W szkolnych ławach coraz rzadziej można spotkać ucznia, który nie posiada telefonu. Jaki wybrać telefon dla pociechy, aby w szkole służył nie tylko rozrywką, lecz także pomocą?

Któż może znać lepiej potrzeby uczniów polskich szkół względem telefonu niż oni sami? Postanowiliśmy zapytać młodych ludzi, jakie funkcje komórek przydają im się w szkole najbardziej.

15-letni Artur, uczeń ostatniej klasy gimnazjum, jest właścicielem LG Cookie. Ten telefon w zupełności mu wystarcza. Pozwala słuchać muzyki, nagrywać filmy i być w stałym kontakcie z kolegami z klasy. W telefonie zapisuje daty zbliżających się sprawdzianów, dzięki czemu zawsze jest do nich przygotowany. A gdy się nie nauczy, w ruch idzie aparat i fotografowanie zeszytu.

Baśka, tegoroczna maturzystka, zadowolona właścicielka Samsunga Galaxy (I5800), również nie wyobraża sobie wyjścia do szkoły bez komórki. Na przerwach słucha muzyki, a na matematyce korzysta z wbudowanego kalkulatora. Dzięki obsłudze plików JAVA, może w telefonie zainstalować komórkowy Dzienniczek ucznia.

Licealistka Monika, natomiast, jest fanką internetu w komórce. Jej aktualny telefon to Samsung S5230G Avila, jednak chętnie zamieniłaby go na nowy model Omnia II, który stworzony jest do przeglądania internetu, a wbudowane WiFi pozwoliłoby na darmowe połączenie z bezprzewodową siecią szkolną. Ze wstydem przyznaje, że telefon pomaga jej w ściąganiu na kartkówkach…

(...) powinien być niedrogi, mieć duży dotykowy ekran, ale także wygodną klawiaturę do SMS-owania. Musi pozwalać na słuchanie muzyki na przerwach, fotografowanie w wysokiej rozdzielczości i instalowanie dodatkowych aplikacji.

Pytając większą grupę uczniów w różnym wieku, jaki powinien być idealny telefon, zasypany zostałem mnóstwem propozycji. Przede wszystkim powinien być niedrogi, mieć duży dotykowy ekran, ale także wygodną klawiaturę do SMS-owania. Musi pozwalać na słuchanie muzyki na przerwach, fotografowanie w wysokiej rozdzielczości i instalowanie dodatkowych aplikacji. Jakie to miałyby być programy? Na pewno wcześniej wymieniony Dzienniczek ucznia, słowniki językowe i zaawansowany kalkulator. Nieco starsi bardzo cenią sobie możliwość personalizacji telefonu i dostęp do szybkiego internetu – przez WiFi i sieć komórkową. Te wszystkie rozmowy z młodymi ludźmi dały mi do zrozumienia, jak bardzo świadomymi konsumentami na rynku telekomunikacyjnym są polscy nastolatkowie.

Idealna komórka wg ucznia ma:

* duży dotykowy ekran
* wygodną klawiaturę do pisania SMS-ów
* dobrej jakości aparat
* odtwarzacz muzyki i słuchawki w zestawie
* dostęp do internetu
* możliwość instalacji oprogramowania
* gry
* kalkulator i zegarek
* organizer


