Nokia po cichu udoskonaliła technologię EdoF wykorzystywaną w aparatach cyfrowych telefonów komórkowych.

EdoF czyli Extended Depth of Field to technologia wykorzystywana w aparatach cyfrowych niektórych telefonów komórkowych i smartfonów. Nie mają one w odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań żadnych ruchomych elementów, co przekłada się na dużą szybkość wykonywania fotografii. Aparaty wyposażone w technologię EdoF nie tracą bowiem czasu na ostrzenie, jak dzieje się to w przypadku klasycznego autofokusa. Oferują one także bardzo dobrą ostrość, jeśli tylko fotografowany obiekt nie znajduje się bliżej niż kilkadziesiąt centymetrów od obiektywu. Sprawdza się to bardzo dobrze w większości przypadków, takich jak fotografowanie krajobrazów czy osób.

Porównanie fotografii makro wykonanych aparatami cyfrowymi z technologią EDoF. Po lewej zdjęcie zrobione Nokią C7, po prawej Nokią 701

Aparaty wykorzystujące technologię EdoF gorzej radzą sobie za to z fotografią artystyczną. Nie da się z ich pomocą uzyskać efektu rozmycia tła czy ostrości tylko w wybranym przez fotografującego miejscu. Dla większości fotografujących za pomocą telefonu komórkowego nie jest to jednak problem. Takie zdjęcia robi się stosunkowo rzadko, a jeśli już to zwykle używa się do nich nieco bardziej specjalizowanych urządzeń niż popularna komórka. Z pewnością Nokia N8 sprawdziła by się tutaj znakomicie. Dużo częściej korzysta się z fotografowania obiektów znajdujących się bardzo blisko obiektywu takich jak np dokumenty czy książki. Tutaj niestety technologia EdoF także nie sprawdza się tak dobrze jak aparaty z autofokusem.

Tę niezbyt drogą technologię stosuje m.in Nokia w swoich budżetowcy modelach. Jak donosi serwis AllAboutSymbian fiński producent wziął sobie do serca uwagi użytkowników i bez rozgłosu udoskonalił stosowany tam procesor obrazu. Zmian tych dowodzi przeprowadzone przez ten serwis porównanie, dysponującymi z pozoru tym samym aparatem cyfrowym modeli C7 oraz 701. Zdjęcia makro wykonane nowszą Nokią, czyli modelem 701 prezentują się znacznie lepiej.

Źródło: AllAboutSymbian

fot. Nokia, AllAboutSymbian

Technologia EdoF od Nokii coraz lepsza - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dwa najnowsze zestawy słuchawkowe Nokii trafiają właśnie do sprzedaży. Idealnie pasują do modeli Nokia Lumia.

Na sklepowych półkach można już znaleźć dwa najnowsze stereofoniczne zestawy słuchawkowe Nokia Purity oraz Nokia Purity HD. Akcesoria powstały w wyniku współpracy fińskiego producenta z firmą Monster, liderem w dziedzinie dźwięku wysokiej jakości.

Są to pierwsze z serii kolorowych akcesoriów dźwiękowych mających odzwierciedlać najwyższą jakość i oryginalny design smartfonów Nokia Lumia z Windows Phone.

Nokia Purity by Monster to słuchawki douszne, wykonane z najwyższej jakości materiałów odpornych na zarysowania. Są lekkie i poręczne – ich wymiary wynoszą 19 x 27 x 15 mm, a waga to zaledwie 18 gramów. Ich dodatkową zaletą jest długi (1200 mm), płaski kabel, który zapewnia swobodę użytkowania. Użytkownik ma do dyspozycji przyciski kontroli odtwarzania, regulacji głośności oraz odbierania przychodzących połączeń. Zestaw jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami z gniazdem jack 3,5 mm.

Zestaw Nokia Purity HD dostępny w 4 kolorach: czarnym, białym różowym i niebieskim

Słuchawki nauszne Nokia Purity HD by Monster mają wymiary 290 x 40 x 200 mm, a ich waga to 180 gramów. Do zestawu dołączony jest kabel o długości 1300 mm oraz mikrofon. Obsługa akcesorium odbywa się za pomocą przycisków regulacji głośności oraz odbierania przychodzących połączeń. W przypadku Nokia Purity HD pasmo przenoszenia to 20 – 20 000 Hz, a impedancja wynosi 32 omy. Ze słuchawek można korzystać na wszystkich urządzeniach wyposażonych w gniazdko jack 3,5 mm oraz telefonach Nokia, dzięki dwóm rodzajom kabla zawartym w opakowaniu.

