Czekaliśmy na niego długo. Kiedy już się pojawił, zachwycił wszystkich – ubrany w zaskakującą czerń z charakterystycznymi różowymi detalami i nieznanym dotąd fraktal-motywem wyglądał majestatycznie i tajemniczo.

Wiedzieliśmy jednak doskonale, że jego powierzchowne piękno skrywa coś jeszcze wspanialszego. Gdy się przed nami otworzył, ujrzeliśmy dobrze znane, bogate wnętrze, którym zachwyca nas już od 15 lat. Nie mieliśmy wątpliwości – to był On, Program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Gdy już wpuści nas do swojego świata, nie mamy ochoty go opuszczać. Pastelowe odcienie przypisane poszczególnym sekcjom filmowym i wspaniałej jakości fotosy z festiwalowych filmów podkreślają wagę, którą Nowe Horyzonty przywiązują do strony wizualnej imprezy. Aby jednak nie doszło do przerostu formy nad treścią, sztab znakomitych autorów zadbał, by opisy tytułów wyświetlanych na festiwalu były merytoryczne i esencjonalne zarazem. Lektura Jego Ekscelencji Programu stanowi rytualne preludium do właściwego doznania, jakim jest uczestniczenie w projekcjach.

Wydany w jakości, która zawstydziłaby niejedno szanujące się czasopismo, może służyć za sztandarowy przykład 'festiwalowego niezbędnika'. Organizatorzy zadbali, by program był dostępny w każdym zakątku nowohoryzontowej świątyni, jednak w codziennym maratonie seansów nietrudno zapodziać niezastąpioną publikację. Uważni obserwatorzy szybko dostrzegą tych, którzy zgubili swój własny, opatrzony dziesiątkami notatek program – z rozbieganymi oczami i przerażeniem na twarzy przeszukują zakamarki kina lub pubu, obawiając się myśli o konieczności ponownego analizowania możliwych kombinacji seansów. Najczęściej jednak znajdują zgubę, a ulgę, którą wówczas odczuwają, można porównać jedynie z odnalezieniem najbliższego przyjaciela.

Program T-Mobile Nowe Horyzonty to coś więcej niż zwykła festiwalowa publikacja. Na czas imprezy staje się integralną częścią uczestnika, jest jego niestrudzonym towarzyszem, bazą wiedzy i organizerem zarazem. Stoi na straży nowohoryzontowego porządku, informując i pomagając orientować się tym nielicznym, którzy jeszcze nie znają ścieżek wydeptanych we wrocławskich chodnikach przez tysiące widzów. A przy tym – jak przystało na wizytówkę międzynarodowej imprezy – swą wiedzę przekazuje w dwóch językach. Dobrze wyglądający, znający obcą mowę jegomość o szerokich – nomen omen – horyzontach może zostać z wami nie tylko w trakcie festiwalu, ale przez calutki rok.

I nie obrazi się, gdy po tym czasie zamienicie go na nowszy, równie interesujący model.

Fot. Fotolia

Program 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - tajemniczy (nie)znajomy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wśród fanów Festiwalu są nie tylko ci, którzy czekają na filmy, ale także tacy, którzy chcieliby zaprezentować publiczności swoją twórczość, wziąć udział w warsztatach lub w organizacji. Warto rzucić okiem na kilka dat.

 • 02.03.2015, 12:00 – rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do udziału w projektach Polish Days i Studio Nowe Horyzonty
 • 15.03.2015, 24:00 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń filmów
 • 18.03.2015, 12:00 – uruchomienie sprzedaży karnetów filmowych i biletów na wybrane wydarzenia specjalne
 • 8.04.2015, 12:00 – uruchomienie sprzedaży akredytacji dziennikarskich i branżowych
 • 19.04.2015, 24:00 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń do udziału w projekcie Studio Nowe Horyzonty
 • 6.05.2015, 12:00 – rozpoczęcie naboru wolontariatu
 • 27.05.2015, 24:00 – zakończenie naboru wolontariatu
 • 31.05.2015, 24:00 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń do udziału w projekcie Polish Days
 • 14.06.2015, 24:00 - zamknięcie sprzedaży karnetów uczestnika *
 • 21.06.2015, 24:00 - zamknięcie sprzedaży akredytacji branżowych i akredytacji dziennikarskich *
 • 1.07.2015, 12:00 - publikacja programu festiwalu na stronie internetowej wraz z opisami filmów
 • 8.07.2015, 12:00 - uruchomienie sprzedaży online pojedynczych biletów filmowych na stronie internetowej i w kasie festiwalowej Kina Nowe Horyzonty
 • 22.07.2015, godz. 9:00 - otwarcie Centrum Festiwalowego w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, rozpoczęcie wydawania karnetów i akredytacji
 • 23.07.2015 - uroczyste otwarcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
 • 1.08.2015 - uroczyste zamknięcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, ogłoszenia laureatów konkursów i wręczenie nagród
 • 2.08.2015 - zakończenie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

* sprzedaż zostanie zakończona wcześniej w przypadku wyczerpania puli karnetów i akredytacji

Źródło: nowehoryzonty.pl

Ważne terminy 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Stało się. Uchylono festiwalowe bramy i wdarły się przez nie hordy spragnionych filmów kinofilów, dziennikarzy, dygnitarzy i wszystkich tych, którzy na T-Mobile Nowych Horyzontach są, bo nie wypada nie być. Organizowana przez Romana Gutka impreza to bowiem nie tylko mekka dla każdego rozkochanego w wielkim ekranie widza - to wydarzenie kulturalne na skalę nie tyle krajową, co już europejską.

