Przybliżamy debiutujący właśnie na rynku Firefox OS, czyli nowe podejście do idei mobilnego systemu operacyjnego, którego premierze towarzyszy wprowadzenie nowych, pracujących pod jego kontrolą urządzeń, takich jak Alcatel One Touch Fire.

Firefox OS jest najnowszym dzieckiem Mozilla Corporation, stojącej za tak popularnymi programami jak przeglądarka internetowa Firefox, klient pocztowy Thunderbird czy jeden z najpopularniejszych klientów FTP, noszący nazwę FileZilla.

Prostota i otwartość

W założeniu jest to prosty system mobilny przeznaczony dla urządzeń przenośnych, a w szczególności dla smartonów i tabletów. W czasie jego projektowania szczególny nacisk położono na prostotę i otwartość. Pomimo tego, że wygląda on podobnie jak inne, obecne na rynku systemy to działa zupełnie inaczej. Przygotowany został do wykorzystywania aplikacji napisanych przy użyciu otwartych technologii HTML5, które mają w nim działać jak aplikacje webowe. W dużym uproszczeniu bardziej przypomina on więc przeglądarkę internetową niż klasyczny system operacyjny.

Specyfika działania i dobra optymalizacja Firefox OS daje mu możliwość pracy na niezbyt wysilonych platformach sprzętowych. Do sprawnego funkcjonowania wystarcza mu 256 MB pamięci RAM oraz procesor ARMv6, a co za tym idzie uruchomić go można na naprawdę tanim sprzęcie. Kolejnym elementem, który może korzystnie odbić się na cenie urządzeń z Firefoksem jest małe zapotrzebowanie na pamięć. W testowanym przez nas Alcatelu Touch One Fire do sprawnego działania systemu wystarczało zaledwie 160 MB – aplikacje działają za pośrednictwem połączenia internetowego., zupełnie tak jak w przeglądarce.

Tak wygląda ekran główny Alcatela One Touch Fire.

Jak to wygląda? Jak się poruszać?

Wygląd systemu Firefox OS nie odbiega zbytnio od tego do czego zdążyli przyzwyczaić nas inni producenci. Mamy tu ekran główny zawierający najpotrzebniejsze informacje, na przykład zegar i datę oraz znajdujące się u jego dołu skróty do najczęściej używanych funkcji, czyli telefonu, wiadomości, przeglądarki Mozilla Firefox, aparatu cyfrowego oraz radia. Listę można oczywiście modyfikować, dostosowując do własnych wymagań. U góry znajduje się wysuwany pasek powiadomień dający również dostęp do najczęściej używanych ustawień i funkcji.

Smartfon z Firefox OS już w naszej ofercie

Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!

Obecność tylko jednego fizycznego przycisku “home”, jak miało to miejsce w przypadku Alcatela One Touch Fire rekompensują wyświetlane na ekranie ikony. Na przykład przycisk powrotu do poprzedniego ekranu wyświetlany jest zazwyczaj w lewym górnym rogu.

Z punktu widzenia użytkownika Firefox OS działa niemal jak Android. Główny ekran pełni tu niemal identyczną funkcję. Znajdziemy tu zegar, bieżące informacje oraz skróty do najczęściej używanych funkcji – telefonu, wiadomości, przeglądarki (oczywiście Firefoksa), aparatu cyfrowego oraz radia. Nie da się do niego jedynie podpiąć aplikacji czy kontaktu jak ma to miejsce a Androidzie. Do tego celu służy specjalny pasek u dołu ekranu.

Firefox OS jest gwarantem setek szybko działających aplikacji.

Aplikacje

Przesunięcie głównego ekranu w lewo (zdjęcie dolne) daje dostęp do aplikacji do dynamicznego wyszukiwania treści, która umożliwia wyszukanie czegokolwiek w internecie i uruchomienia tego na urządzeniu jako aplikację. Bez jej pobierania. Treści pogrupowano w kategorie, takie jak sieci społecznościowe, gry, muzyka, filmy, telewizja, zakupy czy wiadomości. Domyślną listę kategorii można rozbudować o wybrane przez siebie pozycje korzystając z przycisku Więcej. Aplikacje, które się nam spodobają można dodać do ekranu głównego. Służy do tego ikona gwiazdki znajdująca się na dole paska nawigacyjnego.

