Apple dziś udostępnił najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego. Jak go zainstalować i co nowego oferuje?

Zanim zainstalujecie iOS 8 warto wykonać kopię zapasową danych telefonu czy iPada na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. W tym celu podłączamy urządzenie do komputera, włączamy iTunes i wskazujemy nasz gadżet, a następnie wybieramy opcję Archiwizuj teraz w karcie Podsumowanie. Podczas instalacji iOS 8 iTunes powinien też nas sam zapytać o wykonanie kopii zapasowej.

Możemy również skopiować nasze dane, aplikacje i ich ustawienia poprzez iCloud. Musimy być zalogowani w tej usłudze, w Ustawieniach wybieramy iCloud, Dokumenty i archiwum, a następnie włączamy opcję Archiwum iCloud. Ten rodzaj bacukupu działa tylko poprzez sieć Wi-Fi.  

iPhone 6 już jest!
Apple zaprezentowało światu najnowszy model iPhone. A nawet więcej! Zobaczcie!

Samej instalacji możemy także dokonać poprzez komputer lub bezpośrednio z telefonu, poprzez sieć Wi-Fi. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne z poziomu programu iTunes. Drugie jest dostępne w Ustawieniach - gdy aktualizacja będzie dostępna dla naszego telefonu, na ikonie Ustawień zobaczymy czerwone powiadomienie. Przechodzimy następnie do Ogólne i Uaktualnienia i instalujemy. 

Wygodne poziomowanie zdjęcia, dostępne z poziomu edycji

Na naszym iPhone’ie 5 nowy system domagał się 4,6 GB wolnego miejsca do instalacji, a mamy też doniesienia o jeszcze większych potrzebach na innych urządzeniach - użytkownicy urządzeń z 16 GB pamięci będą pewnie musieli zrobić porządki w telefonie. Nie każdy iPhone i Pad jest kompatybliny z iOS 8 - jak to zwykle bywa przy wdrożeniu nowego systemu Apple przestaje go udostępniać części starszych urządzeń. iOS 8 zainstalujemy na:

- iPhone’ach 4S, 5, 5c, 5s

- iPadach od drugiej generacji w górę 

- iPodach Touch piątej generacji

W naszym przypadku instalacja „ważyła” ok 900 MB i pobranie aktualizacji wraz z instalacją zajęło ok. pół godziny. Rzecz jasna, wszystkie nasze dane, aplikacje i ustawienia zostaną zachowane.

W Zdjęciach pojawiło się wyszukiwanie

Najważniejsze nowości w iOS 8 

1. Zmiany w aplikacjach Aparat i Zdjęcia 

Pojawiło się wygodne przeszukiwanie zdjęć, pod kątem czasu czy miejsca ich zrobienia. Nowe opcje edycji - wygodniejsze kadrowanie zdjęć i nowe możliwości poprawek kolorystycznych. Podczas robienia zdjęć możemy teraz ustawiać ekspozycję, pojawił się też wyzwalacz czasowy i modny ostatnio tryb poklatkowy (time-lapse).

2. Wiadomości 

Teraz możemy przesyłać poprzez wiadomości (a dokładniej iMessage) krótkie notki dźwiękowe i wideo, a dodatkowo - przesyłać komuś swoją lokalizację. Pojawiły się też zbiorowe konwersacje, czyli takie do których możemy zaprosić dodatkowe osoby. 

3. Zmiany w interfejsie 

Teraz możemy podejmować działania prosto z notyfikacji. Oszczędzi to nam przechodzenia do danej aplikacji. Na przykład - możemy od razu zaakceptować zaproszenie na spotkanie, czy usunąć albo odpowiedzieć na maila. Dwukrotne wciśnięcie przycisku Home wyświetli nam teraz nie tylko otwarte aplikacje, ale też najpopularniejsze kontakty - to szybki sposób, by zadzwonić do którejś z bliskich osób. Kilka istotnych, ułatwiających życie zmian pojawiło się w aplikacji pocztowej - na przykład możliwość usuwania maili prosto z listy, bez przechodzenia do danego listu.

Apple Watch - król sprytnych zegarków?
Apple wchodzi na rynek inteligentnych zegarków. Poznajcie Apple Watch!

4. Klawiatura QuickType

Ta sprytna funkcja ma bardzo ułatwić wprowadzanie tekstu do wiadomości czy maili. W zależności od kontekstu, czyli między innymi osoby, z którą się komunikujemy QuickType ma nam sugerować słowa - wszystko na podstawie historii naszych rozmów. Pojawiły się też klawiatury inne niż domyślna, na przykład umożliwiające Swype’owanie, czyli rysowanie palcem po klawiszach w celu szybszego wprowadzenia wyrazu. Można je pobrać z App Store. 

