Porady

26.08.2013
Praktyczne porady dla Windows Phone 8. Jakie tajemnice skrywa system?

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Windows Phone jest prostym w obsłudze systemem operacyjnym. Ale nie wszystko jest w nim oczywiste na pierwszy rzut oka. Poznaj ciekawe opcje, które ułatwią ci życie.

System operacyjny Windows Phone 8 kryje wiele tajemnic. Odkrycie ich sprawi, że dużo łatwiej, sprawniej i przyjemniej będzie się Wam korzystać ze smartfonów, które wyposażone są w ten system.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem i przypominamy, że obecnie w ofercie T-Mobile znajdują się następujące smartfony z Windows Phone 8:

Jak oszczędzić trochę energii w naszej baterii, gdy nie mamy ładowarki pod ręką? W Ustawieniach przejdźmy do ustawienia Oszczędzanie baterii, które domyślnie jest wyłączone. Po włączeniu tej opcji nasz telefon przestanie przyjmować dane w trybie push, co oznacza, że nie wyświetli nam powiadomień o nowych e-mailach czy informacjach z Facebooka, zostaną też zawieszone aplikacje działające w tle. Nowe powiadomienia możemy jednak odczytać ręcznie, wchodząc do danej aplikacji. 

Po przejściu do opcji Zaawansowane możemy zdecydować w jakich sytuacjach telefon ma się przełączać automatycznie w tryb oszczędzania baterii (przy wyładowanej baterii, do następnego ładowania lub zawsze).

Darmowa aplikacja Nokia Pocztówka, udostępniona w sierpniu tego roku, umożliwia wysłanie do 15 papierowych pocztówek z telefonów Nokia z Windows Phone. To świetny pomysł na wakacje, dzięki któremu możemy wysłać bliskim wydruk zdjęcia zrobionego naszym telefonem. Oszczędza nam to wycieczki na pocztę, a w dodatku pocztówka będzie jedyna w swoim rodzaju.

W celu skorzystania z tej usługi musimy mieć aktywne konto w sklepie z aplikacjami Windows Marketplace. Będąc w sklepie wyszukujemy aplikację Nokia Pocztówka, a następnie instalujemy ją. Po uruchomieniu aplikacji możemy wykonać zdjęcia lub wybrać je z galerii naszego telefonu. Wybraną fotografię upiększymy wedle uznania korzystając z jednego z 50 filtrów. Kolejny krok to wpisanie danych adresata.

Pocztówka jest gotowa, możemy podejrzeć efekt finalny, zaakceptować regulamin i wysłać ją. Jedyny minus: na pocztówce znajdzie się informacja o modelu telefonu na jakim została wykonana - rodzaj reklamy Nokii.

Właściciele Lumii 920, 925 i 1020 mogą wysłać do 15 pocztówek miesięcznie, a posiadacze innych modeli - maksymalnie 5. 

Dzieci uwielbiają smartfony, ale przekazywanie ich naszym pociechom może skończyć się niemiłą niespodzianką, taką jak usunięcie danych czy zmiana ustawień telefonu. Możemy też nie chcieć, żeby dzieci miały dostęp do wszystkich zasobów telefonu.

Twórcy Windows Phone 8 przewidzieli odpowiednie rozwiązanie dla rodziców: Kącik dziecięcy. Znajdziemy go w Ustawieniach, gdzie możemy zdefiniować do których zasobów telefonu dziecko będzie miało dostęp i z jakich aplikacji będzie mogło skorzystać. W kolejnym etapie możemy również ustawić hasło, które pozwoli opuścić Kącik, ale nie jest to obowiązkowe. Dostęp do Kącika uzyskamy z ekranu blokady telefonu, przesuwając palcem w lewo po ekranie. Kącik możemy opuścić blokując i odblokowując telefon.

Wielozadaniowość

Jak każdy nowoczesny system operacyjny, Windows Phone 8 pozwala na przełączanie pomiędzy pracującymi aplikacjami. Jest to banalnie proste - wystarczy przytrzymać przycisk wstecz. Przewijająć palcem w lewo lub prawo, wybierzemy aplikację do której chcemy przejść.

Wyślij swoją lokalizację znajomym

Chcesz dać znać komuś gdzie jesteś? Nic prostszego. Podczas tworzenia wiadomości naciśnij ikonkę spinacza. Odbiorca wiadomości otrzyma link, który przeniesie go do mapy z twoją lokalizacją. Jeśli wyślemy taką wiadomość na telefon z Windows Phone wyświetlona zostanie miniaturka mapy (można powiększyć ją na mapie po tapnięciu).

