Sprawdzamy jak działa mobilny system spod znaku ognistego liska na Androidzie.

Firefox OS jest z nami już od przeszło dwóch lat, ale wciąż traktujemy go raczej jak ciekawostkę niż realną alternatywę dla najpopularniejszych, mobilnych systemów operacyjnych. Teraz jednak możemy sami - przynajmniej częściowo – ocenić funkcjonalność systemu spod znaku ognistego liska za sprawą narzędzia b2gdroid dostępnego pod tym adresem.

Smartfon i tablet - zestaw idealny na prezent

Aby móc zainstalować pobrany program, należy aktywować instalację aplikacji z nieznanych źródeł. I już na wstępie trzeba sobie jasno powiedzieć, że aplikacja, choć symuluje działanie systemu Firefox OS, jest stosunkowo wolna i niestabilna. Nawet w nazwie ma dopisek „Developer Preview”, co ma odstraszyć potencjalnego Kowalskiego. Ale hej, to przecież system w systemie! Musimy go sprawdzić. Owszem, nie zastępuje domyślnego systemu, bo to tylko launcher – w dalszej części artykułu przekonacie się jednak, że to spore niedopowiedzenie. Sami możemy bowiem sprawdzić jak działa ekran startowy i blokady, panel powiadomień czy ustawień, oraz wiele domyślnych programów, które oferuje Firefox OS.

 

Ten mini-system zajmuje w pamięci urządzenia ok. 150 MB, a jego instalacja trwa kilkanaście sekund. Podobnie długo trwa uruchamianie ekranu startowego. Niestety, po każdym wymuszonym zamknięciu, procedura startowa jest ponawiana, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Po pomyślnym uruchomieniu zobaczymy 3-kolumnową siatkę ikon, którą można przewijać pionowo, a w razie potrzeby – rozszerzyć o dodatkową kolumnę korzystając z menu ustawień. Wykonując gest przesunięcia w lewo przejdziemy do siatki miniatur-odnośników do ulubionych stron internetowych. Przy górnej krawędzi znajdziemy jeszcze pasek wyszukiwania fraz i adresów, który może korzystać z kilku popularnych wyszukiwarek (w tym Google i Bing). Podczas obsługi musimy również pamiętać, że system nie zareaguje na systemowy przycisk „Wstecz”, co podczas pierwszego kontaktu będzie nie lada wyzwaniem.

AZ Screen Recorder - aplikacja do nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie

Do naszej dyspozycji oddano wiele standardowych programów. Jest telefon i kontakty, aplikacje do obsługi wiadomości tekstowych i e-mail, przeglądarka internetowa, galeria zdjęć, odtwarzacze muzyki i filmów, a także kalendarz, zegar czy menu ustawień. Wszystkie programy działają poprawnie, jeśli mają dostęp do wybranych zasobów systemowych. Trzeba jednak roztropnie używać poszczególnych rozwiązań, bo całość jest stosunkowo „zasobożerna”, a restart usługi wciąż ćwiczy cierpliwość użytkownika.  

Świetnie prezentuje się kalendarz, który zaskakuje przejrzystością i wygodą obsługi. Ciekawostką jest również klawiatura, która zastępuje systemową aplikację podczas wprowadzania znaków. Nawet androidowy panel powiadomień ma tu swoje „ogniste” odzwierciedlenie i oferuje szybki dostęp do Wi-Fi, trybu samolotowego, Bluetooth i Ustawień.

Jak dbać o swojego Androida?

Panel Ustawień jest bardzo rozbudowany, a użytkownicy Androida i w tym aspekcie poczują się „jak w domu”. Najpierw mamy funkcje odpowiedzialne za zarządzanie łącznością, dalej ulokowano opcje odpowiedzialne za personalizację urządzenia (tapeta, dźwięk, powiadomienia itd.), jeszcze niżej znajdziemy opcje bezpieczeństwa, później – baterii, a na koniec – informacje o urządzeniu. Użytkownik może więc włączyć blokadę ekranu pochodzącą bezpośrednio z Firefox OS (warto przy tym wyłączyć tą systemową, by nie dublować funkcjonalności).

Firefox OS na Androida jest na chwilę obecną interesującą ciekawostką. I nic poza tym. Super, że możemy sprawdzić, jak działa alternatywny system przynajmniej w tym minimalnym stopniu. Jest ciekawy interfejs, są wbudowane programy, a wszystko to za darmo. Niestety, dopóki nie będzie płynnie i stabilnie działać, nie zastąpi domyślnego pulpitu, a i nie wiadomo czy taki jest też cel twórców – w końcu program miał być tylko podglądem możliwości, a nie kopią systemu.

