Na początku przyszłego roku na rynek trafi pierwszy smartfon z Firefox OS. Producentem będzie ZTE.

To, że Fundacja Mozilla pracuje nad własnym systemem mobilnym, od dawna nie jest tajemnicą. W sieci pojawiły się już nawet zrzuty ekranu nowego OS-a, który na początku projektu funkcjonował pod nazwą Boot2Gecko.

A tymczasem Reuters poinformował, że pierwszy smartfon pracujący pod kontrolą Firefox OS pojawi się na rynku już na początku 2013 roku. Producentem urządzenia ma być chiński koncern ZTE.

Jak powiedział rzecznik prasowy koncernu, David Dai Shu, dla ZTE wypuszczenie urządzenia z nowym systemem będzie sposobem na zróżnicowanie swoich produktów i uniezależnienie się od jednego dostawcy oprogramowania. Przypomnijmy, że ZTE ma w swoim portfolio smartfony z Androidem i Windows Phone.

Założenie jest takie, że smartfony z systemem Fundacji Mozilla będą jednymi z najtańszych na rynku i mają być przeznaczone dla użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze smartfonem. W końcu nie każdemu zależy na wbijającej w fotel specyfikacji, a wśród klientów nadal wielu jest takich, którzy nie są pewni, czy poradzą sobie z obsługą smartfonu i pozostają przy tradycyjnej słuchawce.

Źródło: Reuters
Fot.: Dreamstime

Smartfon z Firefox OS już niebawem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Mozilla Firefox to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek internetowych na świecie i chyba najczęściej używana przez internautów w Polsce. Od kilku miesięcy w sieci można było znaleźć informacje na temat tworzenia przez Mozillę własnego systemu operacyjnego, który miałby zagościć na smartfonach wybranych producentów. Po targach MWC 2013 wiemy, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów w Europie w którym w lato 2013 r. pojawi się smartfon Alcatel One Touch Fire, który działa właśnie pod kontrolą Firefox OS!

Podczas MWC 2013 zaprezentowano długo oczekiwane smartfony wyposażone w Firefox OS. Były to Alcatel One Touch Fire i ZTE Open, o których już pisaliśmy. Sama Mozilla przedstawiła na swojej konferencji system Firefox OS. Ogłosiła również plany operatorów dotyczące wprowadzania na rynek urządzeń z tym systemem.

Miło nam poinformować, że już w lato T-Mobile zaoferuje wam właśnie Alcatel One Touch Fire! Polska będzie jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym ten telefon się pojawi. Jest to owoc współpracy pomiędzy Deutsche Telekom, a Mozillą. Jesteśmy zaangażowani w rozwój i tworzenie nowego systemu od samego początku, a więc od 2011 r.

René Obermann, przewodniczący rady nadzorczej Deutsche Telekom, powiedział podczas MWC, że wprowadzenie pierwszego smartfonu w Europie z nowym systemem operacyjnym od Firefox jest ważnym krokiem do zwiększenia konkurencji pomiędzy producentami odmiennych ekosystemów na urządzenia mobilne. I trudno się z nim w tej kwestii nie zgodzić!

Polska będzie jednym z pierwszych krajów w Europie w którym pojawi się Alcatel One Touch Fire. Telefonu z system Firefox OS możecie spodziewać się już w lato!

Miło nam poinformować, że już w lato T-Mobile zaoferuje wam Alcatel One Touch Fire z systemem operacyjnym Firefox OS! Polska będzie jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym ten telefon się pojawi. Jest to owoc współpracy pomiędzy Deutsche Telekom a Mozillą. Jesteśmy zaangażowani w rozwój i tworzenie nowego systemu Mozilli od samego początku, a więc od 2011 r.

Przypomnijmy, że smartfon od Alcatela wyposażono w 3,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 320 pikseli. Za jego wydajność odpowiada procesor o częstotliwości taktowania 1 GHz, wspierany przez 256 MB pamięci RAM. Dla użytkownika przeznaczono 512 MB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć dzięki czytnikowi kart microSD. Jest także 3,2-megapikselowy aparat i bateria o pojemności 1400 mAh.

