Przez lata utarło się przekonanie, że telefony BlackBerry nadają się praktycznie wyłącznie dla ludzi biznesu i szukanie dla niego innych zastosowań nie ma praktycznie żadnego sensu. Okazuje się jednak, że takie odejście jest jak najbardziej błędne i oprócz negocjacji z naszymi partnerami biznesowymi prowadzonymi za pomocą staroświeckich wiadomości email, BlackBerry jest w stanie zapewnić nam stały kontakt również z naszymi znajomymi, posługującymi się na co dzień Facebookiem, Google Talk czy Windows Live Messengerem. Gdzie szukać odpowiednich aplikacji?

BlackBerry Messenger

Oczywiście podstawa i komunikator, bez którego Research In Motion (producent BlackBerry) nie byłby w stanie odnieść na rynku konsumenckim takiego ogromnego sukcesu, czego potwierdzeniem jest chociażby 35 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Aplikacja przyciąga nie tylko łatwością obsługi (brak jakiejkolwiek konfiguracji – uruchamiamy i już możemy rozmawiać ze znajomymi, znając tylko ich numer PIN albo adres email), ale także ogromnymi możliwościami (listy zadań, grupy, wymiana plików multimedialnych, etc), pozwalających nawet na skutecznie zastosowanie go nie tylko w gronie znajomych, ale i np. w małej firmie.

Google Talk

RIM zadbał również i o to, abyśmy mieli dostęp również do protokołów komunikacyjnych innych producentów, w tym m.in. najpopularniejszego i najbardziej uniwersalnego – Google Talk. Prosty, niewielki i atrakcyjny graficznie program umożliwi nam nie tylko prowadzenie rozmów ze znajomymi, ale również zmianę statusu, przesyłanie plików multimedialnych, wprowadzanie zmian na naszej liście znajomych, ale również np. możliwość otrzymywania specjalnych powiadomień, gdy dostępne staną się wybrane przez nas kontakty.

Przy tym wszystkim Google Talk dla BlackBerry działa cały czas w tle, nie obciążając przy tym zbytnio baterii i umożliwiając nam tym samym zachowanie ciągłości rozmowy, nawet w sytuacji, kiedy musimy przez chwilę zająć się czym innym. Ogromną zaletą GT jest również integracja ze skrzynką wiadomości BlackBerry, dzięki czemu możemy wszystkie nasze najnowsze informacje odnaleźć w jednym miejscu.

Pobierz (http://appworld.blackberry.com/webstore/content/681)

Windows Live Messenger

Nieco mniej popularny, ale wciąż wykorzystywany przez miliony osób na świecie komunikator Microsoftu również znalazł swoje miejsce na liście aplikacji dostępnych dla BlackBerry i podobnie jak Google Talk, oferuje nam całą gamę możliwości przydatnych przy prowadzeniu naszego „internetowego życia”. Możemy więc bez problemów prowadzić rozmowy z jednym lub wieloma znajomymi (w tym uczestniczyć w rozmowach grupowych), zmieniać status, aktualizować informacje na nasz temat czy zarządzać listą przyjaciół.

Pobierz (http://appworld.blackberry.com/webstore/content/687?lang=en)

Facebook Messenger

Oficjalna aplikacja do obsługi komunikatora Facebook jest wprawdzie dostępna w ramach programu Facebook dla BlackBerry, jednak samodzielny komunikator (również oficjalny) wydaje się być ciekawą alternatywą dla tych, którzy chcą skupić się jedynie na prowadzeniu rozmów ze znajomymi. W związku z brakiem dodatkowych opcji Facebook Messenger jest absolutnie banalny w obsłudze i użytkowaniu – wystarczy się zalogować, aby móc rozpocząć dyskusję i zapomnieć o tym, że kiedykolwiek istniało rozwiązanie takie jak SMS.

Pobierz (http://www.facebook.com/mobile/messenger/)

IM+ (Talk/Free/Pro)

Wielokrotnie wyróżniany i zdecydowanie jeden z najlepszych komunikatorów dla BlackBerry przygotowanych przez niezależną firmę. Największą jego zaletą jest fakt, że nie ogranicza nas wyłącznie do jednego komunikatora, zapewniając nam dostęp do co najmniej kilkunastu, w tym m.in. Facebook, Windows Live Messenger, Google Talk, Yahoo, AIM, ICQ, MySpace, Jabber, oraz mniej popularnych, takich jak VKontakte, Yandex IM.

IM+ jest też jedyną obecnie dostępną aplikacją, która oferuje wsparcie zarówno dla rozmów tekstowych, jak i głosowych (choć na razie w formie walkie-talki) dla Skype.

