„Czarodziejska góra” to animowany film dokumentalny o niezwykłym życiu Adama Jacka Winklera.

Historia opowiedziana w animacji Anci Damian to idealny materiał na trzymający w napięciu hollywoodzki film. Zwłaszcza, że mało kto słyszał o jego bohaterze, który był fascynującym człowiekiem. Co ciekawe, ten indywidualista uważał, że w swojej prostoduszności przypomina… Koziołka Matołka. Jednocześnie miał w sobie dużo odwagi i wytrwałości. Zafascynowany antykomunistycznym ruchem oporu, w 1965 roku przeniósł się z Polski do Paryża, gdzie zaangażował się w walkę przeciwko komunizmowi. Kiedy dowiedział się o sowieckiej inwazji na Afganistan, postanowił dołączyć do Afgańczyków i walczyć pod wodzą Ahmada Szaha Massuda. Pokonując kolejne przeszkody i problemy, znalazł się blisko gór, które tak kochał.   

Rumuńska reżyserka opowiedziała o jego losach w formie animowanego filmu dokumentalnego. Wspólnie z córką Winklera napisały scenariusz w formie ojcowskich opowieści, skierowanych do ukochanego dziecka. Bajkowa konwencja, którą Winkler uwielbiał, spotyka się w tym filmie z gorzkim i brutalnym realizmem. Wyszedł z tego intrygujący kolaż zdjęć, animacji i archiwalnych materiałów filmowych, połączony z muzyką Alexandra Balanescu. Głosu bohaterom użyczyli natomiast Jerzy Radziwiłowicz i Julia Kijowska, a za część animacji odpowiada Tomasz Ducki, któremu pomagali studenci krakowskiej ASP i inni polscy animatorzy.  

„Czarodziejska góra” to fascynująca opowieść, uwalniająca od zapomnienia wyjątkowego człowieka, u którego wielka odwaga szła w parze z ogromną wrażliwością. 

 

Na czym polega magia „Czarodziejskiej góry”? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się