Lista naszych aplikacji dostępna jest po przesunięciu ekranu w prawo (górne zdjęcie). W przypadku testowanego niedawno Alcatela One Touch Fire były to między innymi mapy, aplikacje społecznościowe (Facebook i Twitter), przeglądarka zdjęć, odtwarzacze audio i wideo, Wikipedia oraz dostęp do debiutującego wraz z nowym systemem sklepu z aplikacjami Firefox Marketplace.

O tym jak działa Firefox OS można przekonać się na własnej skórze. Symulator tego systemu można uruchomić w przeglądarce - wystarczy pobrać odpowiednią wtyczkę do przeglądarki Mozilla Firefox ze strony producenta.

<p><em>Zapraszamy do obejrzenia naszej wideo-recenzji Alcatel One Touch Fire - pierwszego smartfona z Firefox OS!</em><br /><br /></p>

<p><em>Zobaczcie relację z debiutu Alcatela One Touch Fire w naszym salonie!</em></p>

<p><em>Firefox OS - poznajcie nowy i innowacyjny system operacyjny!</em></p>

Firefox OS - wybiegaj myślą! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Firefox OS, czyli otwarty system operacyjny stworzony przez Fundację Mozilla, jest już tuż za rogiem. Postanowiliśmy więc przybliżyć jego krótką historię i pokazać Wam, od czego to wszystko się zaczęło.

Android, iOS i Windows Phone – te mobilne systemy operacyjne już na dobre zadomowiły się na rynku i mają wierne grono swoich oddanych fanów. Być może właśnie dlatego znaleźliśmy się na etapie, w którym potrzebujemy jakiegoś dodatkowego gracza, który przyniesie ze sobą coś świeżego i zaproponuje nowe, nietypowe rozwiązania na tym nieco już przewidywalnym poletku urządzeń mobilnych. Takim nowym, idealnie nadającym się do tego graczem jest Firefox OS, czyli system operacyjny przygotowany przez Korporację Mozilla, który już lada moment rozpocznie swoją ekspansję. Zanim jednak przyjrzymy mu się bliżej, zobaczmy, od czego to wszystko się zaczęło.

Uwolnić net!

Fundację Mozilla, czyli organizację non-profit, powołano do życia 15 lipca 2003 roku. Jej celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych. W chwili obecnej jako „projekt Mozilla” rozumiemy działalność Korporacji Mozilla, która została stworzona w 2005 roku jako główne źródło finansowania fundacji. Jej głównymi produktami są przeglądarka netowa Mozilla Firefox oraz klient pocztowy Mozilla Thunderbird, czyli popularne programy, które są stale rozwijane i wspierane przez ochotników z całego świata.

Wszystko to dzieje się nie z myślą o pieniądzach dla konkretnych korporacji, a dla dobra ogółu i użytkowników. Właśnie to odróżnia Mozillę od innych, zamkniętych i ściśle kontrolowanych platform. Najbardziej ogólnym celem fundacji i projektu Mozilla jest uwolnienie netu, czyli sprawienie, by stawał się on coraz bardziej innowacyjny, dostępny dla wszystkich i przyjazny użytkownikom. Pieniądze na prowadzenie swojej działalności Fundacja Mozilla, jako organizacja non-profit, czerpie jedynie ze sprzedaży płyt z oprogramowaniem, ubrań i maskotek z logo swoich produktów, usług płatnego wsparcia technicznego oraz istotnych dotacji od osób prywatnych i firm.

Tak wyglądać będzie Firefox OS. Jesteście go ciekawi?