Komórka dla ucznia – jaka być powinna? - opinie i komentarze (8)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Androidalny
29-06-2011 - 17:25:37
Ja 6 klasa po wakacjach i posiadam wspaniałego Samsunga Galaxy Mini.
  (0)
Odpowiedz
Wizrad
23-10-2010 - 19:27:05
Witam, mam dopiero 19 lat, chodze do 4 kl technikum, na dzień dzisiejszy posiadam HTC Hero ( Era G2 Touch ). pomyslowy_wedrowiec telefon w szkole średniej służy, do szukania w googlach odp na pytania na sprawdzianach, o translatorach na niemiecki nie wspomnę :P Moim zdaniem trzeba rozgraniczyć, po co ucznią w szkole telefony. Moim zdaniem w podstawówce dzieci nie powinny mieć niewiadomo jakich telefonów. Ale co złego jest w tym ,że ktoś kupi sobie drogi telefon ? Najważniejszą kwestją nadal pozostają możliwości finansowe.
  (0)
Odpowiedz
pomyslowy_wedrowiec
12-10-2010 - 22:21:34
a nie spodziewałem się, że uczniowie przyznają się do ściąg czy zdjęć ściąg w telefonach ;) @Aska12, mowa jest o uczniach, czyli przedział wiekowy raczej w granicach 7-19 lat więc po co mówić o taryfach biznesowych? A tak nawiasem.. to dobrze się znasz na aktualnych ofertach tych sieci jak widzę ;P co mógłbyś mi polecić za telefon do 400 PLN, z wifi, klawiaturą qwerty albo normalną i mp3? A przestroga nie tylko dla rodziców, ale i również dla dzieciaków, aby ciągle miały oczy dookoła głowy, gdy wyciągają swoją drogą zabawkę.
  (0)
Odpowiedz
elena
08-10-2010 - 13:27:59
Dlatego rodzice - trochę rozsądku w telefonach, które kupujecie dzieciom. Mniej problemów i dla was i dla nich.
  (0)
Odpowiedz
ZupaRomana
06-10-2010 - 15:58:29
Dokładnie, zgadzam się z eleną. Nie chciałam pisać może, że szkoda drogiego telefonu na to, żeby dzieciak go po prostu zgubił, bo to się i staruchom zdarza, ale fakt faktem - może on także być ukradziony. To jest niezwykle silka prowokacja dla przestępcy.
  (0)
Odpowiedz
elena
05-10-2010 - 14:45:39
Zapominacie w tym tekście o jednej ważnej kwestii - przestępczości. Niestety, ale dzieciak ze świetną komórką to gwarancje kradzieży i łakomy kąsek dla każdego przestępcy. Wiadomo, że nie oczekuję kupowania dzieciom telefonów z przed 10 lat, ale z klasą komórki też nie przesadzajcie. Telefon ma spełniać podstawowe funkcje po prostu.
  (0)
Odpowiedz
Aska12
05-10-2010 - 12:05:09
zgadza się że telefon, to ma być głównie narzędzie komunikacji. No, ale ja uważam że w dzisiejszych czasach istotny się staje również dostęp do sieci, możliwość skorzystania z FB, gpsa itd. I to nie zaprzecza w żaden sposób funkcji komunikacyjnej telefonu. Jaki model telefonu jest dobry dla ucznia? To chyba zależy od indywidualnych predyspozycji, upodobań. Nie da się łatwo tego zdefiniować. Jednemu będzie bardziej odpowiadał model z klawiatura qwerty np. Nokia C6 ( na którą obecnie dość dużo promocji się pojawiło na rynku: Era, Orange w taryfach biznesowych) innemu natomiast dotykowy Samsung Avilla. Po prostu co użytkownik, to telefon.
  (0)
Odpowiedz
ZupaRomana
04-10-2010 - 22:05:08
Niedrogi i duży dotykowy ekran to dwie kwestie, które mi się jednak delikatnie gryzą :-) Nie jestem fanką szpanowania telefonem,a już tym bardziej nie powinni tego robić zbyt młodzi ludzie. :) może brzmię trochę staroświecko, ale telefon to przede wszystkim narzędzie komunikacji.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W czasach, kiedy większości z nas towarzyszy nieustanny pośpiech, a doba kurczy się bezlitośnie, często zastanawiamy się nad tym, jak nie zapomnieć o tych, którzy są najważniejsi...

By pozostawać w kontakcie z bliskimi nam ludźmi, gdy poświęcamy się pracy lub szkole, przyjemnościom czy obowiązkom, warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje nam małe urządzenie, które mamy ze sobą  niemal w każdej sytuacji – chodzi oczywiście o telefon komórkowy. Zapewnia on kilka bardzo praktycznych rozwiązań, które nie tylko ułatwią łączność z ważnymi dla nas ludźmi, ale także nie zrujnują tym naszych finansów. Jak więc zrobić pożytek z komórki tak, by osoby bliskie naszemu sercu pozostawały nimi również w kontakcie na co dzień? Nawet gdy niekoniecznie mamy czas się spotkać...

