Dziś rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Z tej okazji do Wrocławia zjedzie kilkudziesięciu reżyserów z całego świata. Lista gości jest bardzo obszerna.

Na film otwarcia przyjedzie Jaco Van Dormael - twórca przeboju tegorocznego festiwalu w Cannes Zupełnie Nowy Testament. Kolejna gwiazda festiwalu to Abel Ferrara - ikona amerykańskiego kina niezależnego, reżyser słynnego Złego porucznika. Zaprezentuje dwa dzieła ze swojego dorobku: najnowszą produkcję Pasolini - filmowy hołd złożony wybitemu włoskiemu artyście i aktywiście politycznemu (w roli głównej Willem Dafoe), oraz dramat kryminalny Spod ciemnej gwiazdki z 2001 roku.

W jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty zasiądą wybitny reżyser turecki Reha Erdem, reżyserka Anna Sasnal (Huba, Z daleka widok jest piękny), jeden z najbardziej bezkompromisowych autorów współczesnego kina azjatyckiego Khavn De La Cruz, laureat 14. MFF TNH za Biały cień Noaz Deshe, a także związana z festiwalem w Edynburgu Diane Henderson. W Jury krytyków FIPRESCI zasiądą Rebecca Harkins-Cross (Australia), Piotr Kletowski (Polska) oraz Demetrios Matheou (Wielka Brytania).

Jurorami MIędzynarodowego Konkursu Filmów o Sztuce są w tym roku nowozelandzki reżyser i artysta sztuk wizualnych Florian Habicht (Pulp: film o życiu, śmierci i supermarketach), autorka wyróżnionego na 14. TNH 15 stron świata Zuzanna Solakiewicz, dokumentalistka i pisarka Samara Chadwick, reżyser, wykładowca i dziennikarz Oskar Alegria oraz reżyser Pip Chodorov.

W Konkursie Europejskich Filmów Krótkich wyświetlane filmy będą oceniane przez amerykańską producentkę i selekcjonerkę festiwalowę Pamelę Cohn, niezależnego kuratora, designera, twórcę komiksów i filmów Jakuba Woynarowskiego oraz kuratora i pisarza Juliana Rossa.

Polskie Filmy Krótkometrażowe to kolejny konkurs, w którym filmy oceniać będą hiszpański reżyser Miguel Llanso (Okruchy), selekcjonerka festiwalu w Palm Springs Alissa Simon oraz założycielka Kometa Films Edyta Janczak-Hiriart.

W Jury Konkursu Powiększenie znaleźli się kuratorka i producentka wydarzeń filmowych w obszarze nowych mediów Katarzyna Boratyn, reżyser i autor reklam Filip Syczyński oraz producent i reżyser Paweł Kloc.

To jeszcze nie koniec. Pełną listę gości oraz kalendarz wszystkich spotkań i dyskusji znajdziecie na stronie nowehoryzonty.pl.

Startuje 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - oto goście i jurorzy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wśród fanów Festiwalu są nie tylko ci, którzy czekają na filmy, ale także tacy, którzy chcieliby zaprezentować publiczności swoją twórczość, wziąć udział w warsztatach lub w organizacji. Warto rzucić okiem na kilka dat.

 • 02.03.2015, 12:00 – rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do udziału w projektach Polish Days i Studio Nowe Horyzonty
 • 15.03.2015, 24:00 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń filmów
 • 18.03.2015, 12:00 – uruchomienie sprzedaży karnetów filmowych i biletów na wybrane wydarzenia specjalne
 • 8.04.2015, 12:00 – uruchomienie sprzedaży akredytacji dziennikarskich i branżowych
 • 19.04.2015, 24:00 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń do udziału w projekcie Studio Nowe Horyzonty
 • 6.05.2015, 12:00 – rozpoczęcie naboru wolontariatu
 • 27.05.2015, 24:00 – zakończenie naboru wolontariatu
 • 31.05.2015, 24:00 – zakończenie przyjmowania zgłoszeń do udziału w projekcie Polish Days
 • 14.06.2015, 24:00 - zamknięcie sprzedaży karnetów uczestnika *
 • 21.06.2015, 24:00 - zamknięcie sprzedaży akredytacji branżowych i akredytacji dziennikarskich *
 • 1.07.2015, 12:00 - publikacja programu festiwalu na stronie internetowej wraz z opisami filmów
 • 8.07.2015, 12:00 - uruchomienie sprzedaży online pojedynczych biletów filmowych na stronie internetowej i w kasie festiwalowej Kina Nowe Horyzonty
 • 22.07.2015, godz. 9:00 - otwarcie Centrum Festiwalowego w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, rozpoczęcie wydawania karnetów i akredytacji
 • 23.07.2015 - uroczyste otwarcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
 • 1.08.2015 - uroczyste zamknięcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, ogłoszenia laureatów konkursów i wręczenie nagród
 • 2.08.2015 - zakończenie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

* sprzedaż zostanie zakończona wcześniej w przypadku wyczerpania puli karnetów i akredytacji

Źródło: nowehoryzonty.pl

Ważne terminy 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Stało się. Uchylono festiwalowe bramy i wdarły się przez nie hordy spragnionych filmów kinofilów, dziennikarzy, dygnitarzy i wszystkich tych, którzy na T-Mobile Nowych Horyzontach są, bo nie wypada nie być. Organizowana przez Romana Gutka impreza to bowiem nie tylko mekka dla każdego rozkochanego w wielkim ekranie widza - to wydarzenie kulturalne na skalę nie tyle krajową, co już europejską.

