Libańska artystka Yasmine Hamdan i legendarna nowofalowa formacja Pere Ubu to gwiazdy tegorocznej sceny muzycznej T-Mobile Nowe Horyzonty (24 lipca – 1 sierpnia). We wrocławskim Arsenale usłyszymy także Kormorany w projekcie specjalnym oraz Rysy, Der Father, Stefana Wesołowskiego i grupę Zimowa. Na zamknięcie festiwalu zagrają kultowe Pustki.

Ezoteryczna Yasmine Hamdan to muzyczne odkrycie samego Jima Jarmuscha, który zaprosił ją do występu w filmie "Tylko kochankowie przeżyją". Artystka zaskakuje niekonwencjonalną, osobistą interpretacją i wplata nowe kody kulturowe do aranżacji, które można opisać jako elegancką odmianę folk popu o tajemniczych korzeniach sięgających Zatoki Perskiej z dodatkiem dźwięków gitary akustycznej, klasycznych syntezatorów i mistycznej atmosfery. W Arsenale wystąpi 25 lipca.

Prawdziwą perełką wśród tegorocznych artystów sceny muzycznej jest Pere Ubu - klasycy amerykańskiego rocka. To założona w latach 70. przez Davida Thomasa kultowa formacja muzyczna, której piosenki dały początek gatunkowi New Wave oraz inspirowały przez lata takich wykonawców jak Joy Division, Pixies czy Sisters of Mercy. 26 lipca oprócz lidera Pere Ubu na scenie zobaczyć będzie można Keitha Moliné'a, Michele Temple, Roberta Wheelera i Steve'a Mehlmana.

Na otwarcie sceny muzycznej, 24 lipca, zagrają Kormorany – legendarna wrocławska formacja o awangardowych korzeniach. To aktorzy plastyczno-muzycznych happeningów i mistrzowie muzyki teatralnej i filmowej. Artyści wystąpią z zupełnie nowym materiałem muzycznym, koncert zatytułowany Za horyzontem, został przygotowany specjalnie z okazji tegorocznej edycji festiwalu.

27 lipca na nowohoryzontowej scenie pojawi się Zimowa – grupa muzyczna, która podbija ostatnio serca fanów noise-popu, elektronicznych brzmień i alternatywy lat 80. i 90. Dzień później w Arsenale wystąpi Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek i producent związany z amerykańskim przemysłem muzycznym, który ma na swoim koncie występy z takimi artystami Waglewscy i Karolina Czarnecka.

Z kolei 29 lipca usłyszymy MINt (Martynę Kubicz). Artystka znana z występów w MINt, w swoim solowym projekcie zgrabnie lawiruje między pulsującym minimalem, tanecznym housem a ambientem. Kolejnego wieczoru zagra Der Father – znany teatralnemu środowisku duet Joanny Halszki Sokołowskiej i Daniela Pigońskiego.

Ostatni weekend festiwalu otworzy zespół Rysy – porywający do tańca autorski projekt Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko (Sonar Soul) z gościnnym udziałem Justyny Święs z The Dumplings. 2 sierpnia za sprawą MNSL w Arsenale wybrzmią utwory z pogranicza r'n'b, house, hip-hop, dub i jazz. Na zamknięcie festiwalu wystąpią Pustki – mistrzowie surowego grania garażowego i nietuzinkowej liryki, korzystający z dorobku rocka i popu. Na koncercie w Arsenale zaprezentują m.in. z materiał z najnowszej płyty Safari.

Szczegółowy harmonogram:

- 24 lipca, piątek, 22.00 Kormorany, bilety: 30 zł normalny, 21 zł dla posiadaczy karnetów i akredytacji
- 25 lipca, sobota, 23.00 Yasmine Hamdan, bilety: 50 zł / 45 zł
- 26 lipca, niedziela, 22.30 Pere Ubu, bilety: 40 zł / 35 zł
- 27 lipca, poniedziałek, 22.00 Zimowa, wstęp wolny dla posiadaczy biletów filmowych, akredytacji i karnetów
- 28 lipca, wtorek, 22.00 Stefan Wesołowski, bilety: 30 zł / 21 zł
- 29 lipca, środa, 22.00 Martyna Kubicz, wstęp wolny dla posiadaczy biletów filmowych, akredytacji i karnetów
- 30 lipca, czwartek, 22.00 Der Father, bilety: 25 zł / 21 zł
- 31 lipca, piątek, 22.00 Rysy, bilety: 25 zł / 21 zł oraz 23.30 MNSL, wstęp wolny dla posiadaczy biletów filmowych, akredytacji i karnetów
- 1 sierpnia, sobota, 22.00 Pustki, bilety: 30 zł / 21 zł.

