Nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego Apple przynosi prawdziwie rewolucyjne zmiany. Dowiedz się, jak bezpiecznie ją zainstalować i poznaj najważniejsze nowości.

iOS 7 przynosi przede wszystkim zupełnie nowy wygląd interfejsu użytkownika. Ostre, soczyste kolory ikon i tła będą dla niektórych szokiem. Na szczęście, zmiana wizualna nie przyniosła poważnych zmian w sposobie obsługi systemu - przyzwyczajeni do iOS użytkownicy bardzo szybko odnajdą się w nowym systemie.

Nie każde urządzenie od Apple będzie pracowało pod iOS 7. Poniżej lista kompatybilnego sprzętu:

  • iPhone 4, 4S, 5, 5c, 5s
  • iPad drugiej, trzeciej i czwartej generacji
  • iPod touch piątej generacji.

Druga istotna informacja: nie każde urządzenie z listy powyżej obsłuży wszystkie nowości. Podobnie jak wcześniej, takiej funkcje jak Panorama, Siri czy połączenia FaceTime poprzez sieć komórkową będą dostępne na iPhone’ach 4S i nowszych. Z kolei filtry w aparacie tylko w iPhone’ach 5 i nowszych. 

Przejdźmy do konkretu: jak zainstalować iOS 7?

Przede wszystkim, wykonajmy kopię zapasową urządzenia, na wypadek gdyby coś poszło nie tak. W tym celu musimy podłączyć gadżet do komputera, uruchomić iTunes i wskazać nasze urządzenie, a następnie wybrać opcję Archiwizuj teraz w karcie Podsumowanie. Podczas instalacji iOS 7 iTunes powinien też nas sam zapytać o wykonanie kopii zapasowej.

Możemy również skopiować nasze dane, aplikacje i ich ustawienia poprzez iCloud. Musimy być zalogowani w tej usłudze, w Ustawieniach wybieramy iCloud, Dokumenty i archiwum, a następnie włączamy opcję Archiwum iCloud. Ten rodzaj bacukupu działa tylko poprzez sieć Wi-Fi.

Samej instalacji możemy także dokonać poprzez komputer lub Wi-Fi. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne z poziomu programu iTunes. Drugie jest dostępne w Ustawieniach - gdy aktualizacja będzie dostępna dla naszego telefonu, na ikonie Ustawień zobaczymy czerwone powiadomienie. Przechodzimy następnie do Ogólne i Uaktualnienia i instalujemy. 

W urządzeniu musimy mieć co najmniej 3,1 GB wolnej przestrzeni, żeby zainstalować aktualizcję. 

Update systemu zachowa w naszym sprzęcie wszystkie nasze ustawienia, aplikacje i dane. 

Kolorystyka iOS 7 budzi kontrowersje

Najważniejsze nowości w iOS 7 

1. Control Center 

Użytkownicy Androida znają dobrze podobne rozwiązanie - wysuwany z góry panel, umożliwiający dostęp do najważniejszych ustawień telefonu. W iOS 7 Apple stworzył podobny panel, tyle że wysuwany od dołu. Umożliwia on szybki dostęp do trybu samolotowego, włączania i wyłączanie Bluetooth i Wi-Fi czy blokady obracania ekranu. Z Control Center możemy też wygodnie regulować jasność ekranu i poziom głośności, zmieniać odtwarzane utwory. Pod ręką mamy również latarkę, stoper, kalkulator i aparat.

2. Zmiany w Centrum Powiadomień 

Centrum powiadomień uległo ulepszeniom. Pojawiła się możliwość sortowania spływających do nas informacji o nieodebranych telefonach, mailach i innych powiadomieniach. Możemy przejrzeć dzisiejsze powiadomienia, wszystkie i nieodczytane.

3. Usprawniona wielozadaniowość

Jak zwykle, dwukrotne wciśniecie przycisku Home przenosi nas w tryb przełączania się pomiędzy aktywnymi aplikacjami. Jeśli chcemy wyłączyć aplikację - musimy ją przeciągnąć i usunąć z widoku. Nowością, oprócz zmienionego wyglądu, jest inteligentne uczenie się przez aplikacje naszych zwyczajów. Jeśli często korzystamy z danej aplikacji, to nauczy się ona aktualizować.

4. Kamera

Nowa aplikacja Kamera oferuje filtry, jednak dostępne są one w iPhone’ie 5 i nowszych modelach. Nowy, kwadratowy format zdjęć jest już jednak dostępny począwszy od iPhone’a 4.

5. Zdjęcia

Dotychczasowa aplikacja nie pozwalała na wygodne zarządzanie setkami zdjęć, które gromadzimy w telefonie czy tablecie. Nowa wersja Zdjęć potrafi sprytnie grupować nasze zasoby fotograficzne na podstawie miejsca i czasu wykonania zdjęcia.

