Wystartował tegoroczny festiwal w Cannes. W konkursie głównym bierze udział 18 filmów. Po raz pierwszy od blisko trzech dekad na film otwarcia wybrano obraz wyreżyserowany przez kobietę - "La Tete haute" Emmanuelle Bercot, z samą Catherine Denevue w roli głównej.

Tegoroczny festiwal w Cannes przypada w 120. rocznicę narodzin kina. Przejawem hołdu dla twórców kinematografii - braci Lumiere - jest fakt, że jury w tym roku po raz pierwszy przewodzi dwóch szefów, na których wybrano dwóch innych wybitnych braci srebrnego ekranu, Ethana i Joela Coenów.

Poza Coenami w komisji oceniającej filmy zasiadają m.in. aktorzy Sophie Marceau, Sienna Miller i Jake Gyllenhaal oraz reżyserzy Xavier Dolan i Guillermo del Toro. W jury sekcji oceniającej filmy krótkometrażowe znalazł się natomiast Daniel Olbrychski.

Wśród pretendentów do Złotej Palmy najczęściej wymienia się "Młodość" Paolo Sorrentino, "Mia Madre" Nanniego Morettiego, "The Sea of Trees" Gusa Van Santa, "Makbeta" Justina Kurzela i "Carol" Todda Haynesa.

Nie samym kinem artystycznym Cannes jednak żyje - już drugiego dnia festiwalu, poza konkursem głównym, zostanie wyświetlony niecierpliwie wyczekiwany przez fanów "Mad Max: Na drodze gniewu" George'a Millera, kontynuacja kultowej trylogii z Melem Gibsonem. Tym razem jako Max Rockatansky występuje jeden z najbardziej cenionych aktorów młodego pokolenia, Tom Hardy, a partnerują mu Charlize Theron, Nicholas Hoult i Zoe Kravitz.

Laureata Złotej Palmy poznamy ostatniego dnia festiwalu, 24 maja.

Ruszył 68. festiwal w Cannes - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kino tureckie jest na topie. To wiemy od 10. edycji MFF Nowe Horyzonty, kiedy pokazywane były nowe filmy z tego kraju, zaś do Wrocławia zjechali przedstawiciele tej kinematografii. "Pewnego razu w Anatolii" to dowód, że Turcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Nuri Bilge Ceylan to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tureckiego kina. Karierę zaczynał jako fotograf – po latach powrócił do tej pasji, oddając się jej równolegle z kinem. Jego krótkometrażowy debiut znalazł się w konkursie w Cannes, a kolejne trzy filmy pokazano na Berlinale. "Miasteczko", "Majowa chandra" i "Uzak" (wyróżniony Grand Prix w Cannes oraz nagrodą aktorską) z udziałem tych samych aktorów (w tym kuzynów i rodziców reżysera) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce od niej. W Klimatach Ceylan obsadził siebie i żonę w opowieści o kryzysie pary. Trzy małpy przyniosły mu nagrodę za reżyserię w Cannes za rodzinny dramat o zdradzie.

Najnowszy film Ceylana, wyróżnione Grand Prix w Cannes "Pewnego razu w Anatolii" sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. W chłodnej opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy. Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.

Nuri Bilge Ceylan - reżyser filmu "Pewnego razu w Antolii"/Fot. A. Michalak

Jak mówił w jednym z wywiadów Nuri Bilge Ceylan: Jako syn urzędnika z małego miasteczka znam prowincjonalne realia bardzo dobrze. Widziałem codzienne małe walki o władzę i wzajemne podkopywanie się. Ale też ból i niespełnienie, które ci ludzie nosili w sobie. To doskonale czuć w "Pewnego razu w Anatolii". Uznane za najpiękniejszy film ostatniego festiwalu w Cannes arcydzieło Nuri Bilge Ceylana można obejrzeć na Nowe Horyzonty Tournée, których głównym partnerem jest T-Mobile. Później film obejrzeć można będzie w kinach.

