Porady

21.08.2015
Gogle i aplikacje VR na Androida - co i jak?

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zakładając gogle VR możemy przenieść się do pokoju rodem z filmowego horroru, wypróbować przejażdżkę kolejką górską czy obejrzeć teledyski, w których to można rozglądać się wszędzie dookoła.

Wirtualna rzeczywistość przenosi użytkownika do… innej rzeczywistości – sztucznej, choć zaskakująco realistycznej. Zakładając specjalne gogle widzimy coś zupełnie innego, a przez symulację przestrzeni i reagowanie gogli na ruch głową mózg użytkownika interpretuje widziany obraz jak rzeczywisty.

VR mobilnie został całkowicie zdominowany przez Androida. Specjalne gogle Gear VR dla Samsungów Galaxy S6 można nabyć za ok. 700 zł i oferują naprawdę przyzwoitą jakość obrazu i trochę dedykowanych aplikacji we współpracy z firmą Oculus.

Google rozwija jednak tańszą alternatywę, z której obecnie korzysta aż milion osób na całym świecie. Mowa o tekturowych goglach Google Cardboard, które nie oferują może takiej wygody jak bardziej zaawansowane urządzenia pokroju Gear VR, ale są za tu dużo łatwiej dostępne.

Jak zdobyć Google Cardboard?

Tak naprawdę kartonowe gogle możemy mieć niemalże za darmo. Na stronie Google znajdziemy instrukcję i niezbędne komponenty do samodzielnego złożenia gogli. Konstrukcja z tektury, pary soczewek, gumki recepturki itp. może nie brzmi zachęcająco, ale udowadnia ona, że z byle czego można stworzyć coś naprawdę niesamowitego.

Oczywiście sercem wyświetlanego obrazu jest nasz smartfon i aplikacje, ale bez gogli nie uda nam się wejść do tej wirtualnej rzeczywistości. Jeżeli jednak nie chcemy bawić się w wycinanie elementów z kartonu, szukaniu soczewek i pozostałych elementów, to możemy zaopatrzyć się w gotowego Cardboarda w wielu sklepach internetowych czy serwisach aukcyjnych. Potrafią kosztować 15-40 zł, co nie jest wygórowaną ceną, jak na możliwości które oferuje.

Z gotowymi goglami i włożonym do nich smartfonem wystarczy uruchomić odpowiednie aplikacje i zacząć „oszukiwać” nasz mózg.

Ekran smartfona zostanie podzielony na dwie części i odpowiednio zdeformowany. Obie części oglądając parą naszych oczu przez dwie soczewki zlepią się w jedną całość, która będzie przypominać rzeczywistość. Ruchy głową będą odwzorowywane ruchem obrazu w wirtualnej rzeczywistości 1:1. Po menu w aplikacjach także poruszamy się ruchami głowy, a wybory akceptujemy gwałtownym ruchem zaczepionym z boku kartonika magnesem neodymowym.

Najpierw instalujemy aplikację Google Cardboard, w której znajdziemy potem wszystkie nasze aplikacje VR i dodatkowo odnośnik do specjalnego działu YouTube, w którym znajdziemy mnóstwo wideo przystosowanego do wirtualnej rzeczywistości.

W Cardboard Demos znajdują się m.in. instruktaż obsługi, wirtualna wycieczka do Luwru, specjalna animacja czy Google Earth. Od nich warto zacząć swoją przygodę z VR.

W Google Play znajdziemy już sporo aplikacji a nawet gier (warto mieć bezprzewodowy kontroler w kilku przypadkach), których to pojawia się z miesiąca na miesiąc coraz więcej.

 

VR jest o tyle problematyczna dziedziną mobilnych technologii, że dość trudno opisać wrażenia z korzystania z wirtualnej rzeczywistości. To jedna z tych rzeczy, które robią wrażenie, ale o tym trzeba przekonać się samemu. Na szczęście z Androidem i pomysłem Google obecnie każdy może przekonać się czym jest VR i wyrobić własną opinię.

Gogle i aplikacje VR na Androida - co i jak? - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Mario
22-02-2016 - 11:48:08
Nie kupujcie szmiry Ja kupiłem google Lefant szok z super padem i dziają na iphonie bo mam ale też na wszystkich innych tel pad oczywiście i mają prawdziwy żyroskop i rególowane soczewki w trzech płaszczyznach można grać w okularach są extra a ten pad reaguje także na filmy p,,,o i można babeczką sterowac obłęd
  (0)
Odpowiedz
leechu8
17-09-2015 - 18:47:23
Korzystam z gogli happyvr.pl i jestem zadowolony. Wyświetlacz w Sony Z2 sprawdza się doskonale - jakość obrazu jest bardzo dobra. To nie to samo co Oculus Rift, ale jako gadżet jest ok ;) jest już wiele fajnych aplikacji (w tym również polskich) np. Virtualna Warszawa
  (0)
Odpowiedz
Podziel się