To może być dla niektórych wielce zaskakująca informacja – kanadyjski koncern zaoferuje OS BlackBerry 10 najpierw z dotykowym wyświetlaczem.

Pierwszy smartfon pracujący pod kontrolą najnowszej wersji systemu RIM – BlackBerry 10nie będzie miał fizycznej klawiatury QWERTY, od dawna kojarzonej z propozycjami Kanadyjczyków. Zastąpi ją ekran dotykowy.

To nie znaczy, że BlackBerry 10 nie trafi na urządzenia z fizycznymi klawiaturami, stanie się to jednak nieco później.

Decyzja Research In Motion może być dla niektórych zaskakująca. W końcu wielu użytkowników biznesowych korzysta z BlackBerry właśnie ze względu na ich fizyczną klawiaturę i to właśnie ona wyróżnia te urządzenia na tle propozycji konkurencji. Jeżeli jednak spojrzeć na posunięcia innych producentów smartfonów, to zarówno iPhone, jak i większość urządzeń z Androidem ma ekrany dotykowe.

Czy decyzja Kanadyjczyków jest słuszna, przekonamy się w przyszłym roku, kiedy poznamy oficjalne wyniki sprzedaży BlackBerry z ekranem dotykowym.

Źródło: Washington Post
Fot.: StamfordAdvocate.com

RIM stawia na ekran dotykowy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Czy RIM pójdzie śladem Nokii i przesiądzie się na inny niż do tej pory system operacyjny? Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku zobaczymy pierwsze smartfony BlackBerry bazujące na platformie QNX.

Pierwszym urządzeniem z OS-em nowej generacji, będzie najprawdopodobniej model BlackBerry Colt, który może zadebiutować już w przyszłym roku. Mówi się o ewolucji terminali w kierunku bardziej wydajnej i efektywnej architektury. W tym celu RIM przejął w ubiegłym roku spółkę QNX Software Systems, razem z całym dobrodziejstwem inwentarza. Pierwszym krokiem było zastrzeżenie kodu źródłowego QNX OS.

RIM już w tej chwili wykorzystuje Unixową platformę QNX – bazuje na niej tablet BlackBerry PlayBook, na pokładzie którego znajdziecie system operacyjny BlackBerry Tablet OS (aktualnie 1.0.7). Mimo identycznej nazwy jak OS dla terminali BB, oba systemy mocno się od siebie różnią. Stosowany w smartfonach BlackBerry OS, bazuje na Javie i perspektywy jego dalszego rozwoju są dość ograniczone.  BlackBerry OS 7, będzie prawdopodobnie ostatnią edycją wykorzystującą obecną architekturę. Przesiadka na QNX, pozwoli wrzucić do jednego koszyka zarówno smartfony jak i tablety – identycznie jak robi to Apple (iOS), czy Google (Android).

System QNX jest już wykorzystywany w tablecie BlackBerry PlayBook. W przyszłym roku zobaczymy go w smartfonach z logo BB.

Pojawiło się kilka analiz, które wskazują na możliwość debiutu przynajmniej jednego terminalu kolejnej generacji już w pierwszym kwartale 2012 roku. Wszystko zależy od tempa prac nad migracją oprogramowania na QNX. RIM przenieść na nową platformę między innymi BlackBerry Enterprise Server (BES), swoją kompleksową, bezpieczną usługę dla biznesu.

Przykładowo, tablet PlayBook bazujący na QNX, debiutował bez natywnego klienta poczty elektronicznej. Głównym tego powodem, były wciąż trwające prace nad migracją oprogramowania i brak gotowego software w dniu premiery tabletu. Stąd opinia, iż tablet od BlackBerry potrzebuje sparowanego terminalu i usługi BlackBerry Bridge, aby osiągnąć zakładane 100% funkcjonalności.

Problem związanym z ewentualną migracją na nową platformę, będzie zapewne polityka No Legacy Device Support – czyli brak aktualizacji systemu operacyjnego, dla już obecnych na rynku urządzeń. Nie będzie to jednak nic nowego, ponieważ terminale pracujące w tej chwili pod kontrolą BlackBerry OS 6, także nie mają szans na aktualizację oprogramowania do wersji BlackBerry OS 7. W tym przypadku nie chodzi jednak o architekturę, ale o prosty fakt dużych wymagań sprzętowych nowej wersji oprogramowania.

Źródło: BGR, RIM

Fot. RIM

BlackBerry stawia na QNX - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Ponad polowa Amerykanów, którzy po raz pierwszy sięgnęli po smartfon wybrała platformę Android.

Prawie połowa Amerykanów (47,5%) używająca do tej pory klasycznych telefonów komórkowych lub tzw. feature phone'ów i wybierająca dla siebie w kwietniu nowe urządzenie wybrała smartfon. To wzrost aż o 9,5 punktu procentowego, w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku.
Pośród tej liczby aż 61,5% jako platformę swojego nowego smartfonu wybrała Androida. 25,2% postawiło na urządzenia Apple. Po smartfony pracujące pod kontrolą systemów Microsoftu sięgnęło 7,1% osób po raz pierwszy wybierających smartfon. Research In Motion ze swoją marką BlackBerry zgarnęło 4,8% tego rynku.

Ponad połowa Amerykanów pierwszy raz sięgająca po smartfon wybiera platformę Android

Podobne liczby zaobserwowano wśród osób, które wcześniej już korzystały ze smartfonów. Jako kolejny smartfon 54,2% wybrało urządzenie pracujące pod kontrolą Androida, a 33,5% urządzenia Apple. Nieco mniej, niż w poprzedniej grupie, bo tylko 3% użytkowników smartfonów, jako kolejny wybrało jedno z urządzeń z Microsoft Windows Phone na pokładzie. BlackBerry odnotowało tu zaś wzrost do 9,6%.

Źródło: Cellular News

fot. Google, Cellular News

USA stawia na Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Research In Motion zamierza wprowadzić standaryzację wyświetlaczy swoich urządzeń pracujących pod kontrolą BB OS 10.

Research In Motion, producent smartfonów Blackberry na swoim blogu rozwiewa część spekulacji dotyczących nowej generacji tych urządzeń, jakie pojawiły się po przekazaniu testowych egzemplarzy developerom. Ekrany tzw. Alpha Devices mają rozdzielczość 1280 x 768 pikseli, co jest dużą zmianą w stosunku do obecnie oferowanych przez RIM modeli.

Ekrany tzw. Alpha Devices mają rozdzielczość 1280 x 768 pikseli.

Produkcyjne egzemplarze nowej generacji otrzymają jednak nieco inne ekrany. Dostępne będą one w dwóch standardowych rozdzielczościach. Modele z dodatkową, fizyczną klawiaturą będą mieć wyświetlacz w formacie 1:1, 720 x 720 pikseli. Smartfony wyłącznie dotykowe, będą zaś dysponować ekranem o rozdzielczości HD, czyli 1280 x 720 pikseli i proporcjach 16:9.

Research In Motion informuje jednocześnie, że nie będzie żadnych odstępstw od wyznaczonych właśnie standardów. Nie zdradza jednak, jaką przekątną dysponować będą ekrany „jeżynek” nowej generacji ani w jakiej technologii będą wykonane.

Źródło/fot. Research In Motion

BlackBerry z dwiema rozdzielczościami - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się