I znowu Wrocław poddał się nieskończonej fali różu - koloru, który jest znakiem rozpoznawalnym festiwalu, odkąd patronat nad nim sprawuje T-Mobile. I znowu puby - zwłaszcza te współpracujące z Nowymi Horyzontami - do rana będą huczeć od dyskusji na temat festiwalowych objawień i rozczarowań. Znów miejskie chodniki w tradycyjnie upalnym Wrocławiu zapełnią się charakterystycznymi plakietkami i wyjątkowo w tym roku oryginalnymi torbo-workami. Wszystko po to, by mogła trwać totalna, jedenastodniowa celebracja kina.

Pierwszy kontakt z programem jakiegokolwiek festiwalu filmowego zawsze charakteryzuje się mniejszą lub większą ekscytacją. Kiedy jednak nowohoryzontowicz zapoznaje się z kalendarzem projekcji, towarzyszą mu także strach i żal. Strach - że nie zdąży nawet w pełni ogarnąć listy tytułów. Żal - że decydując się na jeden z filmów w danym bloku godzinowym, zamknie sobie drogę do kilku innych, równie kuszących pokazów. A już prawdziwy dramat następuje podczas wyboru projekcji na seans późnowieczorny! Nie dość, że grają wtedy niemal same hity, to jeszcze kuszą seansem na wrocławskim Rynku, a na dodatek w Arsenale gra w tym czasie niesamowita kapela. Zaprawdę, gdyby dać widzom Nowych Horyzontów możliwość klonowania się raz w roku na określony czas, ich wybór padłby zapewne na te dwa tygodnie na przełomie lipca i sierpnia.

Ale to właśnie z tych mniejszych i większych dylematów, z uświadamiania sobie ile w świecie kina jest dobra, które czeka, by je poznać, z poczucia kinofilskiej wspólnoty składa się niepowtarzalna atmosfera T-Mobile Nowe Horyzonty. Atmosfera, którą przez kolejnych 10 dni będą starał się oddać w wystukanych na klawiaturze słowach.

Więcej informacji o festiwalu na stronie nowehoryzonty.pl

Fot. Fotolia

Z pamiętnika kinofila - otwarcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Podczas warszawskiej konferencji dowiedzieliśmy się, jakie będą filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu. Roman Gutek podsumował także 14. edycji wydarzenia w liczbach.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w tym roku już po raz piętnasty i po raz dziesiąty we Wrocławiu. T-Mobile, a wcześniej Era, jest jego sponsorem trzynasty raz, a w tym roku oferuje swoim abonentom zniżkę na zakup biletów na filmy prezentowane podczas Festiwalu.

Filmem otwarcia wydarzenia będzie prowokacyjna, belgijska komedia o Bogu, który mieszka w... Brukseli - Zupełnie Nowy Testament Jaco Van Dormaela (m.in. Ósmy dzień), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoît Poelvoorde, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

Drugim filmem, który zobaczą widzowie w pierwszy wieczór festiwalu, dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse, będzie Amy Asifa Kapadii - stworzony z nieznanych dotąd materiałów, przejmujący, trzymający w napięciu dokument o błyskotliwej dziewczynie, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. 

Trzecim filmem otwarcia będzie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, na którym otrzymał nagrodę za reżyserię. W Zabójczyni wybitny azjatycki filmowiec Hou Hsiao-hsien mierzy się tym razem z gatunkiem wuxia - efektowną historią o legendarnych mistrzach walki wushu - ale idzie zupełnie inną drogą niż Zhang Yimou i Ang Lee.

Festiwal zamknie film Moja matka, najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego (Pokój syna, Habemus Papam): współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, reżyserce filmowej, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. W rolach głównych występują Margherita Buy i John Turturro.

Pełny program festiwalu będzie dostępny na stronie www.nowehoryzonty.pl od 1 lipca od godziny 12.00. Tymczasem przytoczmy jeszcze kilka interesujących informacji z konferencji, o których wspomnieli Roman Gutek i Joanna Łapińska.

T-Mobile podpisał umowę umowę z organizatorami Festiwalu na kolejne dwa lata. Kolejną dobrą wiadomością dla kinomanów jest ta, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu będzie można zobaczyć około 200 pełnometrażowych filmów, w tym 22 prosto z Festiwalu w Cannes.

Z racji okrągłej rocznicy wydarzenia warto przytoczyć także kilka liczb. Przez 14 lat Festiwalu jego widownia zobaczyła około 3 tysięcy filmów, głównie nowych, ale także starannie wybranych klasycznych pozycji. Było także około 50 retrospektyw i doskonałe klasyki po restauracji ich kopii. Na salach kinowych zasiadło około 1,5 mln widzów.

Sprzedaż karnetów na Festiwal już się zakończyła, jednak 8 lipca o 12.00 rozpocznie się sprzedaż biletów przez internet oraz w kasach wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty, które ma już 3 lata.

 

Konferencja 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się