Silną stroną smartfonów z rodziny Lumia może być wgrany pakiet Office 2010, czyli dokładnie ten, który większość użytkowników ma na swoich komputerach. Co ważne, rozwiązanie jest od razu zainstalowane. Po kupieniu urządzenia nie trzeba martwić się skąd tego Office wziąć, gdzie go kupić, do którego sklepu się udać. Jest to preinstalowane, tak więc od razu po kupieniu telefonu, po uruchomieniu, można od razu korzystać z pełnych dobrodziejstw pakietu Office 2010.
Na telefonach z rodziny Lumia mamy do czynienia z bardzo rozbudowanym pakietem Excel. Możemy przeglądać dokumenty, możemy również tworzyć nowe, jeżeli mamy potrzebę stworzenia jakiegoś szybkiego rozliczenia. Nawet tabele przestawne są obsługiwane. Więc nie ma problemu, takie rzeczy można zrobić. Łącznie z PowerPointem, którego możemy edytować i dokumentami Word, gdzie też jest możliwość stworzenia nowego od podstaw.
Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy pracuje się dla szefa wyposażonego w telefon Nokia Lumia i trzeba przesłać mu dokument. Szef powinien nanieść jak najszybciej poprawki na ten dokument i odesłać go z powrotem. Do tej pory przeważnie odbywało się to przy pomocy maila, czyli musieliśmy przesłać komuś dokument, on musiał go poprawić na swoim urządzeniu, a następnie przesłać nam te zmiany, których dokonał. W tej chwili mamy usługę, która jest zintegrowana z naszym pakietem MS Office, czyli jest to usługa SkyDrive, który jest rozbudowaną wersją chmury. Ponieważ chmurę kojarzymy, jako miejsce, w którym możemy przechowywać pliki. Czyli zostawić tam plik i wrócić do tego pliku z innego urządzenia. Tutaj poza samym przechowywaniem, mamy również możliwość edytowania tych plików.
Warsztaty "Najnowsze smartfony bez tajemnic" w formie webowej odbyły się po raz pierwszy w T-Mobile. Czas wykorzystany na prezentacje pozwolił zaprezentować najciekawsze rozwiązania związane ze smartfonami, a na czacie widzowie mogli uzyskać bardziej szczegółowe odpowiedzi. Cześć pytań była bardzo ogólna, pytano o dostępność danych modeli lub przybliżony termin udostepnienia aktualizacji. Widzowie zadawali także bardzo szczegółowe pytania związane z nawigacją oraz poszczególnymi funkcjami pakietu Office w urządzeniach z systemem Windows Phone. Warsztaty zbiegły się z wprowadzeniem do oferty przez T-Mobile najnowszego urządzenia firmy Apple iPhone 5. W związku z tym duża cześć pytań dotyczyła tego modelu. Zarówno prezentacje jak i sam czat zostały dobrze przyjęte co tylko utwierdza Nas że jest to dobry kierunek komunikacji z Naszymi klientami. Ireneusz Cichocki (T-Mobile)
Co więc zrobić, gdy chcemy udostępnić plik, aby ktoś inny dokonał na nim zmian? Wystarczy, że przytrzymamy dłużej na tym pliku palec. Następnie mam opcję „udostępnij”. I pamiętajmy, że ten plik nie znajduje się w moim telefonie, tylko gdzieś tam w chmurze. Mogę wysłać ten plik i zdecydować co druga osoba z nim zrobi. Czy można go tylko przeglądać, czy można go również edytować. Ponieważ chcielibyśmy, aby druga strona zedytowała ten plik, wybieram taką właśnie opcję. Następnie przy pomocy programu outlook, który również tutaj mamy wbudowany możemy wysłać ten plik do drugiej osoby. Mamy informację, że użytkownik udostępnia plik. Następnie dodajemy do kogo chcemy ten plik wysłać, i wysyłamy tą informację.
