Emerytura wśród mazurskich łąk i jezior to wspaniała nagroda za ciężką pracę. Jednak tęsknota za dziećmi i wnukami psuje radość. Chyba, że ma się ich na wyciągnięcie ręki – dzięki telefonowi.

Emerytura wśród mazurskich łąk i jezior to wspaniała nagroda za ciężką pracę. Jednak tęsknota za dziećmi i wnukami psuje radość. Chyba, że ma się ich na wyciągnięcie ręki – dzięki telefonowi.

Po latach ciężkiej pracy cieszyliśmy się z mężem zasłużoną emeryturą. Od dawna mieliśmy wszystko zaplanowane. Kilkanaście lat temu kupiliśmy dom na Mazurach. Gdy pierwszy raz go zobaczyliśmy był w fatalnym stanie, jednak wiedzieliśmy, że to jest nasze miejsce na Ziemi.

Remont trwał długo, ale przywracanie świetności niszczejącym zabudowaniom dawało nam ogromną satysfakcję. W każdy weekend jechaliśmy na Mazury, by zrobić jak najwięcej. Moment, gdy można było już wnosić meble, dobierać drobiazgi oraz spędzać wieczory na werandzie wśród wieczornego zapachu ziół i odgłosów świerszczy, był najlepszą nagrodą.

Dzień, w którym na stałe przeprowadziliśmy się do naszego małego ziemskiego raju, był jednym ze szczęśliwszych w naszym życiu. Cisza, świeże powietrze, niedaleko las i jezioro, w którym mąż łowił ryby. Ogród pełen kwiatów. A do tego życzliwi sąsiedzi, którzy nie wyobrażali sobie jak mogliśmy tyle lat mieszkać w mieście.

Sielankę mąciła tylko jedna rzecz. Bardzo brakowało nam kontaktu z dziećmi i wnukami. Wcześniej widzieliśmy się w weekendy, czasami także w środku tygodnia. Teraz wpadały do nas raz na miesiąc. Nie winiliśmy ich za to. Każde miało swoje zajęcia: pracę, szkołę, studia, partnerów, pasje, na które wciąż brakowało im czasu w dzisiejszym zagonionym świecie.

W końcu znaleźliśmy rozwiązanie naszego problemu. Chociaż obiecywałam sobie, że w naszej głuszy nie będziemy mieli telefonu, w końcu musiałam zmienić zdanie. Bez niego nie możemy porozmawiać z bliskimi, gdy jest nam to bardzo potrzebne.

Martwiliśmy się jeszcze tym, że nie poradzimy sobie z obsługą skomplikowanego małego urządzenia. Nigdy nie mieliśmy komórki, a wzrok też już w naszym wieku nienajlepszy. Nasze obawy rozwiały się, gdy sąsiadka powiedziała nam, że Era oferuje jakiś specjalny telefon dla osób starszych. Pokazała nam Emporię TALKpremium. Gdy ją kupowała, tylko Era oferowała telefon przeznaczony dla seniorów. Pomyśleliśmy, że z takim urządzeniem z łatwością sobie poradzimy. Poszliśmy do salonu Ery, gdzie zaproponowano nam emporiaELEGANCE, następcę aparatu, który miała nasza sąsiadka.

EmporiaELEGANCE ma duże, wygodne do naciśnięcia klawisze, czytelny wyświetlacz oraz donośmy głośnik. Obsługa telefonu okazała się bardzo prosta, ponieważ nie posiada wszystkich tych funkcji, których potrzebują młodzi. Można za to dzięki niemu rozmawiać oraz wysyłać SMS-y. Gdy dzwoni, słyszymy go nawet wówczas, gdy jesteśmy w ogrodzie.

Nie wyobrażacie sobie, jaką niespodziankę zrobiliśmy dzieciom, gdy dowiedziały się, że dziadkowie nie zamierzają pozostawać z tyłu. Teraz możemy do nich dzwonić, kiedy tylko czujemy taką potrzebę, a i one są z nami w kontakcie. Odkryliśmy także zalety pisania SMS-ów.

Krzysztof Tiomkin,
Główny Specjalista ds. Produktu


Dlaczego nasi seniorzy tak niechętnie podchodzą do telefonów komórkowych? Czy Emporia, jako pierwsza ma szansę ten stan zmienić?

