Zanim zaczniesz
Skróty klawiaturowe w OS X powiązane są przeważnie z jednym z następujących znaków:
Command ⌘
Shift ⇧
Opcja ⌥
Control ⌃
Caps Lock ⇪
Fn
Korzystając z klawiatury na komputerze PC z systemem Windows należy użyć następujących zamienników: Alt zamiast Opcja i logo Windows zamiast Command.
Zobacz iPhone'y w e-sklepie
Skróty ułatwiające codzienną pracę
Command-X - Powoduje wycięcie zaznaczonego tekstu lub innego elementu i umieszczenie go w schowku.
Command+C - Powoduje skopiowanie zaznaczonych elementów do schowka bez wycinania.
Command+V - Powoduje wklejenie elementów ze schowka.
Command+Z - Powoduje cofnięcie ostatnio wykonywanej czynności. Chcąc powtórzyć cofniętą czynność należy skorzystać z kombinacji Command+Shift+Z, która anuluje cofnięcie.
Command+A - Powoduje zaznaczenie wszystkich elementów w danym obszarze lub dokumencie.
Command+F - Powoduje uruchomienie okna Znajdź lub umożliwia przeszukiwanie dokumentu.
Command+G - Powoduje znalezienie kolejnego elementu. Chcąc przejść do poprzedniego wystąpienia należy skorzystać z kombinacji Command+Shift+G.
Command+H - Powoduje ukrycie okna aplikacji znajdującego się na pierwszym planie. Chcąc wyświetlić aplikację z pierwszego planu i ukryć inne należy skorzystać ze skrótu Command+Opcja+H.
Command+M - Powoduje zminimalizowanie aktywnego konta do docka OS X. Chcąc zminimalizować wszystkie okna danej aplikacji należy skorzystać ze skrótu Command+Opcja+M.
Command+N - Powoduje otwarcie nowego okna lub dokumentu.
Command+O - Powoduje uruchomienie okna do otwierania plików.
Command+P - Powoduje rozpoczęcie drukowania aktywnego dokumentu.
Command+S - Powoduje zapisanie pliku.
Command+W - Powoduje zamknięcie okna na pierwszym planie. Chcąc zamknąć wszystkie okna aplikacji należy skorzystać ze skrótu Command+Opcja+W.
Command+Q - Powoduje zamknięcie programu.
Command+Opcja+Esc - Powoduje uruchomienie okna do wymuszania zamykania aplikacji, które na przykład nie odpowiadają na polecenia.
Command+spacja - Powoduje uruchomienie okna wyszukiwarki Spotlight.
Command+Tab - Powoduje przejście do ostatnio otwartej aplikacji.
Command+Shift+tylda (~) - Powoduje przejście do ostatniego okna aktywnej aplikacji.
Command+Shift+3 - Powoduje utworzenie zrzutu ekranowego z biurka.
Command+przecinek (,) - Powoduje wyświetlenie preferencji aplikacji wyświetlonej na pierwszym planie.
Skróty dotyczące zarządzania energią i kontami
Przycisk zasilania - Przytrzymanie przez 1,5 sekundy powoduje wyświetlenie okna umożliwiającego ponowne uruchomienie, uśpienie lub wyłączenie komputera. Efekt natychmiastowy można uzyskać po naciśnięciu Control+przycisk zasilania. Naciśnięcie i przytrzymanie przez 5 sekund powoduje natychmiastowe wyłączenie komputera
Command+Control+przycisk zasilania - Powoduje wymuszenie ponownego uruchomienia komputera.
Shift+Control+przycisk zasilania - Powoduje wprowadzenie ekranów w tryb uśpienia.
Command+Control+przycisk zasilania - Powoduje zamknięcie wszystkich aplikacji i ponowne uruchomienie komputera.
Command+Opcja+Control+przycisk zasilania - Powoduje zamknięcie wszystkich aplikacji i wyłączenie komputera.
Command+Shift+Q - Powoduje wylogowanie z aktualnie używanego konta w systemie. Z wcześniejszą prośbą o potwierdzenie.
