Przez długi czas jedną z większych przewag Androida nad iOS była możliwość zainstalowania dowolnej innej klawiatury, niż tę którą mamy domyślnie zainstalowaną w systemie. Biorąc pod uwagę wybór i jakość klawiatur na Androidzie wciąż można uważać to za jego przewagę. Proces zamiany klawiatury na nową i lepszą jest niezwykle prosty.

Klawiatura inna niż systemowa kryje się po postacią aplikacji, którą należy zainstalować i postępować zgodnie z komunikatami po instalacji.

 

Przechodzimy do Google Play i instalujemy prawdopodobnie najpopularniejszą i najlepszą alternatywną klawiaturę, która jest dostępna za darmo – SwiftKey.

Zobacz smartfony z Androidem w e-sklepie

Po instalacji uruchamiamy ją i wybieramy „Włącz SwiftKey” i przechodzimy do listy klawiatur w systemie – zaznaczamy SwiftKey. To samo trzeba zrobić z dowolną inną klawiaturą, jeżeli wybierzemy inną.

 

Kolejnym krokiem będzie zamiana domyślnego trybu wprowadzania na nową klawiaturę, czyli na SwiftKey.

 

SwiftKey dodatkowo pozwala na bogatą konfigurację poczynając od motywów, wielkości klawiatury, na zapisie przewidywanych słów w chmurze kończąc.

 

Warto się nią zainteresować, choć należy pamiętać, że w Sklepie Play znajduje się wiele innych ciekawych klawiatur i nie jest złym pomysłem wypróbować kilka z nich.

Fot. Fotolia, wł.

 

Jak zmienić klawiaturę w Androidzie na inną? - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Jola
01-03-2019 - 15:38:48
Otwórz nowego smsa wpisz cokolwiek aby otworzyła się klawiatura. W lewym górnym rogu krzyżyk, tryb ustawień, na samym dole jest układ klawiatury tam zmienisz na poprzednią.
  (0)
Odpowiedz
Monika
17-02-2019 - 07:37:56
Mój kochany dwulatek zmienił mi klawiaturę że jest podzielona na dwie części. Od wczoraj próbuje ją ustawić na normalną, ale nie mogę znaleźć jak... Pomocy
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Różnorodność – to słowo klucz, które można przypisać do niemal każdego elementu systemu Android. Jeśli z jakichś powodów nie odpowiada on naszym wymaganiom, często można go zmienić na inny. Jednym z takich elementów jest klawiatura.

W przeciwieństwie do konkurencyjnych systemów operacyjnych, w Androidzie można zmienić klawiaturę na inną, bardziej funkcjonalną i znacznie wygodniejszą. Tak naprawdę niewiele jest smartfonów na rynku, które dysponują tylko standardową klawiaturą, bo zwykle producenci sprzętu ingerują w tę sferę instalując autorskie oprogramowanie. Tak jest w przypadku produktów HTC, Samsunga, LG, Motoroli i nawet tych mniejszych producentów. Co jednak w przypadku, gdy i one nie odpowiadają naszym wymaganiom? Z pomocą przychodzą produkty zewnętrznych programistów dostępne w Markecie.

Jedną z ciekawszych propozycji jest GO Keyboard. Już słowo „GO”  daje sygnał, że mamy do czynienia z wysokiej jakości aplikacją, bo stoi za nią grupa odpowiedzialna za takie programy jak GO Launcher, Contacts itd. Po uruchomieniu aplikacji zobaczymy krótki przewodnik, który poprowadzi nas po głównych funkcjach programu. Od razu warto pobrać polską bazę słów, a właściciele tabletów powinni zaopatrzyć się we wtyczkę zmieniającą układ klawiszy na taki, który jest wygodniejszy na dużych ekranach. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji grupy, szablon graficzny programu również możemy zmienić, pobierając jeden z wielu dostępnych w Markecie. Tekst można wprowadzać przy użyciu klawiatury lub za pomocą głosu – służy do tego przycisk oznaczony symbolem mikrofonu. Można dostosować niemal każdy element aplikacji poczynając od ustawień dźwięku i wibracji, przez edycję rozmiaru klawiszy na ustawieniach czcionki kończąc.

