Alcatel One Touch Fire to pierwszy na rynku smartfon, który pracuje pod kontrolą zupełnie nowego systemu operacyjnego - Firefox OS, podobnie jak Android bazującego na Linuksie, ale z powodu bardzo niskich wymagań sprzętowych przeznaczonego głównie dla urządzeń budżetowych. Jego nazwa bardzo słusznie kojarzy się ze znaną wszystkim przeglądarką internetową. Jego producentem jest bowiem Mozilla obecna w naszych komputerach za sprawą Firefoksa czy klienta pocztowego Mozilla Thunderbird.
Pierwsze wrażenie po wyjęciu Alcatela One Touch Fire z pudełka jest pozytywne. Naszym oczom ukazuje się eleganckie, kompaktowe urządzenie. Jego prostej formy nie zakłócają zbędne ozdobniki. Podkreśla ją za to kolor – biel wydaje się bardzo dobrze pasować do tego smartfonu.
Materiały użyte do wykonania Alcatela są całkiem niezłej jakości. Nie należą do najdroższych, ale nie widać tego po nich. Całość, dzięki kompaktowym rozmiarom i niskiej wadze (108 g i 12,2 mm grubości) bardzo wygodnie leżeć będzie nawet w najmniejszej dłoni.
W przedniej części Alcatela dominuje wyświetlacz. 3,5-calowy, oczywiście dotykowy panel dysponuje typową dla niedrogich modeli rozdzielczością 320 x 480 pikseli. Nie są to co prawda szokujące wartości, ale pamiętać należy, że mówimy tu o smartfonie, który na pewno nie będzie drogi, ale co bardziej prawdopodobne będzie wprost nieprzyzwoicie tani.
Ekran Alcatela mimo wrażenia, że umieszczono go za dość grubą szybką prawidłowo reaguje na dotyk. Nawigacja po menu nowego systemu nie sprawia najmniejszych kłopotów.
Alcatel One Touch Fire to zupełnie nowa jakość na smartfonowym rynku. Estetyczne opakowanie tego urządzenia kryje jego największą zaletę - system operacyjny. Firefox OS potrafi znakomicie wykorzystać niepozorną platformę sprzętową, co odbija się na sprawnym działaniu całości, niskim zapotrzebowaniu na energię oraz niskiej cenie.
Liczbę przycisków w obudowie Alcatela ograniczono do niezbędnego minimum. Pod ekranem znajdziemy tylko jeden przycisk, służący do powrotu do ekranu głównego. Klawisze sterowania głośnością znajdują się na lewej krawędzi obudowy. Włącznik i przycisk blokady ekranu w jednym umieszczono na górze obok gniazda słuchawkowego.
Z tyłu obudowy Alcatela znajduje się aparat cyfrowy z matrycą o rozdzielczości 3,15 megapiksela. Teoretycznie nie jest to zbyt wiele, zwłaszcza w porównaniu do najnowszych smartfonów, ale aparat ten przyzwoicie radzi sobie z typowymi zadaniami. Potrafi wykonać zdjęcia w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli i zarejestrować wideo w standardzie VGA.
Smartfon z Firefox OS jest już w naszej ofercie
Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!
Jak wspomnieliśmy na początku, nad wszystkim czuwa system operacyjny Mozilli – Firefox OS współpracujący z procesorem taktownym zegarem 1 GHz (Qualcomm MSM7227A z układem graficznym Adreno 200), 256 MB pamięci RAM oraz 160 MB przestrzeni na dane. Tę ostatnią wartość łatwo można powiększyć za pomocą karty pamięci microSD. Całość przekłada się na bardzo rozsądne obchodzenie się z zawartością akumulatora, o pojemności 1400 mAh, która potrafi wystarczyć na niemal 7 godzin rozmowy w trybie 2G. Tryb 3G zmniejsza czas nieprzerwanych rozmów do 3 godzin. W praktyce jedno ładowanie baterii przy standardowym użytkowaniu spokojnie wystarczy na cały dzień.