Jeśli ten plik zajmowałby np. 50 MB, to nie dochodzi do zapchania skrzynki. Zapisanie zmian w pliku znajdującym się w chmurze powoduje, że druga strona ma automatycznie dostęp do aktualnej wersji pliku.
Ale nie tylko pracą człowiek żyje. Do tej pracy przecież trzeba jakoś dojechać. To też jest bardzo istotne ponieważ od wielu lat rozwijana jest usługa nawigacyjna Nokii, która znajduje się także w smartfoanch z rodziny Lumia. Jest ona darmowa. Bez gwiazdek, bez haczyków, bez ukrytych kosztów. Tak jak w przypadku Office to jest o tyle bardzo istotne, że użytkownik chce mieć wszystko od razu. Nie musi się zastanawiać gdzie to pobrać, gdzie to znaleźć. Od razu po uruchomieniu telefonu, mamy dostęp do usługi, która nazywa się Nokia Nawigacja, która daje nam możliwość korzystania z nawigacji na terenie całego świata.
Zanim wyjedziesz, siedząc przy swoim biurku przy komputerze, wybierasz sobie cele podróży, być może Rzym, Neapol i z aplikacji, którą masz na telefonie po prostu ściągasz mapy, które będą ci potrzebne. Tą wybraną mapę, którą potrzebuję mogę sobie pobrać, cały czas nieodpłatnie, bo nawigacja pamiętajmy jest darmowa, do naszego urządzenia. Jedyne co użytkownik musi zrobić, to musi uruchomić sobie program do nawigacji. Możemy pobrać sobie dowolną mapę do naszego smartfona. Mamy opcję zarządzaj mapami, gdzie z listy mogę pobrać jeden z ok. 200 krajów, do którego będę podróżował.
Ile razy byście się nie zetknęli z krytyką Symbiana, jest jeden element, którego nawet tzw. hejterzy Nokii się nie czepiają – nawigacji.
Ostatnia odsłona tej darmowej i bardzo udanej usługi, jest dostępna w smartfonach Nokii z Windows Phone. Spodziewamy się ich polskiej premiery niedługo po nowym roku, więc nie zaszkodzi przyjrzeć się temu, co oferują dla tych osób, które często i dużo podróżują.
Nawigacja od Nokii w Windows Phone oferuje tak naprawdę trzy usługi – dla zmotoryzowanych, dla piechurów, oraz nawigacja dla osób poruszających się transportem miejskim. Podobnie jak znany z Symbiana pakiet Ovi Mapy (ostatnio przemianowany na Nokia Mapy), aplikacja dla smartfonów z mobilnymi okienkami pozwala na załadowanie map do pamięci. W efekcie oszczędzamy na transferach danych. Takie rozwiązanie odróżnia usługę Nokii choćby od popularnych Map Google dla Androida.
Druga usługa to Mapy – działające na Windows Phone jako odrębna aplikacja informacyjna. Pozwala ona lokalizować interesujące nas wydarzenia w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy. Znajdziemy tam wszystko – od informacji o punktach handlowych, po restauracje i plany koncertów. Ważne, że informacje mogą aktualizować sami użytkownicy. Obejmują one nie tylko samo info na temat interesującego nas miejsca, ale także ceny i godziny, kiedy będziemy mogli je odwiedzić. Podobnie jak Nawigacja, Mapy są darmowe.
Fot/Źródło: Nokia
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Jeśli czekacie na jeden z dwóch nowo zapowiedzianych smartfonów od Nokii, to mamy dla was wiadomość, która powinna was zainteresować.
Fiński producent potwierdził, że Nokia Lumia 820 i Nokia Lumia 920 zadebiutują na europejskim rynku w listopadzie tego roku, czyli już po oficjalnej premierze systemu operacyjnego Windows 8.
Krajami, w których nowe Lumie mają być dostępne w pierwszej kolejności, są Niemcy oraz Włochy. Niewykluczone jednak, że w tym samym terminie smartfony trafią też do innych europejskich krajów.