W smartfonach firmy Samsung często można znaleźć zupełnie inny typ klawiatury, który według producenta oprogramowania stanowi najszybszą formę wprowadzania tekstu. Mowa oczywiście o programie Swype, w którym wystarczy zakreślić palcem odpowiedni wzór, by wprowadzić konkretne słowo. Jak to działa? Wystarczy przejechać po odpowiednich literach, a program połączy je w spójną całość. I rzeczywiście, po nabyciu wprawy może być trudno rozstać się z tą klawiaturą, ponieważ jej obsługa jest niezwykle wygodna i cechuje się dużą tolerancją błędów. Istnieje również możliwość instalacji tej klawiatury na innych smartfonach, ale konieczne jest uzyskanie dostępu do rozwojowej wersji beta.

Na fali popularności Swype powstały również takie programy, jak choćby SlideIT czy TouchPal, ale obie nie dysponują taką dokładnością, jak właśnie Swype. Jednak ich zaletą jest możliwość zainstalowania na wszystkich smartfonach, ponieważ są dostępne w Markecie za darmo.

Jak ustawić nową klawiaturę?

Należy otworzyć opcje konfiguracyjne „Języka i klawiatury” w „Ustawieniach”, a następnie zaznaczyć wybrany typ wprowadzania. Teraz wystarczy ją zmienić, przytrzymując dłużej palec na dowolnym polu tekstowych i wybierając „Metodę wprowadzania” z wyskakującego menu, a następnie zaznaczyć pożądany program.

Jak zmienić klawiaturę w Androidzie? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zygzak może wywoływać słowo „mama”, a coś na kształt gwiazdy – „T-Mobile” – na tym właśnie polega pisanie przy użyciu nowej klawiatury Google wykorzystującej gesty.

0

Ocena autora

Modę na pisanie „rysunkowe”, bo chyba można tak określić sposób wprowadzania znaków bez odrywania palca od klawiatury, zapoczątkował Swype. I to właśnie ta klawiatura do tej pory jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem, choć kopiować go już próbowali różni producenci oprogramowania. W Google Play można już nabyć TouchPalSwiftKey czy właśnie Swype. Ale, no właśnie, można nabyć, ale darmowego (i profesjonalnego!) rozwiązania próżno szukać. Aż do teraz.

Google również „wyciągnął ręce” po palce użytkowników Androida, którzy już dawno zapomnieli, jak to jest pisać na standardowej klawiaturze. Siła przyzwyczajenia do „rysunkowego stylu pisania” jest tak duża, że po przesiadce na typową klawiaturę, może być ciężko się po niej poruszać. A już na pewno wolniej i nie bezwzrokowo (a to jest możliwe, gdy nabierze się wprawy). Choć wyszukiwarkowy potentat udostępnił klawiaturę w najnowszej odsłonie swojego systemu o oznaczeniu 4.2, to dopiero teraz zdecydował się na publikację w Google Play, także dla użytkowników Androida 4.0 i 4.1. Niestety, posiadacze starszych wersji (a tych jest wciąż niemało) muszą sięgnąć po alternatywny produkt.

Po instalacji nowej klawiatury Google można odnieść wrażenie, że nic się nie zmieniło – ten sam układ i kolorystyka pozbawiają złudzeń. Ale tylko na chwilę, bo przesunięcie palca po niej zostawia charakterystyczny, niebieski ślad. Ten przetwarzany jest później przez system, a efektem krótkiej analizy będzie wstawienie najbardziej prawdopodobnego wyrazu. Jego podgląd wyświetlany jest dynamicznie już w trakcie rysowania – dymek z podpowiedzią będzie „przyczepiony” tuż nad naszym palcem. Oderwanie palca od klawiatury będzie skutkowało dodaniem frazy, która w największym stopniu pasuje do pozostawionego śladu. Wciąż jednak pozostaje prawdopodobieństwo wprowadzenia słowa innego niż oczekiwaliśmy. Wówczas można wybrać inne z paska podobnych fraz, który ulokowany jest tuż nad klawiaturą, lub nanieść poprawki ręcznie, standardowo klikając w poszczególne litery. Należy jednak wcześniej zatwierdzić słowo spacją, bo w przeciwnym wypadku przyciskiem kasowania usuniemy cały wyraz. Innymi słowy, nie może być podkreślony, gdy chcemy edytować poszczególne litery.

