Przejmujący film dokumentalny Janusza Mrozowskiego opowiada o czterech więźniarkach i ich przygodzie z teatrem.

Tytułowe „Autorki” napisały scenariusz dramatu, zainspirowanego ich życiem. Na jego podstawie powstał wspaniały spektakl, wystawiony w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Czy jednak należy opowiadać o sobie na deskach teatru? Czy więźniarki dały się wykorzystać, czy wręcz przeciwnie? Warto w czasie seansu spróbować sobie odpowiedzieć na te i inne pytania.

Film Janusza Mrozowskiego nie miałby w sobie takiej siły, gdyby nie bohaterki, a także ich szczere i bezpretensjonalne opowieści. Choć to proste kobiety, mają w sobie dużo życiowej mądrości. Trudno się jednak temu dziwić, skoro życie ich nie oszczędzało.

Za sprawą teatralnego projektu otrzymały szansę na chwilę „ucieczki” od codziennej rutyny zakładu karnego. Czy pozwoliło im to spojrzeć z dystansu na siebie i swoje historie? Czy stały się lepszymi ludźmi? Czy ten dokument jest w stanie pozytywnie wpłynąć na widzów, zmieniając ich życie i spojrzenie na świat? 

Polska produkcja pokazuje te kobiety takimi, jakie są. Choć posługują się prostym językiem, bije z niego autentyzm i siła. Brawa dla tytułowych autorek, że zaufały ludziom z teatru i ekipie filmowej. Dzięki temu powstał cudowny film ze świetną muzyką, który niesie w sobie katharsis.

„Autorki” są zaproszeniem do rozmowy na tematy niełatwe, ale bardzo ważne. Cieszę się, że udało się go zrealizować i że wszedł do polskich kin.

 

„Autorki” z zakładu karnego - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Rzuty karne to jeden z najbardziej emocjonujących elementów, z których składa się najpopularniejszy sport w tej części świata, czyli piłka nożna. Sprawdź, jak dobry jesteś w wykonywaniu i bronieniu "jedenastek".

0

Ocena autora

Penalty Soccer 2012 to darmowa gra przeznaczona na urządzenia z systemem operacyjnym iOS, czyli iPhone'y i iPady. Jak wskazuje na to sam tytuł, porusza bardzo popularną tematykę, jaką jest piłka nożna. Ponadto skupia się na jednym z najbardziej emocjonujących aspektów tego sportu, czyli rzutach karnych, od których niekiedy zależy sukces bądź porażka danej drużyny. W tej grze do perfekcji opanujecie wykonywanie tak zwanych "jedenastek" - i to za równo z pozycji strzelającego, jak i broniącego.

W tej grze naszym zadaniem jest oddawanie celnych strzałów na bramkę, pilnie strzeżonej przez bramkarza kierowanego przez sztuczną inteligencję. Wirtualna piłka jest oczywiście ustawiona jedenastu metrów od bramki, bo to właśnie z tej odległości wykonuje się rzuty karne i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Miłośnicy rzutów karnych będą zadowoleni, bo Soccer Kicks pozwoli im poczuć się niczym Robert Lewandowski i uderzać w futbolówkę z zabójczą precyzją.

Przed meczem możemy samodzielnie określić kolorystykę strojów naszych piłkarzy.

Jak w zdecydowanej większości produkcji przeznaczonych na smartfony i tablety, również w przypadku Penalty Soccer 2012 sterowanie odbywa się z wykorzystaniem ekranu dotykowego. Po lewej stronie mamy specjalny drążek, przy pomocy którego określamy kierunek, w którym chcemy posłać piłkę, lub dokładne miejsce, w którym zamierzamy posłać bramkarza. Na zmianę strzelamy i bronimy, co powoduje, że zabawa jest odpowiednio urozmaicona. Choć tak naprawdę trochę łatwiej się strzela niż broni, a to dlatego, że znaczniej trudniej jest przewidzieć zamiary zawodnika kontrolowanego przez sztuczną inteligencję.

Penalty Soccer 2012 to przede wszystkim gra traktująca o wykonywaniu rzutów karnych, choć znalazło się w niej również miejsce dla osobnego trybu poświęconego rzutom rożnym. W tym przypadku zmienia się jednak wyłącznie miejsce położenia piłki (róg boiska, zamiast jedenastu metrów), a wszelkie zasady sterowania i reguły rozgrywki pozostają niezmienione.