To co kierowane jest do młodzieży niekoniecznie przekonuje ich rodziców czy dziadków. Znakomita większość telefonów, naszpikowanych jest niezliczoną ilością nowinek technologicznych. Te funkcjonalności często są zbyteczne i skutecznie odstraszają seniorów. W tworzeniu telefonów emporia aktywnie zaangażowane są osoby starsze, które doskonale wyczuwają potrzeby osób w podobnym wieku.

Jak przekonać do komórki starszą osobę? - opinie i komentarze (5)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

BartosZ82.
24-02-2013 - 10:06:03
Mam 64, od lat, gdy komórki staniały mam go,od urodzenia maam kiepski wzrok, a teraz gorszy słuch, w rodzinie 80 latka i nieco starsza korzysta z komórek, to żaden problem dla współczesnej babci, ale mnie potrzebny jest telefon w miarę lekki , bardzo czytelny i dosyc głośny i ŁADNY, może byc bez muzyki, ale z aparatem fotograficznym i np. z latarką, ale to też niekoniczne.
  (0)
Odpowiedz
TOYA_2010
01-12-2011 - 11:57:45
Klawisze włączania i wyłączania mogłyby być całe w kolorze czerwonym i zielonym - po środku ze srebrnym rowkiem.. Właśnie ten problem jest dość istotny. Mój Tato który do tej pory korzystał z telefonu stacjonarnego przyzwyczajony był do jednego przycisku którym włączał telefon i kończył rozmowę. Teraz ma kłopot żeby prawidłowo włączyć i rozłączać rozmowę. Te wąskie kolorowe paski wyglądają elegancko ale dla zmęczonych i często chorych oczu osób w podeszłym wieku są zbyt delikatne żeby je jednoznacznie zidentyfikować.
  (0)
Odpowiedz
Androidalny
29-06-2011 - 17:36:11
No moja 63 letnia babcia korzysta z "Nokii C3-01" a 74 letnia prababcia korzysta z "Samsunga J700" oczywiście nie używane.Wiec mogę powiedzieć że mam harkorowe babcie ;p
  (0)
Odpowiedz
wywietrznik
13-10-2010 - 15:04:43
MonaLiza, zgadzam się z Tobą. Moja babcia dostała ode mnie moją starą Motorolę V6 ze starterem Tak Tak i nie musiałem jej jakoś specjalnie namawiać, żeby z niej korzystała. Potrafi ją włączyć/wyłączyć, wyciszyć w kościele (i nie jest to żart), zadzwonić, czy nawet wysłać smsa; chociaż to ostatnie nie wychodzi jej jak na razie zbyt zgrabnie. Co do Emporii to prezentuje się całkiem dobrze. Nie miałem nigdy tego telefonu w ręce, ale wygląda dość solidnie i ma całkiem dobry design. O ergonomii i rozmiarach, dostosowanych dla osób starszych i niepełnosprawnych nie wspominając.
  (0)
Odpowiedz
MonaLiza
14-09-2010 - 21:43:05
Myślę, że przekonywanie starszych osób do telefonów nie jest rzeczą ani trudną ani specjalnie konieczną... większość mi znanych - rodzina i tak dalej - raczej owe posiada. Problem raczej tkwi w tym jaki telefon dobrać takiej osobie, żeby na pewno nie był zbyt skomplikowany w obsłudze. Teraz trudno dostać telefony z zakresu tych starszych, najprostszych.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Powraca monochromatyczny ekran i funkcjonalność ograniczona do dzwonienia oraz pisania SMS-ów. Nokia 103 to telefon dla Afryki, choć pewne sukcesy może odnieść także na rozwiniętych rynkach

Nokia 103 to telefon za symboliczne pieniądze. Cena producenta została ustalona na poziomie 16 euro. Nokia wracając do korzeni myślała głównie o rynkach wschodzących. Co ciekawe model 103 ma być dostępny globalnie i być może przypadnie do gustu fanom komórkowej prostoty. Czynnikiem który decyduje o niskiej cenie 103-ki jest wyświetlacz. Monochromatyczny, o rozdzielczości zaledwie 96x68 pikseli i przekątnej 1,36 cala. Można zażartować, iż przeniesiono go żywcem z epoki raczkującej telefonii komórkowej.

Nokia 103 - telefon pierwotny.