Yasmine Hamdan i Pere Ubu na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Gwiazdą Klubu Festiwalowego w Arsenale podczas tegorocznej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (23 lipca - 2 sierpnia) będzie libańska piosenkarka Yasmine Hamdan - wokalistka kultowej bejruckiej grupy Soap Kills, pierwszego zespołu grającego mieszankę indie i muzyki elektronicznej na Bliskim Wschodzie.

Pracowała z Mirwaisem, CocoRosie, obecnie działa z założycielem francuskiej grupy Nouvelle Vague Markiem Collinem. Jej zmysłowym, hipnotyzującym głosem zachwycali się bohaterowie i widzowie ostatniego filmu Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją. W poszukiwaniu inspiracji do melodii i tekstów, Hamdan sięga po repertuar najbardziej charyzmatycznych piosenkarek arabskiej estrady z połowy dwudziestego wieku. Łączy zmysłowość z subtelną krytyką społeczną zawartą w tekstach, które traktują o wolności i emancypacji w krajach Bliskiego Wschodu. Delikatne dźwięki gitary akustycznej, klasyczne syntezatory, mistyczna atmosfera i porywający, wielowymiarowy głos Yasmine - to wszystko będzie można usłyszeć podczas koncertu w pierwszą sobotę festiwalu, 25 lipca.

Sprzedaż biletów na pierwszy koncert Hamdan w Polsce rozpocznie się 18 marca na stronie festiwalu. Ceny biletów: 50 zł (normalny), 45 zł (dla posiadaczy karnetów i akredytacji).

Więcej informacji na stronie festiwalu.

W Klubie Festiwalowym wystąpi także bezkompromisowy wrocławski kolektyw Kormorany - legenda muzyki teatralnej i filmowej, autorzy genialnych plastyczno-muzycznych happeningów, którzy działają na scenie muzycznej już od ponad 25 lat.

Yasmine Hamdan gwiazdą muzyczną 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dziś w samo południe rusza sprzedaż karnetów na kultowy festiwal filmowy.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty - największe wydarzenie filmowe w Polsce - odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 2 sierpnia. Internetowa sprzedaż karnetów filmowych i biletów na wybrane wydarzenia specjalne rozpocznie się 18 marca o 12.00 na stronie www.nowehoryzonty.pl .  Cena karnetu wynosi 350 zł, co sprawia, że jest to najbardziej atrakcyjna oferta dla tych, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej.

Karnety filmowe i bilety na wybrane wydarzenia specjalne można kupić za pośrednictwem strony www.nowehoryzonty.plZnamy pierwsze tytuły filmów konkursowych. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty o Grand Prix festiwalu, nagrody jury FIPRESCI i festiwalowej publiczności ubiegać się będą między innymi znakomicie przyjęty na festiwalu w Wenecji "H." w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii - tajemniczy thriller z elementami science-fiction, jednocześnie dekonstrukcja klasycznej greckiej tragedii, oraz nagrodzona Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie peruwiańska "Videofilia" Juana Daniela F. Molero - nietypowy portret zagubionych młodych ludzi i krytyka społeczeństwa uzależnionego od Internetu w formie psychodelicznego tripu.

Nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce i muzyce będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie znalazł się "Life May Be" - zapis fascynującej wideokorespondecji reżysera i historyka kina Marka Cousinsa (gość 13. TNH, autor "The Story of Film") z wybitną irańską artystką Manią Akbari, oraz "Twenty Eight Nights And A Poem" libańskiego artysty Akrama Zaatariego - błyskotliwy kolaż, film pełen narracyjnych szkatułek i reinterpretacji, przedziwne filmowe archiwum, inspirowane zdjęciami ze studia filmowego Szecherezada.