I znowu Wrocław poddał się nieskończonej fali różu - koloru, który jest znakiem rozpoznawalnym festiwalu, odkąd patronat nad nim sprawuje T-Mobile. I znowu puby - zwłaszcza te współpracujące z Nowymi Horyzontami - do rana będą huczeć od dyskusji na temat festiwalowych objawień i rozczarowań. Znów miejskie chodniki w tradycyjnie upalnym Wrocławiu zapełnią się charakterystycznymi plakietkami i wyjątkowo w tym roku oryginalnymi torbo-workami. Wszystko po to, by mogła trwać totalna, jedenastodniowa celebracja kina.

Pierwszy kontakt z programem jakiegokolwiek festiwalu filmowego zawsze charakteryzuje się mniejszą lub większą ekscytacją. Kiedy jednak nowohoryzontowicz zapoznaje się z kalendarzem projekcji, towarzyszą mu także strach i żal. Strach - że nie zdąży nawet w pełni ogarnąć listy tytułów. Żal - że decydując się na jeden z filmów w danym bloku godzinowym, zamknie sobie drogę do kilku innych, równie kuszących pokazów. A już prawdziwy dramat następuje podczas wyboru projekcji na seans późnowieczorny! Nie dość, że grają wtedy niemal same hity, to jeszcze kuszą seansem na wrocławskim Rynku, a na dodatek w Arsenale gra w tym czasie niesamowita kapela. Zaprawdę, gdyby dać widzom Nowych Horyzontów możliwość klonowania się raz w roku na określony czas, ich wybór padłby zapewne na te dwa tygodnie na przełomie lipca i sierpnia.

Ale to właśnie z tych mniejszych i większych dylematów, z uświadamiania sobie ile w świecie kina jest dobra, które czeka, by je poznać, z poczucia kinofilskiej wspólnoty składa się niepowtarzalna atmosfera T-Mobile Nowe Horyzonty. Atmosfera, którą przez kolejnych 10 dni będą starał się oddać w wystukanych na klawiaturze słowach.

Więcej informacji o festiwalu na stronie nowehoryzonty.pl

Fot. Fotolia

Z pamiętnika kinofila - otwarcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Podczas warszawskiej konferencji dowiedzieliśmy się, jakie będą filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu. Roman Gutek podsumował także 14. edycji wydarzenia w liczbach.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w tym roku już po raz piętnasty i po raz dziesiąty we Wrocławiu. T-Mobile, a wcześniej Era, jest jego sponsorem trzynasty raz, a w tym roku oferuje swoim abonentom zniżkę na zakup biletów na filmy prezentowane podczas Festiwalu.

Filmem otwarcia wydarzenia będzie prowokacyjna, belgijska komedia o Bogu, który mieszka w... Brukseli - Zupełnie Nowy Testament Jaco Van Dormaela (m.in. Ósmy dzień), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoît Poelvoorde, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

Drugim filmem, który zobaczą widzowie w pierwszy wieczór festiwalu, dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse, będzie Amy Asifa Kapadii - stworzony z nieznanych dotąd materiałów, przejmujący, trzymający w napięciu dokument o błyskotliwej dziewczynie, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. 

Trzecim filmem otwarcia będzie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, na którym otrzymał nagrodę za reżyserię. W Zabójczyni wybitny azjatycki filmowiec Hou Hsiao-hsien mierzy się tym razem z gatunkiem wuxia - efektowną historią o legendarnych mistrzach walki wushu - ale idzie zupełnie inną drogą niż Zhang Yimou i Ang Lee.

Festiwal zamknie film Moja matka, najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego (Pokój syna, Habemus Papam): współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, reżyserce filmowej, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. W rolach głównych występują Margherita Buy i John Turturro.

Pełny program festiwalu będzie dostępny na stronie www.nowehoryzonty.pl od 1 lipca od godziny 12.00. Tymczasem przytoczmy jeszcze kilka interesujących informacji z konferencji, o których wspomnieli Roman Gutek i Joanna Łapińska.

T-Mobile podpisał umowę umowę z organizatorami Festiwalu na kolejne dwa lata. Kolejną dobrą wiadomością dla kinomanów jest ta, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu będzie można zobaczyć około 200 pełnometrażowych filmów, w tym 22 prosto z Festiwalu w Cannes.

Z racji okrągłej rocznicy wydarzenia warto przytoczyć także kilka liczb. Przez 14 lat Festiwalu jego widownia zobaczyła około 3 tysięcy filmów, głównie nowych, ale także starannie wybranych klasycznych pozycji. Było także około 50 retrospektyw i doskonałe klasyki po restauracji ich kopii. Na salach kinowych zasiadło około 1,5 mln widzów.

Sprzedaż karnetów na Festiwal już się zakończyła, jednak 8 lipca o 12.00 rozpocznie się sprzedaż biletów przez internet oraz w kasach wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty, które ma już 3 lata.

 

Konferencja 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się