 

Firefox OS - przetestuj go na swoim Androidzie - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

acer
30-11-2015 - 11:19:38
niemogę zainstalowac ani fesbuka ,skejpa mesendzera po 4 dni czekałam i nic nie instaluje sie
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
01-12-2015 - 16:05:07
Witaj. Zapraszam do kontaktu z Serwisem Obsługi Technicznej „Tech Desk” dostępnym pod numerem *7242 (Koszt połączenia to 2 PLN netto/minutę – numer dostępny dla klientów sieci T-Mobile) lub 708477242 (dla Klientów innych operatorów, koszt połączenia wg taryfy). Serwis Obsługi Technicznej jest dostępny codziennie w godzinach 7:00 – 23:00. Regulamin serwisu znajduje się na stronie internetowej www.t-mobile.pl.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na horyzoncie pojawił się właśnie nowy system operacyjny - Tizen OS. Następca MeeGo trafi do szerokiego spektrum urządzeń koreańskiego producenta telefonów komórkowych.

Nowa platforma zastąpi MeeGo - system dla netbooków, tabletów i smartfonów, który rozwijany był przez Nokię i Intel. Niestety Nokia nie poradziła sobie z jego okiełznaniem, a pierwszym i ostatnim smartfonem fińskiego producenta, działającym pod kontrolą MeeGo, będzie Nokia N9. Sam producent zapowiada bieżące aktualizacje oprogramowania, ale jego przyszłość malowała się w czarnych barwach. Fundacja Linux rozjaśniła nieco ten ponury obraz, informując o nowym systemie. Mowa oczywiście o tytułowym Tizen OS, którego rozwojem zajmie się Intel i... Samsung. Obie firmy należą do konsorcjum LiMo Fundation zrzeszającej producentów sprzętu i operatorów komórkowych, i to pod jej skrzydłami będzie powstawać nowy, otwarty system operacyjny.

Twórcy systemu wieszczą wzrost popularności aplikacji działających w chmurze i opartych o HTML 5. Obserwując obecne trendy w Sieci, można przypuszczać, że obrali właściwą drogę. Tizen OS trafi do smartfonów, tabletów, telewizorów, netbooków i informacyjno-rozrywkowych systemów samochodowych.

Na rynku z pewnością jest jeszcze miejsce na kolejny system operacyjny, ale czy Samsung wyciągnie wnioski z porażki swojego fińskiego konkurenta? I jaka będzie przyszłość autorskiej Bady, skoro dopiero informowano o uwolnieniu jej kodu w przyszłym roku? Przekonamy się niebawem.

Tizen OS - następca MeeGo - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Teraz nie tylko na komputerach można tworzyć wspaniałe projekty graficzne, ale i na tabletach, a od niedawna także na smartfonach. I nie potrzeba do tego zaawansowanej wiedzy informatycznej. Photoshop stał się synonimem obróbki graficznej, podobnie jak buty sportowe nazywane są adidasami po niemieckiej firmie produkującej obuwie i odzież sportową. Owszem, mobilna wersja nie jest wiernym odpowiednikiem swojego „dużego brata”, ale i kosztuje odpowiednio mniej (ok. 15 zł), oferując przy tym wiele zaawansowanych narzędzi, niespotykanych w innych narzędziach.

0

Ocena autora

Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać plik graficzny, na którym chcemy pracować. Może on pochodzić z własnych zbiorów, a także z chmury Creative i kamery. Jeśli nie mamy pod ręką gotowego obrazu, możemy go stworzyć wybierając z opcji czysty arkusz (Blank Document). Kolejny etap stanowi właściwa edycja grafiki. Jej podgląd będzie stale widoczny w centralnej części okna i aktualizowany na bieżąco po naniesieniu zmian. Do dyspozycji użytkownika oddano szereg opcji edycyjnych, konkretne efekty i grupy filtrów, które znajdziemy na górnym pasku funkcyjnym. Zostały podzielone na 4 grupy: zaznaczanie, filtry, efekty, transformacja. Wszystkie opcje zostały oznaczone charakterystycznymi grafikami, dzięki czemu obsługa aplikacji jest intuicyjna i nie powinna sprawiać problemu początkującemu użytkownikowi.