Firefox OS to propozycja dla osób, które poszukują nietypowych rozwiązań i chcą posmakować czegoś nowego, co niekoniecznie jest dostępne na platformach innych producentów. Z jednej strony wsparcie dla Firefoksa OS zapowiadają naprawdę duże i znane firmy, a z drugiej pozostanie on systemem innowacyjnym i otwartym na ciągły rozwój.

Smartfon z Firefox OS już dostępny w naszej ofercie

Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, w Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!

Przeglądarka szybka i przyjemna

Celem przyświecającym powstaniu Firefoksa było stworzenie zupełnie nowej przeglądarki internetowej. Programiści z całego świata postawili sobie za cel zaprojektowanie aplikacji nie obciążającej zbytnio komputera i łatwej do pobrania poprzez net. Miała być szybka i przyjazna dla użytkownika, a jej struktura miała ułatwić jej ciągłe ulepszanie i możliwość dostosowywania dla indywidualnych potrzeb użytkowników. Mówiąc krótko, filozofia przyświecająca Mozilli zakładała stworzenie i rozwijanie produktów wolnych od zasad i ograniczeń rządzących innymi platformami. I dokładnie to samo możemy powiedzieć o systemie operacyjnym Firefox OS, który został zbudowany na identycznych zasadach, co jego udani prekursorzy.

W tej chwili przeglądarka netowa Mozilla Firefox pod względem popularności jest trzecią na świecie i pierwszą w Polsce. Fakt ten został zauważony, bowiem znaleźliśmy się w gronie krajów, w których w pierwszej kolejności zostanie udostępniony system operacyjny Firefox OS. Będzie on wspierany na świecie przez największych operatorów oraz producentów telefonów, do których przemawia idea otwartego i sprzyjającego rozwojowi systemu, który zaproponuje coś świeżego w stosunku do tego, co oferują inne, ściśle kontrolowane produkty dostępne na globalnym rynku.

Alcatel One Touch Fire z Firefox OS już niedługo tylko w naszej sieci!

Firefox OS rusza na podbój smartfonów

Firefox OS to odpowiedź Mozilli na najnowsze trendy w technologii, wymuszające przenoszenie wiodących produktów netowych na platformy mobilne. System operacyjny rozwijany przez Korporację Mozilla będzie wykorzystywał aplikacje napisane przy użyciu otwartych technologii HTML5, tym samym stając niejako w opozycji do platform z natywnym API. Firefox OS serwuje po prostu inne, raczej niespotykane podejście do tematu produktów mobilnych. Nie oznacza to jednak, że system stoi na uboczu głównego nurtu, bo wsparcie dla niego zapowiedziało już wiele dużych firm, producentów i organizacji, takich jak Facebook, Twitter, ZTE, Alcatel, LG, Sony, Qualcomm, Wikipedia, Disney czy T-Mobile, które zamierzają wesprzeć go swoimi produktami.

Podsumowując, Firefox OS to propozycja dla osób, które poszukują nietypowych rozwiązań i chcą posmakować czegoś nowego, co niekoniecznie jest dostępne na platformach innych producentów. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, iż ma on być dostępny przede wszystkim na stosunkowo tanich, ogólnodostępnych urządzeniach, a jednocześnie oferować możliwości, których ogrom będzie uzależniony tylko i wyłącznie od inwencji i chęci niezależnych programistów i twórców aplikacji. Z jednej strony wsparcie dla Firefoksa OS zapowiadają naprawdę duże i znane firmy, a z drugiej pozostanie on systemem innowacyjnym i otwartym na ciągły rozwój. Właśnie dlatego trzymamy kciuki za ten system i będziemy przyglądać mu się z uwagą. Jesteśmy ciekawi, dokąd zaprowadzi go taka a nie inna strategia. Z całą pewnością potęgi Mozilli nie można lekceważyć.

Wyjątkowy konkurs

Firefox Flicks to kolejna już odsłona konkursu organizowanego przez Mozillę. W tym roku Mozilla zachęca wszystkich do tego, aby pomóc jej "zmobilizować" innych ludzi. Mozilla czeka na filmy o mocy internetu na urządzeniach mobilnych. Więcej o konkursie znajdziecie tutaj.

