Jedną z podstawowych zalet systemu Android jest możliwość jego personalizacji. W przeciwieństwie do konkurencyjnych systemów, w których można dostosować tylko kilka elementów, tutaj można zmienić dosłownie wszystko - zaczynając od tapet i dzwonków, przez launchery i widżety, aż do zmiany całego oprogramowania.

Sposób edycji zawartości pulpitu zależy w dużej mierze od zainstalowanego oprogramowania i launchera, czyli aplikacji decydującej o sposobie wyświetlania treści na pulpicie i siatce aplikacji. W większości przypadków wygląda to jednak podobnie.

Dodawanie widżetów
Będąc na ekranie głównym wybieramy kolejno: Menu > Dodaj > Widźety. Można też przytrzymać przez chwilę palec na wolnym polu pulpitu i z wyskakującego okna wybrać opcję „Widżety”. Zostanie wówczas załadowana lista dostępnych widżetów posortowana alfabetycznie. Kliknięcie na wybraną pozycję spowoduje dodanie jej na pulpicie. Często jest tak, że widżet dostępny jest w kilku wersjach rozmiarowych i funkcjonalnych. Niektóre nakładki systemowe i launchery umożliwiają ich podgląd, ale najczęściej wybór odpowiedniego widżetu dokonywany jest metodą prób i błędów. Dopiero w Androidzie 4.0 sytuacja uległa poprawie, ponieważ rozmiar widżetów jest wyraźnie zaznaczony obramowaniem na liście wyboru, skąd należy przenieść wybrany dodatek na pulpit niczym skrót do aplikacji.

Dodawanie skrótów
Odbywa się analogicznie jak w przypadku widżetów (Menu > Dodaj > Skróty). Dodawanie w ten sposób skrótów do aplikacji jest jednak męczące. Wygodniejszym sposobem jest przenoszenie ikon z listy aplikacji bezpośrednio na pulpit. Aby to zrobić, należy przytrzymać palec na wybranym skrócie z listy programów, po czym telefon zawibruje, a lista zostanie ukryta. Teraz ikona powinna być „przyczepiona” do palca. Gdy znajdziemy odpowiednie miejsce, które nie jest zajmowane przez inne obiekty, należy oderwać palec od ekranu, by ikona stabilnie usytuowała się w danej pozycji. Innymi słowy, aby dodać ikonę na ekran wystarczy przeciągnąć ją z listy programów na wolne miejsce pulpitu.

Edycja i usuwanie elementów
Skróty i widżety można też w bardzo prosty sposób przemieszczać i usuwać. Przytrzymując palec na danej pozycji pulpitu, zostanie ona znowu „przyczepiona” do niego, a w dolnej części ekranu pojawi się „kosz” (w zależności od oprogramowania). Możemy ją teraz przesunąć na inne wolne pole lub usunąć przenosząc do „kosza”. Wystarczy oderwać palec od ekranu aby potwierdzić operację.

Ustawianie tapety
Trudności nie powinno również sprawiać zmiana tapety wyświetlanej na pulpicie. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy jest analogiczny do tych prezentowanych powyżej – będąc na głównym ekranie wybieramy kolejno: Menu > Dodaj > Tapety (lub przytrzymujemy palec na wolnym polu ekranu i wybieramy z nowego okna opcję „Tapety”). W zależności od oprogramowania, można teraz wybierać spośród animowanych i zwykłych tapet. Dodanie zwykłej tapety wiąże się z przejrzeniem kilku standardowych obrazków, a gdy dokonamy już wyboru pozostanie nam tylko odpowiednie przycięcie i ustawienie jako tła.

Przeglądanie listy animowanych tapet wygląda zupełnie inaczej. Spis przewijany jest pionowo, a nowe pozycje dodawane są automatycznie po zainstalowaniu nowego programu – tapety. Po kliknięciu na daną pozycje zostanie wyświetlony podgląd tapety. Jeżeli przypadnie nam do gustu to od jej ustawienia dzieli nas już tylko jeden przycisk „Ustaw tapetę”. 

W menu tapet do dyspozycji powinniśmy mieć także galerię, w której nie jesteśmy już ograniczeni tylko do standardowych zdjęć. Jako tło można więc ustawić dowolny obrazek znajdujący się w naszych zasobach. Wystarczy otworzyć dane zdjęcie, a z menu wybrać opcję „Ustaw jako tapetę”. Taką możliwość posiada większość galerii i programów graficznych znajdujących się w Markecie.

