iOS 9 wprowadza większe i pomniejsze udoskonalenia. Niemniej, najważniejsze są te konkretne funkcje i usprawnienia, których często nie widać na pierwszy rzut oka. Wybraliśmy dla was 9 funkcji z iOS 9, o których być może nie wiedzieliście.

1. Wyszukiwanie w Ustawienia

Ustawienia w iOS oferują dostęp do naprawdę wielu funkcji. Niestety, część z nich trudno jest odnaleźć. Nawet, gdy znamy ich konkretną nazwę, to i tak trzeba było przedzierać się przez gąszcz kolejnych okien. Wraz z iOS 9 to odchodzi w zapomnienie. W nowym systemie znajdziemy, w górnej części okna Ustawienia, wyszukiwarkę, która pozwoli nam szybko odnaleźć konkretne funkcje.

 

 

2. Szybkie wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości

W iOS 8 w trybie multitaskingu mogliśmy wybrać dany kontakt i w ten sposób szybko wykonać połączenie lub wysłać wiadomość SMS. Tej opcji w takim widoku już nie ma. W iOS 9 przeniesiono ją do nowej wyszukiwarki Spotlight. Jeśli wpiszemy nazwę konkretnej osoby, to na dole pojawi się wynik wyszukiwania w postaci kontaktu, a obok znajdziemy skróty do wiadomości czy połączeń (w tym FaceTime).

Najlepsze triki dla Map Google na iOS

3. Ukryta aplikacja iCloud Drive

Wraz z iOS 9 Apple w końcu wprowadziło dedykowaną aplikację dla Dysku iCloud. Pozwala nam ona w prosty sposób zarządzać plikami i katalogami, które przechowujemy na dysku internetowym firmy z Cupertino. Aplikacja jest jednak ukryta. Możemy ją umieścić na ekranie początkowym udając się do Ustawienia, iCloud i iCloud Drive. Następnie trzeba włączyć opcję iCloud Drive.

 

4. Prostsza nawigacja pomiędzy aplikacjami

W iOS nie ma przycisku wstecz, który znamy chociażby z Androida czy Windows Phone. Służy on do szybkiego powracania od uprzednio otwartych okien i aplikacji. iOS 9 nie wprowadza takiego przycisku, ale pojawiła się bardzo podobna funkcja - przycisk Wróć (nazwa aplikacji), który pozwala powrócić do poprzednio otwartej aplikacji. Przycisk znajdziemy w lewym górnym rogu.

iOS 9 - przegląd najciekawszych nowości

 

5. Proste ukrywanie wielu zdjęć

W iOS 9 możemy w szybki sposób ukryć wiele zdjęć jednocześnie. W tym celu, w rolce aparatu lub innym katalogu zaznaczamy te fotografie, które chcemy schować i następnie wybieramy opcję Ukryj, która znajdzie zastosowanie dla wszystkich zaznaczonych elementów.

 

6. Oznaczeniaw załącznikach dla Mail

iOS 9 wprowadza ciekawą nowość dla załączników, które wysyłamy z użyciem aplikacji Mail. Nowy system pozwala nam nanosić odręczne notatki czy powiększać wybrany fragment załączników. W tym celu dotykamy załącznik, który chcemy wysłać, wskazując na pasku opcję Oznaczenia. Następnie możemy nanosić odręczne oznaczenia lub wpisać tekst.

iPhone 6s i iPhone 6s Plus - galeria zdjęć

7. Dowolne załączniki w Mail

Wraz z iOS 9 aplikacja Mail nie tylko doczekała się ręcznych oznaczeń, ale również dodano możliwość dodawania dowolnych załączników z dysku iCloud. W tym celu dotykamy obszar edycji wiadomości. Po chwili wyświetli się pasek z dodatkowymi opcjami. Widzimy, że poza opcjami dodawania wideo lub zdjęcia, które były dostępne wcześniej, pojawiła się możliwość dodania dowolnego załącznika (na samym końcu).

