Stacjonarny czy komórkowy? Jaki tak naprawdę jest Alcatel 20.01. Przyglądamy się bliżej temu modelowi.

 • Design
  8
 • Aplikacje
  6
 • Bateria
  9
 • Łatwość obsługi
  10
 • Funkcjonalność
  7
 • Design
  8
 • Aplikacje
  5
 • Bateria
  8
 • Łatwość obsługi
  9
 • Funkcjonalność
  6

+ Plusy

 • Estetyczny i praktyczny design
 • Wysoka jakość wykonania
 • Czytelne menu
 • Łatwość obsługi
 • Gniazdo dla kart pamięci

- Minusy

 • Mała pojemność wbudowanej pamięci

Zmieniając miejsce zamieszkania często stajemy przed dylematem – czy wybrać telefon stacjonarny czy może jednak komórkowy. Zazwyczaj nasza uwaga kieruje się najpierw w stronę rozwiązania tradycyjnego. Telefony stacjonarne, mimo niekwestionowanych zalet mają jednak jedną zasadniczą wadę – krępujący i urządzenie i użytkownika kabel telefoniczny. Faktem jest, że większość z nich ma na pokładzie bezprzewodową słuchawkę. W porównaniu do telefonu komórkowego jest to jednak rozwiązanie połowiczne, nie zapewniające stuprocentowego uwolnienia się od przewodu łączącego telefon z gniazdkiem telefonicznym. W takim razie może warto wziąć pod uwagę telefon komórkowy, który będzie w stanie pełnić rolę telefonu domowego?

Jednym z takich urządzeń jest Alcatel One Touch 20.01 – telefon, będący udanym kompromisem pomiędzy urządzeniem stacjonarnym a komórkowym. Po pierwsze można z niego korzystać tak samo wygodnie jak z tradycyjnych rozwiązań, w czym skutecznie pomaga stacja dokująca, którą można na stałe podłączyć do zasilania. Z drugiej strony model ten zapewnia mobilność, o której z racji konstrukcji w przypadku telefonu stacjonarnego można jedynie pomarzyć i zabrać go ze sobą wszędzie tam, gdzie będzie nam potrzebny.

Alcatel One Touch 20.01 zbudowany jest według sprawdzonej recepty na solidną komórkę. Jego obudowę wykonano z dobrej jakości plastików. W przedniej części telefonu dominuje wyświetlacz, zajmujący niemal połowę dostępnego tu miejsca. Otacza go bardzo estetycznie wyglądająca błyszcząca ramka. Ekran ten na pewno nie wprawi w zdumienie posiadaczy topowych smartfonów jednak jego rola jest inna – ma być przede wszystkim czytelny, a w tym pomaga mu przejrzyste menu z dużymi zarówno ikonami wszystkich dostępnych funkcji jak i czcionką.

Alcatel One Touch 20.01 to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które szukając telefonu do użytku domowego nie chcą się ograniczać i korzystać z typowego, stacjonarnego rozwiązania. Funkcjonalne i praktyczne rozwiązania udanie połączono w nim z estetycznym wykonaniem i długim czasem pracy przy zasilaniu bateryjnym. Dużym plusem tego modelu jest stacja dokującą, która zamienia tę komórkę w pełni funkcjonalny telefon stacjonarny, z wieloma zwykle niedostępnymi w tym segmencie funkcjami.

Pod nim znajdziemy klawiaturę nieco przypominającą telefony stacjonarne. Liczbę przycisków sterujących menu i służących do wykonywania połączeń ograniczono do minimum. Klawisz oznaczony czerwoną słuchawką służy także do włączania Alcatela. Poniżej znalazła się klawiatura numeryczna z dodatkowym blokiem przycisków oferujących szybki dostęp do funkcji charakterystycznych dla komórek.

Począwszy od góry mamy aparat cyfrowy, przeglądarkę zdjęć, nie wymagające podłączenia słuchawek radio FM oraz dyktafon służący do nagrywania notatek głosowych. Klawisze są duże niczym w telefonach stacjonarnych. Dodatkowo cyfry i ikony na nich umieszczone są wypukłe – z klawiatury po krótkim czasie można korzystać nawet z zamkniętymi oczami.

