iPhone'y 6s i 6s Plus, choć wedle nomenklatury Apple są jedynie rozwinięciem ubiegłorocznych modeli, tak naprawdę dzięki wprowadzonym sprzętowym funkcjom są zupełnie nowymi urządzeniami. Jedną z nich jest 3D Touch, dzięki której interfejs użytkownika w systemie iOS 9 zainstalowanym na nowych iPhone'ach stał się teraz zdecydowanie bardziej interaktywny.

Ekran wyposażony w technologię 3D Touch rozpoznaje różną siłę nacisku, a system aktywuje odpowiednie dla niej funkcje czy elementy interfejsu. Przyciśnięcie ekranu na ikonie programu, elemencie listy, czy na klawiaturze wyświetla menu kontekstowe, jego podgląd, lub zamienia ten ostatni element w gładzik. 

I tak przyciśnięcie ikon programów Telefon i Wiadomości wyświetla listę ostatni kontaktów, z którymi użytkownik prowadził rozmowę telefoniczną lub wysyłał wiadomości, pozwala także utworzyć nowy kontakt (Telefon) lub nową wiadomość (Wiadomości). Dodatkowo po otwarciu tej drugiej aplikacji w widoku listy konwersacji, przyciśnięcie palca na wybranej z nich otwiera jej podgląd w wyskakującej chmurce. 

iPhone 6s 16 GB w e-sklepie

iPhone 6s Plus 16 GB w e-sklepie

W podobny sposób działa masa innych programów, jak na przykład systemowy Mail. Przyciśniecie ekranu na aplikacji pozwala na szybkie utworzenie nowej wiadomości, równie szybki dostęp do wiadomości VIP lub wyszukiwarki. Z kolei przytrzymanie palca na wybranym mailu w widoku listy wyświetla jego podgląd. 

Nie inaczej jest w przypadku aplikacji Zdjęcia. Menu dostępne bezpośrednio po naciśnięciu ikony tego programu daje szybkie dostęp do najnowszych fotografii, ulubionych, tych zrobionych ponad rok temu czy wyszukiwarki. 

 

Funkcja 3D Touch bardzo przydaje się w przypadku aplikacji Aparat. Przyciśnięcie jej ikony pozwala na szybkie zrobienie zdjęcia selfie (czyli autoportretu), nagranie wideo czy filmu w zwolnionym tempie lub po prostu zrobienie tradycyjnego zdjęcia.

3D Touch działa także z ikoną aplikacji Zegar. Mocniejsze jej przyciśnięcie wyświetla menu pozwalające na szybkie utworzenie alarmu, włączenie stopera czy minutnika. 

Dlaczego warto kupić nowego iPhone'a?

O tym, jak przydatna jest to funkcja świadczy szybkość, w jakiej wsparcie dla niej zyskują aplikacje przygotowane przez niezależnych od Apple deweloperów.  Funkcje 3D Touch zaimplementowane zostały w takich programach, jak Instagram, Twitter, płatny Tweetbot, Facebook czy Swarm (aplikacji pozwalającej na dzielenie się ze znajomymi informacją o miejscu, w którym aktualnie się przebywa). Mocniejsze przyciśnięcie ikony pozwala na szybkie utworzenie nowego wpisu, wysłanie zdjęcia lub filmu, a w przypadku tego ostatniego na szybkie zameldowanie się w jakimś miejscu. 

 

Na koniec warto wrócić do funkcji 3D Touch, jaka została wykorzystana w systemowej klawiaturze ekranowej. Mocniejsze jej przyciśnięcie zamienia ją w gładzik pozwalający na wygodne sterowanie kursorem nie tylko w edytorach tekstu typu Microsoft Word czy Pages w wersji dla iPhone'a, ale także w Notatkach, czy w wielu z wymienionych wyżej programów, w których tworzy się zwykle krótkie wiadomości tekstowe.

Do czego przyda Ci się 3D Touch w nowych iPhone'ach? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu dniach od 18 - 28 lipca 2013.