 

8. Asystent Wi-Fi

Zapewne nie raz zdarzyło wam się tracić zasięg z siecią komórkową, co powodowało przerwania w trakcie wideo połączeń lub problemy z ładowaniem stron internetowych. W iOS 9 znajduje się funkcja Wi-Fi Assist (w Ustawienia, Sieć komórkowa), która rozwiąże problemy. Po aktywacji funkcji, w przypadku słabego połączenia z siecią komórkową, iPhone automatycznie nawiąże połączenie z zapamiętaną siecią Wi-Fi. Po to, aby nie dopuścić do przerw w działaniu internetu.

Zobacz iPhone'y w ofercie T-Mobile

9. Listy do wykonania w Notatki

Nowy program Notatki oferuje naprawdę wiele możliwości. Jedną z nich są listy zadań do wykonania. Jak jest stworzyć? W bardzo prosty sposób. Najpierw w nowej notatce musimy dotknąć miejsce, gdzie chcemy dodać zadanie do wykonania. Zrobimy to dotykając ikonkę (+), a następnie pierwszą z opcji po lewej stronie. Chcąc dodać kolejne zadanie robimy to samo i tak do skutku, aż stworzymy pełną listę.

 

9 najlepszych funkcji z iOS 9, których pewnie nie znacie - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Bogdan
28-07-2020 - 17:45:55
A jak dodać zdjęcie do wiadomości email jako załącznik?
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przeglądarka internetowa Firefox jest obecnie najczęściej wykorzystywaną przeglądarką w Polsce, korzysta z niej blisko co druga osoba. Na całym świecie używa jej ponad 450 milionów ludzi.

Naturalnym krokiem fundacji Mozilli było stworzenie wersji przeglądarki na urządzenia mobilne – przeglądarka jest dostępna dla smartfonów i tabletów z systemem Android.
Mozilla, zachęcona sukcesem swojego oprogramowania, postanowiła pójść znacznie dalej i stworzyć własny system operacyjny dla urządzeń mobilnych: Firefox OS. Jest to całkowicie nowa platforma stawiająca wyzwanie dotychczasowym liderom rynku, takim jak Android, iOS czy Windows Phone.

Kolejne miliony
Celem, jaki przyświecał Fundacji Mozilla przy tworzeniu systemu Firefox OS, było przyłączenie do internetu kolejnych dwóch miliardów ludzi na całym świecie.
Dla wielu osób będzie to pierwszy smartfon, a dla niektórych pierwsze urządzenie, za pomocą którego połączą się z internetem. Dlatego Mozilla z dużą starannością zaprojektowała interfejs w sposób intuicyjny i łatwy w użyciu, jednocześnie udostępniając wszystkie funkcje, jakich oczekujemy od współczesnych smartfonów.

Jednym z najistotniejszych ułatwień będzie umożliwienie zakupów w sklepie z aplikacjami nawet tym osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z kart kredytowych – opłaty za aplikacje zostaną po prostu doliczone do faktury za usługi telekomunikacyjne. Z kolei korzystanie z transmisji danych i pakietów internetowych będzie dla użytkownika komfortowe dzięki funkcji kontroli kosztów.

Ze względu na wybór standardów HTML5 i JavaScript jako głównych technologii udało się wyeliminować część warstw oprogramowania obecnych w innych platformach – smartfony z Firefox OS mogą być tańsze od smartfonów opartych o konkurencyjne platformy, zachowując te same funkcjonalności, jakość i szybkość działania.

Na MWC 2013 stoisko Mozilli cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a system Firefox był najciekawszym wydarzeniem tegorocznych targów. Pierwszym telefonem z systemem Firefox wprowadzonym przez T-Mobile Polska będzie Alcatel One Touch Fire. Jest to telefon przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swojej przygody ze smartfonem. Urządzenie zostało wyposażone w 3,5-calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 320 x 480 pikseli. W smartfonie zainstalowano aparat 3,2 Mpix, a zdjęcia można zapisywać na karcie SD. Na pokładzie znajdą się podstawowe moduły łączności: WLAN (802.11 b/g/n), GPS, Bluetooth 3.0.
Ciekawostką w tej klasie jest zastosowanie szybkiego procesora Qualcomm Snapdragon 1 GHz. Na targach swoje telefony z Firefox zapowiedzieli także ZTE, Huawei, LG oraz bardzo popularny w Polsce Sony - Ireneusz Cichocki, Ekspert ds. Produktu w T-Mobile.