Dopasowanie wielkości tapety do rozdzielczości ekranu jest bardzo istotne jeżeli nie chcemy mieć rozmytego tła z widocznymi pikselami. Problemu w tym przypadku nie stanowią „duże tapety” przeniesione z komputera – te bez trudu można przyciąć w telefonie. Warto jednak wiedzieć jak duże powinny być tapety idealnie dopasowane do ekranu. Rozdzielczość tapety powinna być dwa razy wyższa niż pozioma rozdzielczość ekranu. Innymi słowy, jeżeli mamy telefon o rozdzielczości ekranu 320 x 480 to tapeta powinna mieć rozdzielczość 640 x 480. Dla rozdzielczości 480 x 800 prawidłowy rozmiar tapety to 960 x 800. A dlaczego akurat w ten sposób? Trzeba pamiętać, że tapeta przewija się wraz z naszą pozycją na pulpitach (chyba, że ustawiono inaczej). W związku z tym, aby zachować taką możliwość tapeta musi mieć wyższą rozdzielczość w poziomie. Jeżeli będzie miała taką samą jak ekran to podczas zmiany pulpitu pozostanie na swoim miejscu.

Personalizacja pulpitu w smartfonie z Androidem - opinie i komentarze (15)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

SNAKE
02-11-2019 - 23:04:59
Pomocy węszłem w aplikacje motywy i mam inne ikony jak je zmienić na normalne jak wtedy 😭
  (0)
Odpowiedz
SNAKE
02-11-2019 - 23:04:27
Pomocy węszłem w aplikacje motywy i mam inne ikony jak je zmienić na normalne jak wtedy 😭
  (0)
Odpowiedz
SNAKE
02-11-2019 - 23:03:07
Pomocy węszłem w aplikacje motywy i mam inne ikony jak je zmienić na normalne jak wtedy 😭
  (0)
Odpowiedz
Cycle
26-01-2016 - 08:27:14
Zawsze trzeba przycinać bo takie zdjc ci się nie mieści dlatego musisz to robić
  (0)
Odpowiedz
Dudzikxd
23-01-2016 - 00:51:48
Mam sony Xperia m4 aqua i nie mogę zmienić tapety na telefonie z galerii bo ciągle muszę je zmniejszać co mam zmienić żeby mieć całą tapete z galerii
  (0)
Odpowiedz
J
16-01-2016 - 19:24:21
mam nowego samsunga Galaxy J5 i tylko 1 widget kalendarza, gdzie znaleźć więcej widgetów kalendarza a szczególnie widget plan dnia ? Nie chcę instalować dodatkowych kalendarzy a jedynie "oryginalne" widgety Androida.
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
17-01-2016 - 17:10:07
Witam, Pragnę poinformować, że na to pytanie najlepiej odpowie nasz specjalista. W związku z powyższym, serdecznie zapraszam do kontaktu z Serwisem Obsługi Technicznej „Tech Desk” dostępnym pod numerem *7242 (koszt połączenia to 2 PLN netto/minutę – numer dostępny dla klientów sieci T-Mobile) lub 708477242 (dla Klientów innych operatorów, koszt połączenia wg taryfy). Serwis Obsługi Technicznej jest dostępny codziennie w godzinach 7:00 – 23:00. Regulamin serwisu znajduje się na stronie internetowej www.t-mobile.pl Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
eryot
15-12-2015 - 14:32:34
A czy można utworzyć skrót do przycisku wyłączenia telefonu na pulpicie. LG G2 i G3 ?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
18-12-2015 - 09:58:24
W przypadku zapytań dotyczących konfiguracji i obsługi sprzętu, zapewniamy wsparcie techniczne TechDesk: *7242 (2,46 pln/min) dla T-Mobile i Heyah lub 708477242 (2.58 pln/min) dla pozostałych codziennie 7:00-23:00. Regulamin na www.t-mobile.pl. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
kindziula
26-10-2015 - 19:23:59
Witam :) chciałabym wiedzieć czy jest możliwe samodzielne zmienianie ikon np na zdjęcie z galerii w prosty do opanowania sposób
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
27-10-2015 - 16:33:41
Witam, jedną z aplikacji pozwalających na zmianę zdjęcia w ikonę jest Icon Changer free, do pobrania ze sklepu Google Play. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
jotwupe
28-11-2014 - 16:02:28
Jak przyciac muzyke,chce zeby zaczynała sie np. od 30 sek a nie od poczatku gdyz sie długo zaczyna jak to zrobic?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
29-11-2014 - 08:07:22
Istnieje wiele aplikacji w Sklepie Play którymi możesz to zrobić, między innymi Mp3 Cutter. Dodatkowo w niektórych telefonach można to zrobić bezpośrednio po wybraniu pliku mp3 jako np. dzwonka. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
weronika
27-07-2013 - 00:22:50
No właśnie,mam to samo pytanie . Na wygaszacz mogę ustawić całe zdjęcie,a na pulpit nie mogę ustawić całości i mnie to denerwuje,bo nie wiem jak to zmienić .
  (0)
Odpowiedz
tiffo
27-06-2013 - 21:17:03
Witam.A ja mam pytanie dlaczego trzeba przycinac zdjecie i czy to jest mus?? Ja chciałbym miec cale zdjecie na pulpicie a nie jego czesc.Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wakacje… Wkrótce zostanie po nich już tylko wspomnienie, bo wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Książki kupione, zeszyty, ołówek, długopis – wszystko jest. Brakuje tylko jednego – planu lekcji. Jednak ten, zamiast nosić w wersji papierowej, lepiej trzymać w pamięci telefonu. Pomogą w tym wygodne aplikacje dla Androida.