W programie oprócz stałych sekcji, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce, Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe, Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe, Panorama, Dokumenty/eseje, Trzecie Oko, pokazy specjalne itd. podczas 13. edycji festiwalu zobaczymy:

Fot. Odgłosy robaków - zapiski mumii  

Neobarok francuski (Beineix - Besson - Carax) - wracamy do lat 80. i wczesnych 90. XX wieku, dekady erozji wielu doktryn i stylów życia, by przyjrzeć się jednemu z najciekawszych zjawisk we francuskim i światowym kinie. Na scenie pojawiają się wtedy nowi wonder boys: Jean-Jacques Beineix (Diva, Księżyc w rynsztoku, Betty), Luc Besson (Ostatnia walka, Subway, Wielki błękit) i Léos Carax (Boy Meets Girl, Zła krew), zrywający z naturalizmem francuskiej kinematografii. Nie zmierzają co prawda do identycznych celów, ale w pełnym sprzeczności, złożonym, otwartym na wizualne realia swojego czasu (wideo, klipy, komiks, reklama, moda) pomyśle na kino okazują się podobni. Charakterystyczna dla nich niedbała elegancja, wyrafinowana brzydota, heterogeniczność stylu czyni z dotychczasowych skaz nowy system estetyczny.

Nowe Kino Rosji - na program sekcji narodowej złoży się 15 nowych rosyjskich filmów, ilustrujących tendencje we współczesnej rosyjskiej kinematografii, dalekie od poetyki, jaką zbudował mit Tarkowskiego, czy od naturalizmu spod znaku Bałabanowa. Intrygujące debiuty, eksperymenty i niekonwencjonalne dokumenty pojawią się obok kina reprezentowanego przez Siergieja Łobana, Igora Wołoszyna i innych.   

Szwajcarskie dokumenty muzyczne - cykl, który powstał we współpracy ze Swiss Films, opowie o środowisku współczesnych szwajcarskich muzyków w obiektywie m.in. Stefana Schwieterta, czy gościa poprzednich edycji festiwalu Petera Liechti, reżysera filmu Odgłosy robaków – zapiski mumii.

Nowe Horyzonty Języka Filmowego: postać - cykl edukacyjny, odsłaniający kulisy formy filmowej, ujawniający tajniki warsztatu poprzez pokazy, prelekcje i spotkania z twórcami. Po montażu, zdjęciach, scenografii i dźwięku przyszła kolej na postać. Na przykładzie starannie dobranych, specjalnie na festiwal sprowadzanych filmów pokażemy kluczowe problemy klasycznego i współczesnego traktowania konstrukcji postaci i gry aktorskiej. W programie znajdzie się miejsce m.in. dla radykalnego podejścia do tematu, reprezentowanego przez Palindromy Todda Solondza, czy I'm Not There Todda Haynesa.

Nocne Szaleństwo: cyberpunk - cykl, prezentujący nurt w kinie science-fiction, charakterystyczny dla postmodernizmu i cyfrowej rewolucji, od kultowych klasyków z lat 80. i 90. do najnowszych filmów, które grają gatunkowymi konwencjami, otwierając nurt na bardziej eksperymentalne wpływy.

Fot. Wielki błękit

Retrospektywy:

Walerian Borowczyk - próba odświeżającego spojrzenia na dzieło tworzącego w Polsce i we Francji, zapomnianego wizjonera - plastyka, scenarzysty i scenografa, autora rysunków satyrycznych i rzeźb, reżysera filmów animowanych (m.in. współpracował z Janem Lenicą) i fabularnych, pisarza, jednego z głównych autorów polskiej szkoły plakatu, a przede wszystkim twórcy surrealistycznego, artystycznego kina erotycznego (m.in. Opowieści niemoralne, Bestia).

Hans-Jürgen Syberberg - wybór najważniejszych dokonań otoczonego aurą skandalu, niepokornego, niemieckiego reżysera, w programie znajdzie się m.in. słynny, wzbudzający kontrowersje, 442-minutowy Hitler - film z Niemiec (1977), a także wybór oper filmowych i filmów muzycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Goethego w Polsce.