 

Nieustający kontakt ze znajomymi


Młodzi ludzie mają zawsze mnóstwo spraw do obgadania ze sobą. Wcale nie ułatwia im tego chroniczny brak czasu. Jak więc za pomocą komórki sprawić, by nie zniknęły nam z pola widzenia wszystkie potrzebne wiadomości towarzyskie? Zależy to od naszych preferencji, bo to do nich trzeba dopasować rozwiązanie. Są osoby, z którymi każda rozmowa wydaje się być za krótka. Zawsze mamy im coś do powiedzenia, nawet po odłożeniu słuchawki kłębią nam się w głowie myśli na temat wielu rzeczy, które chcielibyśmy dodać. Znając takie osoby, powinniśmy odrzucić opcję ograniczenia kontaktów, by oszczędzać. Najlepiej zrobić dokładnie odwrotnie: rozmawiać z nimi, gdy mamy chwilę.

 

Dogodne rozwiązania


Wskazanie na konkretne numery telefonu obniży koszt połączenia, dając nam odpowiednią ilość czasu dokładnie wtedy, gdy potrzebujemy rozmawiać. Ilość przerodzi się w jakość: stosując tę metodę, nie tylko dowiesz się, co i gdzie, ale poznasz wszelkie szczegóły i będziesz mógł się nimi dzielić. Nie ma to jednak znaczenia, jeśli Twoje preferencje nie skupiają się wokół tego, „z kim?”, a istotne jest, „kiedy?”. Wtedy w ciągu dnia skupiamy się na własnych sprawach, a jak ten skończy się, wyżej od snu cenimy sobie podzielenie się tym, co się działo. Nocny tryb życia sprzyja nocnym konwersacjom. Można wtedy rozmawiać więcej, płacąc za to mniej. Czasem mniejsze znaczenie ma „z kim?” i „kiedy?”, za to istotne staje się, „jak?” się komunikujemy. Internet ułatwia tę kwestię, a Polacy spośród szeregu rozwiązań wybrali Gadu-Gadu. Nie przyjęły się u nas w podobnym stopniu inne komunikatory. Gdy ten sposób jest dla nas najwygodniejszy, by się porozumiewać ze znajomymi, pojawia się szereg ograniczeń, zaczynając od dostępu do komputera. Warto się wtedy zdecydować na Gadu-Gadu w komórce. Wiadomości dotrą do nas od razu, co wykluczy perspektywę odbierania wielu długich rozmów po powrocie do komputera. Korzystając w ten sposób nieprzerwanie z GG, jesteśmy zawsze na bieżąco.

Rozmowy bez ograniczeń


Z wiekiem zmieniają się potrzeby i metody związane z komunikacją. Często na pierwszy plan wychodzi rodzina, a wymagania odnośnie samego telefonu przechodzą metamorfozę. Warto i wtedy dopasować swoje oczekiwania do sposobu korzystania z telefonu komórkowego.

 

Grunt to rodzina


Jednym ze sposobów jest wybranie osób, z którymi możemy komunikować się bez ograniczeń, nie martwiąc się o rachunki. Możliwe jest stworzenie „sieci rodzinnej”, w obrębie której rozmowy i wiadomości ograniczane są jedynie przez nasze potrzeby – nigdy nie możliwości. Sami decydujemy, z kim i ile chcemy rozmawiać.

 

Dodatkowe korzyści


Jeśli dodatkowo najistotniejsza staje się funkcjonalność telefonu, a stary dobry model w niczym nie ustępuje najnowszym, otwiera to przed nami kolejną możliwość. Jest nią skorzystanie z oferty dla stałych abonentów i wymiana punktów Premia na pakiety darmowych minut. W ten sposób można też zaoszczędzić na zagranicznych połączeniach i zacząć traktować rozmowy z bliskimi mieszkającymi daleko jak połączenia krajowe. Po prostu nie odczuwając różnicy. W zależności od trybu życia i osobistych preferencji można więc dopasować funkcje dostępne u Twojego operatora komórkowego tak, by zawsze mieć kontakt z bliskimi Ci osobami. W dzisiejszych czasach nie jest sztuką mieć telefon, należy też umiejętnie wykorzystać możliwości, jakie nam oferuje.

