Pewnego festiwalowego dnia, zupełnie nieświadomie, wybrałem trzy następujące po sobie seanse, podczas których pojęcia czasu i przestrzeni traciły swój podstawowy sens. Wszystkie filmy, które obejrzałem podczas tych projekcji, zupełnie odrzucały liniowy sposób relacjonowania wydarzeń, a tylko jeden z nich nie igrał z logicznym rozumowaniem widza. Czy to znaczy, że wkrótce klasyczna narracja w kinie zupełnie utraci znaczenie?

Pierwsze z wymienionych dzieł, "Reality" ekstrawaganckiego artysty Quentina Dupieux, było jednocześnie najbardziej… nierzeczywiste. Tak, o przewrotności tytułu tego filmu byłem przekonany już przed seansem, znając poprzednie dokonania autora "Morderczej opony" i "Wrong". Francuz znany jest bowiem z surrealistycznych rozwiązań formalnych i narracyjnych, dlatego jego wersja rzeczywistości daleka jest od tego, co pod tym pojęciem rozumiemy. Dupieux kreśli absurdalną wizję świata, w którym mieszają się przestrzenie czasowe, sugerując możliwość swobodnego komunikowania się pomiędzy snem a jawą, przeszłością i teraźniejszością, a nawet pomiędzy dwiema emanacjami jednego bytu. "Reality" jest antytezą rzeczywistości, a wynikający z tych nierzeczywistych sytuacji humor z powodzeniem wynagradza nieobecność logiki w przedstawionej na ekranie historii.

Linearność czasu zostaje przełamana także w znakomitym "Płomieniu" Syllasa Tzoumerkasa, który poprzez różne perspektywy czasowe opowiada historię wybuchowej młodej kobiety, zmagającej się ze skomplikowaną sytuacją rodzinną. Mimo że trudno odnaleźć tu choćby dwie chronologicznie ułożone sceny, reżyser robi wiele, by odpowiednio zasygnalizować widzowi o który etap życia bohaterki chodzi. Targana skrajnymi emocjami Maria nie traci jednak kontaktu z rzeczywistością, wręcz przeciwnie – jej reakcje stają się ekstremalnie szczere, bezpośrednie i mechaniczne. Achronologiczność narracji ma w "Płomieniu" jasny cel – sposób w jaki opowiada o swojej bohaterce Tzoumerkas pozwala lepiej dostrzec przemiany jakie w niej zachodzą.

Reality

Kompletny narracyjny chaos panuje zaś w "Nieteraźniejszości" Mykolasa Vildžiūnasa, obraz będący częścią nowohoryzontowej retrospektywy kina litewskiego. Impresyjny debiut młodego twórcy jest jednym z tych dzieł, które odróżnienie snu od rzeczywistości czynią niemal niemożliwym. Główny bohater Tadas najprawdopodobniej tkwi w toksycznym małżeństwie, a na dodatek musi poddać się bliżej niesprecyzowanej operacji. Sceny, które widzimy na ekranie, mogą być zarówno rzeczywistymi wydarzeniami, wspomnieniami protagonisty, jak i jego snami bądź wyobrażeniami. Reżyser długo utrzymuje widza w stanie dezorientacji, podsuwając raz po raz fałszywe tropy. Nawet zbliżając się do finału "Nieteraźniejszości", gdy odkrywa tajemnicę z przeszłości Tadasa, nie daje pewności czy to, co widzimy na ekranie, jest prawdą czy fałszem.

Nieteraźniejszość

Coraz częściej filmowcy sięgają po nieoczywiste formy narracji, angażując publiczność w coś, co bardziej przypomina spektakl niż klasyczne opowiadanie. Filmy takie jak "Reality", "Nieteraźniejszość" czy jeszcze bardziej kreacyjny "Zakazany pokój" Guya Maddina przekraczają granice, w ramach których postrzegamy czas i przestrzeń, każąc patrzeć ponad horyzont rzeczywistości. I choć jeszcze stanowczo zbyt wcześnie, by głosić zmierzch tradycyjnej narracji, kino coraz częściej będzie w przyszłości korzystać z tych nowych, szalenie wymagających form opowiadania.

