednak identyczna i wynosi 480x800 pikseli.

Nokio witaj w świecie Windows Phone!

Smartfon ma 12,1 mm grubości i waży solidne 142 g. Dostępny będzie  w trzech kolorach: niebieskim, czarnym i magenta (tak się składa, iż to także nasz „firmowy” kolor T-Mobile). Bazuje na dość popularnej platformie sprzętowej – stworzonym przez Qualcomma układzie Snapdragon MSM 8255. W tym jednak przypadku wyróżnia się taktowaniem procesora. Zamiast zwyczajowego 1 GHz, mamy aż 1,4 GHz. Identyczną (choć nieco niżej taktowaną) platformę, mają choćby nowe Xperie z oferty Sony Ericssona. Smartfon ma 512 MB pamięci RAM i 16 GB pamięci flash. Z własnej strony Microsoft oddaje do dyspozycji użytkownika 25 GB miejsca w wirtualnej chmurze, na dysku internetowym SkyDrive.

Interesująca jest optyka – Carl Zeiss, jak w słynnej z fotograficznych możliwości Nokii N8. Aparat ma 8 Mpx sensor i oczywiście rejestruje wideo w HD 720p. Podobnie jak Nokia N9, czy iPhone 4 i 4S smartfon wykorzystuje kartę micro SIM.

Mamy tu zarówno szybkie WiFi w standardzie n, jak i szybkie 3G 14,4 Mbps. Nokia chwali się długą żywotnością baterii – nawet 55 godzin odtwarzania muzyki. Zobaczymy jak tą informację zweryfikują pierwsze niezależne testy.

Jak wszystkie Nokie, także model 800 zaoferuje pełny i funkcjonalny pakiet nawigacyjny

Co jest naprawdę istotne z perspektywy tej premiery?

Oczywiście oprogramowanie. Windows Phone 7.5 Mango dostępny jest razem z dedykowanymi usługami z własnego portfolio Nokii (nawigacja z asystentem głosowym, streaming muzyki, oraz specjalny kanał z informacjami o sporcie). To zupełnie coś nowego. Nowa przeglądarka IE9 Mobile, nowa forma systemu operacyjnego z „kafelkowym” i niezwykle intuicyjnym interfejsem Metro UI. Użytkownicy mogą także liczyć na pakiet Office.

Kiedy premiera? Tu niestety informacje mniej radosne. W listopadzie, ale tylko w wybranych krajach Europy Zachodniej. Na Polską premierę poczekamy najprawdopodobniej do stycznia 2012. Smartfon nie jest także tani. Producent wycenił go na 420 euro. Należy więc nową Nokię traktować jak górną półkę, którą ten smartfon bez wątpienia jest.

Zapraszamy Was do zapoznania się z naszym testem i wideo-recenzją telefonu Nokia Lumia 800! Znajdziecie je tutaj!

Fot/Źródło: Nokia

Nokia Lumia 800 z Windows Phone 7.5 - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

stokrotka
28-01-2012 - 09:39:41
znając życie ta nokia na pewno będzie bardzo droga a szkoda
  (0)
Odpowiedz
wojtQ
18-01-2012 - 22:12:48
Czy nokia music store będzie dostępny w Polsce z telefonu?
  (0)
Odpowiedz
Norbert
31-10-2011 - 21:06:52
Jak będzie dostępny w T-Mobile za rozsądną cenę, to poczekam do podpisania umowy ;)
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się