Szyfry – w cyfrowych czasach coraz rzadziej kojarzą się z niemiecką Enigmą, która umożliwiała bezpieczne przekazywanie poleceń do wywiadów wojskowych. Ale tak jak wtedy, tak i dzisiaj wykorzystywane są do zabezpieczania danych w sposób uniemożliwiający ich odczytanie osobom, które nie dysponują odpowiednim kluczem. Dzisiaj wrogie jednostki nieprzyjaciela zastąpiły chytre zastępy programistów, które tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi.
Chmury obliczeniowe to szansa, bo ułatwiają dostęp do plików, ale i zagrożenie, bo wprawni informatycy mogą przebić się przez osłony dostawcy usług i wykraść nasze dane. Jeśli przechowujemy nasze pliki w Sieci lub gromadzimy w pamięci swojego smartfonu bardzo „wrażliwe” dane, warto zastanowić się nad ich dodatkowym zabezpieczeniem.
System Android, począwszy od wersji 3.0, umożliwia zaszyfrowanie danych przechowywanych w pamięci urządzenia. Ale zanim to zrobimy należy pamiętać o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą poprawa bezpieczeństwa. Szyfrowanie obejmuje wyłącznie pamięć wewnętrzną, więc pliki zapisane na karcie pamięci nadal obciążone są ryzykiem odczytu przez niewłaściwe osoby. Inną wadą jest brak możliwości szybkiego włączenia lub wyłączenia szyfrowania danych – te mogą być procesowane przez system nawet kilka godzin, a wyłączenie tej opcji możliwe jest tylko przez przywrócenie smartfonu do ustawień fabrycznych, co wiąże się z utratą wszystkich danych. Może się też okazać, że wzrośnie poziom zużycia energii i transfer danych, ale – jak twierdzi Google – problem jest marginalny. Jeśli więc bardziej cenimy sobie bezpieczeństwo danych niż wyżej wymienione niedogodności, aktywujmy Szyfrowanie danych w opcjach konfiguracyjnych zabezpieczeń, które znajdziemy w ustawieniach systemu.
Pliki zapisane na karcie pamięci można zaszyfrować przy pomocy jednego z wielu darmowych narzędzi dostępnych w Google Play. Wśród nich znajdziemy SecretVaultpro, który potrafi zaszyfrować dane w specjalnym folderze na karcie pamięci. Aby stworzyć „kryptę”, bo takim mianem określany jest ów folder, należy kliknąć w przycisk „Create Vault” i ustawić ośmioznakowe hasło. Po tej operacji na karcie pamięci pojawi się plik o nazwie „SecretVaultpro”, do którego można uzyskać dostęp tylko po jego otworzeniu („Open Vault”). Wówczas możliwe będzie skopiowanie do niego wszystkich plików, które mają być zaszyfrowane. Zamykamy „kryptę” poleceniem „Close Vault”, a folder zamienia się w zwykły plik (choć określenie „zwykły” jest tu chyba nie na miejscu).
Użytkownicy popularnych dysków sieciowych, takich jak Dysk Google, Dropbox czy Box.net, mogą zaszyfrować pliki zapisane w chmurze dzięki aplikacji BoxCryptor. System działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych – tych dużych (Windows, Mac, Linux) i tych małych (iOS, Android). Po instalacji wszystkie nasze pliki będą szyfrowane podczas przesyłania 256 – bitowym kluczem, a jeśli to za mało, dostęp do aplikacji można dodatkowo zabezpieczyć kodem PIN. Teraz, aby uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na dyskach sieciowych, konieczna będzie instalacja aplikacji BoxCryptor na wszystkich urządzeniach, które łączą się z nimi.
Fot. Corbis, Google Play
Takie pytanie zadał TNS OBOP w badaniu przeprowadzonym na zlecenie firmy F-Secure. Dla 53 proc. rodaków ważniejsze są osobiste dane przechowywane w telefonie, jedynie dla 4 proc. – samo urządzenie.
Dla 63 proc. respondentów możliwość zabezpieczenia komórki przed groźnymi aplikacjami to bardzo ważna kwestia. 71 proc. badanych chciałoby mieć możliwość zablokowania dostępu do danych zgromadzonych w telefonie na wypadek jego kradzieży.
Aktualnie w ciągu jednego dnia pobieranych jest około 22 milionów aplikacji działających na platformie Android i nieco poniżej 17 milionów dla systemu Apple’a. Wśród pobieranych aplikacji nie brakuje także tych niebezpiecznych, chociaż dystrybutorzy starają się nie dopuszczać ich do swoich sklepów.
Z obawy o utratę cennych danych niektórzy użytkownicy komórek ograniczają korzystanie z bankowości elektronicznej czy zakupów online
Z analiz prowadzonych przez F-Secure wynika, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba złośliwych aplikacji na telefony komórkowe wzrosła ponad trzykrotnie. Groźne aplikacje podsłuchują rozmowy, przechwytują SMS-y i e-maile, wykradają dane zgromadzone w urządzeniu.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że bardziej świadome zagrożeń są kobiety. Zabezpieczenie telefonu jest bardzo ważne dla 72 proc. przedstawicielek płci pięknej i jedynie 55 proc. ankietowanych mężczyzn.