W poszukiwaniu straconego czasu - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dobre kino i szampańska zabawa do białego rana mogą iść w parze. Możecie przywitać nowy rok we wrocławskim kinie. Zobaczcie, jakie filmy zostały przygotowane na tę okazję.

W programie Sylwestra w Kinie Nowe Horyzonty cztery atrakcyjne, przedpremierowe zestawy filmów do wyboru oraz wyjątkowy zestaw z klasykami amerykańskiego kina.

Oprócz filmów w cenie biletu na uczestników Sylwestra czeka zabawa taneczna z DJ'em oraz bufet w przerwach między seansami: przystawki, dania na ciepło - mięsne, wegetariańskie i wegańskie, dania na zimno oraz deser. Będzie także serwowane wino, a Nowy Rok zostanie przywitany kieliszkiem szampana.

Wśród przedpremierowych propozycji znalazły się między innymi długo oczekiwane, najnowsze filmy: Martina Scorsese (Wilk z Wall Street - historia jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street z Leonardo DiCaprio w roli głównej), Jima Jarmuscha (Tylko kochankowie przeżyją - melodramat wampiryczny z Tildą Swinton i Tomem Hiddlestonem), Stephena Frearsa (Tajemnica Filomeny z rewelacyjną Judi Dench), Steve'a McQueena (Zniewolony - niezwykła odyseja człowieka sprzedanego do niewoli z Chiwetelem Ejioforem i Michaelem Fassbenderem w rolach głównych) czy braci Coen (folkowy musical Co jest grane, Davis? z fantastycznymi kreacjami Oscara Isaaca, Carey Mulligan, Justina Timberlake'a i Johna Goodmana).

Warto zwrócić również uwagę na Ratując pana Banksa z Tomem Hanksem w roli Walta Disneya, trzecią część kultowego Smaku życia Cedrica Klapischa, hinduski przebój Smak curry oraz wizjonerski 47 roninów 3D z Keanu Reevesem.

W zestawie nowohoryzontowym będzie można zobaczyć dwa zwycięskie filmy 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz najnowszy film Petera Greenawaya Goltzius and the Pelican Company. W zestawie "Arcydzieła amerykańskiego kina. 90. lat Warner Bros." Pokażemy z odnowionych kopii hollywoodzką klasykę: Deszczową piosenką, Buntownika bez powodu oraz kultowe arcydzieło Stanleya Kubricka Mechaniczną pomarańczę.

Smak curry

Zestaw 1 - Sala 1

20.30 - 23.15 - Wilk z Wall Street, reżyseria: Martin Scorsese, USA 2013

23.15 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.15 - 3.00 - Smak curry, reżyseria: Ritesh Batra, Indie, Francja, Niemcy 2013

3.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.00 - 6.05 - Ratując pana Banksa, reżyseria: John Lee Hancock, Australia, USA, Wielka Brytania 2013

Zestaw 2 - Sala 9

21.00 - 23.00 - 47 roninów 3D, reżyseria: Carl Rinsch, USA 2013

23.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.00 - 3.15 - Zniewolony, reżyseria: Steve McQueen, USA 2013

3.10 - 4.15 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.00 - Co jest grane, Davis?, reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen, USA 2013

Zestaw 3 - Sala 8

21.30 - 22.18 - Tajemnica Filomeny, reżyseria: Stephen Frears, Wielka Brytania 2013

23.20 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.00 - 3.05 - Tylko kochankowie przeżyją, reżyseria: Jim Jarmusch, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, USA 2013

3.05 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.15 - Smak życia 3, czyli chińskie puzzle, reżyseria: Cedric Klapisch, Francja 2013

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków

Zestaw 4 - Sala 5

Przeboje MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

21.00 - 23.10 - Goltzius and the Pelican Company, reżyseria: Peter Greenaway, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Chorwacja 2012

23.10 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.15 - 3.00 - Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków, reżyseria: Alexey Fedorchenko, Rosja 2012

3.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.00 - Chore ptaki umierają łatwo, reżyseria: Nicholas Fackler, Gabon, USA 2012

Zestaw 5 - Sala 4

Arcydzieła amerykańskiego kina. 90. lat Warner Bros.