Gra dostępna jest za darmo, a wyróżnia się ładną trójwymiarową grafiką.

Wydarzenia na boisku to jedno, ale Penalty Soccer 2012 oferuje też kilka atrakcji poza nim. Przed meczem możemy samodzielnie określić kolorystykę strojów naszych piłkarzy. Z kolei za dobre wyniki i postępy w rozgrywce podnosimy poziom naszego doświadczenia oraz odblokowujemy rozmaite dodatki, które skutecznie urozmaicają rozgrywkę, choć nie są wcale konieczne do tego, by czerpać z niej przyjemność.

Podsumowanie

Grę Penalty Soccer 2012 polecamy wszystkim miłośnikom piłki nożnej, a w szczególności tym, którzy znają smak emocji towarzyszących rzutom karnym. Na jej korzyść dodatkowo przemawia fakt, iż posiada całkiem ładną, jak na możliwości urządzeń przenośnych, trójwymiarową grafikę. Warto sprawdzić ten tytuł, tym bardziej, że jest dostępny za darmo.

Gra Penalty Soccer 2012 jest dostępna w App Store - pobierz

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Penalty Soccer 2012 - zostań mistrzem rzutów karnych - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kto by pomyślał, że gra poruszająca temat rzutów karnych może być aż tak wciągająca? Niewątpliwie największą zaletą Perfect Kick jest fakt, iż jest to pozycja multiplayerowa. Nie od dzisiaj wiadomo, że rywalizacja z żywymi przeciwnikami smakuje najlepiej…

0

Ocena autora

Dobrych gier piłkarskich nigdy dość, dlatego prezentujemy Wam kolejną. I choć takich, które polegają na wykonywaniu stałych fragmentów gry (rzutów wolnych czy właśnie karnych) jest w App Store i Google Play całkiem sporo, to jednak Perfect Kick zdecydowania wyróżnia się na tle większości specyficzną atmosferą, wysokim poziomem wykonania i wciągającą mechaniką rozgrywki.

Na początek najważniejsza z mojego punktu widzenia informacja: w Perfect Kick naszymi przeciwnikami nie są zawodnicy kierowani przez sztuczną inteligencję, lecz prawdziwi gracze z krwi i kości. Gra wymaga stałego połączenia z internetem, ale wynagradza to możliwością prowadzenia potyczek z ludźmi z całego świata, a tego typu rywalizacja zawsze daje najwięcej satysfakcji. Zwłaszcza, jeśli ma się talent do zwyciężania.

Zabawę zaczynamy od stworzenia swojego wirtualnego zawodnika, który będzie nam towarzyszył w trakcie pojedynków z innymi graczami. Gdy mamy to już za sobą, przechodzimy do treningu, w którym poznajemy system sterowania i podstawowe zasady rządzące mechaniką gry. Na szczęście te zasady nie są zbyt skomplikowane, co pozwala czerpać maksimum przyjemności z rozgrywki. Strzały na bramkę oddajemy korzystając z ekranu dotykowego, po prostu rysując na nim palcem trajektorię lotu futbolówki. Następnie stajemy w bramce i staramy się bronić strzały przeciwnika, rzucając się w odpowiednich kierunkach. I tak na zmianę, przez pięć serii rzutów karnych, aż do wyłonienia zwycięzcy danego pojedynku.

Za kolejne zwycięstwa jesteśmy nagradzani punktami doświadczenia, które przeznaczamy na odblokowanie nowych rzeczy w sklepiku i lepszych umiejętności dla naszego zawodnika, które pozwalają na skuteczniejsze wykonywanie rzutów karnych. Otrzymujemy też monety, za które kupujemy dodatkowe elementy stroju piłkarskiego dla naszego zawodnika oraz dopalacze ułatwiające grę.

Perfect Kick to prosta i urokliwa (rzućcie okiem na załączone screeny), ale jednocześnie wciągająca gra. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że właśnie w tej prostocie, połączonej z wysokim poziomem wykonania i możliwością rywalizacji z prawdziwymi graczami z całego świata, kryje się jej największa siła. Warto ją sprawdzić, tym bardziej, że zarówno w wersji dla iOS-a jak i Androida jest dostępna za darmo.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Perfect Kick - konkurs rzutów karnych na Twoim smartfonie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Najnowsze flagowce Sony są w T-Mobile. Już teraz możecie zgarnąć je wraz z super słuchawkami w prezencie. Sprawdźcie!

Xperia Z5 i Z5 Compact z super prezentem! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się