Coś dla geeków zakochanych w Linuksie. W październiku mają pojawić się pierwsze smartfony z Ubuntu. Niestety wciąż nie wiadomo, jak dokładnie ta premiera będzie wyglądać.

Rok 2013 upłynie nam pod znakiem nowych mobilnych OS-ów. Za nami całkiem udany debiut platformy BlackBerry 10. Gdzieś przed nami – Firefox OS oraz właśnie Ubuntu. Mobilny projekt z warsztatu Canonical jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ Ubuntu jako dystrybucja Linuksa zdominowało rynek alternatywnych systemów operacyjnych dla pecetów.

Jak zdradził The Wall Street Journal Mark Shuttleworth z Canonical, mobilne Ubuntu z innowacyjnym interfejsem Unity będzie gotowe jesienią. Na smartfony powinno trafić w październiku. Canonical ma już partnera i celuje w „dwa duże rynki geograficzne”. Niestety niczego więcej Shuttleworth powiedzieć nie chciał.

Efekt? Nie wiemy gdzie poza Ameryką Północną system ostatecznie wyląduje. Stany Zjednoczone i Kanada są bowiem dla Canonical rynkiem kluczowym, więc tych krajów premiera raczej nie ominie. Smartfonowa edycja Ubuntu może jesienią trafić również do Europy. Jednak równie prawdopodobna jest Azja, ponieważ tamtejszy rynek mobilny rozwija się dziś niesamowicie dynamicznie.

Mobilne Ubuntu zostało zaprezentowane podczas targów CES 2013. Testowym smartfonem był wtedy Samsung Galaxy Nexus, a więc poprzednia edycja flagowego "Googlephone". Wrażenie robił interfejs Unity, podobnie jak nowy BB10 bazujący na nawigacji gestami. Mało jednak prawdopodobne, że to Samsung jest tajemniczym partnerem Canonical.

Fot. Canonical

Ubuntu dla smartfonów zadebiutuje jesienią - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

HP w końcu podjął decyzję, co zrobić z systemem, który jest spuścizną po Palmie.

Hewlett-Packard w lipcu ubiegłego roku przejął Palma, niegdyś znaczącego producenta telefonów komórkowych. Dzięki tej akwizycji zyskał system mobilny webOS.

Już przed przejęciem Palma HP produkował własne smartfony z Windowsem na pokładzie, jednak trafiały one na amerykański rynek. Po wejściu w posiadanie webOS-a zapowiadał, że żegna się z Microsoftem, nie zamierza też bratać się z Google, bo ma własny system.

W tym roku na rynek trafił tablet w webOS na pokładzie – TouchPad. Była to jednak porażka sprzedażowa. Pojawiły się plotki, jakoby webOS był na sprzedaż, a wśród zainteresowanych wymieniano Samsunga, HTC i Amazon. HP zapowiedział, że sam nie zamierza już produkować gadżetów z webOS i stawia na Windows 8.

HP stracił na systemie Palma miliardy dolarów. W końcu zapadła decyzja co do jego dalszych losów. Koncern poinformował dzisiaj, że webOS zostanie udostępniony na zasadach open source i zachęca programistów do opracowywania zmodyfikowanych wersji systemu. HP zmienił także zdanie dotyczące gadżetów z tym systemem – sam również zamierza je produkować.

Źródło: bgr.com

webOS dla wszystkich - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
13.01.2012

Notatniki dla iOS

Urządzenia Apple z systemem iOS są standardowo wyposażone w prostą aplikację do sporządzania notatek. Z wielu różnych nie zadowala on wielu użytkowników, na co dowodem jest ogromna masa aplikacji dla niego alternatywnych, a dostępnych w App Store. Znaleźć wśród nich można programy mniej lub bardziej rozbudowane, pozwalające na zapisywanie tylko tekstu, tekstu i zdjęć, a także i odręcznych rysunków.

Niekwestionowanym królem tego typu programów jest Evernote. Jest to serwis udostępniający usługę rozbudowanego notatnika z dostępem przez stronę www oraz aplikacje właściwie na każdy popularny system, od komputerów stacjonarnych po urządzenia mobilne. W App Store znajdziemy także dedykowaną, uniwersalną aplikację dla iPhone'a i iPada pod tą samą nazwą.