School Assistant to kompleksowe narzędzie organizacyjne nie tylko dla uczniów, ale także dla studentów. Po pierwszym uruchomieniu, po funkcjach aplikacji oprowadzi nas mini-przewodnik. Już na tym etapie można zapisać wszystkie zajęcia, by później uzyskać ich podgląd z głównego ekranu aplikacji lub pulpitu telefonu (widżety są dostępne dopiero po wykupieniu wersji „+”, która kosztuje ok. 4,89 zł). Wszystkie zajęcia wyświetlane są w postaci listy, a kolejne dni tygodnia można przewijać poziomo przy pomocy gestów. Przy każdej pozycji znajdziemy informację o czasie trwania, typie przedmiotu oraz sali, w której odbędą się zajęcia. Wszystkie można podejrzeć na przejrzystym grafiku miesięcznym lub tygodniowym po kliknięciu w ikonę zegara (w prawym górnym rogu). Tu z kolei można przełączać się między podglądem ogólnym a szczegółowym (agenda). Plusem dodajemy nowe zajęcia, z czego każde może być oznaczone innym kolorem, o czym przypomina nawet gradientowe tło nowych pozycji. Wykłady, ćwieczenia – dwa podstawowe typy zajęć można uzupełnić o inne, oznaczające je dowolną grafiką i kolorem, a później przypisać do planu. Określamy jeszcze datę i czas trwania, częstotliwość powtarzania, salę oraz nazwisko nauczyciela. OK i gotowe – nowe zajęcia trafiają na plan. W ustawieniach można skonfigurować semestry, domyślny czas trwania zajęć i przerwy oraz okresy wakacyjne. Na deser – School Assistant przypomina o wszystkich zajęciach generując komunikaty w obszarze powiadomień. 

Znacznie mniej rozbudowanym, ale również spełniającym swoje zadanie, jest mobilna tablica szkolna – Quick TimeTable. Ekran główny programu to właśnie tablica z wykazem nadchodzących zajęć, których czcionka przypomina pismo ręczne. Jej kolor można zmienić (czarny/zielony/niebieski) w ustawieniach wysuwanych z prawej strony ekranu. Kliknięcie w centralną część ekranu wywoła natomiast podgląd całego rozkładu zajęć, gdzie wiersze stanowią dni tygodnia, a kolumny czas trwania. Dodanie nowych zajęć ogranicza się do kliknięcia w puste pola, wybrania przedmiotu (jednego z predefiniowanych lub własnoręcznie skonfigurowanych) i kliknięcia „Zapisz”. Bardzo szybko i wygodnie. Domyślnie każda lekcja trwa 45 minut, ale jej długość można zmienić po kliknięciu w ikonę kolumny. Podobnie można edytować ilość dni i ich oznaczenie. Gotowym rozkładem lekcji można podzielić się ze znajomymi, wybierając z Menu opcję „Obraz planu zajęć”, a następnie klikając w ikonę koperty. Można też zapisać kopię planu na kartę pamięci tak „na wszelki wypadek”.

Fani interfejsu Metro UI, znanego z Windows Phone, powinni zainteresować się aplikacją Yasp! Dni tygodnia przewijane są gestami, a w dolnej części ekranu umieszczono tylko dwa przyciski odpowiedzialne za dodawanie i edycję – oba oznaczone charakterystycznymi ikonami. Co, gdzie, kiedy, z kim i o której – po uzupełnieniu tych danych (i oznaczeniu kolorem zajęć) nowa pozycja trafi na rozkład dnia. Program automatycznie zapisuje wszystkie wprowadzone zajęcia, więc później nie trzeba wpisywać ich nazwy, a jedynie wybrać z listy. Ustawienia Yasp! również zostały ograniczone do minimum – można jedynie ustawić widoczność weekendów, zmienić typ zegara (12/24h) i ustawić plan dwutygodniowy. Później, do gotowych pozycji, można wpisywać zadania i określać termin ich wykonania – wystarczy kliknąć w dany przedmiot. Warto zwrócić również uwagę na automatyczne dostosowanie widoku planu do położenia telefonu - w trybie pionowym wyświetlany jest podgląd tylko jednego dnia, natomiast w poziomym - tygodnia.