Zabezpiecz swój telefon 

Wolałbyś, żeby twój telefon nie był dostępny dla każdego ot tak? Ustaw hasło, które nie pozwoli go odblokować postronnej osobie. Przejdź do Ustawień i wybierz ekran blokady. Wybierz opcję Hasło, która domyślnie jest wyłączona - po jej uruchomieniu możesz wybrać hasło składające się z cyfr. Przy kolejnym odblokowywaniu telefonu system zażąda hasła. 

Zrób zrzut ekranu

Przydatne i proste: jeśli chcesz zapisać zawartość ekranu w pamięci telefonu wystarczy, że przytrzymasz jednocześnie przycisk Windows i włączenia/blokady. Zrzut ekranu zostanie zapisany w zbiorze Zdjęcia, w katalogu Zrzuty ekranu.

Windows Phone oferuje interesujący zestaw narzędzi do obróbki zdjęć. Po wykonaniu zdjęcia odszukajmy je i tapnijmy wielokropek, znajdujący się w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie wybierzmy z menu edytuj. Dalej wybierzmy Przytnij, obróć, popraw, co przeniesie nas w tryb edycji.

W dolnej części ekranu zobaczymy ikonki, które umożliwiają, kolejno, obrócenie zdjęcia, jego wykadrowanie i poprawę. Ta ostatnia funkcja automatycznie poprawi nasze zdjęcie, korygując jasność, kontrast i inne jego składniki. Inteligentne poprawianie nie zawsze działa tak jakbyśmy sobie tego życzyli, ale nic straconego - wystarczy ponownie tapnąć ikonkę różdżki i zdjęcie wróci do poprzedniego stanu.

Funkcja kadrowania umożliwia nam wycięcie niepożądanej części zdjęcia i jest prosta w obsłudze, warto z niej korzystać w razie potrzeby.

Przydatne, gdy jesteśmy za granicą, ale nie tylko wtedy. Windows Phone umożliwia wykonanie zdjęcia tekstu, jego zeskanowanie, a następnie przetłumaczenie na polski. Jak to działa?

Wciśnijmy przycisk lupy, znajdujący się pod ekranem. Zostaniemy przeniesieni na do wyszukiwarki Bing, ale po w dolnej części ekranu znajdziemy ikonę oka. Po jej wciśnięciu telefon przełączy się w tryb aparatu. Wskażmy telefonem wybrany tekst i tapnijmy przycisk skanuj tekst, a potem tłumacz. Na wykonane zdjęcie zostanie nałożone polskie tłumaczenie.

Korzystając z tego trybu aparatu możemy również skanować kody QR.

Dostosuj rozmiary kafelków

Nasze telefony z Windows Phone otrzymujemy z domyślnymi ustawieniami ekranu głównego. Kafelki są poukładane i mają zaplanowane przez producenta rozmiary. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie żebyśmy dostosowali ekran główny, a więc liczbę i rozmiar kafelków do naszych potrzeb. W tym celu wystarczy nacisnąć wybrany kafelek palcem i przytrzymać.  Możemy go przeciągnąć i przenieść w ten sposób w inne miejsce. Możemy też zupełnie usunąć, wybierając ikonę przekreślonej pinezki w jego górnym prawym rogu. Strzałka w dolnym rogu pozwala nam wybrać jeden z trzech rozmiarów.  

Używanie telefonu jako pilota do Xboksa 360

Posiadacze konsol Xbox 360 mogą wykorzystać swój telefon z Windows Phone jako pilota. Warunkiem jest podłączenie konsoli i telefonu do jednej sieci Wi-Fi. Żeby zamienić nasz smartfon w pilota trzeba pobrać aplikację Xbox SmartGlass ze sklepu Windows Phone Marketplace. Następnie, trzeba się zalogować do Xbox Live.

Przydatne, gdy wybieram się za granicę. Windows Phone 8 umożliwia zapisanie mapy wybranego obszaru w pamięci telefonu, dzięki czemu nie będziemy musieli korzystać z roamingu danych.

Na ekranie głównym wybierzmy kafelek Nokia Mapy, a następnie tapnijmy umieszczony w dolnej części ekranu wielokropek (…). Kolejny krok to wybranie pobierz mapy, a dalej pobierz nowe mapy. Zgodnie z instrukcją tapnijmy przycisk dodaj, oznaczony znakiem plus. Zostanie wyświetlona lista kontynentów, a po przejściu dalej - państw, których mapy możemy zapisać w pamięci telefonu. Wskazanie kraju przeniesie nas w tryb pobierania mapy.