Równie atrakcyjnie prezentuje się tył Alcatela. Biały błyszczący plastik (dostępne jest także czarna wersja kolorystyczna) mile zaskakuje jakością. Na lewej krawędzie obudowy umieszczono przyciski sterowania głośnością oraz dublujące klawisze poruszania się po menu oraz złącze microUSB. Prawa strona to nietypowa, za to wygodna, bo przesuwana, blokada telefonu oraz przydatny włącznik diodowej latarki, która znajduje się u góry obudowy obok gniazda słuchawkowego. Z tyłu mamy obiektyw aparatu cyfrowego z 2-megapikselową matrycą oraz oznaczony serduszkiem, czerwony przycisk alarmowy. Zdjęcia przechowywać można w pamięci telefonu lub na dodatkowej karcie pamięci MicroSD. Całość wygląda bardzo estetycznie. Stojącego, w stacji dokującej na półce Alcatela na pewno nie trzeba się będzie wstydzić.

Naciśnięcie czerwonego przycisku SOS spowoduje wyemitowanie głośnego dźwięku, wysłanie wiadomości z prośbą o pomoc i nawiązanie połączenia z osobą wybraną jako kontakt awaryjny. Takich kontaktów można mieć pięć. Odpowiednie ustawienia można wprowadzić korzystając z nieskomplikowanego menu Alcatela.

Naciśnięcie czerwonego przycisku SOS spowoduje wyemitowanie głośnego dźwięku, wysłanie wiadomości z prośbą o pomoc

Funkcja ta, zwłaszcza w połączeniu z dużymi klawiszami, dużym ekranem oraz czytelnym i nieskomplikowanym menu sprawia, że Alcatel One Touch 20.01 może z powodzeniem sprawdzić się także w roli telefonu dla osób starszych.

Całość, dzięki niewielkiej wadze (Alcatel waży tylko 89 gramów) i kompaktowym wymiarom bardzo wygodnie leży w dłoni. Dużym plusem tego modelu jest także niskie zapotrzebowanie na energię – w pełni naładowana bateria, o sporej jak na tę klasę urządzeń pojemności 1000 mAh wystarcza na aż 500 godzin pracy w trybie czuwania oraz 7 godzin nieprzerwanych rozmów.

Alcatel One Touch 20.01 to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które szukając telefonu do użytku domowego nie chcą się ograniczać i korzystać z typowego, stacjonarnego rozwiązania. Funkcjonalne i praktyczne rozwiązania udanie połączono w nim z estetycznym wykonaniem i długim czasem pracy przy zasilaniu bateryjnym. Dużym plusem tego modelu jest stacja dokującą, która zamienia tę komórkę w pełni funkcjonalny telefon stacjonarny, z wieloma zwykle niedostępnymi w tym segmencie funkcjami.