Program umożliwia dodawanie różnego rodzaju notatek, zarówno tekstowych, jak i zdjęć. Evernote pozwala na wygodne formatowanie tekstu w notatce, dodawanie do niej zdjęć i wyświetlanie ich np. w formie pokazu slajdów. Notatki można oznaczać odpowiednimi tagami, tak, by łatwiej było je później wyszukać. Standardowo, są one bowiem ułożone chronologicznie.

Clockwork Notebook to nowoczesny notatnik łączący zarówno tekst jak i odręczne rysunki.

Niekwestionowanym królem tego typu programów jest Evernote. Jest to serwis udostępniający usługę rozbudowanego notatnika z dostępem przez stronę www oraz aplikacje właściwie na każdy popularny system, od komputerów stacjonarnych po urządzenia mobilne. W App Store znajdziemy także dedykowaną, uniwersalną aplikację dla iPhone'a i iPada pod tą samą nazwą.

 

Ciekawym programem jest też Clockwork Notebook dla iPada. Pozwala on tworzyć zarówno notatki tekstowe, jak i te, rysowane odręcznie. Można wybrać kolor oraz grubość linii, dostępna jest także gumka do ścierania. Dodatkowo aplikacja udostępnia zestaw specjalnych naklejek, będących po prostu znakami graficznymi, można je dodać z biblioteki zdjęć iPada. W przypadku tekstu, użytkownik ma do dyspozycji cztery kroje pisma, możliwość zmiany jego koloru.

Clockwork Notebook pozwala tworzyć notatki na jednym z czterech wzorów kartek: papierze gładkim białym lub brązowym - bez nadruku, kartkach w linie lub kratkę). Każdą notatkę można zapiać w bibliotece programu lub wysłać mailem jako plik graficzny.

Moleskine to notatnik o pięknej szacie graficznej.

Swego rodzaju arcydziełem wśród notatników, bo stworzonym z dbałością o szatę graficzną, jest aplikacja Moleskine, nawiązująca do popularnych w USA tradycyjnych notatników w skórzanej oprawie z charakterystyczną gumką zamykającą taki zeszyt. Program dla iPhone'a i iPada to jakby jego elektroniczna wersja, rozbudowana o różne dodatkowe funkcje.

Moleskine dla iOS umożliwia dodawanie nie tylko tekstu ale także zdjęć czy odręcznych szkiców. Tak jak w innych tego typu programach, tak i tutaj można zmienić wielkość i kolor liter, a także kolor i grubość ołówka. Dodatkowo, do każdej notatki można dodać informacje o lokalizacji pochodzące z wbudowanego odbiornika GPS. Notatkami można podzielić się na Facebooku i Twitterze i - co oczywiste - wysłać je mailem.

Notatniki dla iOS - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Firma Canonical zaprezentowała mobilną wersję najpopularniejszej dystrybucji Linuxa. A kiedy zobaczymy pracujące pod jej kontrolą smartfony?

Na rynku mobilnych systemów operacyjnych panuje dwuwładza – rynek podzieliły między siebie Android i iOS. Kilka procent należy także do Windows Phone. O Bada Samsunga już nawet nie ma co wspominać, bo ten całkiem go porzucił. Za to ponoć w tym roku zobaczymy pierwsze smartfony pracujące pod kontrolą Tizena. Nie można zapomnieć także o Sailfish OS, czyli projekcie Jolla Mobile – startupu, stworzonego przez byłych pracowników Nokii, pracujących nad MeeGo. A tymczasem objawił nam się kolejny gracz.

Mowa o zaprezentowanym właśnie Ubuntu Phone OS, czyli mobilnej wersji najpopularniejszej dystrybucji Linuxa. Jak się prezentuje, możecie zobaczyć na filmie poniżej. A co o niej wiadomo?

Wersję developerską systemu można uruchomić na smartfonach Galaxy Nexus. Ponoć trwają już prace nad sklepem z aplikacjami. Niestety na razie nie wiadomo nic na temat producentów zainteresowanych sprzedawaniem smartfonów z nowym OS-em. Jego oficjalna wersja ma się pojawić dopiero na początku przyszłego roku.

Więcej dowiemy się na zbliżających się CES 2013, które rozpoczynają się już 8 stycznia.

Źródło: Engadget

Ubuntu Phone OS – nowa platforma mobilna (wideo) - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się