Komputery marki Apple z systemem OS X mają to do siebie, że oferują wiele przydatnych skrótów klawiaturowych, które znacząco ułatwiają pracę z oprogramowaniem. Jest ich naprawdę wiele i z pewnością warto je znać. W tym artykule przedstawiamy skróty ułatwiające codzienną pracę oraz do zarządzania energią i kontami.

Zanim zaczniesz

Skróty klawiaturowe w OS X powiązane są przeważnie z jednym z następujących znaków:

Command ⌘

Shift ⇧

Opcja ⌥

Control ⌃

Caps Lock ⇪

Fn

Korzystając z klawiatury na komputerze PC z systemem Windows należy użyć następujących zamienników: Alt zamiast Opcja i logo Windows zamiast Command.

Zobacz iPhone'y w e-sklepie

Skróty ułatwiające codzienną pracę

Command-X - Powoduje wycięcie zaznaczonego tekstu lub innego elementu i umieszczenie go w schowku.

Command+C - Powoduje skopiowanie zaznaczonych elementów do schowka bez wycinania.

Command+V - Powoduje wklejenie elementów ze schowka.

Command+Z - Powoduje cofnięcie ostatnio wykonywanej czynności. Chcąc powtórzyć cofniętą czynność należy skorzystać z kombinacji Command+Shift+Z, która anuluje cofnięcie.

Command+A - Powoduje zaznaczenie wszystkich elementów w danym obszarze lub dokumencie.

Command+F - Powoduje uruchomienie okna Znajdź lub umożliwia przeszukiwanie dokumentu.

Command+G - Powoduje znalezienie kolejnego elementu. Chcąc przejść do poprzedniego wystąpienia należy skorzystać z kombinacji Command+Shift+G.

Command+H - Powoduje ukrycie okna aplikacji znajdującego się na pierwszym planie. Chcąc wyświetlić aplikację z pierwszego planu i ukryć inne należy skorzystać ze skrótu Command+Opcja+H.

Command+M - Powoduje zminimalizowanie aktywnego konta do docka OS X. Chcąc zminimalizować wszystkie okna danej aplikacji należy skorzystać ze skrótu Command+Opcja+M.

Command+N - Powoduje otwarcie nowego okna lub dokumentu.

Command+O - Powoduje uruchomienie okna do otwierania plików.

Command+P - Powoduje rozpoczęcie drukowania aktywnego dokumentu.

Command+S - Powoduje zapisanie pliku.

Command+W - Powoduje zamknięcie okna na pierwszym planie. Chcąc zamknąć wszystkie okna aplikacji należy skorzystać ze skrótu Command+Opcja+W.

Command+Q - Powoduje zamknięcie programu.

Command+Opcja+Esc - Powoduje uruchomienie okna do wymuszania zamykania aplikacji, które na przykład nie odpowiadają na polecenia.

Command+spacja - Powoduje uruchomienie okna wyszukiwarki Spotlight.

Command+Tab - Powoduje przejście do ostatnio otwartej aplikacji.

Command+Shift+tylda (~) - Powoduje przejście do ostatniego okna aktywnej aplikacji.

Command+Shift+3 - Powoduje utworzenie zrzutu ekranowego z biurka.

Command+przecinek (,) - Powoduje wyświetlenie preferencji aplikacji wyświetlonej na pierwszym planie.

Skróty dotyczące zarządzania energią i kontami

Przycisk zasilania - Przytrzymanie przez 1,5 sekundy powoduje wyświetlenie okna umożliwiającego ponowne uruchomienie, uśpienie lub wyłączenie komputera. Efekt natychmiastowy można uzyskać po naciśnięciu Control+przycisk zasilania. Naciśnięcie i przytrzymanie przez 5 sekund powoduje natychmiastowe wyłączenie komputera

Command+Control+przycisk zasilania - Powoduje wymuszenie ponownego uruchomienia komputera.

Shift+Control+przycisk zasilania - Powoduje wprowadzenie ekranów w tryb uśpienia.

Command+Control+przycisk zasilania - Powoduje zamknięcie wszystkich aplikacji i ponowne uruchomienie komputera.

Command+Opcja+Control+przycisk zasilania - Powoduje zamknięcie wszystkich aplikacji i wyłączenie komputera.

Command+Shift+Q - Powoduje wylogowanie z aktualnie używanego konta w systemie. Z wcześniejszą prośbą o potwierdzenie.

Command+Shift+Opcja+Q - Powoduje natychmiastowe wylogowanie danego konta bez potwierdzenia.