5 sposobów na bycie bliżej z... bliskimi! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przede wszystkim wskazuje czas, ale jest też swoistym miernikiem stylu jego właściciela, podkreśla status majątkowy i społeczny.

Zegarek na rękę, bo o nim tu mowa, to bardzo ważne narzędzie. Śpimy, pracujemy, uprawiamy sporty, a z nami wierny towarzysz, który jeśli dobrze traktowany – nigdy nie zawodzi. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez zegarka zapiętego na ręce. A gdy czasem zdarzy się nam wyjść z domu zapomniawszy o założeniu go, cały dzień nerwowo zerkamy na goły nadgarstek z nadzieją, że może jakimś cudem tam się pojawi...

Plastik, czy platyna?

Wybór modeli może przyprawić o zawrót głowy. Paleta materiałów sięga od szarego plastiku po 24-karatowe złoto i platynę. Kształtów też jest całe mnóstwo – na jednym biegunie plasują się klasyczne czasomierze z okrągłymi tarczami, z drugiej zaś możemy przebierać w całej gamie fikuśnych zegarków, których jedynym wspólnym mianownikiem jest to, że pokazują aktualną godzinę.

 

Sztuka dopasowania

Choć w dzisiejszych czasach zapomina się o wielu konwenansach, są pewne sytuacje, w których źle dobrany zegarek wyglądał będzie niczym białe skarpetki zestawione z czarnymi butami. Osoby na eksponowanych stanowiskach, zwłaszcza w czasie ważnych rozmów biznesowych, powinny zwracać na to uwagę, gdyż elektroniczny zegarek z przeznaczeniem sportowym obniży ich wiarygodność w negocjacjach. Działa to też w drugą stronę – wygrzewając się na plaży w wielkim i ciężkim czasomierzu ze złotą kopertą będziemy wyglądać cokolwiek śmiesznie. Dlatego nie deprecjonujmy znaczenia tego dodatku. Pamiętajmy, że zegarek na naszej ręce to swego rodzaju komunikat o nas samych, który wysyłamy wszystkim w naszym otoczeniu.

 

Zegarek jak wizytówka - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

bobi
05-07-2010 - 17:49:44
warto miec usluge BONUS przez dlugi okres po przejsciu na taryfe HOT nie bylo tej uslugi w ofercie az wrescie uruchomiono juz ja ustawilem uwazam ze to fajna sprawa kolejna rzecz to ERA NUMER STACJONARNY dostepny tylko w abonamencie a szkoda brak tez polaczenia oczekujacego moze operator zaproponuje te uslugi fanom TakTaka a napewno zyska jeszcze wiecej
  (0)
Odpowiedz
bobi
05-07-2010 - 17:49:16
warto miec usluge BONUS przez dlugi okres po przejsciu na taryfe HOT nie bylo tej uslugi w ofercie az wrescie uruchomiono juz ja ustawilem uwazam ze to fajna sprawa kolejna rzecz to ERA NUMER STACJONARNY dostepny tylko w abonamencie a szkoda brak tez polaczenia oczekujacego moze operator zaproponuje te uslugi fanom TakTaka a napewno zyska jeszcze wiecej
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Szybko rośnie ilość inteligentnych telefonów na naszym rynku. Starsi użytkownicy nie powinni obawiać się przesiadki z modelu z fizyczną klawiaturą na telefon z ekranem dotykowym. Producenci pomyśleli o ich wygodzie.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, rekomendując smartfon starszej osobie, która nie jest szczególnie biegła w obsłudze nowoczesnych urządzeń mobilnych? Oczywiście sprzęt gwarantujący łatwą i intuicyjną obsługę. A co się na taką składa?

  • Wyświetlacz

Zacznijmy od tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, czyli ekran smartfonu. Zapomnijmy o modelach z bardzo małymi wyświetlaczami – w przypadku problemów ze wzrokiem przyszłego użytkownika litery na wyświetlaczu mogą być nieczytelne – szczególnie przy przeglądaniu stron internetowych. Ekran powinien być więc stosunkowo duży z dobrej jakości kontrastowym wyświetlaczem, najlepiej wykonanym w technologii IPS, aby obraz był widoczny pod różnymi kątami. Na takim wyświetlaczu wszystko będzie doskonale widoczne.