<p><em>Zapraszamy do obejrzenia naszej wideo-recenzji Alcatel One Touch Fire - pierwszego smartfona z Firefox OS!</em><br /><br /></p>

<p><em>Zobaczcie relację z debiutu Alcatela One Touch Fire w naszym salonie!</em></p>

<p><em>Firefox OS - poznajcie go lepiej!</em></p>

Firefox OS. Jak to wszystko się zaczęło? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

RedakcjaT-Mobile-Trendy
21-11-2013 - 13:57:30
Informujemy, że wykryte zostały błędy po aktualizacji Alcatel OT Fire. Błędy mogą objawiać się między innymi kasowaniem listy kontaktów i restartowaniem telefonu. Firma Alcatel wraz z firmą Mozilla pracują aktualnie nad rozwiązaniem problemu. W najbliższym czasie poinformujemy o statusie prac nad poprawą błędu. W tej chwili aktualizacja jest wstrzymana.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Koreański producent zaprezentował swoją propozycję urządzenia z systemem mobilnym Mozilii. Jak wygląda specyfikacja?

Jakiś czas temu, gdy swoje smartfony z debiutującym na rynku OS-em pokazali Alcatel (One Touch Fire dostępny w naszej ofercie)i ZTE (Open), także inni producenci zapowiadali, że pracują nad takim urządzeniem. Wśród nich znalazł się także LG, który dotrzymał obietnicy i zaprezentował swój pierwszy smartfon z Firefox OS.

LG Fireweb wyposażono w 4-calowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 480 x 320 pikseli. Za jego wydajność odpowiada procesor Qualcomm o taktowaniu 1 GHz. Całość pracuje pod kontrolą Firefox OS 1.1.

Smartfon posiada 4 GB pamięci, którą można rozszerzyć dzięki czytnikowi kart microSD. Jest także 5-megapikselowa kamera z autofokusem i diodą LED i bateria o pojemności 1540 mAh. Nie zabrakło Wi-Fi, Bluetooth, microUSB, gniazda 3,5 mm oraz 3G.

Źródło: ndtv.com

LG Fireweb – pierwszy smartfon LG z Firefox OS - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Wojtek
26-11-2013 - 20:16:02
Na foxos.pl jest info, ze alcatel zrobi jeszcze jakis telefon z Firefox OS, trafi on do polski?
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dziś udostępniona została długo oczekiwana aktualizacja oprogramowania dla smartfonu z Firefox OS – Alcatela One Touch Fire.

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich posiadaczy smartfonu Alcatel One Touch Fire. W dniu dzisiejszym udostępniona została aktualizacja oprogramowania dla tego modelu do wersji 1.1.

Wprowadza ona szereg usprawnień, poprawiających wydajność telefonu, oraz udostępnia kilka nowych istotnych funkcjonalności. Jedną z nich, najważniejszą i chyba najbardziej wyczekiwaną przez użytkowników, jest możliwość wysyłania i odbierania MMS-ów.

Kolejną, również istotną zmianą, jaką przynosi aktualizacja oprogramowania, jest możliwość pobierania plików tj. muzyki, obrazów czy wideo, bezpośrednio z przeglądarki. Dzięki dodaniu funkcji udostępniania plików przez Bluetooth użytkownicy będą mogli w łatwy sposób podzielić się plikami ze znajomymi. Wystarczy, po zapisaniu pliku, wejść do Galerii i kliknąć przycisk Transfer Bluetooth.

Ważną częścią aktualizacji do wersji 1.1 jest zwiększenie liczby miejsc, z których można importować kontakty. Po aktualizacji będzie można importować kontakty z Gmaila, Outlooka czy nawet z Hotmail. Poza wymienionymi usprawnieniami nowe oprogramowanie poprawia czułość ekranu w tym korzystanie z ekranowej klawiatury. Zastosowanych zostało też kilka zmian kosmetycznych.