Nokia 103 bazuje na platformie S30, a więc bardzo prostym oprogramowaniu cechującym się niskim poziomem komplikacji. Funkcjonalność tej komórki zasadniczo ograniczona została do podstawowej komunikacji - dzwonienia i wysyłania SMS-ów. W wykonanej z plastiku i gumy obudowie nie znajdziecie aparatu czy gniazda na kartę pamięci. Telefon pozbawiono nawet tak prostej funkcjonalności jak bluetooth. Nie podłączycie jej do peceta, nie skorzystacie z internetu. Ukłonem w kierunku użytkownika jest latarka LED, tuner FM i zestaw preinstalowanych gier.

Nokia 103 posiada ekran o rozdzielczości zaledwie 96x68 pikseli i przekątnej 1,36 cala.

Zalety? Oczywista prostota i duża odporność na warunki użytkowe. Nokia 103 waży 77 g, przy czym duża część tej masy przypada na baterię 800 mAh. Przez telefon można rozmawiać przez 11 godzin, a czas czuwania wynosi rekordowe 27 dni. Według producenta, model 103 to najtańsza Nokia w historii. Prawdziwy telefon na który stać dosłownie każdego, w każdym zakątku globu. Jako miejsce premiery nieprzypadkowo wybrano Nigerię. Szersza dostępność 103-ki planowana jest jeszcze na ten kwartał roku.

Fot/Źródło: Nokia

Nokia 103. Tania jak barszcz! - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

zygmunt999
30-06-2014 - 11:49:08
W Nigerii. W Polsce nie do dostania
  (0)
Odpowiedz
Krzysztof
10-03-2013 - 19:58:11
Czy ktoś wie gdzie można kupić telefon Nokia 103? Krzysztof P.
  (0)
Odpowiedz
ucha
12-10-2014 - 10:55:40
@Krzysztof - Ja mam do sprzedania taki telefon, stan bdb.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Z okazji święta seniorów zachęcamy do zajrzenia do naszego sklepu, gdzie znajdziecie korzystną ofertę dotyczącą telefonu stacjonarnego.

Jeśli zastanawiasz się nad prezentem, który ucieszy babcię i dziadka, odwiedź razem z nimi nasz sklep internetowy lub najbliższy salon. Być może nie wiedzą o ofercie, która pozwoli im o połowę obniżyć rachunki za telefon stacjonarny i otrzymać prosty w obsłudze, nowoczesny telefon Alcatel 20.01.

Zgodnie z ostatnim raportem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dotyczącym usług telefonii stacjonarnej w Polsce, średnia cena tej usługi to około 51 zł. Przejście na Nową Taryfę Domową wiąże się z ogromnymi oszczędnościami. W przypadku, gdyby klient obecnie płacił 50 zł miesięcznie za telefon, a po przejściu do T-Mobile - 20 zł, oszczędzi 30 zł miesięcznie. Daje to 360 zł rocznie.

W Nowej Taryfie Domowej miesięczny koszt usługi zaczyna się już od 19,90 zł. W tej cenie klienci otrzymują 150 minut na połączenia na krajowe numery stacjonarne oraz na numery komórkowe T-Mobile. Bez problemu można także przenieść posiadany dotychczas numer stacjonarny do T-Mobile, a dzwoniący na niego znajomi dziadków będą płacili tak jak dotychczas – za połączenia z numerem stacjonarnym.

Proces instalacji także jest bardzo przyjazny – nie wiąże się z podłączeniem kabli. Klient otrzymuje kartę SIM, jak w przypadku telefonu komórkowego. Sam telefon można postawić w dowolnym miejscu w domu i działa w promieniu około 500 metrów od domu.

Czy te zalety was przekonują? Zajrzyjcie na naszą stronę, aby móc rzetelnie przekazać je dziadkom.

Idealny prezent dla babci i dziadka - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Szybko rośnie ilość inteligentnych telefonów na naszym rynku. Starsi użytkownicy nie powinni obawiać się przesiadki z modelu z fizyczną klawiaturą na telefon z ekranem dotykowym. Producenci pomyśleli o ich wygodzie.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, rekomendując smartfon starszej osobie, która nie jest szczególnie biegła w obsłudze nowoczesnych urządzeń mobilnych? Oczywiście sprzęt gwarantujący łatwą i intuicyjną obsługę. A co się na taką składa?