W zależności od naszych potrzeb, autorzy przygotowali kilka wersji aplikacji, od całkowicie bezpłatnej, po oferujące więcej możliwości wydania płatne.

Pobierz (http://appworld.blackberry.com/webstore/vendor/125?lang=en)

Nimbuzz

Doskonałą alternatywą dla produktu ShapeServices może stać się nieco prostszy w obsłudze i atrakcyjniejszy graficznie Nimbuzz, któremu do pełnej funkcjonalności brakuje praktycznie wyłącznie wsparcia dla komunikatora Skype. Jeśli jednak nie korzystamy zbyt często z tego rozwiązania, natomiast nasi znajomi na co dzień przesiadują na komunikatorach takich jak Facebook, ICQ, MSN, Google, Yahoo, AIM, MySpace czy Hyves, z całą pewnością nie pożałujemy jego instalacji.

Pobierz (http://appworld.blackberry.com/webstore/content/4288)

PingChat/Touch

Jeśli Google Talk nie jest dla nas wystarczająco „wieloplatformowy” lub też nie chcemy/nie posiadamy konta na Gmail, możemy w wygodny sposób prowadzić rozmowy ze znajomymi z innych platform (iOS, Android, etc), również za pomocą aplikacji dedykowanych właśnie do tego. Wśród nich prym wiedzie od dłuższego czasu PingChat, który ostatnio zmienił nazwę na proste „Touch”.

Serwis, który tylko w ciągu ostatnich miesięcy przyciągnął ponad 2 miliony nowych użytkowników stawia przede wszystkim na prostotę i elegancję, dzięki czemu korzystanie z niego jest czystą przyjemnością.

Nie da się przy tym ukryć, że twórcy tego oprogramowania dość mocno wzorowali się na BlackBerry Messengerze, dając nam możliwość nie tylko przesyłania wiadomości tekstowych czy plików multimedialnych, ale także prowadzenia czatów wieloosobowych czy nawet uzyskiwania dokładnych informacji na temat statusu naszych wiadomości („D” – dostarczone, „R” – przeczytane).

Pobierz (http://appworld.blackberry.com/webstore/content/13211)

WhatsApp

Rozwiązanie bardzo podobne do Touch, przy czym nieznacznie bardziej popularne, głównie dzięki doskonałemu rozwiązaniu obsługi naszych kontaktów. W WhatsApp nie występują loginy, nazwy użytkowników czy ich numery – aplikacja automatycznie skanuje naszą książkę adresową w poszukiwaniu osób również z niej korzystających, a naszym znakiem rozpoznawczym staje się – tak jak w przypadku SMS – nasz numer telefonu (przy czym na szczęście nie jest on widoczny publicznie). W ten sposób nie musimy trudzić się i zastanawiać, jaki tym razem pseudonim wymyślili sobie nasi znajomi – każdy, który znalazł się w książce adresowej naszego smartfona natychmiast zostaje dodany do listy w programie i od razu możemy rozpocząć konwersację tak, jak przez SMS. Tyle, że w tym przypadku nie zostajemy obciążeni dodatkowymi opłatami za każdą przesłaną wiadomość.

Pobierz (http://appworld.blackberry.com/webstore/content/2360)

LiveProfile

O popularności tej aplikacji nie trzeba pisać wiele – wystarczy tylko wspomnieć o tym, że w pierwszy dzień jej obecności w BlackBerry AppWorld została pobrana niemal 300 tysięcy razy, a w AppStore przez długi czas utrzymywała się w ścisłej czołówce programów społecznościowych. W związku z jej popularnością nie powinniśmy mieć raczej zbytniej trudności z odnalezieniem osób, z którymi warto by było porozmawiać, a i dostępność na kilka najistotniejszych systemów operacyjnych, prostota konfiguracji i naturalny sposób prowadzenia rozmów z pewnością będą mocnym argumentem przy przekonywaniu znajomych właśnie do tego rozwiązania.

Pobierz (http://liveprofile.com/get?blackberry)

Cnectd

Program zdecydowanie najciekawszy dla tych, którzy oprócz znajomych na najpopularniejszych platformach (iOS, Android), chcą również porozmawiać z osobami, które korzystają z telefonów z oprogramowaniem systemowym Symbian. Cnectd działa bowiem na praktycznie wszystkich systemach operacyjnych – od BlackBerry, przez systemy Google i Apple, aż po autorski system Nokii właśnie.

Pobierz (http://appworld.blackberry.com/webstore/content/10097)

Przegląd aplikacji komunikatorów dla BlackBerry - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Smartfony BlackBerry kojarzymy najczęściej z szeroko pojętymi zastosowaniami biznesowymi. Ich producent – Research In Motion, prezentując nowe modele konsekwentnie stara się zerwać z tym stereotypem, podkreślając ich użyteczność na każdym polu, niekoniecznie stricte profesjonalnym. Sprawdźmy jak sprawuje się jeden z najnowszych BlackBerry – model Bold 9790.