Google zapewnia, że program uczy się stylu pisania użytkownika i automatycznie poprawia literówki. O ile to drugie zdaje się być oczywiste, bo słowa wprowadzane są automatycznie z bazy słownikowej, o tyle trudno przewidzieć na czym ma polegać „nauka”. Niestety, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, nie ma tu możliwości importu słownika lub rozbudowania jej o frazy z Facebooka, Gmaila, Wiadomości czy kanału RSS. Brakuje również zaawansowanych skrótów klawiaturowych – można tylko szybko napisać pierwszą literę dużą lub wprowadzić symbol, przeciągając palcem od klawisza Shift lub „?123” w stronę wybranego znaku. Idąc dalej, można się przyczepić do braku możliwości szczegółowego dostosowania klawiatury (np. wysokości przycisków i odstępu między nimi), motywów graficznych, czy statystyki. Klawiatura Google nawet pomimo braku tych udogodnień zdaje się być godnym rywalem swoich konkurentów. A przy tym ma jeden podstawowy i bardzo mocny argument przemawiający na jej korzyść – dostępna jest za darmo!

Fot. Google Play

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Pisanie jak rysowanie z Klawiaturą Google na Androidzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W Google Play znajduje się dużo paczek z dodatkowymi ikonami, które są kompatybilne np. z Nova Launcher i innymi. Niestety nie wszystkie launchery umożliwiają zmienianie ikon – w tym lubiany Google Now Launcher czy tzw. stockowe, czyli domyślne oferowane przez producentów w Samsungach, LG, HTC i innych. Jest jednak na to pewne rozwiązanie, które nieco obchodzi ten problem.

Najpierw należy ściągnąć ze Sklepu Play interesującą nas paczkę ikon – np. Moonshine Icon Pack czy Polycon. Wykorzystamy ją później.

 

Następnie ściągamy darmową aplikację Awesome icons, która nie wymaga żadnego specjalnego launchera, ani roota na urządzeniu.

 

Uruchamiamy Awesome icons – nowe ikony z zainstalowanych paczek ikon już tam na nas czekają.

Zobacz smartfony z Androidem w e-sklepie

W menu głównym aplikacji znajduje się lista wszystkich aplikacji, do których znaleziono alternatywne ikony.

 

Wybieramy dla przykładu ikonę Facebooka (którąś z tych obok oryginalnej) i w następnym menu zatwierdzamy wybór „OK”.

Jak dbać o swojego Androida?

Skrót do aplikacji z nową ikoną automatycznie pojawi się na ekranie głównym naszego telefonu.

 

Jeżeli chcemy sami stworzyć skrót do konkretnej aplikacji i wybrać inną ikonę niż proponowaną – wybieramy w Awesome icons plusa w górnym rogu.

 

W „Launch” wybieramy aplikację, którą skrót ma otworzyć, np. Galerię, a następnie w „Icon” wybieramy „Icon pack icon” i paczkę, z której chcemy pożyczyć ikonę.

AZ Screen Recorder - aplikacja do nagrywania tego, co dzieje się na ekranie

W zakładce „All icons” znajdziemy wszystkie ikony, które zawiera paczka.

 

Wybieramy ikonę, możemy zmienić nazwę skrótu (domyślnie będzie się nazywać tak jak oryginalna aplikacja) i zatwierdzamy „OK”

 

W ten sposób możemy nadać zupełnie nowy wygląd ikonom naszych aplikacji na pulpitach głównych niezależnie od używanego launchera i oprogramowania.

Jak zmienić klawiaturę w Androidzie na inną?

Należy jednak pamiętać, że aplikacja tworzy jedynie skróty do aplikacji, nie zmienia ich ikon na stałe i w menu aplikacji – tam będą znajdować się aplikacje z oryginalnymi ikonami, które zmienić można jedynie w wybranych launcherach.

Fot. Fotolia, wł.

Jak zmienić ikony na pulpicie bez zmieniania launchera? - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

coffin
02-12-2015 - 11:14:38
Fabryczne UI w smartfonach LG umożliwia zmianę ikon (mozliwość zastosowania obrazków z gelerii) i motywów (do pobrania) bez instalacji niepotrzebnych smieci z GP.
  (0)
Odpowiedz
smok barbakan
23-11-2015 - 12:17:13
Przydatne. Dzięki.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się