Alcatel 20.01 – i na biurko i do kieszeni - opinie i komentarze (6)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
JK
30-01-2016 - 22:41:45
Telefon użytkuje moja mama, starsza osoba, ze słabym już wzrokiem. Zaletą jest dla niej duża czcionka i duże cyfry na klawiaturze. Skarży się jednak na menu. Sama widzę, że jak dla osoby starszej jest zbyt skomplikowane i mało czytelne. Jak ktoś już wcześniej napisał, że aby odczytać czy wysłać sms trzeba się dużo naklikać i można się jeszcze przy tym pogubić. Brakuje także sygnąłu lub kontrolnej lampki sygnalizującej, że ktoś dzwonił lub przysłał sms. Jakość odobioru i zasięgu dobra. Trzeba jednak koniecznie uprościć menu.
  (0)
Odpowiedz
jasek
17-05-2015 - 19:20:42
To nie możliwe że nie można posłuchać audiobooka piosenki z karty SD. Pomocy bo uważam że nie mogę sobie poradzić. Proszę o informację.
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
18-05-2015 - 14:01:35
Witam, jeżeli karta SD funkcjonuje w innych urządzeniach to proponowałbym kontakt z naszymi specjalistami Tech Desk dostępnymi pod numerem *7242 (Koszt połączenia to 2 PLN netto/minutę – numer dostępny dla klientów sieci T-Mobile) lub 708477242 (dla Klientów innych operatorów, koszt połączenia wg taryfy). Serwis Obsługi Technicznej jest dostępny codziennie w godzinach 7:00 – 23:00. Regulamin serwisu znajduje się na stronie internetowej www.t-mobile.pl. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
meq
21-10-2014 - 17:13:18
Najgorszy telefon jaki mialem w rekach, doslownie poczulem sie jak bym sie cofnal o 7 lat do przeszlosci.
  (9)
Odpowiedz
leciwy1
18-09-2014 - 06:44:57
Od dwóch miesięcy mam ten telefon. Niemiłe firmowe oprogramowanie Alcatela. Zbyt duża ilość opcji wprowadzania tekstu SMS-a, podpowiedzi, które wręcz uniemożliwiają pisanie. A kiedy już przypadkiem trafi się na ustawienia umożliwiające pisanie tekstu - nie wiadomo kiedy one się zdezaktywują i trzeba zacząć poszukiwania ustawień od nowa. Druga sprawa - telefon wymaga ustawicznego "klikania", nadmierna liczba potwierdzeń operacji.
  (5)
Odpowiedz
leslaw997
19-05-2014 - 10:49:55
Ocena: 7/10
Użytkuje telefon od miesiąca, oto moje uwagi praktyczne: 1) przycisk włączenia "latarki: jest zbyt czuły, często można go włączyć przypadkowo, rada zastosować dodatkowe etui; 2) brak możliwości pełnego zarządzania plikami muzycznymi (nie można otworzyć plików muzycznych nagranych na dodatkowej karcie pamięci, pliki te można wysłać na zewnątrz, wykorzystać jako dzwonek, lecz nie można odsłuchać, to duża niedogodność, która mnie osobiście irytuje, dziwne bo plikami graficznymi można w pełni zarządzać; 3) w " kontaktach" brak możliwości wpisania dodatkowych informacji np. drugiego numeru telefonu lub wykonania notatki (starsi użytkownicy często mają kłopoty z pamięcią i mogą nie kojarzyć nazwiska dlatego przydała by się możliwość umieszczenia dodatkowej informacji np. że Kowalski to lekarz pierwszego kontaktu), 4) bez dodatkowej karty pamięci telefon się "zdławi" za mała pamięć wewnętrzna telefonu. Jeśli producent wyeliminuje te niegodności telefon z czystym sumieniem można było by polecić nie tylko ludziom w podeszłym wieku ale i z wadami zwroku. Jeśli przyszły użytkownik, za akceptuje te wady to telefon godny polecenia, dobry zasięg, dobrze słychać, duże znaki pisarskie, mnie zasilanie średnio trzyma około 7 dni . Niema telefonów idealnych Alkatel 20.01 też nim nie jest !
  (3)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeszcze przed gwiazdką w sprzedaży pojawi się alternatywa dla niedrogiego smartfonu HTC Wildfire S. Ma wypełnić sobą lukę, po znikającym z rynku podstawowym modelu Wildfire.

HTC nie ujawnia cen smartfonów przed wprowadzeniem ich na rynek, ale model Explorer już teraz jest nazywany „najbardziej przystępnym cenowo”. Zadebiutuje w czwartym kwartale, choć na razie producent dość powściągliwie nie zdradza żadnego konkretnego terminu.

Co zaoferuje HTC Explorer?

Oczywiście jeszcze niższą cenę niż obecnie dostępny Wildfire S.

Sprzętowo oba urządzenia są bliźniakami. Mają identyczny 3,2-calowy wyświetlacz, napędza je ten sam układ SoC Qualcomm MSM7227 z procesorem taktowanym zegarem 600 MHz.  Explorer ma nieco mniej pamięci RAM – 384 MB zamiast 512 MB jak w Wildfire S. Zrezygnowano także z 5 Mpx aparatu, na rzecz nieco bardziej budżetowego oczka 3,15 Mpx. Oczywiście nie zabrakło modułu GPS. Dostęp do mobilnego internetu 3G możliwy jest z prędkością do 7,2 Mbps.

Jeśli chodzi o wymiary, oba smartfony są do siebie podobne również pod tym względem. HTC Explorer jest cięży od Wildfire S zaledwie o 3 g. Wizualnie nawiązuje do nowego, nieco mniej klasycznego wzornictwa, charakterystycznego dla HTC Sensation. Producent wspomniał, iż na rynku dostępne będą wymienne tylne pokrywy. Oczywiście w różnych kolorach.

Gdzie kryją się zmiany?

Choć sprzętowo Explorer to niemalże Wildfire S, zupełnie inaczej wygląda kwestia od strony oprogramowania. Nowy smartfon zadebiutuje z najnowszą wersją interfejsu HTC Sense UI 3.5 dla Androida 2.3.