Firefoksowi przyświeca zupełnie inna idea niż konkurencyjnym systemom, takim jak Android, iOS czy Windows Phone. W dużym uproszczeniu jest on po prostu bardzo zaawansowaną, w dodatku bardzo dobrze zoptymalizowaną przeglądarką internetową w związku z czym ma minimalne wymagania sprzętowe. Mała ilość wbudowanej pamięci ma podobne podłoże. Firefoksowi nie jest ona po prostu potrzebna. Lokalnie zainstalowano tylko podstawowe aplikacje. Pozostałe działają na zasadzie aplikacji webowych, korzystając głównie z transferu danych, a nie z mocy procesora czy pamięci. Karta microSD przydaje się tutaj niemal tylko do przechowywania zdjęć, filmów czy muzyki.
Główny ekran systemu pełni prawie identyczną funkcję jak w Androidzie. Znajdziemy tu zegar, bieżące informacje oraz skróty do najczęściej używanych funkcji – telefonu, wiadomości, przeglądarki (oczywiście Firefoksa), aparatu cyfrowego oraz radia. Przesunięcie ekranu w prawo daje dostęp do zainstalowanych lokalnie aplikacji. Jest tu niemal wszystko czego można oczekiwać po typowym smartfonie – mapy, aplikacje społecznościowe (Facebook i Twitter), przeglądarka zdjęć, odtwarzacze audio i wideo, Wikipedia oraz debiutujący wraz z nowym systemem sklep z aplikacjami Firefox Marketplace.
Obsługa systemu Firefox jest intuicyjna. Osobom, które wcześniej korzystały z innych platform nie powinna sprawić najmniejszego problemu
Aplikacje webowe dostępne są po przesunięciu głównego ekranu w lewo. Menu to daje dostęp do wielu różnych kategorii. Są wśród nich sieci społecznościowe, gry, muzyka, filmy, telewizja, zakupy oraz najnowsze wiadomości, również sportowe. Jeśli fabryczny wybór nie wyda się nam wystarczający można, korzystając z przycisku Więcej dodać własne kategorie.
Obsługa systemu Firefox jest intuicyjna. Osobom, które wcześniej korzystały z innych platform nie powinna sprawić najmniejszego problemu – część zastosowanych tu rozwiązań przypomina Androida, część iOS. Chwili przyzwyczajenia wymagać będzie w zasadzie tylko brak fizycznego przycisku powrotu do poprzedniego ekranu. Na szczęście w znakomitej większości aplikacji wyświetlany jest on w górnym lewym rogu ekranu.
Alcatel One Touch Fire to zupełnie nowa jakość na smartfonowym rynku. Estetyczne opakowanie tego urządzenia kryje jego największą zaletę - system operacyjny. Firefox OS potrafi znakomicie wykorzystać niepozorną platformę sprzętową, co odbija się na sprawnym działaniu całości, niskim zapotrzebowaniu na energię oraz niskiej cenie.
Informacje ogólne |
Producent | Alcatel |
Model | One Touch Fire (4012) |
System | 850/900/1800/1900/2100 |
Pamięć zewnętrzna | microSD 2 GB |
Pamięć wewnętrzna | 256 MB RAM, 512 MB NAND (160 MB dl użytkownika końcowego) |
Standardowy akumulator | 1400 mAh |
Maksymalny czas rozmów* [min] | 402 (2G), 180 (3G) |
Maksymalny czas czuwania* [godz] | 280 |
Wymiary [mm] | 115x62,3x12,2 |
UMTS | tak |
System operacyjny | Firefox OS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 1 GHz |
<p><em>Zapraszamy do obejrzenia naszej wideo-recenzji pierwszego na rynku smartfona z Firefox OS!</em></p>
<p><em>Zobaczcie co znajduje się w pudełku Alcatela One Touch Fire!</em></p>
<p><em>Firefox OS - dowiedzcie się więcej o tym systemie!</em></p>
Naturalnym krokiem fundacji Mozilli było stworzenie wersji przeglądarki na urządzenia mobilne – przeglądarka jest dostępna dla smartfonów i tabletów z systemem Android.