Kilka pytań na temat Firefox OS zadaliśmy Jarosławowi Wawszczakowi, Gł. Specjaliście ds. Technologii IT w Dziale Innowacyjności T-Mobile.

- Czym różni się nowy system operacyjny Mozilli – Firefox OS  – od innych obecnych na rynku?
Firefox OS, podobnie jak Android czy iOS, udostępnia szereg funkcjonalności i aplikacji oferowanych w nowoczesnych smartfonach, takich jak mapy, nawigacja, e-mail czy sieci społecznościowe. Dzięki wybraniu standardów HTML5 i JavaScript jako głównych technologii udało się wyeliminować część warstw oprogramowania obecnych w innych platformach – smartfony z Firefox OS mogą działać szybciej i płynniej niż ich konkurenci na sprzęcie o podobnej mocy i cenie. Dużo prostsze staje się też tworzenie aplikacji ze względu na wykorzystanie powszechnie znanych technologii stosowanych do tworzenia serwisów internetowych.
 
- Jakie aplikację będą dostępne w Firefox OS?
Potencjał współczesnych smartfonów można w pełni wykorzystać tylko dzięki ogromnemu wyborowi różnorodnych aplikacji. Dlatego Mozilla i jej partnerzy już teraz budują własne aplikacje i wspierają twórców oprogramowania. Ze względu na wykorzystanie elastycznych technologii takich jak JS i HTML5 tworzenie aplikacji jest znacznie prostsze.  
 
- Jakie działania związane z Firefox OS prowadzone są w T-Mobile?
W styczniu w ponad 20 krajach świata odbyły się Mozilla Firefox OS App Days, podczas których specjaliści dzielili się wiedzą dotyczącą budowania aplikacji. W Polsce, gdzie partnerem Mozilla App Day był T-Mobile, podczas warsztatów powstało osiem innowacyjnych aplikacji, które mamy nadzieję zobaczyć w Marketplace (sklepie z aplikacjami dla Firefox OS). Deutsche Telekom zadeklarował wsparcie dla nowej platformy na poziomie globalnym, natomiast w Polsce T-Mobile współpracuje z Mozillą w celu zapewnienia dostępności najpopularniejszych lokalnych aplikacji na platformie Firefox OS.

<p><em>Zapraszamy do obejrzenia naszej wideo-recenzji Alcatel One Touch Fire - pierwszego smartfona z Firefox OS!</em><br /><br /></p>

<p><em>Firefox OS - dowiedzcie się więcej o tym systemie!</em></p>

Pierwszy smartfon z Firefox OS już w lato w Polsce! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Mozilla poinformowała na swoim oficjalnym blogu, że przygotowuje się do ich wprowadzenia na rynek. Polska to jeden z krajów, gdzie zadebiutują najpierw.

Smartfony z systemem Firefox OS to pierwsze urządzenia działające wyłącznie w oparciu o technologie sieciowe. Oferują wszystko to, czego użytkownik oczekuje od smartfona oraz wprowadzają nowe funkcje, zapewniające personalizację nieporównywalną do oferty innych telefonów.

Firefox OS zawiera wszystkie funkcje, jakich oczekuje się od smartfona – połączenia głosowe, wiadomości, e-mail, aparat – oraz te, które powinien mieć idealny smartfon. Ponadto Firefox OS ma wbudowaną integrację z Facebookiem i Twitterem, usługi oparte na lokalizacji, takie jak mapy Nokia HERE z opcjami offline oraz lokalnymi informacjami o ruchu drogowym i komunikacji, popularne funkcje, takie jak przeglądarka Firefox, nowe możliwości odkrywania aplikacji jednorazowego użycia i do pobrania, Firefox Marketplace i wiele innych.

Firefox OS wprowadza adaptacyjne wyszukiwanie aplikacji, które całkowicie zmienia telefon, dostosowując go do potrzeb użytkownika w danym momencie. Nie trzeba niczego pobierać. Wystarczy przesunąć palcami w prawo po ekranie i zacząć wpisywać słowa kluczowe, a telefon natychmiast wyświetli to, co nas w danym momencie interesuje.