 • Design
  8
 • Aplikacje
  6
 • Bateria
  9
 • Łatwość obsługi
  7
 • Funkcjonalność
  8
 • Design
  10
 • Aplikacje
  10
 • Bateria
  10
 • Łatwość obsługi
  10
 • Funkcjonalność
  7.5

+ Plusy

 • wysoka jakość wykonania
 • sprawne działanie
 • długi czas pracy na baterii
 • dobra jakość wykonywanych zdjęć

- Minusy

 • rejestracja wideo w standardzie VGA

BlackBerry Bold 9790 swoim designem do złudzenia przypomina inne smartfony tego producenta. Jego obudowa jest tak charakterystyczna, że nie sposób go pomylić z telefonem innej marki. Obejmującą telefon metalową ramkę połączono tu z czarnym, połyskujący plastikiem. Dolną część obudowy wykonano również z plastiku, tym razem matowego i miłego w dotyku. Całość prezentuje się estetycznie, a wykorzystane materiały są dobrej jakości – BlackBerry, choć celuje w coraz mniej biznesowych użytkowników nie pozwala sobie na obniżenie lotów w zakresie jakości wykonania.

Na wysokim poziomie stoi także jej ergonomia. Wymiary smartfonu dobrano tak, że używanie go to przyjemne doświadczenie. Całość wygodnie leży w dłoni, a klawiaturę można obsługiwać jedną dłonią.

Dotykowy ekran zajmujący górną część przedniego panelu ma typowe dla BlackBerry proporcje. Wyświetlacz dysponuje przekątną wynoszącą 2,45 cala oraz rozdzielczością 480 x 360 pikseli. Daje to w efekcie przyzwoite 246 pikseli na cal, a co za tym idzie ostry i czytelny obraz. Co ciekawe, ekran mimo niewielkich wymiarów nie męczy wzroku przez dłuższy czas i daje możliwość dość precyzyjnego sterowania funkcjami telefonu. Wyświetlacz ten ma jeszcze jedną zaletę – szerokie kąty widzenia.

Ukłonem w stronę „jeżynkowych” purystów są cztery, znajdujące się pod ekranem, a tradycyjne dla smartfonów BlackBerry przyciski sterujące smartfonem oraz optyczny Trackpad. Poniżej umiejscowiono klawiaturę, której zalety doceni się po kilku minutach obcowania z nią - jej ukształtowanie sprawia, że pomimo pozornie niewielkich rozmiarów klawiszy korzysta się z niej co najmniej wygodnie.

Obudowa telefonu została zbudowana z materiałów wysokiej jakości.

Pozostałe przyciski i złącza umieszczono na krawędziach obudowy. Klawisz blokady ekranu zajmuje miejsce u góry. Po prawej stronie telefonu znajduje się sterowanie głośnością z dodatkowym przyciskiem wyciszenia pośrodku oraz klawisz szybkiej obsługi, domyślnie skonfigurowany do uruchamiania aparatu oraz służący jako spust migawki. Z lewej strony znajdziemy gniazd słuchawkowe, a na dole uniwersalne złącze USB.

Na tylnej ściance wygospodarowano miejsce na 5-megapikselowy aparat cyfrowy z autofokusem, stabilizacją obrazu, mechanizmem wykrywania twarzy, kilkoma trybami fotografowania oraz możliwością rejestracji wideo. Filmy można nagrywać niestety tylko w standardzie VGA. W warunkach słabego oświetlenia aparat wspomagany jest lampą błyskową LED. Zdjęcia nim wykonywane są dobrej jakości. Nie jest to co prawda poziom cyfrowych lustrzanek, ale z powodzeniem może on posłużyć jako substytut podręcznego kompaktu.

Pod tylną pokrywą znajduje się akumulator o pojemności 1230 mAh. Nie jest to wartość oszałamiająca, ale optymalizacja smartfonu i oprogramowania pod kontrolą którego pracuje pozwalają na 2 dni użytkowania bez konieczności doładowywania baterii.

W oszczędnym obchodzeniu się z energią sporo do powiedzenia ma jednordzeniowy układ Marvel Tavor MG1 taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz. Współpracuje on z 768 MB RAM i 8 GB przestrzeni na dane, rozszerzalnej o kolejne 32 GB przy pomocy karty microSD. W porównaniu do większości nowoczesnych smartfonów wypada on przeciętnie. Na szczęście tylko na papierze. W praktyce system BlackBerry OS 7 zainstalowany w tym modelu działa sprawnie.