Poszczególne efekty można edytować i nakładać na siebie przy pomocy dolnego paska funkcyjnego i panelu bocznego. Ten drugi służy do zarządzania warstwami – można je dodawać i usuwać, a także edytować ich przeźroczystość (panel uruchamiamy przyciskiem umieszczonym w prawym, dolnym rogu ekranu). Pozostałe opcje umożliwiają szczegółowe dopasowanie efektów oraz wykonywanie różnych operacji. Dzięki nim można więc wybrać specyfikację aktualnie używanego narzędzia oraz dostosować poziom nasycenia poszczególnych filtrów. Samym obrazem również można swobodnie manewrować, edytując siatkę służącą do transformacji. Warto przy tym rozważyć nanoszenie kolejnych zmian na nowych warstwach, dzięki czemu łatwo będziemy mogli powrócić do stanu pierwotnego w przypadku niezadowalającego efektu końcowego. Jeśli jednak ten uznamy za udany, wystarczy zapisać projekt, by później móc podzielić się nim ze znajomymi. Aplikacja obsługuje swój autorski format danych (PSD), a także JPG i PNG. 

Choć oferowany zakres funkcji jest bardzo szeroki, optymalizacja aplikacji pozostawia trochę do życzenia. Aplikacja działa ociężale, a procesowanie niektórych operacji może zajmować nawet kilkadziesiąt sekund. Nie można więc liczyć na szybkość, do której przyzwyczaiły nas konkurencyjne aplikacje, jak choćby Snapseed czy Pixlr Express. Mobilny Photoshop dysponuje jednak znacznie bardziej rozbudowanym spektrum funkcji, co poniekąd usprawiedliwia chwilowe przycięcia. I to z nawiązką.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Photoshop dla iOS i Androida - edytuj zdjęcia na swoim smartfonie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przeglądarka internetowa Firefox jest obecnie najczęściej wykorzystywaną przeglądarką w Polsce, korzysta z niej blisko co druga osoba. Na całym świecie używa jej ponad 450 milionów ludzi.

Naturalnym krokiem fundacji Mozilli było stworzenie wersji przeglądarki na urządzenia mobilne – przeglądarka jest dostępna dla smartfonów i tabletów z systemem Android.
Mozilla, zachęcona sukcesem swojego oprogramowania, postanowiła pójść znacznie dalej i stworzyć własny system operacyjny dla urządzeń mobilnych: Firefox OS. Jest to całkowicie nowa platforma stawiająca wyzwanie dotychczasowym liderom rynku, takim jak Android, iOS czy Windows Phone.

Kolejne miliony
Celem, jaki przyświecał Fundacji Mozilla przy tworzeniu systemu Firefox OS, było przyłączenie do internetu kolejnych dwóch miliardów ludzi na całym świecie.
Dla wielu osób będzie to pierwszy smartfon, a dla niektórych pierwsze urządzenie, za pomocą którego połączą się z internetem. Dlatego Mozilla z dużą starannością zaprojektowała interfejs w sposób intuicyjny i łatwy w użyciu, jednocześnie udostępniając wszystkie funkcje, jakich oczekujemy od współczesnych smartfonów.

Jednym z najistotniejszych ułatwień będzie umożliwienie zakupów w sklepie z aplikacjami nawet tym osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z kart kredytowych – opłaty za aplikacje zostaną po prostu doliczone do faktury za usługi telekomunikacyjne. Z kolei korzystanie z transmisji danych i pakietów internetowych będzie dla użytkownika komfortowe dzięki funkcji kontroli kosztów.

Ze względu na wybór standardów HTML5 i JavaScript jako głównych technologii udało się wyeliminować część warstw oprogramowania obecnych w innych platformach – smartfony z Firefox OS mogą być tańsze od smartfonów opartych o konkurencyjne platformy, zachowując te same funkcjonalności, jakość i szybkość działania.

Na MWC 2013 stoisko Mozilli cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a system Firefox był najciekawszym wydarzeniem tegorocznych targów. Pierwszym telefonem z systemem Firefox wprowadzonym przez T-Mobile Polska będzie Alcatel One Touch Fire. Jest to telefon przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swojej przygody ze smartfonem. Urządzenie zostało wyposażone w 3,5-calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 320 x 480 pikseli. W smartfonie zainstalowano aparat 3,2 Mpix, a zdjęcia można zapisywać na karcie SD. Na pokładzie znajdą się podstawowe moduły łączności: WLAN (802.11 b/g/n), GPS, Bluetooth 3.0.
Ciekawostką w tej klasie jest zastosowanie szybkiego procesora Qualcomm Snapdragon 1 GHz. Na targach swoje telefony z Firefox zapowiedzieli także ZTE, Huawei, LG oraz bardzo popularny w Polsce Sony - Ireneusz Cichocki, Ekspert ds. Produktu w T-Mobile.

Smartfon z Firefox OS już dostępny w naszej ofercie

Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!