Mozilla, zachęcona sukcesem swojego oprogramowania, postanowiła pójść znacznie dalej i stworzyć własny system operacyjny dla urządzeń mobilnych: Firefox OS. Jest to całkowicie nowa platforma stawiająca wyzwanie dotychczasowym liderom rynku, takim jak Android, iOS czy Windows Phone.
Kolejne miliony
Celem, jaki przyświecał Fundacji Mozilla przy tworzeniu systemu Firefox OS, było przyłączenie do internetu kolejnych dwóch miliardów ludzi na całym świecie.
Dla wielu osób będzie to pierwszy smartfon, a dla niektórych pierwsze urządzenie, za pomocą którego połączą się z internetem. Dlatego Mozilla z dużą starannością zaprojektowała interfejs w sposób intuicyjny i łatwy w użyciu, jednocześnie udostępniając wszystkie funkcje, jakich oczekujemy od współczesnych smartfonów.
Jednym z najistotniejszych ułatwień będzie umożliwienie zakupów w sklepie z aplikacjami nawet tym osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z kart kredytowych – opłaty za aplikacje zostaną po prostu doliczone do faktury za usługi telekomunikacyjne. Z kolei korzystanie z transmisji danych i pakietów internetowych będzie dla użytkownika komfortowe dzięki funkcji kontroli kosztów.
Ze względu na wybór standardów HTML5 i JavaScript jako głównych technologii udało się wyeliminować część warstw oprogramowania obecnych w innych platformach – smartfony z Firefox OS mogą być tańsze od smartfonów opartych o konkurencyjne platformy, zachowując te same funkcjonalności, jakość i szybkość działania.
Na MWC 2013 stoisko Mozilli cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a system Firefox był najciekawszym wydarzeniem tegorocznych targów. Pierwszym telefonem z systemem Firefox wprowadzonym przez T-Mobile Polska będzie Alcatel One Touch Fire. Jest to telefon przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swojej przygody ze smartfonem. Urządzenie zostało wyposażone w 3,5-calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 320 x 480 pikseli. W smartfonie zainstalowano aparat 3,2 Mpix, a zdjęcia można zapisywać na karcie SD. Na pokładzie znajdą się podstawowe moduły łączności: WLAN (802.11 b/g/n), GPS, Bluetooth 3.0.
Ciekawostką w tej klasie jest zastosowanie szybkiego procesora Qualcomm Snapdragon 1 GHz. Na targach swoje telefony z Firefox zapowiedzieli także ZTE, Huawei, LG oraz bardzo popularny w Polsce Sony - Ireneusz Cichocki, Ekspert ds. Produktu w T-Mobile.
Smartfon z Firefox OS już dostępny w naszej ofercie
Alcatel One Touch Fire możesz mieć w abonamencie, Mix, Mix z internetem oraz ze starterem T-Mobile na kartę. Sprawdź!
Mozilla Marketplace
Obecnie to, czy dany smartfon zdobędzie uznanie użytkowników, zależy w dużej mierze od ekosystemu. Platforma mobilna bez odpowiednich aplikacji nie pozwala wykorzystać możliwości oferowanych przez sprzęt, system operacyjny oraz szereg czujników i komponentów umieszczonych w obudowie. Mozilla zadbała o to, aby już w momencie premiery sklep z aplikacjami miał dużo do zaoferowania. Swoją obecność na platformie zapowiedzieli już m.in. Twitter, AccuWeather, Facebook, Box i eBay.
Wprowadzając telefon na polski rynek, musimy uwzględnić Wasze oczekiwania, dlatego już teraz rozpoczęliśmy prace nad lokalnymi aplikacjami. Jedną z pierwszych, a zarazem bardzo ważnych aplikacji jest oczywiście MiBOA – aplikacja umożliwiająca zarządzanie swoim kontem, przynosząca oszczędność czasu i wygodę. Nie zapominamy też o rozrywce – gotowa jest już wersja Audioteki dla Firefox OS, pozwalająca na pobieranie i słuchanie audiobooków.