Smartfon z Firefox OS już dostępny w naszej ofercie

Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!

Mozilla Marketplace
Obecnie to, czy dany smartfon zdobędzie uznanie użytkowników, zależy w dużej mierze od ekosystemu. Platforma mobilna bez odpowiednich aplikacji nie pozwala wykorzystać możliwości oferowanych przez sprzęt, system operacyjny oraz szereg czujników i komponentów umieszczonych w obudowie. Mozilla zadbała o to, aby już w momencie premiery sklep z aplikacjami miał dużo do zaoferowania. Swoją obecność na platformie zapowiedzieli już m.in. Twitter, AccuWeather, Facebook, Box i eBay.

Wprowadzając telefon na polski rynek, musimy uwzględnić Wasze oczekiwania, dlatego już teraz rozpoczęliśmy prace nad lokalnymi aplikacjami. Jedną z pierwszych, a zarazem bardzo ważnych aplikacji jest oczywiście MiBOA – aplikacja umożliwiająca zarządzanie swoim kontem, przynosząca oszczędność czasu i wygodę. Nie zapominamy też o rozrywce – gotowa jest już wersja Audioteki dla Firefox OS, pozwalająca na pobieranie i słuchanie audiobooków.

Cały czas toczą się rozmowy z głównymi polskimi portalami i największymi wytwórcami aplikacji mobilnych – wszyscy doceniają potencjał nowej platformy i widzą dużą szansę na sukces dzięki obecności w Mozilla Marketplace od samego początku. Tworzenie aplikacji staje się dużo prostsze ze względu na wykorzystanie powszechnie znanych technologii stosowanych do tworzenia serwisów internetowych, dzięki czemu można przenieść swoje usługi do Firefox OS bez wdrażania kosztownych inwestycji.

Alcatel One Touch Fire z Firefox OS już niedługo w T-Mobile!

Działania w T-Mobile
Deutsche Telekom jest zaangażowany w rozwój systemu Firefox OS już od 2011 roku. W ramach współpracy z Mozillą powstaje kod odpowiedzialny za usługi świadczone przez operatora.
W Polsce pracujemy między innymi nad funkcjonalnością kopii zapasowych oraz zdalną instalacją aplikacji. Z kolei oddział T-Labs w Dolinie Krzemowej zajmuje się włączeniem do systemu technologii NFC.

W naszej siedzibie odbyło się wydarzenie, na którym zaprezentowano platformę Firefox OS. Można było zobaczyć telefony, dowiedzieć się o planach wprowadzania ich na rynek i dostępnych aplikacjach. Oprócz spotkań w T-Mobile staramy się dotrzeć do grona twórców aplikacji mobilnych i już teraz zachęcić ich do tworzenia aplikacji. Właśnie dlatego T-Mobile był partnerem Mozilli podczas styczniowego Mozilla Firefox App Days. W trakcie warsztatów powstało osiem innowacyjnych aplikacji, które wkrótce będą dostępne w Marketplace.

Już latem w Polsce
Polska została wybrana jako pierwszy kraj w Grupie Deutsche Telekom, w którym Firefox OS zostanie wprowadzony na rynek.
Telefon, który planujemy wprowadzić do sprzedaży, to Alcatel One Touch Fire. Kolejni producenci, którzy tworzą smartfony z Firefox OS, to ZTE, LG i Sony.