Więcej szczegółowych informacji na temat nowej aktualizacji można znaleźć na stronie Mozilli  

Aktualizacja zostanie udostępniona zdalnie. Aby dokonać aktualizacji, wystarczy wejść do Menu, następnie wejść do Ustawień i wybrać O urządzeniu. Tam wybieramy Menedżer aktualizacji i Sprawdź aktualizacje. Telefon sprawdzi dostępne aktualizacje i w ciągu kilku minut dokona aktualizacji oprogramowania. Aktualizacja wazy 41,3 MB.

Aktualizacja dla użytkowników Firefox OS - opinie i komentarze (9)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Blablabla2
24-10-2014 - 13:07:47
Jest już dostępna aktualizacja do Firefox OS 1.3 od T-Mobile!
  (0)
Odpowiedz
********
09-04-2014 - 17:52:27
Przez tą aktualizację cały czas telefon mi się wyłącza.Gdybym nie zajżała tutaj myślałabym że to już koniec z moim telefonem.Nawet go lubię ale marketplace jest bardzo słaby.
  (0)
Odpowiedz
robert_re
24-01-2014 - 20:18:10
Telefon po tej aktualizacji ciagle sie resetuje, czasem 3 razy w ciągu piętnastu minut. Myślałem ze Samsung to dno ale jednak można upaść jeszcze niżej. Telefon całkiem spoko ale soft + podejscie deweloperów z mozilli szybko doprowadzą do upadku tego projektu. Generalnie aktualizacja 1.1 jest jedna wielką wpadką a szybkość rozwiązania problemów z nią to jest jedna wielka kpina. Wygląda na to ze przed wypuszczeniem tej aktulizacji na rynek nikt jej nie sprawdził bo nie wieże ze ktoś kto jest odpowiedzialny za testy nie zauważył resetu telefonu - a to w mojej ocenie dyskfalifikuje ten produkt na całej linii - w przyszłosci wszystkie produkty z firefox os bede omijał szerokim łukiem bo błąd może popełnić każdy ale tylko niektórzy potrafią go rozwiązać szybko i skutecznie biorąc sobie do serca opinie użytkowników. Wszystkim którzy się zastanawiają nad tym urządzeniem - szczerze odradzam - już lepiej męczyć się z androidem niż obserwować ciągle pojawiającego się liska na ekranie po resecie.
  (0)
Odpowiedz
Karolaaaaaaa
10-12-2013 - 18:17:18
Telefon się bardzo często zacina .. czasem nawet co kilka minut .... Po co wgl wydaliście takie telefon .. Taki felerny telefon ?? Proszę zróbicie cos z tym ! Bo to denerwuje ..
  (0)
Odpowiedz
RedakcjaT-Mobile-Trendy
21-11-2013 - 13:56:50
Informujemy, że wykryte zostały błędy po aktualizacji Alcatel OT Fire. Błędy mogą objawiać się między innymi kasowaniem listy kontaktów i restartowaniem telefonu. Firma Alcatel wraz z firmą Mozilla pracują aktualnie nad rozwiązaniem problemu. W najbliższym czasie poinformujemy o statusie prac nad poprawą błędu. W tej chwili aktualizacja jest wstrzymana.
  (0)
Odpowiedz
Foxie
28-04-2014 - 22:35:05
@RedakcjaT-Mobile-Trendy - Jest parę miesięcy po aktualizacji i dalej nic nie zostało poprawione...Ludzie ogarnijcie się. ..
  (0)
Odpowiedz
leo
17-11-2013 - 15:45:21
Gdzie możliwość ustawienia mp3 na dzwonek? Co to ma być lata 90te dwudziestego wieku?
  (0)
Odpowiedz
mody21
14-11-2013 - 14:11:18
Witam!Nareszcie mamy nową aktualizacje ale nadal nie można ustawić własnego dzwonka (a podobno to telefon dla młodych).
  (0)
Odpowiedz
Jan
13-11-2013 - 17:47:18
Aktualizacja bezproblemowa, telefon śmiga aż miło, jest znacznie szybszy!
  (1)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się