Zmień kolorystykę systemu

W Ustawieniach znajdziemy pozycję motyw. Jeśli znudził nam się domyślny kolor systemu, zwany kolorem wiodącym, możemy go zmienić na jeden z dziewiętnastu pozostałych. Kafelki odżyją! Możemy też zmienić tło na białe, zamiast typowego czarnego.

Wszystkie e-maile w jednym miejscu

Jeśli korzystamy z kilku kont e-mailowych przydatna okaże się możliwość wyświetlenia wszystkich odebranych listów w jednym strumieniu. W poczcie przejdźmy do konta, które chcemy zintegrować, wybierzmy wielokropek i opcję połącz skrzynki odbiorcze. Zaznaczmy które konta mają wspólnie wyświetlać odebrane wiadomości. Jeśli chcemy zrezygnować z łączenia, tapnijmy wielokropek i wybierzmy opcję połączone skrzynki, a następnie odłączmy wybrane konto.  

Wygodne przełączanie pomiędzy zakładkami w przeglądarce

Internet Explorer to sprawna przeglądarka, ale problemem jej interfejsu jest brak możliwości wygodnego przełączania się pomiędzy zakładkami - coś, co konkurencja w postaci innych systemów operacyjnych oferuje. Możemy to jednak łatwo zmienić. Wybierzmy wielokropek w dolnej części ekranu i przejdźmy do ustawień. W polu Przycisk na pasku adresu kontroluje wskażmy karty. Od tej pory na głównym ekranie Internet Explorera zamiast przycisku odświeżania (naszym zdaniem mało przydatnego) znajdziemy przycisk pozwalający wyświetlić otwarte karty. 

Szybszy dostęp do kontaktów

Jeśli zsynchronizujemy nasze kontakty z kontem na Facebooku, może okazać się, ze mamy setki osób na liście. Jak szybko znaleźć właściwą? Po tapnięciu na literę na liście kontaktów zostanie wyświetlona alfabetyczny zbiór liter, dzięki któremu szybko przeskoczymy na liście do poszukiwanej osoby. Inny sposób to oczywiście tapnięcie ikony wyszukiwania w dolnej części kontaktów i rozpoczęcie wpisywania imienia lub nazwiska osoby.

Jeśli tekst na ekranie telefonu jest dla nas za mały i przez to utrudnia nam lekturę, to w prosty sposób możemy go powiększyć. Przejdźmy do Ustawień i pozycji ułatwienia dostępu. W polu Rozmiar tekstu znajdziemy suwak, który oznaczony został białym prostokątem. Przeciągnijmy go w prawo, by powiększyć tekst. Na polu umieszczonym nad suwakiem zauważymy przykładową wielkość tekstu.

W Internet Explorerze po wybraniu wielokropka znajdziemy pozycję znajdź na stronie w dolnej części menu. Po jej wybraniu wyświetlone zostanie pole wyszukiwania wraz z klawiaturą. To przydatna funkcja, z której nie raz skorzystamy. 

Windows Phone oferuje w pełni użyteczny pakiet Office za darmo. Po przejściu do programu i wciśnięciu ikony plus na dole ekranu stworzymy dokument Word lub Excel.

W Wordzie, po wybraniu wielokropka możemy udostępnić komuś nasz dokument, a korzystając z ikony format na dole ekranu - zmienić na przykład krój czy rozmiar fontu. Nasze dokumenty zostaną zapisane w chmurze Microsoftu, więc jeśli korzystamy z nowego Office na domowym komputerze, będziemy mieli je zawsze pod ręką w aktualnej wersji. 

Excel z kolei oferuje wiele funkcji pełnej aplikacji sprytnie przeniesionych na platformę mobilną. I tak, możemy całkiem wygodnie zaznaczać wiele komórek, możemy też korzystać z wszystkich funkcji (najpopularniejsze znajdziemy w ikonie ze znakiem sumy na dolnym pasku). Mało intuicyjny jest sposób na wyjście z trybu klawiatury - trzeba wcisnąć przycisk wstecz. Formatowanie stylu komórki dostępne jest w menu wielokropka. Wykres możemy stworzyć po zaznaczeniu więcej niż jednej komórki - jego ikona pojawi się na dolnym pasku. Choć używanie Excela na telefonie wydaje się karkołomnym pomysłem, musimy przyznać że Microsoft świetnie zaprojektował jego mobilną wersję i jest ona użyteczna.

Praktyczne porady dla Windows Phone 8. Jakie tajemnice skrywa system? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Podziel się