William Kentridge - mówią o nim "ostatni żyjący geniusz", J. M. Coetzee dodaje: "głęboka empatia, niespotykana inwencja", południowoafrykański grafik, rysownik, performer, autor filmów animowanych i instalacji, należy do trzeciego pokolenia w południowoafrykańskiej rodzinie o litewsko-żydowskich korzeniach, jego rodzice - prawnicy bronili w głośnych sprawach sądowych ofiar apartheidu. Prace artysty oscylowały zawsze wokół ważnych z tej perspektywy, aktualnych i często niewygodnych tematów - przemocy i niesprawiedliwości, uprzywilejowania białej i cierpienia czarnej ludności RPA. W swoich animacjach, które zaprezentujemy w programie retrospektywy, wykorzystuje technikę opartą na rysunku węglem.

Co nowego w programie 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

To nie żart. Procesor A9 z jednego iPhone'a 6s może różnić się układem SoC A9 od innego egzemplarza tego samego modelu. Wynika to z faktu, że produkcją układów zajmują się dwie firmy, które korzystają z różnych procesów technologicznych.

Redaktorzy Chipworks ustalili, że iPhone'y 6s dystrybuowane są z różnymi procesorami A9. W jednych smartfonach jest to układ APL0898, którego produkcją zajmuje się Samsung Electronics. SoC ma powierzchnię 96 mm2. Drugim procesorem jest APL1022 z fabryk TSMC. Ten procesor ma większą powierzchnię - 104,5 mm2. Z czego to wynika? Z dwóch różnych procesów wytwarzania procesorów. Samsung Electronics produkuje dla Apple A9 w 14 nm procesie technologicznym, a TSMC w 16 nm.

Teoretycznie, SoC od TSMC może pobierać więcej energii i wydzielać więcej ciepła. Przy okazji skracać czas pracy na baterii. Specjaliści z Chipworks zamierzają to sprawdzić i przeprowadzą na obu iPhone'ach 6s z różnymi układami testy. Benchmarki powinny wykazać również ewentualne różnice w wydajności. Oczywiście, o ile te występują.

Źródło: Chipworks

W iPhone'ach 6s można znaleźć dwa różne procesory A9 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Za nami premiera iPhone'ów 6s, które zapewne ustanowią nowy rekord sprzedaży, który na razie należy do iPhone'ów 6. Tymczasem za niespełna rok nadejdą iPhone'y 7. Czego możemy po nich oczekiwać?

Jeszcze mocniejsze podzespoły

Apple przyzwyczaiło nas do tego, że każdy kolejny iPhone debiutuje z coraz mocniejszym procesorem. Oczywiście, wraz z iPhone'em 7 możemy spodziewać się nowego układu - Apple A10. Firma z Cupertino już od kilku lat (od 2011 roku i iPhone'a 4s) stosuje dwurdzeniowe procesory. Jest bardzo możliwe, że iPhone 7 dostanie 3-rdzeniowy układ SoC , który pojawił się już w zeszłym roku w iPadzie Air 2. Dodawanie rdzeni nie jest w stylu Apple, ale możliwe, że to zmieni się wraz z A10.

Procesor Apple A10 z pewnością zostanie wyprodukowany w 14 nm procesie FinFET i jeśli wierzyć plotkom, to tym razem cała produkcja ma przypaść TSMC. Być może z powodu pewnych obiekcji względem układów A9 w iPhone'ach 6s z fabryk Koreańczyków, które okazały się być ciut gorsze niż procesory od TSMC.

iPhone 6s 16 GB w e-sklepie

iPhone 6s Plus 16 GB w e-sklepie

SoC A10 będzie zapewne wspomagany przez 2 GB pamięci RAM. W sieci pojawiły się jednak plotki, że większy iPhone 7 Plus może otrzymać aż 3 GB pamięci RAM. Po to, aby podnieść ogólną wydajność smartfona.

Poza tym możemy spodziewać się jeszcze szybszych kości flash na dane, choć tym z iPhone'ów 6s z pewnością nie można nic zarzucić.

Bez wersji z 16 GB miejsca na dane

Smartfon z 16 GB miejsca na dane w 2015 roku woła o pomstę do nieba. W przypadku iPhone'ów stanowi to o tyle duży problem, gdyż nie mają one czytnika kart pamięci microSD. Domyślamy się, że Apple w końcu zwiększy nominalny rozmiar pamięci na dane i 16 GB zostanie zastąpione 32 GB.