6. AirDrop

Umożliwia wygodne, bezpośrednie przesyłanie dokumentu lub zdjęcia będącym w pobliżu osobom z gadżetami Apple.

7. Nowe Safari

W końcu pasek adresu służy również jako pole wyszukiwania w Google. Sprytne ukrycia paska i przycisków sprawia, że możemy przeglądać większe powierzchnie stron. Pojawił się nowy widok kart, który umożliwia wygodniejsze przełączanie między nimi. Gest machnięcia pozwala na przełączanie pomiędzy odwiedzanymi stronami, sprawnie możemy więc wrócić do poprzedniej strony. Bardzo przydatne jest przechowywanie naszych haseł w pęku iCloud Klucze - jeśli korzystamy z komputera Mac, nasze hasła będą dostępne na komputerze i telefonie, czy iPadzie. Pojawił się też generator haseł. Te dwie ostatnie funkcje zostaną udostępnione w najbliższych tygodniach.

Control Center - nareszcie iOS ma szybki dostęp do ważnych funkcji

iOS 7 już jest! Wszystko, co musisz wiedzieć - opinie i komentarze (4)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Darek
12-10-2013 - 21:56:03
Witam zainstalowalem ios7 na iphone 4s odkrylem ze to wielki blad jeden z bledow nie mozna oddzwaniac na sms z nr tel ktory chcial sie doddzwnic zawiera nr tel plus date otrzymania sms byle w apple w tej sprawie odpowiedzieli ze to prawdopodobnie wina t-mobile ze operator przesyla w ten sposb sms wg mnie to wina apple ale oni zrzucaja wine na t-mobile moze ktos mi odpowie na to pytanie pozdrawiam
  (1)
Odpowiedz
RedakcjaT-Mobile-Trendy
01-10-2013 - 12:17:09
Po aktualizacji iPhone'ów do wersji systemu iOS 7.0 i 7.02 wielu użytkowników ma problem z wysyłaniem MMS-ów. Można temu zaradzić poprzez wyzerowanie ustawień sieciowych. W tym celu należy wejść do Ustawienia > Ogólne > Wyzeruj > Ustawienia sieciowe. Niestety, poskutkuje to skasowaniem zapamiętanych sieci Wi-Fi. Pozdrawiamy.
  (0)
Odpowiedz
Fran34
19-09-2013 - 16:35:42
A tu świetne wideo z laską recenzującą iOS 7 youtu.be/Xdo7tX0GOc8 Po POLSKU!
  (0)
Odpowiedz
babelmb
19-09-2013 - 12:05:05
Witam Państwa, wiadomo kiedy będzie dostępny iphone 4s 8gb w ofercie ? Pozdrawiam Marcin
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W związku ze zbliżającą się premierą najnowszego systemu operacyjnego Apple, postanowiliśmy stworzyć małe podsumowanie najważniejszych informacji na jego temat. Co już wiemy o iOS 6? Jakie nowości zaoferuje?

Pierwsza prezentacja iPhone’a 5 odbędzie się prawdopodobnie 12 września. Spodziewamy się, że zgodnie z tradycją, tego samego dnia Apple pokaże światu najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego.

iOS 6trafi za darmo do użytkowników następujących urządzeń Apple: iPhone 3GS, 4, 4S; iPad 2 i nowy iPad (trzecia generacja); iPod touch (czwarta generacja). Oczywiście wszystkie z nowych funkcji (takie jak chociażby ulepszona asystentka Siri) będą dostępne wyłącznie w iPhone’ie 4S i nowym iPadzie, ale większość z nich pokrywa się również ze starszymi urządzeniami. Co nowego zaoferuje iOS 6?

Jedną z nowości wprowadzonych do iOS 6 będą zupełnie nowe mapy, które zaoferują grafikę w 3D.

Zupełnie nowe Mapy

Apple postanowiło zakończyć romans z Google Maps i przygotowało swoje własne mapy, które zadebiutują wraz z oprogramowaniem iOS 6. Czym będą się wyróżniały? Przede wszystkim grafiką 3D, która uraczy nas trójwymiarowymi widokami miast. Oprócz tego aplikacja ma działać szybciej i być bardziej szczegółowa, a także posiadać tryb nawigacji samochodowej.

Siri dla iPada

Nowa wersja asystentki Siri uruchomi dla nas aplikacje – wystarczy, że ją o to poprosimy. Będzie działała również w trybie samochodowym, który uruchomimy przy pomocy specjalnego przycisku znajdującego się na kierownicy niektórych nowych aut (współpracę z Apple potwierdziły już BMW, Audi, Land Rover i General Motors). Przede wszystkim jednak dzięki aktualizacji systemu operacyjnego o obsługę Siri zostanie w końcu wzbogacony nowy iPad. Szkoda tylko, że wśród dostępnych języków ponownie zabraknie polskiego.

