Do uruchomienia Windows 95 wymagane było posiadanie komputera z procesorem Intel 80386DX 16 MHz. Producent zalecał nieco wyższy model Intel 80486DX o tej samej częstotliwości taktowania. Wystarczyło zaledwie 4 MB pamięci operacyjnej oraz 50-55 MB wolnego miejsca na twardym dysku. Tutaj znów Microsoft rekomendował podwójnie większy rozmiar pamięci RAM.
Jedną z największych nowości w Windows 95 był przycisk Start, który zastąpił znanego z poprzednich wersji menedżera programów. Pojawiła się ikona Mój komputer, Kosz oraz charakterystyczny pasek zadań, które pozostały elementem charakterystycznym systemów operacyjnych Microsoftu. A skrót CTRL + ALT + DELETE? To też Windows 95.
Swoją premierę wtedy miała również przeglądarka internetowa Internet Explorer, która na stałe zagościła w Windows 95 w wersji OSR1 (1996). Na następną wersję systemu operacyjnego Microsoftu musieliśmy poczekać do 25 czerwca 1998 roku. To właśnie tego dnia świat ujrzał Windows 98.
Fot. Fotolia
W mijającym już roku zrodziło się szereg inicjatyw, mających na celu pomoc potrzebującym, w szczególności dzieciom.
Fundacja TVN Nie Jesteś Sam - Pomoc Mierzona Kilometrami
Wśród ostatnio zrealizowanych przedsięwzięć warto przypomnieć o ogólnopolskiej akcji „Pomocy Mierzonej Kilometrami”, dzięki, której aż milion złotych wspomogło niepełnosprawne ruchowo dzieci Fundacji TVN Nie Jesteś Sam. Wokół tej wielkiej idei zgromadziło się 200 tysięcy aktywnych uczestników, a jej rozpoznawalność zyskała ponad 80 proc. świadomości wśród Polaków.
Z kolei spełnienie ponad 20 marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie udziałem pracowników firmy T-Mobile, okazało się tak potrzebnym i pięknym sposobem na niesienie oprócz pomocy też i radości, że zrodziło potrzebę nowej inicjatywy.
Fundacja Mam Marzenie - Kartka Marzeń
Ową inicjatywą jest stworzeniem w miejsce prezentów świątecznych wyjątkowej kartki z życzeniami świątecznymi i noworocznymi adresowanej do klientów biznesowych - KARTKI MARZEŃ. Każda z nich ma wartość nominalną, którą T-Mobile przekaże na spełnianie marzeń nieuleczalnie chorych dzieci, podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. Dodatkowo odbiorca kartki będzie miał możliwość wyboru marzenia (poprzez link lub skanując telefonem kod QR), które zostanie dofinansowane z jego kartki. Dzięki temu w 2014 roku, wspólnie z wolontariuszami T-Mobile, będziemy mogli ponownie cieszyć się realizacją marzeń kolejnych oczekujących Marzycieli.
Fundacja "Akogo?"
W związku z ostatnimi problemami finansowymi Kliniki i zagrożeniu jej działalności otrzymaliśmy specjalne podziękowania, że jako firma przyczyniliśmy się do jej „uratowania”. Dzisiaj już wiemy, że Klinika otrzymała dodatkowo dofinansowanie NFZ, jak pisze Andrzej Goliszek, rzecznik prasowy Fundacji: ”Serdecznie dziękujemy za nieustanne wspieranie naszych działań! W dniu wczorajszym naszą Klinikę odwiedził Premier Donald Tusk, rozmawiał z p. Ewą Błaszczyk i dyr. Kliniki p. Andrzejem Lachem, spotkał się także z dziećmi w śpiączce oraz wybudzoną czwórką pacjentów. Był pod wielkim wrażeniem naszej działalności i obiecał wsparcie w miarę dalszych potrzeb”.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
W momencie kiedy to piszę pierwsze wideo opublikowane w serwisie YouTube ma niemal 20 milionów wyświetleń i ponad 135 tysięcy komentarzy. Kto by pomyślał, że niewinna wizyta w ogrodzie zoologicznym zarejestrowana przez jednego z założycieli serwisu rozpocznie prawdziwą rewolucję?
YouTube założyło trzech byłych pracowników firmy PayPal, Chad Hurley, Steve Chen oraz Jawed Karim. Chłopak na poniższym filmie zatytuowanym Me at the zoo (Ja w ogrodzie zoologicznym) to Jawed Karim. Publiczna beta serwisu pojawiła się w maju 2005, a oficjalny start YouTube nastąpił kilka miesięcy później, w listopadzie. Co ciekawe, domena youtube.com została aktywowana już 14 lutego 2005.
Po dekadzie YouTube jest niekwestionowanym liderem i chwali się ponad 300 godzinami materiałów wideo przesyłanymi z każdą minutą na serwery serwisu. Ma ponad miliard użytkowników, 75 wersji językowych, a niemal połowa odwiedzin pochodzi z urządzeń mobilnych.
Sto lat! Niech żyje nam!
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Technologia pierwotnie stworzona z myślą o przemyśle lotniczym ma szansę zrewolucjonizować również inne dziedziny przemysłu, w tym produkcję ekranów do smartfonów. A działa w sposób podobny do... ludzkiej krwi. W miejscu uszkodzenia zastyga tworząc ochronną powłokę do zagojenia rany.
Materiał stworzony z mieszanki chemikaliów na bazie węgla jest zdolny do produkcji powłoki składającej się z milionów mikroskopijnych zespolonych ze sobą kuleczek. Kiedy pojawia się w niej pęknięcie, zostaje uwolniony płyn wypełniający powstałą lukę. Reakcja chemiczna powoduje sklejenie ze sobą krawędzi pęknięcia i stopniowe jej zasklepianie. W ten sposób tworzone jest nowe, niemal niewidoczne gołym okiem wypełnienie.
Zespół pracujący nad technologią donosi, że w niektórych przypadkach uszkodzenia udało się naprawić do 100% pierwotnej mechanicznej wytrzymałości. Co więcej, wygląda na to, że obecny proces produkcji ekranu w smartfonie będzie wymagać jedynie modyfikacji, aby uwzględnić samonaprawiający się materiał. To może oznaczać stosunkowo niskie koszty wdrożenia do masowej produkcji.
A teraz zderzenie z rzeczywistością. Przed naukowcami jeszcze wiele etapów badań nad tym, czy wdrożenie nowej technologii nie zaburzy innych właściwości materiałów stosowanych do produkcji ekranów dotykowych oraz pokrywających ich powłok utwardzających. Diabeł tkwi w szczegółach. I twierdzi, że może to potrwać nawet kilka lat, zanim komfortowo będzie można stłuc ekran w telefonie.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Windows 95 ma 20 lat. To był przełom! - opinie i komentarze (0)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.