  • Wyświetlacz

Zacznijmy od tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, czyli ekran smartfonu. Zapomnijmy o modelach z bardzo małymi wyświetlaczami – w przypadku problemów ze wzrokiem przyszłego użytkownika litery na wyświetlaczu mogą być nieczytelne – szczególnie przy przeglądaniu stron internetowych. Ekran powinien być więc stosunkowo duży z dobrej jakości kontrastowym wyświetlaczem, najlepiej wykonanym w technologii IPS, aby obraz był widoczny pod różnymi kątami. Na takim wyświetlaczu wszystko będzie doskonale widoczne.

  • Aparat fotograficzny

Jeśli przyszły użytkownik smartfona chętnie używa cyfrówki, zaproponujmy mu smartfon z bardzo dobrym aparatem. Będzie mógł nie tylko uwieczniać chwile z przyjaciółmi czy wnukami, ale także nagrać film. A może jest na tyle odważny, że zgłębia tajniki korzystania z serwisów społecznościowych? Wówczas nieoceniona będzie możliwość udostępniania zdjęć znajomym i rodzinie w czasie rzeczywistym. No i najważniejsze – posiadanie smartfonu z dobrym aparatem oznacza rezygnację z dwóch urządzeń na rzecz jednego. A co z tymi, którzy zdjęcia robią sporadycznie? W tym wypadku można nieco obniżyć wymagania dotyczące smartfonu i zdecydować się na urządzenie ze średniej półki, oferujące przeciętnie dobry aparat.

-> Czy smartfon z dużym ekranem jest dla Ciebie? Sprawdź

-> Prosty telefon komórkowy - co powinien mieć?

-> Ekstremalny telefon - dla kogo i co powinien mieć? 

  • System operacyjny i interfejs

Jeśli chodzi o system operacyjny, trudno jest wskazać ten, który będzie najlepszy akurat dla starszych użytkowników. Niektórzy wskażą Windows Phone ze względu na intuicyjne w obsłudze kafelki, które pozwalają umieścić na ekranie głównym wszystkie najczęściej wykorzystywane aplikacje. Entuzjaści urządzeń Apple wskażą iOS jako bezdyskusyjnie najprostszy w obsłudze. Z Androidem, najpopularniejszym na rynku, sprawa jest o tyle trudna, że można kupić zarówno urządzenia z czystym Anroidem, jak i z nakładkami producentów. I tutaj każdy producent stawia na inne funkcjonalności, na co innego kładzie nacisk. Dlatego właśnie najlepiej, aby przyszły użytkownik poszedł do salonu sprzedaży i sam zobaczył, który interfejs jest dla niego najlepszy.

  • Aplikacje

Gdyby jednak okazało się, że wybrany smartfon nie posiada dobrze wyeksponowanych funkcji, które najbardziej przydałyby się seniorowi, można nadrobić te braki, instalując odpowiednie aplikacje. Nawigacja, aplikacja do wyszukiwania połączeń komunikacyjnych, latarka, narzędzie do tworzenia list zakupów czy notatek? W ogromie programów każdy znajdzie coś dla siebie. Kluczowe jest przekonanie starszego użytkownika, że obsługa aplikacji mobilnych jest naprawdę prosta i intuicyjna.

Interfejs z trybami Acer Liquid Z4

Niektórzy producenci telefonów pomyśleli nie tylko o młodych użytkownikach smartfonów goniących za nowinkami technologicznymi, ale także o seniorach. Wprawdzie częściej propozycje dla nich to urządzenia z niewielkimi ekranami i dużymi przyciskami fizycznej klawiatury, ale zdarzają się także smartfony. Te ostatnie często nadal wydają się seniorom groźne ze względu na taflę szkła i brak przycisków na przedniej części obudowy.

Jednym z urządzeń przeznaczonych zarówno dla młodych, jak i starszych, jest Acer Liquid Z4. Tym, co go wyróżnia na tle propozycji innych producentów, są cztery zróżnicowane profile trybu szybkiego. Dla osób starszych doskonale nada się Senior Mode, pozwalający w prosty sposób pisać wiadomości i dotrzeć do listy kontaktów, sprawdzać prognozę pogody, słuchać radia. Może to model, z którym można bez obaw zacząć przygodę ze smartfonami?

Fot.: Fotolia

<p><em>Acer Liquid Z4 - zobacz jego wideo-recenzję!</em></p>

Wybieramy smartfon dla seniora. Jaki powinien być? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Mario
20-12-2015 - 00:43:10
Wystarczy kupić dziadkom tani telefon z systemem Android i zainstalować z Google Play aplikację Grand Launcher - prosty launcher dla seniorów.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się