Integracja z Facebookiem

Dzięki iOS 6 urządzenia od Apple zostaną zintegrowane z najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie. Przy okazji iOS 5 spotkało to Twittera, więc najwyższa pora na Facebooka. Udostępnianie zdjęć, linków i innych treści będzie teraz znacznie łatwiejsze, a kontakty i dane z facebookowego kalendarza zostaną zintegrowane z telefonem. Pojawi się też opcja szybkiej zmiany statusu z poziomu centrum powiadomień.

Passbook. Co to takiego?

To zupełnie nowa aplikacja, która odciąży nasz portfel ze zbędnych papierów, bo pozwoli na przechowywanie samolotowych kart pokładowych, biletów do kina, na koncerty i mecze, a także innego typu wejściówek i bonów. Wszystko w cyfrowej wersji, w jednym miejscu, w pamięci telefonu. Skala, w jakiej Passbook będzie wykorzystywany, zależy od wsparcia ze strony różnych firm i przedsiębiorstw. Jego rozwój w naszym kraju może więc okazać się kwestią czasu.

Zadowoleni będą fani najpopularniejszego serwisu społecznościowego. iOS 6 wprowadzi integrację z Facebookiem.

Ulepszony FaceTime

Ta aplikacja jest już znana niektórym użytkownikom urządzeń od Apple, ale dzięki iOS 6 będziemy mogli z niej korzystać nie tylko przez Wi-Fi, ale również w przypadku połączenia z siecią komórkową. Ponadto zostanie ona wzbogacona o wsparcie dla iPadów.

Nowe funkcje poczty

Zmiany, choć niewielkie, nie ominą także systemowego klienta pocztowego. Pojawi się możliwość utworzenia skrzynki pocztowej VIP, która wyświetli wiadomości tylko od najważniejszych dla nas osób.

Funkcja Remind Me Later

To zupełnie nowa opcja dla iPhone'a, choć pojawiała się już w konkurencyjnych systemach operacyjnych. Oferuje możliwość odrzucenia połączenia przychodzącego i wysłania krótkiej, przygotowanej wcześniej wiadomości tekstowej do osoby dzwoniącej. Będziemy mogli także ustawić przypomnienie o oddzwonieniu, a także ustawić status "nie przeszkadzać".

Zmian w stosunku do poprzedniego systemu operacyjnego będzie oczywiście znacznie więcej, ale wypisaliśmy dla was te najważniejsze. W sieci nie brakuje opinii od specjalistów, którzy są zdania, że usprawnienia wprowadzone przez Apple do iOS 6 są naprawdę dobre.

iOS 6 – co już wiemy? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zgodnie z obietnicą, Apple udostępniło właśnie najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego przeznaczonego dla urządzeń mobilnych. Jakie zmiany przynosi ze sobą iOS 6?

Od 12 września praktycznie nie słabnie zainteresowanie iPhone'em 5, który tego dnia został pokazany światu na konferencji Apple w San Francisco. Nowy model smartfonu był gwiazdą tego dnia, ale swoje 5 minut miał wówczas także nowy system operacyjny, który może mieć spory udział w przypieczętowaniu jego rynkowego sukcesu.

iOS 6, bo o nim mowa, został właśnie udostępniony wszystkim użytkownikom iPodów, iPhone'ów 3GS, 4 i 4S, a także iPadów 2 oraz trzeciej generacji, który bywa również nazywany "nowym iPadem". Nowy system będzie też centrum dowodzenia iPhone'a 5, który już 28 września  pojawi się w ofercie T-Mobile.

Główne nowości wprowadzone przesz iOS to: integracja z Facebookiem i nowe mapy, a także szereg nowych funkcji i usprawnień poczynionych w przypadku tych już istniejących. Więcej na temat nowego systemu napisaliśmy w osobnym artykule.

iOS 6 już jest. Co nowego? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Nie jest żadną niespodzianką, że premierze nowego iPhone'a będzie towarzyszyła premiera nowego systemu operacyjnego Apple. Prace nad iOS 7 już trwają.

John Gruber z bloga Daring Fireball podzielił się ze światem ciekawymi (choć cały czas nieoficjalnymi) informacjami na temat nowego systemu operacyjnego Apple. Twierdzi on, iż firma pracuje już nad systemem iOS 7, który będzie charakteryzował się znacznymi zmianami w zakresie wizualnego interfejsu. 

Bloger dodaje też, że Apple bardzo chce zdążyć z nowym systemem na premierę nowego iPhone'a. Na tyle bardzo, że do prac nad iOS 7 przeniosło część inżynierów pracujących dotąd nad systemem OS X 10.9 przeznaczonym dla komputerów klasy Mac.

A skoro już mowa o iPhone'ie, to przypominamy, że według najnowszych plotek trafi on do sprzedaży latem tego roku. A nazywał będzie się iPhone 5S.

Apple pracuje już nad systemem iOS 7 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się