Microsoft ujawnił, co i kiedy zmieni się w mobilnych okienkach. Lista jest bogata, a niektóre nowe funkcje pojawią się już za miesiąc.

Jeszcze jedna gorąca nowość z Barcelony, choć tym razem kompletnie niezwiązana ze sprzętem (przynajmniej nie bezpośrednio). Jakiś czas temu pisaliśmy wam o tym, że Microsoft ulepszy swój system operacyjny dla smartfonów. Teraz już wiemy dokładnie, w jaki sposób i mniej więcej kiedy.

Mapa drogowa dla Windows Phone 7 wygląda tak:

Marzec (konkretnie - pierwsza połowa) – poprawka wprowadzająca długo i mocno oczekiwaną funkcję kopiuj/wklej.

Pierwsza połowa roku (brak konkretnego terminu) – wsparcie dla sieci komórkowych CDMA, dość istotne z perspektywy klientów za oceanem, ponieważ operatorzy bazujący na tej technologii będą mogli wprowadzić do oferty telefony z WP7. W Europie nie mamy takiego problemu – na starym kontynencie dominuje standard GSM.

Druga połowa roku (Microsoft dość ogólnie podszedł do terminarza), zaowocuje największą listą nowości.

Windows Phone 7 mocno się w tym roku zmieni. Na zdjęciu HTC HD7 z nowymi mobilnymi okienkami.

Pojawi się dostęp do Twittera na takiej samej zasadzie jak dziś do Facebooka, czyli poprzez bezpośrednią integrację serwisu z usługą People Hub. Dokumenty z pakietu Office będzie można współdzielić poprzez Windows Live SkyDrive, czyli wygodny dysk internetowy z dwukanałowym dostępem.

Windows Phone 7 zostanie uzbrojony w mobilną wersję przeglądarki Internet Explorer 9, która jako pierwsza zaoferuje akcelerację sprzętową grafiki w smartfonach. Według zapewnień Microsoftu IE9 ma być najszybszą przeglądarką mobilną, szybszą nawet od Apple Safari.

Ostatnia i z naszej perspektywy chyba najważniejsza sprawa, która ułatwi każdemu życie – multitasking, czyli wielozadaniowość. Mobilne okienka w odróżnieniu od najnowszego Symbiana, Apple iPhone OS, czy Androida nie oferują tej istotnej funkcji. W drugiej połowie roku problem ma zostać rozwiązany (Jak? Zerknijcie na wideo powyżej).

Fot/Źródło: Microsoft

<p>Tak ma działać wielozadaniowość w Windows Phone 7.</p>

Zapowiedziane nowinki (od lewej): Twitter w People Hub, Sky Drive w Office i przeglądarka IE9

Rewolucja Microsoftu w Windows Phone 7! - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

pixi
22-02-2011 - 10:13:31
No to Microsoft nieźle sobie odbije w tym roku. Nokia i HTC już mamy z WP7, ciekawe co jeszcze.. podobno ma być rewelacja.
  (0)
Odpowiedz
miguel
16-02-2011 - 18:10:38
Słyszałem sporo plotek na temat IE9, ale odnośnie wersji na komputery. Ponoć ta wersja ma całkowicie zmienić opinię użytkowników i specjalistów na temat przeglądarki Microsoftu. Może być ciekawie.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W interfejsie systemu Windows Phone użytkownicy odnajdą znaki znane im z ulic, czy przystanków metra.

Jedną z cech, która odróżnia Windows Phone 7 od innych systemów, jest niezwykły i oryginalny interfejs złożony z kafelków. Programiści, którzy stworzyli interfejs Metro, inspirowali się znakami i grafikami, które spotyka się na co dzień na ulicach, przystankach metra, czy lotniskach. Zamiarem twórców było uczynienie owych kafelków przejrzystymi dla użytkownika i jasnymi w odbiorze.

Kafelki występujące w interfejsie Metro wzorowane były na znakach i grafikach, które spotyka się na co dzień na ulicach, przystankach metra, czy lotniskach.

Interfejs Metro dopiero wkracza na rynek urządzeń mobilnych, ale już zdążyło zyskać uznanie. System Windows Phone 7, który przecież opiera się na Metro, został bowiem zwycięzcą konkursu IDEA, zorganizowanego przez stowarzyszenie Industrial Designers Society of America, nazywanego „oskarami w dziedzinie wzornictwa przemysłowego”. Jury konkursu doceniło twórców systemu za stworzenie Metro zgodnie z przekonaniem, że najważniejszy jest użytkownik i jego osobowość.