Cały czas toczą się rozmowy z głównymi polskimi portalami i największymi wytwórcami aplikacji mobilnych – wszyscy doceniają potencjał nowej platformy i widzą dużą szansę na sukces dzięki obecności w Mozilla Marketplace od samego początku. Tworzenie aplikacji staje się dużo prostsze ze względu na wykorzystanie powszechnie znanych technologii stosowanych do tworzenia serwisów internetowych, dzięki czemu można przenieść swoje usługi do Firefox OS bez wdrażania kosztownych inwestycji.
Działania w T-Mobile
Deutsche Telekom jest zaangażowany w rozwój systemu Firefox OS już od 2011 roku. W ramach współpracy z Mozillą powstaje kod odpowiedzialny za usługi świadczone przez operatora.
W Polsce pracujemy między innymi nad funkcjonalnością kopii zapasowych oraz zdalną instalacją aplikacji. Z kolei oddział T-Labs w Dolinie Krzemowej zajmuje się włączeniem do systemu technologii NFC.
W naszej siedzibie odbyło się wydarzenie, na którym zaprezentowano platformę Firefox OS. Można było zobaczyć telefony, dowiedzieć się o planach wprowadzania ich na rynek i dostępnych aplikacjach. Oprócz spotkań w T-Mobile staramy się dotrzeć do grona twórców aplikacji mobilnych i już teraz zachęcić ich do tworzenia aplikacji. Właśnie dlatego T-Mobile był partnerem Mozilli podczas styczniowego Mozilla Firefox App Days. W trakcie warsztatów powstało osiem innowacyjnych aplikacji, które wkrótce będą dostępne w Marketplace.
Już latem w Polsce
Polska została wybrana jako pierwszy kraj w Grupie Deutsche Telekom, w którym Firefox OS zostanie wprowadzony na rynek.
Telefon, który planujemy wprowadzić do sprzedaży, to Alcatel One Touch Fire. Kolejni producenci, którzy tworzą smartfony z Firefox OS, to ZTE, LG i Sony.
<p><em>Zobaczcie relację z debiutu Alcatela One Touch Fire w naszym salonie!</em></p>
<p><em>Poznajcie Firefox OS - nowy i innowacyjny system operacyjny!</em></p>
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich posiadaczy smartfonu Alcatel One Touch Fire. W dniu dzisiejszym udostępniona została aktualizacja oprogramowania dla tego modelu do wersji 1.1.
Wprowadza ona szereg usprawnień, poprawiających wydajność telefonu, oraz udostępnia kilka nowych istotnych funkcjonalności. Jedną z nich, najważniejszą i chyba najbardziej wyczekiwaną przez użytkowników, jest możliwość wysyłania i odbierania MMS-ów.
Kolejną, również istotną zmianą, jaką przynosi aktualizacja oprogramowania, jest możliwość pobierania plików tj. muzyki, obrazów czy wideo, bezpośrednio z przeglądarki. Dzięki dodaniu funkcji udostępniania plików przez Bluetooth użytkownicy będą mogli w łatwy sposób podzielić się plikami ze znajomymi. Wystarczy, po zapisaniu pliku, wejść do Galerii i kliknąć przycisk Transfer Bluetooth.
Ważną częścią aktualizacji do wersji 1.1 jest zwiększenie liczby miejsc, z których można importować kontakty. Po aktualizacji będzie można importować kontakty z Gmaila, Outlooka czy nawet z Hotmail. Poza wymienionymi usprawnieniami nowe oprogramowanie poprawia czułość ekranu w tym korzystanie z ekranowej klawiatury. Zastosowanych zostało też kilka zmian kosmetycznych.
Więcej szczegółowych informacji na temat nowej aktualizacji można znaleźć na stronie Mozilli.
Aktualizacja zostanie udostępniona zdalnie. Aby dokonać aktualizacji, wystarczy wejść do Menu, następnie wejść do Ustawień i wybrać O urządzeniu. Tam wybieramy Menedżer aktualizacji i Sprawdź aktualizacje. Telefon sprawdzi dostępne aktualizacje i w ciągu kilku minut dokona aktualizacji oprogramowania. Aktualizacja wazy 41,3 MB.