Smartfon w szkole, czyli plan lekcji na smartfonie z Androidem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jedną z ciekawszych nowości, które wprowadził Android na małe ekrany, są animowane tapety. W przeciwieństwie do tych zwykłych, statycznych, te mogą być graficznymi mini-arcydziełami, które reagują na wydawane polecenia, a nawet łączą w sobie funkcje aplikacji użytkowych i rozrywkowych. Jest tylko małe „ale”…

Animowane tapety można ustawić na wszystkich nowoczesnych smartfonach z Androidem (z drobnymi wyjątkami). Niekiedy producenci usuwają taką możliwość, co może wynikać z parametrów urządzenia, które plasują je na niższej lub średniej półce cenowej. Ale o tym później. Interaktywne tapety ustawiamy tak samo jak zwykłe – należy przytrzymać palec na ekranie, kliknąć w „Tapety”, a następnie w „Animowane tapety”. Wówczas pojawi się okno z listą wyboru wszystkich zainstalowanych aplikacji, bo – co warto zaznaczyć – teraz nie mamy do czynienia ze zwykłymi plikami graficznymi, a właśnie z programami. To oznacza, że można je znaleźć m.in. w sklepie Google Play pod dedykowaną kategorią. Zedge, najpopularniejsza wyszukiwarka multimediów na smartfony, także umożliwia przeglądanie animowanych tapet, ale ich pobranie możliwe jest tylko za pośrednictwem Google Play, więc ta opcja może być przydatna tylko w celu wygodniejszego sortowania i filtrowania listy popularnych pozycji.

Season Zen HD

Rybki w akwarium, nadmorskie fale, zachód słońca, a nawet aktualna godzina i pogoda – interaktywne tapety wykorzystywane są na wiele różnych sposobów. Choć zwykle pełnią tylko rolę estetycznych wypełniaczy czarnego ekranu, to nierzadko pełnią również rolę informacyjną. Koi Live Wallpaper i Season Zen HD to przedstawiciele graficznych arcydzieł, które cieszą oko i na pewno zbyt prędko się nie znudzą. Ta pierwsza przeznaczona jest dla miłośników rybek – swobodnie pływające, wielokolorowe stworzenia, można nakarmić pojedynczym kliknięciem, które jednocześnie wywoła fale rozpraszające się po tafli wody. Z kolei Season Zen HD przedstawia ławkę w parku, której towarzyszy drzewo i miejscowy ptaszek. Do dyspozycji użytkownika oddano 5 różnych otoczeń, którym odpowiadają poszczególne pory roku i jedno okolicznościowe (Wielkanoc). Opcje konfiguracyjne, dostępne po kliknięciu w „Ustawienia”, umożliwiają szczegółową konfigurację wszystkich wyświetlanych elementów (np. kolor ptaszka czy typ ławki).

Weather Clock Live wyświetla aktualną godzinę na tle dostosowanym do panujących warunków atmosferycznych.

Od lewej: Super Clock Wallpaper, Galaxy S3 Dandelion, Galaxy S3 Drop, Beautiful Widgets

W ostatnim czasie popularne są również tapety zastosowane w Samsungu Galaxy Note i Samsung Galaxy S III, a także różne modyfikacje tapet rodem z iPhone’a. Mamy więc już kultowe dmuchawce i piórka czy spływające krople wody w kilku odmianach. Interesujące mogą być również tapety zastępujące widżety, ale tu pole do popisu mają tylko producenci designerskich zegarków lub dostawcy informacji pogodowych. Black world time clock, Super Clock Wallpaper czy wp clock design – to trzy różne podejścia do wyświetlania aktualnej godziny na tapecie smartfonu. Beautiful Widgets, Animated Weather, True Weather – te programy zdolne są do wyświetlania tapety uzależnionej od warunków atmosferycznych w danej lokalizacji. Weather Clock Live to z kolei połączenie obu rozwiązań – na tle tapety wyświetlającej warunki atmosferyczne ulokowano prosty zegarek.