Mozilla Marketplace
Obecnie to, czy dany smartfon zdobędzie uznanie użytkowników, zależy w dużej mierze od ekosystemu. Platforma mobilna bez odpowiednich aplikacji nie pozwala wykorzystać możliwości oferowanych przez sprzęt, system operacyjny oraz szereg czujników i komponentów umieszczonych w obudowie. Mozilla zadbała o to, aby już w momencie premiery sklep z aplikacjami miał dużo do zaoferowania. Swoją obecność na platformie zapowiedzieli już m.in. Twitter, AccuWeather, Facebook, Box i eBay.

Wprowadzając telefon na polski rynek, musimy uwzględnić Wasze oczekiwania, dlatego już teraz rozpoczęliśmy prace nad lokalnymi aplikacjami. Jedną z pierwszych, a zarazem bardzo ważnych aplikacji jest oczywiście MiBOA – aplikacja umożliwiająca zarządzanie swoim kontem, przynosząca oszczędność czasu i wygodę. Nie zapominamy też o rozrywce – gotowa jest już wersja Audioteki dla Firefox OS, pozwalająca na pobieranie i słuchanie audiobooków.

Cały czas toczą się rozmowy z głównymi polskimi portalami i największymi wytwórcami aplikacji mobilnych – wszyscy doceniają potencjał nowej platformy i widzą dużą szansę na sukces dzięki obecności w Mozilla Marketplace od samego początku. Tworzenie aplikacji staje się dużo prostsze ze względu na wykorzystanie powszechnie znanych technologii stosowanych do tworzenia serwisów internetowych, dzięki czemu można przenieść swoje usługi do Firefox OS bez wdrażania kosztownych inwestycji.

Alcatel One Touch Fire z Firefox OS już niedługo w T-Mobile!

Działania w T-Mobile
Deutsche Telekom jest zaangażowany w rozwój systemu Firefox OS już od 2011 roku. W ramach współpracy z Mozillą powstaje kod odpowiedzialny za usługi świadczone przez operatora.
W Polsce pracujemy między innymi nad funkcjonalnością kopii zapasowych oraz zdalną instalacją aplikacji. Z kolei oddział T-Labs w Dolinie Krzemowej zajmuje się włączeniem do systemu technologii NFC.

W naszej siedzibie odbyło się wydarzenie, na którym zaprezentowano platformę Firefox OS. Można było zobaczyć telefony, dowiedzieć się o planach wprowadzania ich na rynek i dostępnych aplikacjach. Oprócz spotkań w T-Mobile staramy się dotrzeć do grona twórców aplikacji mobilnych i już teraz zachęcić ich do tworzenia aplikacji. Właśnie dlatego T-Mobile był partnerem Mozilli podczas styczniowego Mozilla Firefox App Days. W trakcie warsztatów powstało osiem innowacyjnych aplikacji, które wkrótce będą dostępne w Marketplace.

Już latem w Polsce
Polska została wybrana jako pierwszy kraj w Grupie Deutsche Telekom, w którym Firefox OS zostanie wprowadzony na rynek.
Telefon, który planujemy wprowadzić do sprzedaży, to Alcatel One Touch Fire. Kolejni producenci, którzy tworzą smartfony z Firefox OS, to ZTE, LG i Sony.

<p><em>Zobaczcie relację z debiutu Alcatela One Touch Fire w naszym salonie!</em></p>

<p><em>Poznajcie Firefox OS - nowy i innowacyjny system operacyjny!</em></p>

Firefox OS - dobrze go znamy! - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

RedakcjaT-Mobile-Trendy
21-11-2013 - 13:55:42
Informujemy, że wykryte zostały błędy po aktualizacji Alcatel OT Fire. Błędy mogą objawiać się między innymi kasowaniem listy kontaktów i restartowaniem telefonu. Firma Alcatel wraz z firmą Mozilla pracują aktualnie nad rozwiązaniem problemu. W najbliższym czasie poinformujemy o statusie prac nad poprawą błędu. W tej chwili aktualizacja jest wstrzymana. Pozdrawiamy
  (0)
Odpowiedz
Alf
28-05-2013 - 08:52:27
Cieszę się, że operator T Mobile dostrzegł potencjał systemu Firefox. System ten jest tworzony przez fascynujących ludzi. Idea Open Sorce budzi szacunek. Czekam na bardziej konkretne informacje dotyczące ceny i dostepności telefonów. Z chęcią przetestowałbym jeden z nich ;)
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
27-06-2013 - 14:10:41
Alf, dzięki za zainteresowanie :-) Niedługo podamy więcej szczegółów i przedstawimy więcej materiałów na temat Firefox OS. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się