Nokia Purity są dostępne w kolorach: czarnym, białym, niebieskim i różowym w cenie 299 zł. Zestaw zawiera 5 par wkładek w różnych rozmiarach, pilot oraz twarde etui.

Zestaw Nokia Purity HD wraz z pokrowcem dostępny jest w 4 kolorach: czarnym, białym, niebieskim i różowym w cenie 599 zł.

Źródło/Fot.: Nokia

Dźwięk w kolorze od Nokii - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Sony CP-A2LAKS – pomysł jest nieco zwariowany, ale jak najbardziej realny. Już wkrótce w Japonii zadebiutuje ładowarka na korbkę, dedykowana między innymi dla telefonów komórkowych.

Trzy minuty kręcenia i mamy minutę rozmowy. Absurd? Poniekąd tak, ale ładowarka na korbkę to urządzenie o charakterze awaryjnym. Sony CP-A2LAKS składa się dwóch elementów: generatora i akumulatora o pojemności 4000 mAh.

Try minuty kręcenia i mamy minutę rozmowę!  

Czy to dużo? Technicznie rzecz biorąc korzystając z takiego ogniwa, możemy dwukrotnie do pełna załadować smartfona (większość modeli ma baterie o pojemności 1300-2000 mAh). Akumulator wyposażony jest w dwa wyjścia USB, pozwalający na ładowanie dwóch drobnych gadżetów jednocześnie (5V, 0,75A x 2) lub jednego wymagającego większego natężenia (5V, 1,5A) – choćby komórki, czy odtwarzacza MP3.

Sekcja zasilania, to niewielki ważący zaledwie 45g generator. Kręcąc korbką doładowujemy akumulator - ładowanie gadżetów bezpośrednio nie jest możliwe. Jak podaje Sony, optymalna wydajność wymaga 120 obrotów na minutę.

Wszystko brzmi wspaniale, niestety ładowarka na korbkę nie jest specjalnie efektywna. Dla wzorcowego smartfonu (Sony Xperia acro HD), trzy minuty kręcenia korbką to minuta rozmowy, pięć minut to minuta korzystania z funkcji multimedialnych. W efekcie ładowarka Sony CP-A2LAKS może co najwyżej służyć jako kryzysowe źródło energii. Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto kręci korbką przez sześć godzin, aby naładować do pełni baterię smartfonu.

Akumulator wyposażony jest w dwa wyjścia USB, pozwalający na ładowanie dwóch drobnych gadżetów jednocześnie (5V, 0,75A x 2) lub jednego wymagającego większego natężenia (5V, 1,5A).

Pod namioty natomiast jak ulał. Cena takiego gadżetu? Ładowarka Sony CP-A2LAKS została wyceniona na 8000 jenów, czyli ok. 78 euro. Zadebiutuje w Japonii 20 czerwca. Nie wiadomo czy trafi do Europy (to raczej mało prawdopodobne).

Fot/Źródło: Sony

Eko ładowarka od Sony. Na korbkę! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeśli cieszyliście się na wieść o powrocie Nokii do produkcji smartfonów, to możecie już przestać. Na stronie producenta pojawiło się oświadczenie w tej sprawie.

Wielu z nas dało się na to nabrać. Powrót fińskiej marki na rynek smartfonów był szczególnie wyczekiwany przez fanów pamiętających jeszcze pierwsze telefony komórkowe. To marzenie możemy już jednak schować do szuflady.

Centrala firmy zaprzecza jakimkolwiek planom, o których pisały w ostatnich dniach technologiczne serwisy internetowe na całym świecie. Doniesienia okazują się fałszywe, a Nokia nie ma obecnie jakichkolwiek planów dotyczących produkcji lub sprzedaży smartfonów. Rozczarowani? My na pewno.

Smartfony od Nokii? Nokia oficjalnie dementuje - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się