Zmieniony został wygląd tzw. homescreen, czyli głównego pulpitu. Pojawi się nowy zestaw widżetów oraz animacji oraz wizualnie odświeżona przeglądarka. Użytkownicy mogą się także spodziewać integracji nowej usługi – internetowego dysku Dropbox, z dodatkowym bonusem w postaci 3 GB wolnego miejsca. O partnerstwie pomiędzy HTC a Dropboxem pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Fot/Źródło: HTC

HTC Explorer. Nowy Android na każdą kieszeń - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

dj kevinus
11-01-2013 - 12:58:41
mam ten telefon i nie narzekam na niego ;d moge go nawet polecic na pierwszy smartfon. lecz w tym artykule jest jeden mały błąd poniewarz explorer ma taką samą pamięć ram co wildefire s czyli 512 mb .pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
stokrotka
30-09-2011 - 12:02:45
podoba mi się wiadomo kiedy będzie dostępny? i w jakiej cenie?
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
01-10-2011 - 09:00:23
Stokrotko, napiszemy o tym, kiedy sami otrzymamy informację na temat jego dostępności.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Alcatel 20.01 to bardzo ciekawa pozycja od francuskiego producenta. Może spełniać role zarówno telefonu komórkowego jak i stacjonarnego, który przyda nam się w domu. Model 20.01 jest gwiazdą naszego nowego filmu!

Alcatel One Touch 20.01 to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które szukając telefonu do użytku domowego nie chcą się ograniczać i korzystać z typowego, stacjonarnego rozwiązania. Funkcjonalne i praktyczne rozwiązania udanie połączono w nim z estetycznym wykonaniem i długim czasem pracy przy zasilaniu bateryjnym. Dużym plusem tego modelu jest stacja dokującą, która zamienia tę komórkę w pełni funkcjonalny telefon stacjonarny, z wieloma zwykle niedostępnymi w tym segmencie funkcjami.

Wielofunkcyjny Alcatel 20.01 na wideo! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zaprezentowane na marcowych targach MWC 2015 w Barcelonie nowe smartfony Alcatela wzbudziły żywe zainteresowanie. Po przetestowaniu przez naszą redakcję większego modelu z ekranem o przekątnej 5,5 cala, przychodzi czas na mniejszą i nieco bardziej budżetową wersję - OneTouch Idol 3 (4.7).

 • Design
  9
 • Aplikacje
  8
 • Bateria
  7
 • Łatwość obsługi
  9
 • Funkcjonalność
  8
 • Design
  10
 • Aplikacje
  6.75
 • Bateria
  8.25
 • Łatwość obsługi
  7.5
 • Funkcjonalność
  5

+ Plusy

 • jakość wykonania
 • Android 5.0.2 Lollipop na pokładzie
 • słuchawki JBL w zestawie
 • LTE do 150 Mbps

- Minusy

 • mało miejsca na dane

Alcatel OneTouch Idol 3 (4.7), jak wskazuje sama nazwa modelu, to smartfon z ekranem o przekątnej 4,7 cala. W odróżnieniu od tendencji do jak największych rozmiarów wyświetlaczy mamy do czynienia z telefonem bardzo poręcznym, który spokojnie da się obsługiwać jedną dłonią.

Budowa i jakość wykonania

W obydwu nowych Alcatelach uwagę zwraca wyjątkowo dobra jakość materiałów użytych do budowych smartfonów. Mimo wszechobecnego plastiku całość nie trzeszczy, jest dobrze spasowana i może się podobać. Przyciski na obudowie mają minimalny skok, nie wystają i nie zwracają na siebie uwagi. Stonowana kolorystyka sprawia, że One Touch Idol 3 nie przyciąga nadmiernej uwagi.

Ciekawie wygląda ekran smartfonu nieco wystający ponad obudowę. Na górze i na dole umieszczono stereofoniczne głośniki. Miejsce na mikrofon znalazło się zarówno na dolnej, jak i górnej krawędzi, gniazdo microUSB do ładowania baterii jest na dole, za to gniazdo słuchawkowe na górze. Jeśli już o baterii mowa, nie da się jej wyjąć. Slot na kartę SIM i kartę microSD umieszczone na jednej długiej tacce wysuwamy z użyciem dołączonego do zestawu szpikulca. Alcatel OneTouch Idol 3 (4.7) jest dość cienki (7,6 mm) i waży raptem 110 gramów.

Ekran OneTouch Idol 3 (4.7) o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli ma żywe barwy i szerokie kąty widzenia

Z poziomu zablokowanego ekranu możemy uruchomić pięć różnych funkcji. Działają podstawowe gesty, jak szybkie wyciszenie dzwoniącego telefonu przez odwrócenie panelem do dołu oraz podwójne tapnięcie na ekran w celu wybudzenia. Producenta należy pochwalić za dołączenie do zestawu całkiem dobrze grających słuchawek marki JBL.

