Z danych opublikowanych przez Gemius Polska wynika, że liczba Polaków w wieku 55+ korzystających z internetu rośnie bardzo szybko. Co robią seniorzy w sieci?

Według najnowszych szacunków Gemius Polska, już co piąty Polak po 55 roku życia (2,6 mln) jest internautą. Jeszcze cztery lata temu liczba osób w tej grupie wiekowej oscylowała w okolicach zaledwie 1,7 mln.

Od 2011 do 2015 roku lat odsetek seniorów korzystających z Twittera zwiększył się niemal dwukrotnie z 7,6% do 14,3%. Większa obecność osób starszych zauważalna jest również na Facebooku.

Już co dziesiąty użytkownik najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie jest powyżej 55 roku życia. Tymczasem cztery lata temu w tym wieku był co dwunasty użytkownik Facebooka.

Seniorzy odkrywają internet - już co piąty surfuje - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Z okazji święta seniorów zachęcamy do zajrzenia do naszego sklepu, gdzie znajdziecie korzystną ofertę dotyczącą telefonu stacjonarnego.

Jeśli zastanawiasz się nad prezentem, który ucieszy babcię i dziadka, odwiedź razem z nimi nasz sklep internetowy lub najbliższy salon. Być może nie wiedzą o ofercie, która pozwoli im o połowę obniżyć rachunki za telefon stacjonarny i otrzymać prosty w obsłudze, nowoczesny telefon Alcatel 20.01.

Zgodnie z ostatnim raportem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dotyczącym usług telefonii stacjonarnej w Polsce, średnia cena tej usługi to około 51 zł. Przejście na Nową Taryfę Domową wiąże się z ogromnymi oszczędnościami. W przypadku, gdyby klient obecnie płacił 50 zł miesięcznie za telefon, a po przejściu do T-Mobile - 20 zł, oszczędzi 30 zł miesięcznie. Daje to 360 zł rocznie.

W Nowej Taryfie Domowej miesięczny koszt usługi zaczyna się już od 19,90 zł. W tej cenie klienci otrzymują 150 minut na połączenia na krajowe numery stacjonarne oraz na numery komórkowe T-Mobile. Bez problemu można także przenieść posiadany dotychczas numer stacjonarny do T-Mobile, a dzwoniący na niego znajomi dziadków będą płacili tak jak dotychczas – za połączenia z numerem stacjonarnym.

Proces instalacji także jest bardzo przyjazny – nie wiąże się z podłączeniem kabli. Klient otrzymuje kartę SIM, jak w przypadku telefonu komórkowego. Sam telefon można postawić w dowolnym miejscu w domu i działa w promieniu około 500 metrów od domu.

Czy te zalety was przekonują? Zajrzyjcie na naszą stronę, aby móc rzetelnie przekazać je dziadkom.

Idealny prezent dla babci i dziadka - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Szybko rośnie ilość inteligentnych telefonów na naszym rynku. Starsi użytkownicy nie powinni obawiać się przesiadki z modelu z fizyczną klawiaturą na telefon z ekranem dotykowym. Producenci pomyśleli o ich wygodzie.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, rekomendując smartfon starszej osobie, która nie jest szczególnie biegła w obsłudze nowoczesnych urządzeń mobilnych? Oczywiście sprzęt gwarantujący łatwą i intuicyjną obsługę. A co się na taką składa?

  • Wyświetlacz

Zacznijmy od tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, czyli ekran smartfonu. Zapomnijmy o modelach z bardzo małymi wyświetlaczami – w przypadku problemów ze wzrokiem przyszłego użytkownika litery na wyświetlaczu mogą być nieczytelne – szczególnie przy przeglądaniu stron internetowych. Ekran powinien być więc stosunkowo duży z dobrej jakości kontrastowym wyświetlaczem, najlepiej wykonanym w technologii IPS, aby obraz był widoczny pod różnymi kątami. Na takim wyświetlaczu wszystko będzie doskonale widoczne.

  • Aparat fotograficzny

Jeśli przyszły użytkownik smartfona chętnie używa cyfrówki, zaproponujmy mu smartfon z bardzo dobrym aparatem. Będzie mógł nie tylko uwieczniać chwile z przyjaciółmi czy wnukami, ale także nagrać film. A może jest na tyle odważny, że zgłębia tajniki korzystania z serwisów społecznościowych? Wówczas nieoceniona będzie możliwość udostępniania zdjęć znajomym i rodzinie w czasie rzeczywistym. No i najważniejsze – posiadanie smartfonu z dobrym aparatem oznacza rezygnację z dwóch urządzeń na rzecz jednego. A co z tymi, którzy zdjęcia robią sporadycznie? W tym wypadku można nieco obniżyć wymagania dotyczące smartfonu i zdecydować się na urządzenie ze średniej półki, oferujące przeciętnie dobry aparat.

-> Czy smartfon z dużym ekranem jest dla Ciebie? Sprawdź

-> Prosty telefon komórkowy - co powinien mieć?

-> Ekstremalny telefon - dla kogo i co powinien mieć? 