Command+Shift+Opcja+Q - Powoduje natychmiastowe wylogowanie danego konta bez potwierdzenia.
Galimatias związany z nazwą
Początkowo o nowym smartfonie Apple'a plotkowano, używając nazwy iPhone 6c. Potem pojawiła się nazwa iPhone 5e, ale w rzeczywistości urządzenie ma trafić do sprzedaży podobno pod nazwą iPhone 5se. Skrót se określany jest w Apple jako special edition lub s enchanced.
Z procesorem Apple A9
Apple podobno testowało różne koncepcje związane z iPhone'em 5se z innymi procesorami. Finalnie padło jednak podobno na procesor A9, który znamy z iPhone'ów 6s. Możliwe, że SoC będzie taktowany nieco niższym zegarem. Nawet jeśli tak, to jest to świetna wiadomość, bo możemy spodziewać się 2 GB pamięci operacyjnej RAM, a nie 1 GB.
Z kamerami z iPhone'ów 6
Nowy smartfon Apple'a ma mieć te same kamery, które mają iPhone'y 6. Nad ekranem znajdzie się kamerka FaceTime 1,2 Mpix z przysłoną f/2.2 do wideo rozmów i selfie. Natomiast z tyłu będzie to aparat fotograficzny iSight 8 Mpix z pikselami o rozmiarze 1,5 µ oraz przysłoną f/2.2 i podwójną diodą doświetlającą LED. Tylna kamera ma wspierać autofocus w trakcie nagrywania wideo, większe zdjęcia panoramiczne oraz, co bardzo istotne, funkcję Live Photos (tym razem z iPhone'ów 6s).
Ekran pewnie ten sam
iPhone 5se ma mieć 4-calowy ekran. Choć jego szczegóły nie są znane, to możemy spodziewać się tego samego wyświetlacza LCD o rozdzielczości 640 x 1136 pikseli. Nie powinniśmy oczekiwać technologii 3D Touch, którą znamy z iPhone'ów 6s. To rozwiązanie Apple na razie rezerwuje dla droższych smartfonów. Ekran zostanie pokryty powłoką oleofobową.
Z 16 lub 64 GB miejsca na dane
Apple zamierza wprowadzić do oferty dwa warianty pojemnościowe iPhone'a 5se. Pierwszy z 16 GB pamięci flash na dane, a drugi z 64 GB miejsca. Modelu z 32 GB nie będzie, choć wcześniej pojawiały się takie plotki. Oczywiście nie będzie możliwości rozbudowy z użyciem kart microSD.
Co przygotowuje Apple na ten rok?
Mieszanka iPhone'a 5s i 6s
Wizualnie nowy smartfon ma nawiązywać przede wszystkim do iPhone'a 5s z 2013 roku. Apple zamierza jednak zastąpić ścięte, błyszczące krawędzie przez zakrzywienia, które znamy z iPhone'ów 6/6s. iPhone 5se trafi do sprzedaży w tych samych kolorach, co es szóstki, a więc: srebrnym, złotym, gwiezdnej szarości i różowego złota.
Co jeszcze?
iPhone 5se dostanie te same interfejsy do łączności bezprzewodowej, które ma iPhone 6s, a więc Wi-Fi w standardzie 802.11ac, Bluetooth 4.2 oraz NFC z obsługą Apple Pay. Możemy liczyć także na pojemniejszą baterię niż w iPhonie 5s.
Premiera w połowie marca
Apple jeszcze nie potwierdziło daty marcowej konferencji, ale z ostatnich plotek wynika, że wydarzenie będzie miało miejsce 15 marca (wtorek). Sprzedaż smartfonu zapewne rozpocznie się przed końcem przyszłego miesiąca lub w kwietniu. Debiut iPhone'a 5se ma wiązać się z wycofaniem z oferty iPhone'a 5s oraz modeli 6 i 6 Plus.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Skróty klawiszowe na Mac. Te musisz znać - cz. 1 - opinie i komentarze (0)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.