Nokia Lumia 920 i Nokia Lumia 820 to nowe, zapowiedziane na początku września smartfony Nokii. I pierwsze działające pod kontrolą systemu Windows 8. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj oraz tutaj.
Fot. Nokia
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Przystępna cenowo nowa Nokia Lumia 625 jest swoistym pomostem pomiędzy nieco droższym modelem 720 a testowaną przez nas niedawno Lumią 520. To także znacznie udoskonalona następczyni cenionego i często wybieranego przez użytkowników modelu 620.
Design Lumii 625 jasno nawiązuje do cieszącej się uznaniem na całym świecie serii smartfonów. Znajdziemy tu wszystko to z czego znana jest Nokia – elegancki, nieco minimalistyczny design, lekkość formy, świetną jakość wykonania i dobrej jakości materiały.
Przednia część smartfonu zdominowana jest przez dotykowy ekran. W stosunku do poprzedniczki znacznie zwiększono jego rozmiar. Teraz zamiast 3,8 cala jest to aż 4,7 cala w dodatku wykonane w znacznie nowocześniejszej niż wcześniej technologii IPS (analogiczną konstrukcję znajdziemy także na pokładzie testowanej przez nas niedawno Nokii Lumii 520). Rozdzielczość ekranu pozostawiono bez zmian – w dalszym ciągu jest to 800 x 480 pikseli. Nowy, większy ekran przed zarysowaniami chroni szkło Corning Gorilla Glass 2. Zmiany te definitywnie wyszły nowej Nokii na dobre. Obraz na ekranie jest bardzo czytelny i ostry a kolory nasycone. Co więcej dzięki nowoczesnej technologii czerń jest niemal doskonale... czarna! Zadbano także o wysoki współczynnik kontrastu oraz wysoką jasność. Dzięki autorskim rozwiązaniom Nokii świetnie sprawuje się on nie tylko w pomieszczeniach ale także nawet w dość ostrym słońcu.
Ekran ten ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki bardzo dużej wrażliwości na dotyk z powodzeniem można obsługiwać go w rękawiczkach. Podczas nadchodzącej wielkimi krokami zimy z pewnością wielu użytkowników Nokii doceni tę możliwość.
Nokia Lumia 625 to bardzo dobry smartfon, co więcej oferowany w bardzo dobrej cenie. Oferuje wszystko to, do czego zdążyła przyzwyczaić nas Nokia – prosty ale efektowny design, wysoką jakość wykonania, sprawne działanie i przyjazny dla użytkownika system operacyjny. Model ten powinien przypaść do gustu nie tylko początkującym ale i bardziej zaawansowanym użytkownikom smartfonów.
Po ekranem znalazły się typowe dla Lumii trzy dotykowe przyciski, obsługujące funkcje (od lewej) cofnij, ekran główny oraz wyszukiwanie. Sterowanie głośnością, blokadę ekranu oraz specjalny klawisz sprzętowy, przyporządkowany domyślnie do aparatu cyfrowego znajdziemy na prawej krawędzi jej obudowy. Ten ostatni działa identycznie jak w fotograficznej Nokii Lumii 1020 – ma dwie pozycje (pierwsza służ do ostrzenia) a jego dłuższe przytrzymanie włącza aparat. Fizyczne przyciski są błyszczące i efektownie kontrastują z matowym panelem, w którym są umieszczone.
Dolną część zarezerwowano na uniwersalne złącze micro USB. Gniazdo służące do podłączenia zestawu słuchawkowego znajduje się u góry smartfonu. Sloty na kartę SIM oraz kartę pamięci micro SD o maksymalnej pojemności 64 GB umieszczono pod zdejmowanym tylnym panelem. Element ten jest wymienny – wybierać można spośród 5 atrakcyjnych kolorów. Zdejmuje się go podobnie jak ma to miejsce w modelu 520 – trzeba go lekko podważyć wykorzystując zaokrąglenie krawędzi.