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.
To już kolejna przymiarka Alcatela do telefonu opartego na systemie Firefox OS. Poprzednia odsłona urządzenia (model Fire) miała mniejsze gabaryty i mocno ograniczony pakiet funkcji. Skaczemy zatem oczko wyżej.
Wygląd zewnętrzny
Fire E jest większy, o jednolitej konstrukcji (bez możliwości demontażu tylnej klapki). Kartę SIM wkładamy do wysuwanej za pomocą dołączonego narzędzia długiej szufladki. Telefon trzyma się w dłoni pewnie i przyjemnie, przy czym jest dość lekki (103 gramy). Wizualnie wygląda z pewnością lepiej od poprzednika.
-> Firefox OS - wybiegaj myślą!
-> Firefox OS. Jak to wszystko się zaczęło?
Ekran
Ekran LCD o przekątnej 4,5 cala zastosowany w modelu Fire E generuje obraz w rozdzielczości qHD (960 x 540 pikseli). Ma wbudowany czujnik zewnętrznego oświetlenia oraz czujnik zbliżeniowy. Na środku pod ekranem widać tylko jeden okrągły przycisk nawigacyjny służący do powrotu na ekran główny. Rozwiązanie znane posiadaczom iPhone’ów, za to kompletnie obce dla miłośników smartfonów z Androidem. Jego dłuższe naciśnięcie wywołuje panel ostatnio uruchomionych aplikacji.
Wydajność i system operacyjny
Pozostając jeszcze chwilę przy sprzęcie, sercem Alcatela One Touch Fire E jest dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz korzystający z 512 MB pamięci RAM. Nie wygląda to imponująco, ale jak na budżetowe urządzenie minimum jest. Domyślnie miejsca na dane mamy 4 GB. W telefonie możemy oczywiście dołożyć dodatkową kartę pamięci (wkładamy ją wraz z kartą SIM na jednej długiej tacce). Oczywiście, nie mogło zabraknąć aparatu. Znajdziemy go z tyłu urządzenia. Aparat ma rozdzielczość 5 Mpix. Zagwarantuje nam to robienie zdjęć w naprawdę przyzwoitej jakości.
Baza aplikacji dostępnych dla Firefox OS wciąż się rozwija. Nie możemy jej jeszcze stawiać na równi z Google Play czy App Store, ale z dnia na dzień ciekawych aplikacji powstaje coraz więcej. Na szczęście najpopularniejsze narzędzia do obsługi społeczności (Facebook, Twitter, YouTube) są dostępne już teraz. Za mapy posłuży nam znakomita HERE Maps od Nokii. Sporo aplikacji z innych kategorii dotyczy rodzimych usług oraz serwisów i to zdecydowanie cieszy.
Wydajnościowo Alcatel One Touch Fire E wypada bez większych zarzutów, chociaż czasami zdarzają mu się momenty "zamyślenia". Problemów przysparzać może również ekran dotykowy, który opornie na ten dotyk reaguje. Rekompensuje to nam wysoką jasnością, ładnymi kolorami i dobrymi kątami widzenia. System sterowania wymaga nieco przyzwyczajenia, szczególnie dla przesiadających się z Androida. Jeśli będzie to wasz pierwszy smartfon, nauka jego obsługi nie zajmie wam jednak zbyt wiele czasu i energii.
Podsumowanie
Alcatel One Touch Fire E zdecydowanie nie jest dla każdego. Będą z niego zadowoleni użytkownicy dopiero rozpoczynający swoją przygodę ze smartfonami. Ci bardziej wymagający będą narzekać przede wszystkim na brak aplikacji. Osobiście liczę na to, że na rynku zacznie się pojawiać coraz więcej urządzeń z Firefox OS na pokładzie. To spowoduje wzrost liczby aplikacji i użytkowników. Dajmy szansę ognistemu lisowi!
Alcatel One Touch Fire – praktyczny pionier - opinie i komentarze (110)
Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.