Oczywiście, nie mamy co się łudzić, że wraz z iPhone'em 7 pojawi się prosta możliwość rozbudowy pamięci flash na dane. To się nie wydarzy. W zamian pewnie pojawią się nowe plany w iCloud.

Lepszy aparat fotograficzny

Każdy kolejny iPhone debiutuje z lepszym aparatem fotograficznym. W tym roku doszło nawet do małej rewolucji, bo iPhpne 6s w końcu dostał matrycę 12 Mpix zamiast 8 Mpix stosownej od kilku lat. Spodziewamy się, że iPhone 7 dostanie jeszcze lepszą kamerę iSight. Jej parametry nie są znane, ale możemy spodziewać się sześciu zamiast pięciu soczewek, co powinno wpłynąć na możliwość wykonywania lepszych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Zmianie ulegnie pewnie także rozmiar piksela.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji w iPhonie 7 jest także wsparcie dla OIS w mniejszym modelu. Jak dobrze wiemy, optyczną stabilizacją obrazu dysponują tylko 5,5-calowe iPhone'y 6 Plus i 6s Plus.

Do czego przyda Ci się 3D Touch w nowych iPhone'ach?

Więcej informacji na temat kamery iSight przyniosą nam pewnie najbliższe miesiące. Możemy być pewni, że Apple szykuje coś ekstra. Co do kamery Facetime, to nie spodziewajmy się większych zmian względem tej z iPhone'a 6s.

Pojemniejsza bateria i bezprzewodowe ładowanie

Jak dobrze wiemy, iPhone'y nie mają najpojemniejszych akumulatorów. To dotyczy przede wszystkim 4,7-calowego modelu. W przypadku 5,5-calowego iPhone'a nie jest tak źle. Pozostaje nam wierzyć, że iPhone 7 doczeka się pojemniejszych baterii lub funkcji, które pozwolą zaoszczędzić energię akumulatora.

Kolejną nowością jest wsparcie dla bezprzewodowego ładowania. Takie rozwiązanie jest coraz szerzej stosowane w smartfonach z Androidem i jest możliwe, że w końcu pojawi się w iPhone'ach. Nie jest to mus, ale z pewnością sprawi, że ładowanie baterii stanie się wygodniejsze.

Nowe wzornictwo

iPhone 6s nie różni się zbytnio pod katem wyglądu od iPhone'a 6. To wynika z faktu, że Apple odświeża wzornictwo co dwa lata i modele z literą "s" w nazwie bazują na poprzednich smartfonach. Wraz z iPhone'ami 7 nadejdzie zmiana. Niestety, nie mamy pojęcia w jakim kierunku pójdzie Apple. Obudowa zapewne stanie się cieńsza, ale z pewnością będzie nadal metalowa. Kto wie, a może Apple powróci do udanego wzornictwa znanego nam z iPhone'ów 4 i znowu postawi na szkło? Nic nie jest wykluczone.

Nowe funkcje dla 3D Touch

iPhone 7 z pewnością też dostanie ekran ze wsparciem dla technologii 3D Touch, która zadebiutowała wraz z iPhone'ami 6s. Domyślamy się, że wraz z iOS 10 Apple rozszerzy możliwości tej technologii i przygotuje nowe rozwiązania. Jakie? Cześć z nich może poznamy w trakcie konferencji WWDC 2016.

Dlaczego warto kupić nowego iPhone'a?

Bez przycisku Touch ID?

Przycisk początkowy, a potem Touch ID towarzyszą nam w iPhone'ach od lat. Część producentów smartfonów jednak rezygnuje z przycisków pod ekranem. Czy Apple też tak postąpi? Jest to prawdopodobne. Pojawia się jednak pewien problem. Co ze skanerem linii papilarnych? Ten musiałby znaleźć się w innym miejscu, na przykład bezpośrednio na ekranie.

Premiera we wrześniu, a może wcześniej

iPhone'y 7 zapewne zostaną pokazane we wrześniu 2016 roku i niedługo po tym rozpocznie się ich sprzedaż. Pewne plotki sugerują jednak, że Apple może wprowadzić do oferty nowe smartfony nieco wcześniej - w czerwcu lub lipcu przyszłego roku.

Fot.: Martin Hajek/Computer Bild, YouTube

 

 

 

Czego możemy spodziewać się po iPhone'ach 7? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się