Tak jak w innych modelach BlackBerry na głównym ekranie smartfonu umieszczono skróty do aplikacji i narzędzi, a pasek aplikacji podzielono na kategorie. U góry znajduje się pasek statusu, na którym wyświetlany jest zegar i wskaźnik naładowania baterii. Wysunąć można z niego także panel służący do zarządzania połączeniami Wi-Fi, Bluetooth i komunikacji zbliżeniowej NFC. Poniżej paska statusu umieszczono wąski pasek zawierający szybki dostęp do profili telefonu, wyszukiwarkę i wyświetlający aktualne powiadomienia.

System BlackBerry OS 7 fabrycznie zaopatrzony jest w niemal wszystkie potrzebne na co dzień funkcje. Mamy tu przeglądarkę, klienty aplikacji społecznościowych, zintegrowany komunikator BlackBerry Messenger i klika praktycznych aplikacji, wśród których warto wymienić pakiet biurowy Documents To Go oraz przeglądarkę rozszerzonej rzeczywistości Wikitude.

BlackBerry Bold 9790 to uniwersalny smartfon, który wbrew obiegowej opinii o urządzeniach kanadyjskiego producenta sprawdzi się nie tylko w biznesie. Producentowi udało się tu połączyć przydatne na co dzień funkcje z profesjonalnym wyglądem i wysoką jakością wykonania. To telefon, którego z dużą przyjemnością będzie się używać zarówno zawodowo jak i prywatnie.

W pakiecie sprzedażowym znajdują się:

 • Smartfon BlackBerry Bold 9790,
 • Akumulator J-M1,
 • Zestaw słuchawkowy 3,5 mm,
 • Kabel USB,
 • Ładowarka sieciowa,
 • Instrukcja

BlackBerry Bold 9790 - nie tylko dla profesjonalistów - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
alan1017
01-05-2014 - 08:53:28
Ocena: 9/10
super telefon
  (0)
Odpowiedz
jogi
15-01-2014 - 16:54:26
Ocena: 10/10
super telefon prawie niczym się nie różni od bb9900
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Komunikator Facebook Messenger został zaktualizowany do wersji uniwersalnej, co oznacza, że wreszcie w wygodny sposób mogą korzystać z niego użytkownicy iPadów.

Do tej pory używanie Facebook Messengera na iPadzie było dość niewygodne. Jeśli ktoś chciał skorzystać z aplikacji na tablecie, to musiał zadowolić się jej wersją dla iPhone'a, tyle że przeskalowaną do rozmiarów większego wyświetlacza. Teraz to się jednak zmieniło. Komunikator Facebooka został zaktualizowany do wersji uniwersalnej, co oznacza, że korzystanie z niego na iPadzie wreszcie odbywa się bez żadnych ograniczeń.

Jeśli chodzi o zakres funkcji, to na iPadzie pozostaje on niezmieniony w stosunku do wersji dla iPhone'a. Z poziomu Facebook Messengera nadal możemy wysyłać wiadomości tekstowe, graficzne i głosowe, przesyłać zdjęcia i filmiki, a także dzwonić do osób z listy znajomych wykorzystując do tego połączenie internetowe.

Uniwersalna aplikacja Facebook Messenger dla iPhone'a i iPada jest dostępna za darmo w App Store. Oczywiście program jest dostępny również w Google Play, w wersji dla użytkowników urządzeń z systemem Android.

Facebook Messenger dla iPada już jest - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dla niektórych to jedna z ważniejszych części składowych Facebooka. Teraz z facebookowego komunikatora można skorzystać na komputerze.

Tak jak Facebook jest liderem wśród społecznościówek i nawet Google+ od internetowego giganta nie dało rady uszczuplić jego wpływów, tak i Facebook Messenger cieszy się ogromną popularnością.

Najpierw komunikator stanowił część składową Facebooka, potem wyewoluował i stał się oddzielną aplikacją, natomiast teraz przyszedł czas na kolejny etap jego rozwoju. Facebook Messenger będzie dostępny za pośrednictwem strony internetowej.

Do komunikatora należy zalogować się w przeglądarce internetowej danymi z Facebooka. Użytkownicy nie zobaczą tego, co oferuje serwis, tylko wyłącznie Messenger. Z prawej strony znajduje się aktualnie prowadzona rozmowa, a z lewej – ostatnie rozmowy. Można naturalnie nadal wysyłać zdjęcia i filmy.

Usługa jest obecnie wdrażana i niektórzy użytkownicy Facebooka będą musieli jeszcze chwilę poczekać na dostęp do niej. Menu desktopowego Messengera jest dostępne na razie jedynie po angielsku, ale powinno się to zmienić.

Facebook Messenger dostępny w przeglądarce - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się