Podzespoły, wydajność, foto/wideo

W odróżnieniu od większej wersji Alcatel OneTouch Idol 3 (4.7), ekran IPS LCD ma mniejszą rozdzielczość 720p (1280 x 720 pikseli). Przy tej przekątnej jest to jednak wartość w zupełności wystarczająca, a przy okazji nie obciąża nadmiernie baterii. Warto pochwalić szerokie kąty widzenia, ładne żywe kolory i dobrą widoczność w świetle słonecznym.

W środku znajdziemy czterordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 410 (4 x 1,2 GHz), układ graficzny Adreno 306 oraz 1,5 GB pamięci RAM. Przestrzeni na dane nie ma zbyt wiele (wersja 8 GB), stąd zalecamy inwestycję w kartę microSD. Do telefonu da się załadować nośnik o pojemności nawet 128 GB.

Pod względem wydajności nie można oczekiwać bezkompromisowego wyniku. Jest dobrze, a biorąc pod uwagę, że smartfon pracuje pod kontrolą Androida 5.0.2 Lollipop, podczas typowej pracy nie uświadczymy zbyt wielu zacięć. Całość chodzi bardzo płynnie. Da się pograć w większość popularnych gier z Google Play, ale bardziej rozbudowane tytułu radzimy omijać.

Całkiem dobrze wypada główny aparat 13 MP wyposażony w diodę LED. Ma mnóstwo funkcji dla początkujących i średnio-zaawansowanych użytkowników. Ponadto rejestruje wideo w trybie Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę i korzysta z cyfrowej stabilizacji obrazu. Aparat z przodu 5 MP w zupełności wystarczy do rozmów wideo.

Nakładka, ciekawe dodatki i funkcje

Oczywiście, Alcatel dorzucił od siebie nakładkę na Androida, ale nie jest ona zbyt inwazyjna. Co ciekawe, pojawiło się rozwiązanie znane z telefonów HTC. OneTouch Stream na lewo od ekranu głównego pokazuje najważniejsze informacje o pogodzie, aktualności ze świata, pozwala też pobrać tapety i aplikacje.

Z poziomu zablokowanego ekranu możemy uruchomić pięć różnych funkcji. Działają podstawowe gesty, jak szybkie wyciszenie dzwoniącego telefonu przez odwrócenie panelem do dołu oraz podwójne tapnięcie na ekran w celu wybudzenia. Producenta należy pochwalić za dołączenie do zestawu całkiem dobrze grających słuchawek dousznych marki JBL.

Główny włącznik, a tuż pod nim gniazdo dla karty SIM i karty pamięci microSD

Podsumowanie

Alcatel OneTouch Idol 3 (4.7) pozytywnie nas zaskoczył. Od smartfonu w tak przystępnej cenie nie spodziewaliśmy się tak wiele. Zarówno nowoczesna stylistyka, jak i dobrej jakości komponenty oraz bogate oprogramowanie przypadną do gustu użytkownikom. Mimo kilku drobnych szczegółów mocno polecamy!

Alcatel OneTouch Idol 3 (4.7) - smartfon do kieszeni i na drogę - opinie i komentarze (6)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
elka
26-04-2016 - 23:22:26
Beznadziejny, szybka pękła bez upadku!!!
  (0)
Odpowiedz
laurka
15-02-2016 - 11:41:48
Witam. Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób w tym telefonie zmienić blodade ekranu. Proszę o pomoc
  (0)
Odpowiedz
Mainburg
15-10-2015 - 14:10:21
Witam Poproszę o instrukcję obsługi do aparatu fotograficznego w tym telefonie. Pozdrawiam Adam Marczyński 601922020
  (0)
Odpowiedz
Toomasz
18-09-2015 - 22:05:01
Telefon po 3 dniach użytkowania w dziwny sposób zawisił się. Ekran reaguje na włączenie ale nie wyświetla żadnej grafiki. Jakby telefon się włączał ale system nie startował. Jak wykonuje się twarty restart telefonu?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
25-09-2015 - 22:29:02
Witam. Do wykonania twardego resetu należy użyć odpowiedniej kombinacji klawiszy. Z reguły wykonuje się to, kiedy telefon jest wyłączony. Jak to zrobić, informacji udzieli Panu infolinia TechDesk: *7242 (2,46 pln/min) dla T-Mobile i Heyah lub 708477242 (2.58 pln/min) dla pozostałych codziennie 7:00-23:00. Regulamin na www.t-mobile.pl. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
nick
04-09-2015 - 01:21:57
Co to za konsoleta
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się