Skróty klawiszowe na Mac. Te musisz znać - cz. 1 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Superszybki Internet domowy LTE taniej o 50 proc. Sprawdź!

Za niespełna półtora miesiąca Apple zamierza zaprezentować nowego iPhone'a z 4-calowym ekranem. Co ciekawe, prawdopodobnie jednak pod nazwą iPhone 5se. Co już wiemy o nowym smartfonie firmy z Cupertino? Całkiem sporo, a to głównie za sprawą raportów Marka Gurmana z 9to5mac.

Galimatias związany z nazwą

Początkowo o nowym smartfonie Apple'a plotkowano, używając nazwy iPhone 6c. Potem pojawiła się nazwa iPhone 5e, ale w rzeczywistości urządzenie ma trafić do sprzedaży podobno pod nazwą iPhone 5se. Skrót se określany jest w Apple jako special edition lub s enchanced.

Z procesorem Apple A9

Apple podobno testowało różne koncepcje związane z iPhone'em 5se z innymi procesorami. Finalnie padło jednak podobno na procesor A9, który znamy z iPhone'ów 6s. Możliwe, że SoC będzie taktowany nieco niższym zegarem. Nawet jeśli tak, to jest to świetna wiadomość, bo możemy spodziewać się 2 GB pamięci operacyjnej RAM, a nie 1 GB.

Zobacz iPhone'y w e-sklepie

Z kamerami z iPhone'ów 6

Nowy smartfon Apple'a ma mieć te same kamery, które mają iPhone'y 6. Nad ekranem znajdzie się kamerka FaceTime 1,2 Mpix z przysłoną f/2.2 do wideo rozmów i selfie. Natomiast z tyłu będzie to aparat fotograficzny iSight 8 Mpix z pikselami o rozmiarze 1,5 µ oraz przysłoną f/2.2 i podwójną diodą doświetlającą LED. Tylna kamera ma wspierać autofocus w trakcie nagrywania wideo, większe zdjęcia panoramiczne oraz, co bardzo istotne, funkcję Live Photos (tym razem z iPhone'ów 6s).

 

Ekran pewnie ten sam

iPhone 5se ma mieć 4-calowy ekran. Choć jego szczegóły nie są znane, to możemy spodziewać się tego samego wyświetlacza LCD o rozdzielczości 640 x 1136 pikseli. Nie powinniśmy oczekiwać technologii 3D Touch, którą znamy z iPhone'ów 6s. To rozwiązanie Apple na razie rezerwuje dla droższych smartfonów. Ekran zostanie pokryty powłoką oleofobową.

Z 16 lub 64 GB miejsca na dane

Apple zamierza wprowadzić do oferty dwa warianty pojemnościowe iPhone'a 5se. Pierwszy z 16 GB pamięci flash na dane, a drugi z 64 GB miejsca. Modelu z 32 GB nie będzie, choć wcześniej pojawiały się takie plotki. Oczywiście nie będzie możliwości rozbudowy z użyciem kart microSD.

Co przygotowuje Apple na ten rok?

Mieszanka iPhone'a 5s i 6s

Wizualnie nowy smartfon ma nawiązywać przede wszystkim do iPhone'a 5s z 2013 roku. Apple zamierza jednak zastąpić ścięte, błyszczące krawędzie przez zakrzywienia, które znamy z iPhone'ów 6/6s. iPhone 5se trafi do sprzedaży w tych samych kolorach, co es szóstki, a więc: srebrnym, złotym, gwiezdnej szarości i różowego złota.

 

Co jeszcze?

iPhone 5se dostanie te same interfejsy do łączności bezprzewodowej, które ma iPhone 6s, a więc Wi-Fi w standardzie 802.11ac, Bluetooth 4.2 oraz NFC z obsługą Apple Pay. Możemy liczyć także na pojemniejszą baterię niż w iPhonie 5s.

Premiera w połowie marca

Apple jeszcze nie potwierdziło daty marcowej konferencji, ale z ostatnich plotek wynika, że wydarzenie będzie miało miejsce 15 marca (wtorek). Sprzedaż smartfonu zapewne rozpocznie się przed końcem przyszłego miesiąca lub w kwietniu. Debiut iPhone'a 5se ma wiązać się z wycofaniem z oferty iPhone'a 5s oraz modeli 6 i 6 Plus.

 

iPhone 5se: nowy 4" smartfon Apple'a coraz mniej tajemniczy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

iPhone 5s 16 GB w Internecie taniej nawet o 830 zł!
Podziel się