Niestety, choć animowane tapety potrafią być piękne i funkcjonalne, to potrafią również być „zasobożerne”. Mogą spowalniać pracę nawet relatywnie szybkich urządzeń, co może objawiać się okazjonalnymi „przycięciami” i wolniejszą reakcją na polecenia. Obciążony procesor pobiera też więcej energii, więc trzeba się liczyć z krótszym czasem pracy na baterii. Jeśli jednak te wady nie mają dla nas znaczenia, a chcemy cieszyć oczy pięknymi, interaktywnymi mini-arcydziełami, to śmiało możemy instalować animowane tapety. 

Interaktywne tapety na Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Segment launcherów, czyli aplikacji umożliwiających poruszanie się po pulpicie smartfonu z Androidem, rozwija się w niesłychanym tempie. Zasiedziali producenci muszą stale modyfikować swoje oprogramowanie, żeby sprostać „młodej konkurencji”. A właśnie dołączyły do niej programy: Arikui i Solo Launcher.

Producent Solo Launcher ma aspiracje konkurować z takimi weteranami segmentu, jak Apex czy Nova. Od razu można też zauważyć, że zaczerpnął z nich najlepsze rozwiązania, oferując je zupełnie za darmo. Po uruchomieniu aplikacji zostanie wyświetlony standardowy pulpit, do którego zdążyliśmy już przywyknąć – do dyspozycji użytkownika oddano pięć przewijanych poziomo paneli, poniżej których ulokowano „dockbar”, czyli pasek ulubionych aplikacji (wraz z ikoną wywołującą listę zainstalowanych pozycji). „Nic nowego!” – można stwierdzić po krótkich oględzinach launchera. Wystarczy jednak spojrzeć do opcji konfiguracyjnych i listy programów, by przekonać się, że w Solo drzemie potencjał. Ustawienia aplikacji opierają się na kolorowych grafikach, przejrzystych etykietach i logicznych grupach funkcji, dzięki czemu łatwiej można odnaleźć żądane opcje. Użytkownik może ustawić liczbę kolumn i wierszy na pulpicie, zmienić styl paska wyszukiwania czy dostosować efekty przewijania – dedykowane opcje znajdzie w pierwszej grupie ustawień pulpitu. Idąc dalej, może dostosować listę aplikacji (jej siatkę i przeźroczystość, a także ukrywanie aplikacji), dockbar (liczbę pozycji, przewijanie), a nawet barwę programu, gesty i liczniki. Te ostatnie zwykle dostępne są w płatnych wersjach programów, bo oferują natychmiastowy podgląd liczby nieprzeczytanych wiadomości SMS, e-mail czy nieodebranych połączeń bezpośrednio z pulpitu (przy ikonach programu pojawiają się wówczas drobne liczniki). Na koniec wszystkie dane można zapisać w kopii zapasowej, by później szybko wrócić do ulubionej konfiguracji. Całość uzupełniają funkcjonalne widżety: prognoza pogody, czyszczenie pamięci operacyjnej, oszczędzanie energii.

Z kolei zamierzeniem twórców Arikui Launcher było połączenie „kafelkowej stylistyki” Modern UI z rozwiązaniami typowymi dla systemu Android. Wszystkie ikony i widżety mogą być więc wyświetlane w formie kafelków, których rozmiar można dowolnie modyfikować. Innymi słowy, każdy widżet i skrót będą wyświetlane na tle kolorowego prostokąta o konfigurowalnym rozmiarze. Co więcej, można dostosować ich przeźroczystość, a nawet zaokrąglić rogi. Unikalną funkcją launchera jest możliwość przewijania pulpitów zarówno poziomo, jak i pionowo, rozszerzając w ten sposób rozmiar obszaru roboczego – w ustawieniach aplikacji można jedynie zmienić poziomą wartość, określając liczbę kolumn siatki (trzy lub cztery). Jeśli więc ikona lub widżet zostaną przeniesione poniżej domyślnego obszaru, możliwe będzie ustawienie ich tuż po ostatnim elemencie pulpitu – ten zostanie rozszerzony automatycznie. Dzięki temu każdy z pięciu paneli może stanowić odrębny zestaw - przewijanych pionowo – kafelków. Dwa paski zakładek rozdzielonych centralnie umieszczoną listą zainstalowanych aplikacji – tak prezentuje się drawer, czyli „szuflada” z programami, którą można rozwinąć po kliknięciu w strzałkę umieszczoną przy dolnej krawędzi ekranu. Górny pasek zakładek oferuje segregację po nowych, systemowych i wszystkich pozycjach, natomiast dolny umożliwia wykonywanie operacji odinstalowania czy utworzenia folderów z wybranych programów. 

Fot. Google Play

Alternatywne pulpity dla Androida cz. 3 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się