  • System operacyjny i interfejs

Jeśli chodzi o system operacyjny, trudno jest wskazać ten, który będzie najlepszy akurat dla starszych użytkowników. Niektórzy wskażą Windows Phone ze względu na intuicyjne w obsłudze kafelki, które pozwalają umieścić na ekranie głównym wszystkie najczęściej wykorzystywane aplikacje. Entuzjaści urządzeń Apple wskażą iOS jako bezdyskusyjnie najprostszy w obsłudze. Z Androidem, najpopularniejszym na rynku, sprawa jest o tyle trudna, że można kupić zarówno urządzenia z czystym Anroidem, jak i z nakładkami producentów. I tutaj każdy producent stawia na inne funkcjonalności, na co innego kładzie nacisk. Dlatego właśnie najlepiej, aby przyszły użytkownik poszedł do salonu sprzedaży i sam zobaczył, który interfejs jest dla niego najlepszy.

  • Aplikacje

Gdyby jednak okazało się, że wybrany smartfon nie posiada dobrze wyeksponowanych funkcji, które najbardziej przydałyby się seniorowi, można nadrobić te braki, instalując odpowiednie aplikacje. Nawigacja, aplikacja do wyszukiwania połączeń komunikacyjnych, latarka, narzędzie do tworzenia list zakupów czy notatek? W ogromie programów każdy znajdzie coś dla siebie. Kluczowe jest przekonanie starszego użytkownika, że obsługa aplikacji mobilnych jest naprawdę prosta i intuicyjna.

Interfejs z trybami Acer Liquid Z4

Niektórzy producenci telefonów pomyśleli nie tylko o młodych użytkownikach smartfonów goniących za nowinkami technologicznymi, ale także o seniorach. Wprawdzie częściej propozycje dla nich to urządzenia z niewielkimi ekranami i dużymi przyciskami fizycznej klawiatury, ale zdarzają się także smartfony. Te ostatnie często nadal wydają się seniorom groźne ze względu na taflę szkła i brak przycisków na przedniej części obudowy.

Jednym z urządzeń przeznaczonych zarówno dla młodych, jak i starszych, jest Acer Liquid Z4. Tym, co go wyróżnia na tle propozycji innych producentów, są cztery zróżnicowane profile trybu szybkiego. Dla osób starszych doskonale nada się Senior Mode, pozwalający w prosty sposób pisać wiadomości i dotrzeć do listy kontaktów, sprawdzać prognozę pogody, słuchać radia. Może to model, z którym można bez obaw zacząć przygodę ze smartfonami?

Fot.: Fotolia

<p><em>Acer Liquid Z4 - zobacz jego wideo-recenzję!</em></p>

Wybieramy smartfon dla seniora. Jaki powinien być? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Mario
20-12-2015 - 00:43:10
Wystarczy kupić dziadkom tani telefon z systemem Android i zainstalować z Google Play aplikację Grand Launcher - prosty launcher dla seniorów.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Już na początku czerwca na polskim rynku pojawi się nowy smartfon myPhone HALO X skierowany do osób mniej zaawansowanych technicznie.

Sprzedawany wraz z podstawką ładującą myPhone HALO X to hybryda tradycyjnego telefonu komórkowego oraz smartfonu. Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego mieści 3,5-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości HVGA (480 x 320 pikseli). Menu dostosowano do intuicyjnej obsługi - ikony są duże i czytelne. Na jednym ekranie mieści się jednocześnie tylko 6 funkcji.

Z tyłu znalazło się miejsce na aparat cyfrowy o matrycy 2 MP, zatem możemy używać telefonu do robienia zdjęć oraz kręcenia filmów. Na pokładzie znajdziemy również radio FM, który działa bez konieczności podłączania słuchawek. W trudnych warunkach oświetleniowych przyda się też latarka diodowa.

Mimo swojego przeznaczenia myPhone HALO X ma sporo do zaoferowania w kwestii dostępnych narzędzi. Odtwarzacz wideo i audio, przeglądarka zdjęć, dyktafon cyfrowy, kalkulator, stoper, budzik, notatnik i kalendarz - taki zestaw aplikacji przyda się każdemu. Wbudowana bateria 1400 mAh w stanie czuwania wytrzyma nawet miesiąc. Alternatywnie wystarczy na 10 godzin rozmów. Średni czas ładowania wynosi 3 godziny.

Dostępny od 1 czerwca myPhone HALO X ma kosztować raptem 249 złotych.

myPhone HALO X - prosty smartfon dla mniej technicznych - opinie i komentarze (5)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lara-30
28-09-2015 - 10:57:42
Dobry pomysł z tymi dotykowymi dużymi kafelkami, mojej babci bardzo podpasował, intuicyjny jest
  (0)
Odpowiedz
elwirka
02-06-2015 - 11:40:14
"Dla mniej technicznych" :) Podoba mi się określenie. Telefon wydaje się być dobrym pomysłem dla najstarszych użytkowników :)
  (0)
Odpowiedz
kudej
29-05-2015 - 09:44:18
myPhone znalazł ciekawą niszę na rynku, pomysł i wykonanie mi się podoba.
  (0)
Odpowiedz
marlenka
28-05-2015 - 14:12:25
Fajnie by było jakby trafił do oferty t-mobile, myślę że moja mama byłaby zachwycona, niestety nie radzi sobie z bardziej skomplikowanymi urządzeniami.
  (0)
Odpowiedz
Michał
28-05-2015 - 13:53:40
Wydaje mi się całkiem ciekawy. Na pewno pomysłowe rozwiązanie. Klienci pewnie się znajdą :)
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się