W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi najnowszy film autora "Niebiańskich żon Łąkowych Maryjczyków" (laureat 13. TNH) Aleksieja Fedorczenki - "Anioły rewolucji" na podstawie opowiadań jego stałego współpracownika, scenarzysty Denisa Osokina, których akcja rozgrywa się w latach 30. w stalinowskiej Rosji. Fedorczenko ponownie łączy bogatą symbolikę rodem z filmów Paradżanowa z poetyką satyry i absurdu. W programie również najnowszy film filipińskiego mistrza Lava Diaza - monumentalny, prawie sześciogodzinny, obsypany nagrodami na festiwalu w Locarno - "From What Is Before" oraz pokazywany na Berlinale "The Forbidden Room" kanadyjskiego eksperymentatora Guya Maddina, który wraz z Evanem Johnsonem nakręcił szalony, anarchizujący, fantazyjny film, pełen szkatułkowych historii i niezwykłych postaci, inspirowany filmami, które… nie powstały. Do tej zabawy kinem zaprosił między innymi Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin, Mathieu Amalrica czy Udo Kiera.

Bohaterami tegorocznych retrospektyw będą najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej nowej fali Philippe Garrel, litewski wizjoner Šarūnas Bartas oraz Tadeusz Konwicki - zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy, zaś Trzeciego Oka: #selfie: filmowe autoportrety. Ważnym wydarzeniem 15. TNH będzie przegląd nieznanej w Polsce kinematografii litewskiej.

Gwiazdą Klubu Festiwalowego w Arsenale będzie libańska piosenkarka Yasmine Hamdan. Jej zmysłowym, hipnotyzującym głosem zachwycali się bohaterowie i widzowie ostatniego filmu Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją". Koncert odbędzie się w pierwszą sobotę festiwalu, 25 lipca o 23.00. Sprzedaż biletów rozpocznie się 18 marca na stronie festiwalu.

Karnety na 15 MFF T-Mobile Nowe Horyzonty od dziś w sprzedaży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeszcze zanim do Wrocławia zawita kolejna edycja festiwalu Pięć Smaków, fani azjatyckiego kina mogą ucztować podczas 15 edycji T-Mobile Nowe Horyzonty. W tegorocznym programie znalazło się bowiem mnóstwo wartościowych pozycji z Dalekiego Wschodu i innych części Azji - znalazło się miejsce zarówno dla największych reżyserów, takich jak Ki-Duk Kim i Zhangke Jia, jak i nazwisk może rzadziej nagradzanych, ale docenianych na całym świecie: Lava Diaza, Hirokazu Kore-edy czy Naomi Kawase.

Kino azjatyckie zawsze było dobrze czuło się w nowohoryzontowym repertuarze. W ostatnich latach w kinie autorskim objawiło się kilku nowych, ale bardzo płodnych twórców, którzy z miejsca zyskali uznanie festiwalowych publiczności, w tym także tej we Wrocławiu. Niewiarygodnie długie metraże Filipińczyka Diaza właśnie tutaj znajdują swój azyl, gdyż niewiele jest w Polsce audytoriów mogących sprostać wielogodzinnej, mozolnie budowanej narracji. Bilety na najnowsze filmy Apichatponga Weerasethakula czy Ming-liang Tsaia rozchodzą się tutaj w mgnieniu oka, choć to przecież kino wymagające niezwykłego skupienia i otwartości jednocześnie.

W 2015 r. Azja reprezentowana jest na T-Mobile Nowych Horyzontach wyjątkowo silnym składem. Jeżeli nie pomyliłem się w rachunkach, Bliski i Daleki Wschód reprezentują we Wrocławiu aż 23 pełnometrażowe produkcji, w większości fabularne. Licznie reprezentowane są nie tylko największe eksportowe kinematografie Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa), ale także te mniej znane widzom kraje, jak Kirgistan, Liban czy Wietnam. Wspaniale rozwija się kino Filipin, kraju mającego chyba najlepszy na świecie wskaźnik liczby zdolnych reżyserów do liczby obywateli.

Zakreślając w programie kolejne tytuły zaplanowanych seansów, zorientowałem się w pewnym momencie, że większość wybranych przeze mnie filmów wyszło spod ręki azjatyckich twórców. Nigdy nie byłem szczególnym fanem kina z tamtych stron świata, a jednak dziś najwyraźniej muszę zrewidować swoje filmowe preferencje, bowiem moi dotychczasowi faworyci 15. edycji Nowych Horyzontów to właśnie dzieła azjatyckie. Obecnie to właśnie wschodni sąsiedzi Europy najlepiej opowiadają o współczesnym człowieku za pośrednictwem kina.

Fot. Fotolia

Kino azjatyczkie na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się