Porady

17.06.2015
Smartfony do selfie - czy to ma sens?

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W 2013 roku Oxford Dictionary ogłosiło słowo „selfie” słowem roku. Słowo „selfie” wdarło się do naszych żyć nagle i do tego na masową skalę.

Selfie opisuje zjawisko robienia sobie zdjęć „z ręki” przednią kamerką telefonu. Wielu producentów uznało wyraz „selfie” za warty wykorzystania do marketingowych akcji, a nawet stworzenia smartfonów… służących przede wszystkim do robienia sobie selfie. Tylko czy takie smartfony mają sens?

Na zdjęciu selfie stick.

Pojawiły się więc smartfony takie jak Lumia 730, Sony Xperia C3 czy specyficzny HTC Desire Eye z lampą błyskową z przodu. Selfie-phone’y cechują się niezłym, czasem nawet szerokokątnym obiektywem z przodu i nierzadko dodatkowymi funkcjami w oprogramowaniu. Huawei przykładowo wprowadził wraz z modelem Huawei Ascend P7 funkcję panoramicznego selfie nazywając ją… „groufie” (grupowe selfie). W wielu smartfonach występuje też opcja wygładzania twarzy i cyfrowego makijażu.

Na zdjęciu HTC Desire Eye.

To wszystko ma zachęcić ludzi do kupowania właśnie tych specjalnych smartfonów. Bardzo często jednak te urządzenia same w sobie nie są aż tak bardzo atrakcyjne. Atrakcyjniejsze od nich iPhone’y czy topowe Androidy mają bardzo dobre przednie aparaty i przy okazji pozostałe podzespoły. Z biegiem czasu popularniejsi producenci zaczęli umieszczać coraz lepsze przednie aparaty nawet w swoich tańszych smartfonach. Nie trzeba więc zastanawiać się nad wyborem tzw. selfie-phone’a. Może się okazać, że inny „zwykły” telefon będzie lepszą opcją.

Na zdjęciu Huawei Ascend P7 i groufie.

Producenci z jakiegoś powodu wierzą, że dedykowane robieniu selfie-smartfony przyciągną klientelę. Rzecz w tym, że kiedyś nie było selfie sticków, smartfonów do selfie i to właśnie bez tego wszystkiego wybuchła moda na zdjęcia z ręki. W tej kwestii nic się nie zmieni i najprawdopodobniej te „wyjątkowe” smartfony nie zdobędą zbyt dużej popularności. Do autoportretów nie był i nie będzie potrzebny żaden specjalny telefon. W selfie chodzi o chwilę, o najlepszy moment i ludzi. Aparat o dziwo schodzi na dalszy plan.

Na zdjęciu Sony Xperia C3.

Fot.: Fotolia, producenci

Smartfony do selfie - czy to ma sens? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Podziel się