Kobiety również z większą nieufnością niż mężczyźni podchodzą do zakupów online dokonywanych za pośrednictwem telefonów komórkowych.
Jeżeli martwicie się o dane zgromadzone we własnym telefonie komórkowym, możecie skorzystać z usługi Bekap.
Źródło: F-Secure
Fot. F-Secure, Valua Vitaly | Dreamstime.com
Konkurent Dropboksa - Box wspólnie z LG mają dla użytkowników urządzeń mobilnych tego koreańskiego producenta ciekawą ofertę. Każdy posiadacz smartfonu lub tabletu LG otrzyma 50 GB miejsca na swoje dane. Akcja trwa do 31 marca, a miejsce w chmurze dostępne jest całkowicie za darmo. Jedynym warunkiem skorzystania z niej jest posiadanie urządzenia wyposażonego w system operacyjny Android w wersji 2.1 lub nowszej.
Box to, jak informuje jego dostawca praktyczne i proste w obsłudze rozwiązanie dedykowane urządzeniom mobilnym. Pozwala ono nie tylko na przechowywanie danych w chmurze, ale także na edycję plików zapisanych na zewnętrznym serwerze z poziomu telefonu lub tabletu. Nie ma znaczenia to, gdzie się aktualnie znajdujemy. Funkcjonalność ta może się przydać także użytkownikom biznesowym, wyposażono ją bowiem w możliwość udostępniania plików innym osobom, które będą mogły przeglądać, zmieniać i dyskutować na temat dokumentów.
Źródło/fot. LG
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Hanna Daniewska: Co jest w tej chwili najczęściej wykorzystywane do transmisji danych?
Eugeniusz Kordiasz: Najnowocześniejszym medium stosowanym do transmisji danych w sieciach telekomunikacyjnych jest światłowód (ang. Fiber Optic Cable). Jest on obecnie bardzo chętnie stosowany do budowy sieci szkieletowych (sieć łącząca 12 głównych miast w Polsce) i agregacyjnych (sieć, która podłącza mniejsze miasta do sieci szkieletowej) ze względu na możliwości przesyłania sygnału na duże odległości oraz bardzo dużą maksymalną przepustowość łącza. Kolejną ważną zaletą światłowodu jest to, że jest obojętny na zakłócenia elektromagnetyczne, szumy oraz jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestety, technologia ta ma też wady: nie jest tania, a kable światłowodowe charakteryzują się niewielką elastycznością. Nie można ich wyginać pod dowolnym kątem.
Jak to działa?
Transmisja danych za pomocą światłowodu polega na wysyłaniu za pomocą lasera lub diody LED wiązki świetlnej. Impulsy świetlne odbierane są po drugiej stronie przez elementy światłoczułe np. fotodiody. Dla usprawnienia przesyłania danych stosuje się zazwyczaj dwa przewody kierunkowe. Jest to tak zwana praca w trybie full-duplex.
HD: A jak sytuacja wygląda w PTC?
EK: W PTC wykorzystujemy światłowody do budowy transmisyjnej sieci szkieletowej, łączącej duże miasta, a w nich nasze obiekty centralowe. Ponadto wykorzystujemy je do budowy sieci agregacyjnej, łączącej tzw. punkty agregujące ruch. Sieć agregacyjna jest w wielu punktach połączona z siecią szkieletową. Łącza światłowodowe wykorzystujemy w naszej sieci, budując również sieci dostępowe w dużych ośrodkach. Polega to na tym, że przy ich pomocy łączymy w struktury pierścieniowe najważniejsze obiekty w miastach: centrale, nasze salony, galerie handlowe, miejskie punkty agregujące ruch oraz same stacje bazowe GSM/UMTS.
HD: Czyli zdarzyło się niemożliwe... Wspominałeś, że to dość droga technologia.
EK: Tak, ale w przypadku wymaganych dużych przepływności w sieci szkieletowej i agregacyjnej nie ma innej alternatywy. Również w sieci dostępowej przy niewielkich odległościach pomiędzy stacjami bazowymi to tańsza technologia niż łącza mikrofalowe. Sieci światłowodowe PTC budujemy w różnych modelach, zawsze kierując się potrzebami ruchowymi, możliwościami fizycznymi oraz analizą finansową rozwiązania technicznego.
Istniejące modele rozbudowy sieci światłowodowej to krótkoterminowa dzierżawa, leasing finansowy lub kupno istniejących zasobów oraz budowa lub współdzielona budowa z partnerem światłowodów w dzierżawionej lub własnej kanalizacji. Wybieramy zawsze z możliwych modeli rozwiązanie najbardziej korzystne dla PTC. W ciągu ubiegłego roku powiększyliśmy swoją sieć światłowodową o ponad 2500 km do w sumie ponad 8000 km. Dzięki temu kolejne stacje bazowe podłączane są do dotychczasowej infrastruktury światłowodowej, co zapewnia możliwość dostarczania klientom najwyższej jakości usług szerokopasmowych oraz gwarantuje niezbędną pojemność sieci transmisyjnej dla dynamicznie rosnącego ruchu mobilnego internetu.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Szyfrowanie danych w Androidzie - opinie i komentarze (20)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.