Z tyłu Nokii dominuje obiektyw aparatu cyfrowego. Wyposażono go w 5-megapikselową matrycę, autofokus oraz lampę błyskową. Fotografowanie uprzyjemnia wspomniany już wcześniej dwustopniowy fizyczny spust migawki, aplikacja znana ze stricte fotograficznej Nokii Lumii 1020 – Nokia Smart Cam oraz jasny obiektyw (f/2.4) o ogniskowej 28 mm. Z efektów współpracy wszystkich tych elementów możemy być zadowoleni. Jak na swoją klasę cenową Nokia wykonuje naprawdę dobre zdjęcia a dodatkowo rejestrować można wideo w standardzie Full HD 1080p.
O płynną pracę dobrze zoptymalizowanego systemu operacyjnego jakim jest Windows Phone 8 dba Qualcomm Snapdragon S4 – dwurdzeniowy procesor, identyczny jak w droższych modelach tej marki, ale nieco niżej taktowany. W Lumii 625 pracuje z częstotliwością 1,2 GHz. Ma on do dyspozycji 512 MB pamięci RAM. Na dane przeznaczono w sumie 8 GB. Dodatkowe 7 GB dostajemy w chmurze, a kolejne 64 GB zmieścić można na karcie pamięci. Wydajne podzespoły nie mają jednak zbyt dużego apetytu na energię – dość napisać, że maksymalny czas gotowości Lumii 625 wynosi aż 23 dni.
Na takiej konfiguracji sprzętowej Windows Phone 8 pracuje bardzo płynie. System dobrze zoptymalizowano, co znacząco wpływa na komfort użytkowania Nokii. Wszystko działa bardzo sprawnie a do dyspozycji mamy intuicyjny, efektowny i co najważniejsze łatwy w obsłudze interfejs Metro UI. Dodatkowo wszystkie podstawowe ustawienia są w łatwo dostępne a podstawowe czynności takie jak konfiguracja konta pocztowego czy mediów społecznościowych – niezwykle proste.
Wśród fabrycznie zainstalowanych aplikacji znajdziemy między innymi świetnie sprawującą się, darmowa nawigację HERE (HERE Maps i HERE Drive), elektroniczny Portfel, pakiet Office a nawet opisywany przy okazji Nokii Lumii 1020 Kinograf. Do dyspozycji mamy także standard DLNA, dzięki któremu Multimedia można wyświetlać za pośrednictwem konsoli Xbox, telewizora, odtwarzacza Blu-ray lub komputera PC.
Podsumowując, Nokia Lumia 625 to bardzo dobry smartfon, co więcej oferowany w bardzo dobrej cenie. Oferuje wszystko to, do czego zdążyła przyzwyczaić nas Nokia – prosty ale efektowny design, wysoką jakość wykonania, sprawne działanie i przyjazny dla użytkownika system operacyjny. Model ten powinien przypaść do gustu nie tylko początkującym ale i bardziej zaawansowanym użytkownikom smartfonów.
Co znajdziemy w pudełku?
Informacje ogólne |
Producent | Nokia |
Model | Lumia 625 |
System | 850/900/1800/1900 |
Pamięć zewnętrzna | tak |
Pamięć wewnętrzna | 8 GB |
Standardowy akumulator | 2000 mAh |
Maksymalny czas rozmów* [min] | 1440 |
Maksymalny czas czuwania* [godz] | 552 |
Wymiary [mm] | 133.3 x 72.3 x 9.2 |
Waga [g] | 159 |
UMTS | tak |
System operacyjny | Windows Phone 8 |
Procesor | dwurdzeniowy 1.2 GHz |
<p><em>Zapraszamy do obejrzenia naszej wideo-recenzji Nokii Lumii 625!</em></p>
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Nokia Lumia dla biznesu: Office, SkyDrive i nawigacja - opinie i komentarze (0)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.