5. Udostępnianie rodzinne

Teraz zakupioną aplikacją, książką, muzyką czy filmem możemy podzielić się z członkami naszej rodziny. Nasze zdjęcia i wideo też mogą być udostępnianie wybranym osobom, o ile trafią do specjalnego albumu. Co ciekawe, możemy teraz również śledzić położenie naszych rodzinnych iPhone’ów - o ile reszta rodziny ma iPhone’y. Przydatne, jeśli chcemy pilnować naszej pociechy.

6. iCloud Drive 

Chmura Apple doczekała się własnego menedżera plików - teraz możemy łatwo zarządzać i dzielić się plikami, niezależnie od tego czy używamy właśnie iPhone’a czy komputera z Windows 7. 

7. Rozmawiaj z komputera lub iPada

Najnowszy, jeszcze nie dostępny, system operacyjny dla komputerów Apple, czyli OS X Yosemite w połączeniu z iOS 8 wprowadzi bardzo ciekawe funkcje. Będziemy mogli zacząć pisać e-mail na komputerze i dokończyć na iPadzie. To samo tyczy się przeglądania sieci WWW przez Safari czy korzystania z innych aplikacji Apple, takich jak Wiadomości, Mapy czy aplikacje biurowe. Intrygująco zapowiada się możliwość odebrania telefonu przez... komputer lub iPada. Jeśli nasz iPhone będzie na przykład w pokoju obok i ktoś do nas zadzwoni, będziemy mogli odebrać i prowadzić tę rozmowę przez nasz komputer lub tablet. Wystarczy, że iPhone będzie pracował w tej samej sieci Wi-Fi.

8. Zdrowie

Nowa aplikacja Apple to swoiste centrum informacji o naszym trybie życia. Ma zbierać dane z innych, wyspecjalizowanych aplikacji sportowych (np. Nike), a oprócz tego mierzy nasze codzienne aktywności.

iOS 8 już jest! Jak zaktualizować sprzęt? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zgodnie z obietnicą, Apple udostępniło właśnie najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego przeznaczonego dla urządzeń mobilnych. Jakie zmiany przynosi ze sobą iOS 6?

Od 12 września praktycznie nie słabnie zainteresowanie iPhone'em 5, który tego dnia został pokazany światu na konferencji Apple w San Francisco. Nowy model smartfonu był gwiazdą tego dnia, ale swoje 5 minut miał wówczas także nowy system operacyjny, który może mieć spory udział w przypieczętowaniu jego rynkowego sukcesu.

iOS 6, bo o nim mowa, został właśnie udostępniony wszystkim użytkownikom iPodów, iPhone'ów 3GS, 4 i 4S, a także iPadów 2 oraz trzeciej generacji, który bywa również nazywany "nowym iPadem". Nowy system będzie też centrum dowodzenia iPhone'a 5, który już 28 września  pojawi się w ofercie T-Mobile.

Główne nowości wprowadzone przesz iOS to: integracja z Facebookiem i nowe mapy, a także szereg nowych funkcji i usprawnień poczynionych w przypadku tych już istniejących. Więcej na temat nowego systemu napisaliśmy w osobnym artykule.

iOS 6 już jest. Co nowego? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Popularna nawigacja samochodowa z funkcją omijania korków i ostrzeżeniami CB jest już dostępna dla użytkowników iPhone'ów i iPadów. Producent oferuje 7-dniowy okres próbny.

Nawigacja NaviExpert jest już dostępna do pobrania z App Store. Tym samym aplikacja jest już oficjalnie dostępna na wszystkich platformach mobilnych.

"System iOS zyskuje w Polsce coraz większą popularność, dlatego bardzo się cieszymy, że nasza aplikacja jest już dostępna w App Store. Długo nad nią pracowaliśmy, dlatego liczymy, że  spotka się z ciepłym przyjęciem użytkowników urządzeń firmy Apple, którzy, jak wiadomo, są przyzwyczajeni do dopracowanych produktów wysokiej jakości" - tłumaczy Adam Bąkowski, Prezes Zarządu NaviExpert. - "Dla nas wejście na platformę iOS oznacza również, że od tego momentu jesteśmy już obecni na wszystkich platformach mobilnych" - dodaje.