Metro posiada bardzo charakterystyczne kafelki, dzięki czemu żaden użytkownik nie powinien mieć problemów z poruszaniem się po swoim telefonie.

Interfejs Metro, ze swymi kafelkami, gwarantować ma, że nawet ci, którzy nie korzystali nigdy wcześniej ze smartfonów, będą mogli beż żadnych problemów korzystać z telefonu z systemem Windows Phone.

Interfejs Metro znajdziemy na telefonach Windows Phone, konsoli Xbox, w oprogramowaniu Zune, a w przyszłości również na komputerach z Windows 8.

Pragniemy przypomnieć, że w naszej ofercie pojawi się smartfon HTC Radar, który wyposażony będzie w system Windows Phone 7,5.

Pragniemy przypomnieć, że na systemie Windows Phone 7,5 pracować będą Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, które w lutym pojawią się na rynku europejskim.

<p><em>Film prezentujący interfejs Metro, występujący w systemie Windows Phone 7</em></p>

Windows Phone w stylu Metro - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Podczas prezentacji Windows Phone 8, poznaliśmy aktualną listę partnerów Microsoftu. Jakie marki związały się kolejną edycją mobilnych okienek?

Jesienią zadebiutuje Windows Phone 8 (WP8) – następca obecnej edycji systemu, którą znajdziemy między innymi w smartfonach Nokia Lumia. W stosunku do debiutu Windows Phone 7 w 2010, będziemy mieli drobne przetasowania wśród partnerów Microsoftu.

Nokia, Huawei, Samsung i HTC - ci producenci telefonów w dalszym ciągu współpracować będą z Microsoftem.

Z produkcji urządzeń wycofały się koncerny Dell oraz LG, które przez ostatnie dwa lata nie osiągnęły znaczącego sukcesu z nową platformą. Stąd też nie są zainteresowane dalszą współpracą. W drużynie Microsoftu pozostały HTC, Samsung oraz mocno związana od ubiegłego roku z Windows Phone, Nokia. Dość zaskakująca i odrobinę niespodziewana jest obecność chińskiej marki Huawei. Biorąc jednak pod uwagę ogromny chiński rynek, nowy partner na pewno będzie dla Microsoftu cennym nabytkiem.

Co jest równie istotne – Microsoft nie ma zamiaru eksperymentować i całą generację smartfonów z Windows Phone 8 zamierza oprzeć na układach SoC Qualcomma.

Część nowych smartfonów z Windows Phone 8 możę zadebiutować ze znaczkiem 4G na obudowie.

Procesory tego producenta napędzały urządzenia z Windows Phone 7, gdzie wypadły nadzwyczaj dobrze. Główną platformą sprzętową, będzie prawdopodobnie układ MSM8960 (Snapdragon S4). Microsoft zamierza skupić się na rozwiązaniach z dwoma rdzeniami. Czy zobaczymy cztery? Tego niestety jeszcze nie wiemy.

Na pewno będzie to spory skok technologiczny. Qualcomm MSM8960 oferuje zestaw instrukcji ARMv7, może pracować z zegarem 1,5-1,7 GHz i jest zgodny z coraz popularniejszym LTE. To sugeruje, iż część nowych smartfonów z Windows Phone 8, zadebiutuje z magicznym znaczkiem 4G na obudowie.

Źródło: Microsoft, Anandtech

Fot. Microsoft, Qualcomm

Nowi i starzy partnerzy Microsoftu. Kto wchodzi w Windows Phone 8? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Nokia poinformowała właśnie, że w wirtualnym sklepiku Windows Phone Store znajduje się już ponad 120 tysięcy aplikacji na urządzenia mobilne.

W Windows Phone Store znajdziemy już ponad 120 tysięcy aplikacji – poinformowała właśnie Nokia. Dla porównania, w Google Play i App Store jest ich już ponad 700 tysięcy, ale platforma mobilna Nokii i Microsoftu cały czas się rozwija i nie jest jeszcze tak popularna, jak wirtualne sklepiki konkurencji.

Nokia twierdzi, że w Windows Phone Store można już znaleźć wszystkie topowe aplikacje, które cieszą się wyjątkowo dużą popularnością na systemach Android i iOS. Fiński producent twierdzi, że z listy 50 wszystkich najchętniej pobieranych aplikacji 46 jest już dostępnych również w Windows Phone Store.

Microsoft twierdzi natomiast, że przychody deweloperów oraz liczba pobieranych aplikacji podwoiły się od momentu listopadowej premiery Windows Phone 8.

W Windows Phone Store jest już ponad 120 tys. aplikacji - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się