Pełny harmonogram Nowe Horyzonty 2012 Tournee znajdziecie tutaj. Nie przegapcie momentu, kiedy "Pewnego razu w Antolii" wyświetlany będzie w Waszym mieście!

<p><em>Obejrzyj zwiastun filmu "Pewnego razu w Anatolii"!</em></p>

Najpiękniejszy film z Cannes w polskich kinach! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18 - 28 lipca. Pokażemy 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych. 143 filmy będą miały swoje polskie premiery.

Festiwal w dniu 18 lipca otworzy pokaz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes Życia Adeli – Rozdział 1 i 2 (La vie d’Adèle – Chapitre 1

Festiwal zamknie polska premiera pokazywanego w konkursie głównym tegorocznego Berlinale filmu Małgorzaty Szumowskiej W imię... ze znakomitymi kreacjami Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza - subtelne, pełne emocji stadium zakazanej miłości.

W Panoramie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. W programie między innymi: najnowszy film Bruno Dumonta inspirowany życiem legendarnej rzeźbiarki - Camille Claudel 1915 z Juliette Binoche w roli głównej; meksykańskiHeli nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes film gościa 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Amata Escalante; Senada (Epizoda u životu berača željeza) - obsypany nagrodami na festiwalu w Berlinie nowy obraz autora głośnej Ziemi niczyjej Danisa Tanovicia; Słomiana tarcza (Wara no tate) - thriller w reżyserii ulubieńca nowohoryzontowej publiczności Takashiego Miike; nominowany do Oscara chilijski Nie (No) Pablo Larraina z Gaelem Garcia Bernalem; nagrodzony przez jury ostatniego festiwalu w Cannes film mistrza japońskiego kina Hirokazu Koreedy Jak ojciec i syn oraz eksperymentalny film nowelowy 3x3D tria Peter Greenaway, Jean-Luc Godard i Edgar Pera. W Panoramie zobaczymy także najnowsze filmy innych osobowości światowego kina, między innymi Ulricha Seidla (ostatnia część głośnej trylogiiRaj: nadzieja) i Petera Greenawaya (Goltzius and the Pelican Company o legendarnym rytowniku, drukarzu i malarzu Hendriku Goltziusie).

Pełny program tegorocznego festiwalu został ogłoszony na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl.

Sprzedaż biletów na seanse filmowe na stronie internetowej festiwalu www.nowehoryzonty.pl oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty od 5 lipca o godz.12.00.

 

fot. materiały prasowe

Laureat Złotej Palmy w Cannes otworzy 13. T-Mobile Nowe Horyzonty! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wrocławski Rynek stał się wielką salą kinową!

Przez cały okres trwania festiwalu, codziennie o godz. 22.00, zobaczycie 10 filmów, m.in. oscarowy Sugar Man Malika Bendjelloula, Światła wielkiego miasta Charlesa Chaplina i BlankęWaleriana Borowczyka. 25 lipca nie przegapcie specjalnego pokazu Filmoteki Narodowej Pana Tadeuszaz 1928 roku z muzyką na żywo. A dzisiejszej nocy zapraszamy na Światło dnia Tizzaa Covi i Rainera Frimmela. 

 

Seanse
  • Blanka - 22 lipca, godz. 22:00; 28 lipca, godz. 13:15
  • Nieulotne - 25 lipca, godz. 14:15; 26 lipca, godz. 22:00
  • Panie, panowie:ostatnie cięcie - 21 lipca, godz. 22:00; 25 lipca, godz. 12:45
  • Pan Tadeusz - 25 lipca, godz. 22:00
  • Sugar Man - 24 lipca, godz. 22:00
  • Światła wielkiego miasta - 28 lipca, godz. 22:00
  • Światło dnia - 25 lipca, godz. 18:45
  • To tylko wiatr - 24 lipca, godz. 10:00; 27 lipca, godz. 22:00
  • Ucieczka z kina Wolność - 20 lipca, godz. 22:00; 28 lipca, godz. 10:00
  • Zaślepiona - 23 lipca, godz. 22:00; 27 lipca, godz. 13:15Ruszyły festiwalowe pokazy na Rynku! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się