Zarówno sama aplikacja NaviExpert, jak i oferowane w ramach niej usługi, takie jak codziennie aktualizowane mapy z informacjami o natężeniu ruchu drogowego, ostrzeżenia CB, porównywarka cen paliw oraz wyszukiwanie adresów i miejsc użytecznych (tzw. POI), są bezpłatne. Aby jednak skorzystać z nawigacji, należy wykupić odpowiedni abonament (miesięczny i roczny). Producent oferuje jednak 7-dniowy okres próbny, w trakcie którego można korzystać z niej za darmo.

NaviExpert dla iOS już jest - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wbudowana aplikacja Zdjęcia umożliwia nam korygowanie zrobionych zdjęć, a nawet pogląd na żywo efektów. Zobaczmy jak z niej skorzystać.

Tryb burst

Jeśli chcemy sfotografować szybko poruszający się obiekt trudno nam będzie „złapać” aparatem odpowiedni moment. Najlepiej skorzystać z trybu burst, który wykonuje bardzo szybką serię zdjęć. A później możemy wybrać najlepsze ujęcie. Tryb burst działa najszybciej na iPhone’ie 5S, ale obsługują go również starsze smartfony Apple z iPhone’em 4 włącznie. Starsze modele robią serie zdjęć wolniej. Żeby skorzystać z trybu burst wystarczy... przytrzymać dłużej palec na ekranowym przycisku robienia zdjęć bądź na wspomnianym niżej fizycznym przycisku zwiększania głośności. Telefon będzie wykonywał zdjęcia tak długo jak przycisk pozostanie wciśnięty. Warto upewnić się, że iPhone wyostrzył fotografowany obiekt przed użyciem trybu burst. 

Przycisk zwiększania głośności jako spust migawki

To całkiem znana funkcja, ale nie wszyscy o niej wiedzą. Jeśli chcemy wykonać zdjęcie iPhone’em nie musimy korzystać z ekranowego przycisku spustu migawki. Równie dobrze możemy użyć fizycznego przycisku zwiększania głośności, który znajdziemy na lewym boku telefonu. Dlaczego warto z niego korzystać? Minimalizuje to drgania telefonu i pozwala wykonać lepsze, ostrzejsze zdjęcie. Gdy dotykamy palcem ekranu w celu wykonania zdjęcia telefon siłą rzeczy może być przez ułamek sekundy w którym zdjęcia zostanie wykonane niestabilny. A to może pogorszyć jakość zdjęcia, szczególnie gdy fotografujemy w ciemnym otoczeniu. 

Tryb burst pozwala wybrać najlepsze ujęcie podczas fotografowania szybko poruszającego się obiektu

Włącz siatkę trójpodziału

Jednym z sekretów robienia dobrych zdjęć jest poprawna kompozycja. Już podczas kadrowania powinniśmy pamiętać o regule trójpodziału, polegającej na umieszczeniu fotografowanego obiektu w odpowiednim miejscu kadru. Nie zawsze bowiem umieszczenie takiego obiekty w środku, jak to zazwyczaj się robi, jest wskazane. Włączenie siatki trójpodziału umożliwia nam łatwiejsze skorzystanie z reguły, polegającej na zachowaniu odpowiednich proporcji w kadrze, i przypomni o tym że nie zawsze warto kadrować w środku. Pamiętajmy, żeby główne obiekty umieszczać w punktach przecięcia się linii dzielących kadr, tak zwanych mocnych punktach. Z kolei na liniach możemy umieszczać na przykład duże elementy kadru - horyzont czy budynek albo inaczej mówiąc linie krajobrazu.

W iOS 7 siatkę trójpodziału włączymy w Ustawieniach, w pozycji Zdjęcia i aparat, gdzie trzeba włączyć opcję Siatka.

Siatka trójpodziału pomaga komponować ciekawe kadry

Skorzystaj z filtrów

iOS 7 oferuje zestaw interesujących filtrów. Możemy z nich skorzystać zarówno podczas robienia zdjęcia - mamy wtedy do dyspozycji podgląd działania efektu na żywo, jak i później. Podczas robienia zdjęcia wystarczy wcisnąć ikonę trzech zachodzących na siebie kółek, by przejść do podglądu live na którym zobaczymy efekty działania wszystkich filtrów obok siebie.

Na wykonanym już zdjęciu filtr możemy nałożyć przechodząc do trybu Edycja z widoku konkretnego zdjęcia. Umieszczona w dolnej części ekranu ikona tych samych zachodzących na siebie trzech kółek przełączy nas do trybu nałożenia filtru. Dostępne są następujące efekty:

  • Mono
  • Tonalne
  • Noir
  • Wygaszone
  • Chromowe
  • Proces
  • Transfer
  • Błyskawiczne

Jak robić dobre zdjęcia w iOS? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się