Na przykład, wyszukując swojego ulubionego artystę, w wynikach otrzymamy powiązane aplikacje, dzięki którym posłuchamy piosenek, kupimy wybrane utwory czy bilety na koncert. Funkcja ta umożliwia wywołanie na żądanie aplikacji jednorazowego użytku lub do pobrania, dostosowując telefon do użytkownika i dostarczając mu treści, których potrzebuje, kiedy tego chce.

Alcatel One Touch Fire

Smartfon z Firefox OS jest już w naszej ofercie

Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!


Telefony z systemem Firefox OS są zintegrowane z Firefox Marketplace, centrum aplikacji mobilnych HTML5. Firefox Marketplace zawiera popularne, globalne oraz lokalne aplikacje w takich kategoriach, jak: gry, wiadomości, multimedia, biznes i produktywność – użytkownicy odnajdą tam aplikacje na każdą okazję, nawet te dotyczące lokalnych czy niszowych tematów. Firefox Marketplace zawiera popularne aplikacje takie jak: AccuWeather, Airbnb, EA Games Poppit, Facebook, mapy Nokia HERE, SoundCloud, Terra, Time Out, TMZ i Twitter, jak również dostępne w poszczególnych regionach lokalne aplikacje.

Firefox OS jest rozszerzeniem doświadczeń znanych z przeglądarki desktopowej i mobilnej Firefox, z której codzienne korzystają setki milionów osób. System oferuje ten sam poziom bezpieczeństwa, ochrony prywatności, możliwości dostosowania oraz kontroli użytkownika, jaki użytkownicy znają z przeglądarki Firefox.

- Operatorzy, producenci sprzętu i deweloperzy przejawiają rosnące zainteresowanie pojawieniem się realnej alternatywy dla istniejących platform mobilnych, mogącej im zaoferować korzyści ekonomiczne, niezależne od dzisiejszych decydentów – powiedział John Jackson, Research VP, IDC. - Taka platforma będzie musiała sprostać ambitnym wymaganiom pod względem wydajności, zasięgu i otwartości. Mozilla i jej partnerzy wchodzą w pierwszą fazę dystrybucji systemu Firefox OS. Jedno z naszych ostatnich badań wykazało, że deweloperzy lepiej oceniają Firefox OS, niż Tizen czy Kindle Fire, mimo że komercyjne produkty nie są jeszcze dostępne na rynku. Widać wyraźnie, że wiodący operatorzy, producenci i deweloperzy zarówno działający na skalę globalną, jak i lokalni dostrzegają, że system Firefox OS od Mozilli może być tą platformą.

Źródło: Mozilla

Smartfony z Firefox OS niebawem - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

wak
20-07-2013 - 10:50:19
Trochę lepszy wyświetlacz ( do przeglądania internetu) i to jest to o co mi chodzi. Przecież to ma być telefon.
  (1)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Koreański producent zaprezentował swoją propozycję urządzenia z systemem mobilnym Mozilii. Jak wygląda specyfikacja?

Jakiś czas temu, gdy swoje smartfony z debiutującym na rynku OS-em pokazali Alcatel (One Touch Fire dostępny w naszej ofercie)i ZTE (Open), także inni producenci zapowiadali, że pracują nad takim urządzeniem. Wśród nich znalazł się także LG, który dotrzymał obietnicy i zaprezentował swój pierwszy smartfon z Firefox OS.

LG Fireweb wyposażono w 4-calowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 480 x 320 pikseli. Za jego wydajność odpowiada procesor Qualcomm o taktowaniu 1 GHz. Całość pracuje pod kontrolą Firefox OS 1.1.

Smartfon posiada 4 GB pamięci, którą można rozszerzyć dzięki czytnikowi kart microSD. Jest także 5-megapikselowa kamera z autofokusem i diodą LED i bateria o pojemności 1540 mAh. Nie zabrakło Wi-Fi, Bluetooth, microUSB, gniazda 3,5 mm oraz 3G.

Źródło: ndtv.com

LG Fireweb – pierwszy smartfon LG z Firefox OS - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Wojtek
26-11-2013 - 20:16:02
Na foxos.pl jest info, ze alcatel zrobi jeszcze jakis telefon z Firefox OS, trafi on do polski?
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się