<p><em>Zobaczcie relację z debiutu Alcatela One Touch Fire w naszym salonie!</em></p>

<p><em>Poznajcie Firefox OS - nowy i innowacyjny system operacyjny!</em></p>

Firefox OS - dobrze go znamy! - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

RedakcjaT-Mobile-Trendy
21-11-2013 - 13:55:42
Informujemy, że wykryte zostały błędy po aktualizacji Alcatel OT Fire. Błędy mogą objawiać się między innymi kasowaniem listy kontaktów i restartowaniem telefonu. Firma Alcatel wraz z firmą Mozilla pracują aktualnie nad rozwiązaniem problemu. W najbliższym czasie poinformujemy o statusie prac nad poprawą błędu. W tej chwili aktualizacja jest wstrzymana. Pozdrawiamy
  (0)
Odpowiedz
Alf
28-05-2013 - 08:52:27
Cieszę się, że operator T Mobile dostrzegł potencjał systemu Firefox. System ten jest tworzony przez fascynujących ludzi. Idea Open Sorce budzi szacunek. Czekam na bardziej konkretne informacje dotyczące ceny i dostepności telefonów. Z chęcią przetestowałbym jeden z nich ;)
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
27-06-2013 - 14:10:41
Alf, dzięki za zainteresowanie :-) Niedługo podamy więcej szczegółów i przedstawimy więcej materiałów na temat Firefox OS. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Gdy przychodzi nam wybrać nowy telefon, nierzadko największą trudność sprawia nam wybór systemu operacyjnego. Android, iOS, a może Windows Phone? Który jest najlepszy?

Nie znajdziecie w tym felietonie odpowiedzi na to pytanie, bo najzwyczajniej w świecie takowa nie istnieje. Który rodzaj samochodu będzie najlepszy - wyścigowy, terenowy czy miejski? Zależy gdzie chcemy jechać. I w podobny sposób należy wybierać telefony. Ja wolę Androida, Ty wolisz iOS, a tata Marcina Windows Phone'a. Ja lubię szybko udostępniać treści i personalizować telefon, Ty wolisz prostotę i niezawodność, a tata Marcina widoczne kafelki i płynny interfejs. Nasze potrzeby są różne jak my sami. To od nich zależy, czy dany system będzie spełniać nasze oczekiwania, czy będzie nam się podobać. Po co więc kłócić się o to, który jest lepszy, skoro żadne z nas nie będzie mieć racji?

-> Jaki jest Android 5.0 Lollipop? 

-> iOS 8 już jest! Jak zaktualizować sprzęt? 

-> Praktyczne porady dla Windows Phone 8. Jakie tajemnice skrywa system? 

iPhone i iOS

Niemal codziennie dostaję pytanie "Jaki telefon wybrać?". Zawsze odpowiadam wtedy pytaniami "Jaki masz budżet?", "Czego potrzebujesz w telefonie?". Dlaczego? Bo nie ma telefonu, który pasowałby każdemu, spełniał oczekiwania każdego z nas. Wybór jest trudny nie tylko ze względu na system, ale przez różnorodność wewnątrz danego systemu. Smartfony z Androidem, Windows Phonem i nawet iPhone'y różnią się wielkością, aparatami i materiałami, z których są wykonane.

Android w swojej najnowszej odsłonie - 5.0 Lollipop

Z drugiej jednak strony całą tę różnorodność można uznać za sporą zaletę. Producenci konkurują ze sobą i walczą o klienta polepszając swoje usługi, a smartfony oferują coraz więcej funkcji i stają się lepsze jakościowo. Dla nas konsumentów zostaje też wybór, który kiedyś był mocno ograniczony. Dziś w danym przedziale cenowym możemy wybierać między rozmaitymi urządzeniami, które pasują do nas bardziej niż kiedykolwiek.

iOS vs Android - który system jest lepszy, co wybrać? - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Rollo
28-01-2015 - 15:55:29
Kolejny bezsensowny artykuł o "niczym". Tytuł chwytliwy, w środku zero treści
  (13)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
29-01-2015 - 09:20:41
Ranisz nas :(
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Apple, która ma zadebiutować jesienią tego roku, zaoferuje sporo nowych funkcji i usprawnień. Opisujemy najciekawsze z nich.

7 najciekawszych funkcji iOS 9 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się