  • Aparat fotograficzny

Jeśli przyszły użytkownik smartfona chętnie używa cyfrówki, zaproponujmy mu smartfon z bardzo dobrym aparatem. Będzie mógł nie tylko uwieczniać chwile z przyjaciółmi czy wnukami, ale także nagrać film. A może jest na tyle odważny, że zgłębia tajniki korzystania z serwisów społecznościowych? Wówczas nieoceniona będzie możliwość udostępniania zdjęć znajomym i rodzinie w czasie rzeczywistym. No i najważniejsze – posiadanie smartfonu z dobrym aparatem oznacza rezygnację z dwóch urządzeń na rzecz jednego. A co z tymi, którzy zdjęcia robią sporadycznie? W tym wypadku można nieco obniżyć wymagania dotyczące smartfonu i zdecydować się na urządzenie ze średniej półki, oferujące przeciętnie dobry aparat.

-> Czy smartfon z dużym ekranem jest dla Ciebie? Sprawdź

-> Prosty telefon komórkowy - co powinien mieć?

-> Ekstremalny telefon - dla kogo i co powinien mieć? 

  • System operacyjny i interfejs

Jeśli chodzi o system operacyjny, trudno jest wskazać ten, który będzie najlepszy akurat dla starszych użytkowników. Niektórzy wskażą Windows Phone ze względu na intuicyjne w obsłudze kafelki, które pozwalają umieścić na ekranie głównym wszystkie najczęściej wykorzystywane aplikacje. Entuzjaści urządzeń Apple wskażą iOS jako bezdyskusyjnie najprostszy w obsłudze. Z Androidem, najpopularniejszym na rynku, sprawa jest o tyle trudna, że można kupić zarówno urządzenia z czystym Anroidem, jak i z nakładkami producentów. I tutaj każdy producent stawia na inne funkcjonalności, na co innego kładzie nacisk. Dlatego właśnie najlepiej, aby przyszły użytkownik poszedł do salonu sprzedaży i sam zobaczył, który interfejs jest dla niego najlepszy.

  • Aplikacje

Gdyby jednak okazało się, że wybrany smartfon nie posiada dobrze wyeksponowanych funkcji, które najbardziej przydałyby się seniorowi, można nadrobić te braki, instalując odpowiednie aplikacje. Nawigacja, aplikacja do wyszukiwania połączeń komunikacyjnych, latarka, narzędzie do tworzenia list zakupów czy notatek? W ogromie programów każdy znajdzie coś dla siebie. Kluczowe jest przekonanie starszego użytkownika, że obsługa aplikacji mobilnych jest naprawdę prosta i intuicyjna.

Interfejs z trybami Acer Liquid Z4

Niektórzy producenci telefonów pomyśleli nie tylko o młodych użytkownikach smartfonów goniących za nowinkami technologicznymi, ale także o seniorach. Wprawdzie częściej propozycje dla nich to urządzenia z niewielkimi ekranami i dużymi przyciskami fizycznej klawiatury, ale zdarzają się także smartfony. Te ostatnie często nadal wydają się seniorom groźne ze względu na taflę szkła i brak przycisków na przedniej części obudowy.

Jednym z urządzeń przeznaczonych zarówno dla młodych, jak i starszych, jest Acer Liquid Z4. Tym, co go wyróżnia na tle propozycji innych producentów, są cztery zróżnicowane profile trybu szybkiego. Dla osób starszych doskonale nada się Senior Mode, pozwalający w prosty sposób pisać wiadomości i dotrzeć do listy kontaktów, sprawdzać prognozę pogody, słuchać radia. Może to model, z którym można bez obaw zacząć przygodę ze smartfonami?

Fot.: Fotolia

<p><em>Acer Liquid Z4 - zobacz jego wideo-recenzję!</em></p>

Wybieramy smartfon dla seniora. Jaki powinien być? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Mario
20-12-2015 - 00:43:10
Wystarczy kupić dziadkom tani telefon z systemem Android i zainstalować z Google Play aplikację Grand Launcher - prosty launcher dla seniorów.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się