21.15 - 23.05 - Buntownik bez powodu, reżyseria: Nicholas Ray, USA 1955

23.05 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.30 - 3.10 - Deszczowa piosenka, reżyseria: Stanley Donen, Gene Kelly, USA 1952

3.10 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.30 - Mechaniczna pomarańcza, reżyseria: Stanley Kubrick, Wielka Brytania, USA 1971

Cena za osobę to 150 zł. Bilety do nabycia w kasach kina oraz online na www.kinonh.pl. Rezerwacja telefoniczne pod numerem: (71) 78 66 566

Sylwester odbędzie się w kinie przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21 we Wrocławiu.

Spędź Filmowego Sylwestra w Kinie Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wrocławskie Kino Nowe Horyzonty zaprasza na filmowo-muzyczną noc sylwestrową.

W programie Filmowego Sylwestra znalazły się filmy prezentowane podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: francuski dramat Sils Maria Oliviera Assayasa z Kristen Stewart i Juliette Binoche, szalona argentyńska komedia Dzikie historie w reżyserii Damiána Szifróna, nagrodzony w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce szwedzki Zjazd absolwentów Anny Odell oraz filmowa adaptacja spektaklu Grzegorza Jarzyny Między nami dobrze jest na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej.

Wśród innych propozycji znalazł się wyróżniony Nagrodą Jury i Nagrodą Publiczności na tegorocznym festiwalu Sundance Whiplash Damiena Chazelle'a z J.K. Simmonsem i Milesem Tellerem w głównych rolach. W programie również Foxcatcher Bennetta Millera, nagrodzony za reżyserię na festiwalu w Cannes. Oparta na faktach historia zapaśników, braci Marka i Davida Schultzów, obnaża okrucieństwo czające się za kulisami zawodów sportowych. Docenione przez krytyków kreacje aktorskie stworzyli tutaj Steve Carrell, Mark Ruffallo i Channing Tatum.

Oglądaj setki filmów i seriali online w Strefie T-Mobile w aplikacji Player!

W programie znalazły się również premiery: brytyjska komedia Dumni i wściekli Matthew Warchusa z Billem Nighym, wzruszająca opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych umysłów przełomu XX i XXI wieku, kosmologa Stephena Hawkinga - Teoria wszystkiego, oraz nowy film twórców Nietykalnych - przebojowa Samba z Omarem Sy i Charlotte Gainsbourg w rolach głównych.

W przerwach między filmami na każdym piętrze kina znajdzie się bufet z ciepłym i zimnym poczęstunkiem oraz winem. Pomiędzy seansami odbędzie się zabawa taneczna prowadzona przez DJ'a.

Bilety w cenie 160 zł/os. dostępne w kasach kina oraz na www.kinonh.pl.

Filmowy Sylwester w Kinie Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Od godz. 12.00 można kupić bilety na festiwalowe pokazy, zarówno online, jak i w kasach wrocławskiego kina.

Na stronie www.nowehoryzonty.pl oraz w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpoczęła się sprzedaż biletów na seanse tegorocznego festiwalu, który odbędzie się w dniach 23 lipca – 2 sierpnia we Wrocławiu.

Ceny biletów wyglądają następująco:

  • 20 zł - pojedynczy bilet
  • 18 zł – pojedynczy bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina NH i dla posiadaczy karty Urbancard (bilety wyłącznie w sprzedaży online)
  • 18 zł – pojedynczy bilet dla abonentów sieci T-Mobile. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.
  • 17 zł – pojedynczy bilet w karnecie 10+, czyli na 10 lub więcej seansów
  • 16 zł – pojedynczy bilet w karnecie 20+, czyli na 20 i więcej seansów
  • 12 zł – pojedynczy bilet na seanse dla dzieci

Ceny biletów na wydarzenia specjalne:

  • 25 zł – pojedynczy bilet na galę otwarcia oraz na galę zamknięcia festiwalu
  • 25 zł – pojedynczy bilet na drugi i trzeci film otwarcia
  • 25 zł – pojedyncze bilety na seanse filmów Cobain: Montage of Heck i Amy

Program 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty – bilety już w sprzedaży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się